City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پاي پياده در روستاهاي پايتخت‌ مادها + تصاوير (1395/12/18)

همدان که به عنوان پايتخت مادها در کشور شناخته مي‌شود، نه تنها به اين واسطه و داشتن محوطه‌هاي تاريخي ارزشمند از اهميت زيادي برخوردار است، بلکه روستاهاي طبيعي و هدف گردشگري اين استان کشور نيز هر کدام يدي طولاني در تاريخ دارند. روستاهايي با سنگفرش‌هاي قديمي، کاروانسراهاي دوره صفويه، اصيل‌ترين نژادهاي اسب ايراني و روستايي براي شکم‌گردي.
پاي پياده در روستاهاي پايتخت‌ مادها + تصاوير

«ورکانه»، مهمانپذير چهارفصل

گردشگري روستايي در همدان را مي‌توان با روستاي «ورکانه» تجربه کرد، روستايي که با جاذبه‌هاي گوناگون هرچهار فصل مي‌تواند گردشگرپذير باشد. اين روستا در ۲۲ کيلومتري شرق همدان در کوهپايه قرار گرفته است، اما اهميت اين روستا علاوه بر پيشينه تاريخي آن که به بيش از ۴۰۰ سال مي‌رسد، به جاذبه‌هاي ديگر آن نيز برمي‌گردد. ساخت خانه‌هاي روستا از سنگ لاشه، نشان‌دهنده معماري سنگي اين روستاي بکر است. «ورکانه» اولين خانه بوم‌گردي همدان را نيز در خود جاي داده است،

«ورکانه» روستايي است با دو گرايش از دو زبان «فارسي» و «لکي» که اگر با ساکنانش هم‌سخن شويد، مهمان مَثَل‌ها و افسانه‌هاي شيرين و باورهاي‌شان مي‌شويد. دره‌هاي طبيعي اطراف روستا نيز هر بيننده‌اي را مجذوب مي‌کنند. اين روستا زادگاه پروفسور «توفيق موسيوند»، سازنده نخستين قلب مصنوعي جهان است و خانه اجدادي او در اين روستا قراردارد.

ورکانه همچنين خاستگاهِ اصلاحِ نژادِ اسب اصيل ايراني (نژاد خوزستان) است، اين روستا قديمي‌ترين اصطبلِ اسب متعلق به دوره‌ي قاجار را هنوز در خود دارد، به‌اندازه‌اي که گچبري‌ها و نقاشي روي ديوار اين اصطبل هنوز باقي مانده‌اند. از سوي ديگر بقاياي قلعه امير طومان قراگزلو( جد مري ليلي –يکي از کساني که به اصلاحِ نژاد اسب در اين منطقه پرداخت-) در کنار روستا و در انتظار مرمت و بازسازي است.

روستاي ورکانه با معماري لاشه سنگي

«ورکانه» به عنوان يکي از روستاهاي سنگي که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده، علاوه بر دره‌هاي طبيعي اطراف روستا و چشمه‌هايش که منطقه‌اي براي حضور گردشگران محسوب مي‌شود، يکي از مسيرهايي است که کوهنوردان از سراسر ايران براي صعود به کوه‌هاي الوند انتخاب مي‌کنند.

براي رفتن به روستاي ورکانه از ابتداي جاده همدان به سمت ملاير راهي به سمت جنوب شرقي منشعب مي‌شود که از زيباترين مسيرهاي روستايي همدان نيز هست. پس از گذشتن از کنار درياچه سداکباتان و روستاهاي «سرسبز يلفان»، «شمس‌آباد» و «علي‌آباد» به نگين گردشگري استان همدان مي‌رسيد.

روستاي «سيمين»، فرشي  زرين در پاي الوند

 اگر به روستاهاي سنگي همدان علاقمند باشيد، با فاصله کمتر از هفت کيلومتر از شهر همدان به سمت شرق، نخست از ميدان شير سنگي ديدن کنيد و از بخش شرقي ميدان خارج شويد از روستاهاي «چشين»  و «ابرو» عبور کنيد و به روستاي «سيمين» برسيد. اين روستا علاوه بر طبيعت و کوه‌هاي اطرافش داراي معماري خاصي است که به همت بنياد مسکن به تازگي بهسازي شده است. بهسازي روستا با سنگفرش کوچه‌ها و نصب درِ چوبي در ساختمان‌ها از سال ۱۳۸۸ آغاز و در تابستان ۱۳۹۱ به پايان رسيد.

از آثار ديدني اين روستا حمام قديمي آن است که مربوط به دوره قاجار بوده و يکم آذرماه ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

در اين روستا مي‌توانيد از محصولات باغداري دست اول خريداري کنيد. گردو، بادام، شيره زردآلوي خشک اين منطقه بسيار مرغوب است. 

روستاي سيمين در استان همدان

 

«فرسنج»، روستايي با کاروانسراهاي صفوي‌ها

 

اگر به معماري صفوي علاقمند باشيد، مي‌توانيد در مسير جاده تويسرکان به اسدآباد و کنگاور در فرسنج که چند سالي است شهرستان اعلام شده، توقف کنيد و از آثار معماري قديمي اين شهر جديد ديدن کنيد. کاروانسراي فرسنج از مجموعه کاروانسراهاي ساخته شده عصر صفوي است که به کاروانسراشاه عباسي شهرت دارد.

اين اثر تاريخي سال‌ها استراحتگاه کاروان‌ها و بازرگانان و زائران بوده است، مساحت آن حدود چهار هزار متر مربع است و در سال‌هاي گذشته با هدف ايجاد بازارچه صنايع دستي مرمت شده است اما تا امروز اين محقق نشده است. اشياي يافت شده از کاروانسرا نيز در موزه شهر همدان نگهداري مي‌شود.

در کنار «فرسنج» روي شاخه‌اي از «قلقل رود» پلي ساخته شده که شرق را به غرب وصل مي‌کند، طول پل ۶۰ متر و عرض آن ۸ متر است. اين پل از دوره‌ي صفوي باقي مانده و در ساخت آن از مصالح سنگ و آجر و ساروج استفاده شده است.  اين دو اثر در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملي ثبت شده‌اند.

حمامِ صفوي «فرسنج» نيز سال‌هاست در زير خاک مدفون شده و هنوز بازسازي نشده است . فرسنج در گذشته مرکز توليد سفال منطقه بوده و پس از لالجين دومين مرکز سفال استان همدان به شمار مي‌رفته است . آثار کارگاه سفالگري در کنار کاروانسرا بيست سال  پس از تعطيلي همچنان پابرجاست و در حاشيه شهر هنوز کارگاه‌هايي در حال توليد سفال هستند. در گذشته سفال بدون لعاب فرسنج زبانزد مردم منطقه بوده است .

محصولات فرسفج حبوبات، غلات ، صيفي جات وميوه  به ويژه گردو ،سيب و انگور ممتاز است تا جايي که پيشنهاد شد پس از بازسازي کاروانسراي شاه عباسي فرسفج جشنواره گردو در اين کاروانسرا برگزار شود.

فرسفج علاوه بر مسير تويسرکان به کنگاور راه ديگري از طرف همدان دارد که مسير تابستاني جاده «گنجنامه» است. جاذبه‌هايي مانند «قلعه اشتران» و روستاهاي کوهپايه‌ايِ جنوب الوند در اين مسير قرار دارند.

روستا و قلعه فرسنج در همدان

 

فقط براي شکم‌گردي به «مانيزان» نرويد

 

مانيزان در فاصله ۳۰ کيلومتري مسير ملاير به اراک است و حدود ۳۰۰ خانوار در آن زندگي مي‌کنند. بيشتر مردم از راه باغداري و کشاورزي روزگار مي‌گذرانند. با اينکه زبان مردم منطقه لري و فارسي ملايري است، ساکنان مانيزان تُرک‌زبان هستند. مي‌گويند آن‌ها از مهاجران قشقايي‌اند.

بيش از ۱۰۰ هکتار باغ انگور در روستا وجود دارد، مي‌توان گفت محصول اصلي روستا انگور است. انواع شيره، باسلق، حلوا، آبغوره، مويز،سرکه، انگور سايه خشک از مشتقاتي است ساکنان روستا از انگور بدست مي‌آورند و اين روستا را به خاطر مرغوبيت شيره سفيد مي‌شناسند.

در سال‌هاي گذشته مهمترين آئين دهقاني منطقه يعني جشن شيره‌پزان در اين روستا برگزار مي‌شود. در روز جشن شيره‌پزان صدها نفر از مردم شهرها و استان‌هاي مختلف و مسئولان استاني و منطقه‌اي به «مانيزان» مي‌آيند، اما برگزاري اين مراسم و حضور مسئولان هم نتوانسته روستا را به عنوان يک هدف پايدار و هميشگي معرفي کند، چون گردشگران فقط در روزهاي برداشت محصول به اين منطقه قدم مي‌گذرانند.

پيشينه‌ي مانيزان بسيار طولاني است. بقاياي يکي از مهمترين قلعه‌هاي منطقه به نام قلعه «مانيزان» درکنار اين روستا قرار دارد. محلي‌ها معتقدند يکي از نوادگان «بهرام چوبين» در اين روستا و در قلعه‌اي به نام «خرخب» يا «حصارحاتم خاني» حکومت مي‌کرده است. اين روستا مسيرهاي زير زميني نيز در خود دارد که هنوز بازگشايي نشده‌اند.

اگر در اولين شب‌هاي زمستان به مانيزان برويد با مراسم «ناقارلي» آشنا مي‌شويد. «ناقارلي» مراسمي کهن است که در شب‌هاي زمستان و همزمان با «جشن يلدا» برگزار مي‌شود. ناقارلي خبر از آمدن زمستان مي‌دهد و در شب‌هاي چله مردم روستا به صورت دسته جمعي گردهم مي‌آيند و شعرخواني و قصه‌گويي (روايت) مي‌کنند.

جشن در روستاي مانيزان

 

يک روستاي پلکاني ايران در همدان است

 

روستاي «ملهمدره» در فاصله هفت کيلومتري اسدآباد همدان و از قديمي‌ترين روستاهاي اسدآباد است که در اشعار رودکي نيز جاي دارد. اين روستا چند سالي است به عنوان روستاي هدف گردشگري معرفي شده است. از ويژگي‌هاي اين روستا مي‌توان به معماري پلکاني و باغ‌هاي يکپارچه آن اشاره کرد، ملهمدره به عنوان مرکز برگزاري «جشن آلو» نيز معرفي شده است.

در بين مردم دو باور وجود دارد يکي به دليل اين که گياهان دارويي بسياري در اين روستا وجود دارد و معتقدند «ملهمدره» از مرهم به معني «درمان درد» گرفته شده است. ديگر اين که ملهم به معني پارچه سبز رنگ است و برخي معتقدند از آنجا که منطقه به صورت يکپارچه سبز است به آن «ملهمدره» مي‌گويند.

در روستا بقاياي يک قلعه قديمي نيز وجود دارد که قدمت آن  مشخص نشده و حمام تاريخي آن سال‌هاي گذشته تخريب شده است. گفته مي‌شود يک غار نيز در داخل روستا وجود دارد. ناصرالدين‌شاه هم در سفر عتبات از اين روستا نام مي‌برد.

زبان مردم اين روستاي پلکاني ترکي است  و آن‌ها داراي آيين‌ها و باورهاي محلي هستند. «ملهمدره» اولين پايگاه گردشگري اسدآباد است که بيش از ۷۰۰ نوع گياه دارويي در اينجا پيدا مي‌شود. مردم اين روستا را مي توان سازگارترين مردم و روستا را آرام‌ترين روستاي منطقه دانست.

روستاي ورکانه در همدان
روستاي سيمين در همدان
قلعه فرسنج در روستاي فرسنج در همدان
از خوراکي‌هاي روستاي مانيزان در همدان

عکس‌: حسين زندي


منبع : ایسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها