City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه کُرد، بناي تاريخي کردستان در مرکز سنندج + تصاوير (1395/12/20)

عمارت خانه کُرد يکي از قديمي‌ترين بناهاي موجود در شهر سنندج است که بر اساس شواهد و شيوه معماري احتمالا احداث بناي اوليه آن مربوط به دوره صفويه است قسمت هاي ديگر در دوره قاجاريه و اوايل پهلوي تکميل شده است، هر چند عمارت آصف نام خود را از آصف ديوان گرفته است اما باني اوليه آن را خانواده معمتد هاشمي‌ها مي‌دانند و احتمالا ميرزا محمدرضا وزير(پدر آصف ديوان) آن را تملک کرده و سپس در زمان آصف ديوان با الحاق سر در ورودي بخش‌هاي شرقي و غربي، عمارت شکوه نهايي خود را بدست آورده و از اين رو به عمارت آصف مشهور شده است.
خانه کُرد، بناي تاريخي کردستان در مرکز سنندج + تصاوير
مجموعه عمارت حدود 4 هزار متر مربع عرصه و اعياني دارد و علاوه بر سر در و دالان ورودي و اتاق تقسيم آب داراي چهار حياط است که شامل حياط بيروني، حياط اندروني، مستخدمين و حياط مطبخ است.
 
حياط بيروني(اصلي):

داراي پلاني مستطيل شکل و يک ايوان است که يادآور معماري سبک اصفهاني است در داخل حياط آب نماي بزرگي در مقابل تالار اصلي قرار گرفته و در کنار آن باغچه بزرگي وجود دارد که به چهار بخش تقسيم شده است.
 
در ضلع شمالي اين حياط تالار اصلي با ايوان ستون‌دار چوبي و سر ستون‌هاي مقرنس کاري شده، قرار دارد، تالار اصلي به فرم چهار طاقي است و گنبدي آن را مسقف کرده است.
 
در ضلع جنوبي فضاي گنبدخانه اروسي پرکاري با طرح هندسي و گره چيني تعبيه شده که در نوع خود در منطقه غرب کشور کم نظير است، در پشت گنبد خانه فضاي طنبي به شکل مستطيل قرار دارد که با طاق و تويزه مسقف شده است.
 
در طرفين فضاي تالار اصلي، دو راهرو با سردرهاي تو در تو در دو اشکوبه ايجاد شده است بخش شرقي آن قديمي و همزمان با تلار ساخته شده ولي بخش غربي جديدتر و بر اساس نقل قول‌ها و اسناد موجود، دچار حريق شده و در سال‌هاي اوايل حکومت پهلوي تقريباً همانند فضاهاي بخش شرقي و با اندکي تفاوت بازسازي شده است.
 
پوشش و سقف فضاهاي ضلع شرقي تالار اصلي در قسمت‌هاي راهرو و اتاق‌هاي طبقه همکف به روش تيرپوش و فضاهاي فوقاني به صورت طاق تويزه است.
 
وضعيت تالار اصلي نشانگر معماري دوره صفوي است و به ويژه در سال 1381 هنگام مرمت، دو قطعه مشبک گره چيني در تالار اصلي کشف شد که سبک آنها با آثار گره چيني اروسي اصلي تالار و با نمونه‌هاي دوره صفوي قابل مقايسه است.
 
معماري بخش ضلع غربي حياط اصلي که احتمالاً در زمان ميرزا رضاي وزير ميرزا علي نقي آصف به مجموعه الحاق شده و با ساير بخش‌ها به ويژه تالار اصلي ضلع شرقي تفاوت دارد.
 
فضاي مذکور داراي يک ايوان سراسري با ستون‌هاي چهار ضلعي اس در پشت اين ايوان سراسري، يک تالار با اروسي بسيار و طرح اسليمي وجود دارد که بر روي يکي از لنگه‌هاي آن تاريخ 1323 نوشته شده است، سقف اين بخش با طاق و تويزه و تزئينات گچ بري با طرح پرنده و سقف ايوان آن مسطح و قاب بندي شده است.
 
در طرفين بخش، دو راهرو قرار دارد که بالاي آنها اتاق‌هايي با استفاده از اروسي‌هايي است که اين فضاها در معماري مسکوني به گوشواره معروف است، در کنار راهروهاي جنبي دو اتاق وجود دارد که يکي از آنها متصل به حمام است و ديگري متصل به حياط اندروني است.
 
حياط مستخدمين:

در ضلع جنوبي مجموعه عمارت در کنار دالان ورودي، حياطي با فضاهايي در پيرامون آن وجود داشته که متاسفانه در سه چهار دهه اخير تخريب شده است. ظاهرا بخشي از آن به عنوان زورخانه استفاده مي‌شده، در بررسي ساخت و سازهاي جديد که در اين بخش انجام شد بقاياي حوض آب و معماري به دست آمد و بر اساس نقل‌ قول‌ها محل ساختماني جدا از عمارت آصف بود.
 
اين عمارت مربوط به خانواده اردلان و به نام منزل علي خان سرهنگ معروف بوده است که در سال 1320 هجري قمري به حياط بيروني مجموعه عمارت آصف الحاق شد و به صورت ميان دروازه، اتاق نگهباني، درباني و حياط بيروني تبديل شده است.
 
اين بخش در خيابان کشي‌هاي سال 1312 تا 1316 تخريب شده و به عنوان حياط مستخدمين عملکرد داشته است.
 
حياط مطبخ:

در کنار حياط مستخدمين در گوشه ضلع جنوبي عمارت، حياط کوچک‌تري قرار دارد که به " حياط مطبخ" معروف است،اين حياط مستطيل شکل و داراي آب نمايي سنگي است، فضاي مطبخ(آشپزخانه) به طاق و تويزه مسقف شده است.
 
معماري اين فضا نشانه‌هايي از همزماني با تالار اصلي شمالي مجموعه که مربوط به دوره صفوي است، را دارد.
 
حياط اندروني:

در ضلع شمالي عمارت حياط اندروني واقع شده که در اوايل دوره پهلوي و بر اساس معماري بومي منطقه که ايوان ستون‌دار مشخصه آن است در سه طبقه ايجاد شده است، فضاها در سه طبقه که شامل زيرزمين و ايواني با شش ستون چوبي و تزئينات گچ‌بري و سرستون‌هايي به شيوه کورنتي ساخته شده است و يک ايوان سنتي‌دار کوچک‌تر در دو طبقه با راه پله‌اي مقابل ايوان اصلي قرار داده شده است، اين بخش در سال 1316 توسط استادکاران بومي و چند استادکار همداني ساخته شده است.
 
سردر، هشتي و دالان ورودي مجموعه عمارت، سر در ورودي که به فرم نيم هشتي در سال 1312 تا 1313 هجري شمسي ساخته شده است.
 
ظاهراً تا پيش از احداث اين سر در و حتي قبل از خريد ساختمان از سوي خانواده ميرزا رضاي وزير مدخل ورودي از موضع ديگري بوده است البته بقاياي سر در قديمي در کوچه يمين لشگر در کنار مغازه کتاب فروشي غريقي وجود دارد به نظر مي‌رسد که سر در قديمي در کوچه‌اي تنگ در ضلع شرقي قرار داشته است و از اين رو آن را کوچه باريکه مي‌خواندند.
 
با احداث خيابان و همچنين الحاق منزل قديمي که در جاي حياط مستخدمين قرار داشته، سر در قديمي تخريب و سر در کنوني به جاي آن با سبک و سياق کنوني ساخته شده است.
 
سردر داراي پلان نيم هشتي و متاثر از بناهاي مشير ديوان و عمارت ملا لطف‌الله شيخ‌الاسلام است، اين سر در با نماي آجرکاري زيبا توسط استاد عباس زماني کردستاني و با همکاري استاد عسکر موسوي کردستاني ساخته و تزئين شده است.
 
حمام:

يکي از ويژگي‌هاي بارز اين عمارت، وجود حمامي بسيار زيباست که در جنوب غربي مجموعه قرار گرفته است،حمام داراي بخش‌هاي سر در، راهرو، حمام سرد، حمام گرم، خزينه، تون، منبع آب اضافي و سرويس بهداشتي و خلوتي است.
 
از ويژگي‌هاي بارز حمام، وجود ستون‌هاي سنگي حجاري شده که به صورت طنابي شکل در بدنه و مقرنس در سر ستون‌ها تزئين شده است، همچنين تزئينات پرکار آهک بري در تمام بخش‌هاي حمام از ويژگي‌هاي بارز آن است.
 
طرح‌هاي متنوع گل و بوته و به ويژه هندسي از تزئينات آهک بري حمام است که به طور کامل مرمت شده است.

منبع : خبرگزاري تسنيم

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه مردم شناسی عمارت آصف (خانه کرد)

    عمارت آصف وزیری سنندج چند سالی است که به موزه مردم شناسی تبدیل شده و یکی از جاذبه های گردشگری شهر سنندج محسوب می شود. موزه مردم‌شناسی مناطق کردنشین یا خانه کرد، بزرگترین موزه مردم‌ شناسی مربوط به یک قوم در ایران است.

    0 دیدگاه 0 بازدید
  • عمارت آصف وزیری سنندج (خانه کرد)

    عمارت آصف وزیری یکی از جاذبه های گردشگری زیبای سنندج به شمار می رود که درضلع شمالي خيابان امام خمينی (ره) قرار دارد؛ اين بنا دربافت قديمي محله سرتپوله درمجاورت بناهايي همچون قلعه سنندج، مسجدجامع، عمارت ملالطف الله شيخ الاسلام و مشيرديوان قراردارد.

    0 دیدگاه 0 بازدید


تگ ها