City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قلعه رازآلود بمپور در دل بلوچستان (1395/12/24)

بلوچستان، سرزميني ناشناخته، بکر و راز‌آلود که چشم انتظار نشسته تا کشف شود، سفر به بلوچستان پر از اتفاق‌هاي تازه است، يکي از اين اتفاق‌ها تجربه قلعه بمپور در دل کوير است.
 قلعه رازآلود بمپور در دل بلوچستان

به گزارش بزنيم بيرون ، داغي خورشيد تابان، انعکاس نور در ماسه روان و قلعه‌اي بر فراز يک تپه‌ که در دل کوير مي‌درخشد؛ «قلعه بمپور».

بنايي يادگاري از دوره ساساني و شهري که در پاي اين قلعه حيات دارد.

بمپور، ايرانشهر، بلوچستانِ ايران؛ اين نشاني مي‌رسد به شهري که بيشتر از تاريخ قدمت دارد. سرزميني راز آلود که باستان‌شناسان تنها اندکي از راز و رمزهاي آن را پيدا کرده‌اند.

« بمپور در واقع يک بارانداز ميان شرق و غرب بوده است. تبادلات تجاري ميان شوش و ايلام در غرب و سندِ پاکستان، افغانستان و هند در اينجا انجام مي‌شده، بمپور روزگاري مقر حکمراني بلوچستان بوده‌است.» اين صحبت‌هاي سميه دُرک زاده، باستان‌شناس اين منطقه، از سابقه تاريخي اين شهر است.

دُرک زاده داستان قلعه را نيز اينگونه روايت مي‌کند: «قلعه‌اي که اکنون مي‌بينيم، متعلق به دوره اسلامي است، اما پي‌يابي‌ها نشان مي دهد که قلعه در دوران ساساني ساخته شده و برخي هم قدمت آن را براي دوره اشکانيان مي‌دانند.

اين قلعه روي يک تپه مصنوعي ساخته شده‌است، فرمانده يک سپاه بسيار بزرگ دستور مي‌دهد که خاک را بار اسب‌ها  کنند و زماني که از اين منطقه رد مي‌شوند، دستور مي‌دهد که خاک ‌ها را خالي کنند و اينگونه اين تپه حدود 80 متري به وجود مي‌آيد و قلعه بر روي آن ساخته مي‌شود.

اين قلعه که کاربري نظامي داشته‌، حتي تا دوران معاصر نيز مورد استفاده بوده و برخي در آن زندگي مي‌کردند، اما پس از آن بخشي از قلعه در برخي درگيري‌ها تخريب و سپس بسته مي‌شود.»

06

قلعه بمپور اکنون متروک است و بسياري بخش‌هاي آن آسيب ديده‌اند، شکاف‌هاي عميقي هم روي تپه ديده مي‌شود که آن را به جامانده از بارش باران مي‌دانند که خاک تپه را مي‌شويد و مي‌برد، قلعه بدون هيچ حفاظتي زير باد و باران ايستاده است. دُرک زاده مي‌گويد: «ده دقيقه بارش باران هم شکاف‌هاي عميقي روي تپه ايجاد مي‌کند، نياز است که اعتبار کافي وجود داشته‌ باشد تا اينجا کف‌سازي  شود.»

آخرين بار در شهريور ماه بودجه‌اي 60 ميليون توماني براي مرمت اضطراري قلعه داده شده‌است که به گفته «عبدالحميد خداياري»، مدير ميراث فرهنگي شهرستان ايرانشهر، صرف مرمت اضطراري پله‌هاي قلعه شده‌است.

همين پله‌ها از ميان تپه به ورودي قلعه مي‌رسد، هنوز بخشي از طاق‌ها در ورودي قلعه به جا مانده‌است و هنوز عظمت بنا نفس را در سينه حبس مي‌کند و هنوز پشتت از نگاه به آنچه تو را به ريشه‌ها و هويتت مي‌رساند، مي‌لرزد تا با خود اين شعر «حسين منزوي» را  در ميان ديوار‌هاي خشتي استوار قلعه زمزمه کني؛

«بي تو آوارم

 و در خويش فرو ريخته‌ام

اي همه سقف و ستون و همه آبادي من...»

هر گوشه کنار قلعه هزاران حرف نگفته دارد و ايستادن بر فراز آن چشم‌اندازي به وسعت يک سرزمين را هديه مي‌دهد تا در سکوت مطلق از بام کوير به شهري بکر نگاه کني که در دل خود دنيايي از هنر و فرهنگ را جاي داده، از سوزن دوزي بي‌نظير زنان بلوچ تا آواي قيچک و سازهاي بلوچي و موسيقي و صداي دلنشين «ابراهيم بمپوري» که از غريبي‌اش مي‌خواند.


منبع : ايلنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • قلعه بمپور ايرانشهر

    قلعه بمپور ايرانشهر در شمال شهر بمپور واقع شده و يکي از قلعه هاي تاريخي مهم محسوب مي شود که متاسفانه بخش هاي زيادي از آن در حال نابودي است. قلعه بمپور  معروفترين و در عين حال مهمترين قلعه در سراسر بلوچستان محسوب مي شود که بر فراز تپه اي مصنوعي در استان سيستان و بلوچستان ساخته شده است.

    0 دیدگاه 27 بازدید


تگ ها