City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

اويي، شهر رازآلود درعمق زمين (1396/01/20)

شهر زيرزميني نوش آباد با نام محلي‌ «اويي»، شهردست کن زيرزميني با راهروها و اتاق‌ هاي متعدد يکي از منحصر به فردترين شهرهاي زيرزميني جهان به شمار مي رود که براساس پيشينه‌ اش به دوران پيش از اسلام باز مي ‌گردد.
اويي، شهر رازآلود درعمق زمين

به گزارش بزنيم بيرون ، شهر زيرزميني اويي که در 3 کيلومتري شهرستان آران وبيدگل و 6 کيلومتري کاشان در شمال استان اصفهان و در حاشيه کوير مرکزي ايران قرار دارد به صورت اتفاقي هنگام ساخت و ساز يکي از خانه‌ هاي شهر نوش ‌آباد در سال 1383 کشف شد.

راساس برخي باورهاي باستان شناسي؛ از اين شهر زيرزميني به منظور حفاظت مردم شهر نوش آباد در جنگ‌ ها و غارت‌ هاي محلي به ويژه هنگام حمله مغول مورد استفاده مي شد.
شهر زيرزميني نوش آباد در 3 طبقه در زير زمين با عمق بين 4 تا 18 متر ساخته شده و در ابعاد هزاران متر مربع در زير بافت کنوني شهر نوش آباد گسترده است.
جالب است بدانيم که راه ‌هاي ورودي به اين شهر در محل هاي پر رفت و آمد شهر مانند بازار، قنات، مساجد و برخي خانه هاي مشخص قرار داشته تا در صورت بروز خطر، مردم بتوانند به سرعت از گزند نيروي مهاجم در امان بمانند.
 
** شيوه تهويه هوا در اين شهر زير زميني بسيار شگفت انگيز است
شيوه تهويه شهر زيرزميني از طريق کانال هايي بوده که درطبقه اول و به سطح زمين ايجاد شده است.
چاه هاي مرتبط طبقات، علاوه بر عملکرد عبور و مرور، باعث جريان يافتن هوا در طبقات پايين مي شده است.
اين عمل در مورد چاه هاي قنات نيز مصداق دارد؛ دسترسي به اين فضاها به دليل قرار گرفتن در زير زمين از طريق يک چاه و کانال باريک و کوتاه ميسر مي شود.
 
**معماري بي نظيري شهر اويي
نوع معماري استفاده شده در اين سازه زير زميني نيز بسيار بي نظيراست که البته مرتبط با پيشينه تاريخي سرزمين مان که همواره در معرض حمله و تجاوز بوده مصداق پيدا مي کند.
تدافعي و پناهگاه بودن اين نوع معماري که در دل زمين ايجاد شده، تاثير فراواني بر چگونگي ارائه پلان معماري آن گذاشته است. بنابراين درخصوص ورودي ، دسترسي به اين فضاها نمي بايست به آساني صورت بپذيرد.
 
** تامين آب آشاميدني در شهر زير زميني از طريق شبکه آب
در مواقع ناامني و پناه گرفتن اهالي در زيرزمين، آب مصرفي مردم از پاياب ها و قنات ها تامين مي شده است؛علاوه بر پاياب ها مسير اويي ها به شکلي بوده که در بعضي قسمت ها به قنات مرتبط مي شده است.
برخي مقام هاي ارشد داخلي و خارجي که از اين شهر زيرزميني بازديد کرده اند شگفتي خود را از اين جاذبه دست ساز انساني و تاريخي عنوان کرده اند.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري در بازديد از شهر زير زميني اويي نوش آباد، آن را در رديف عجايب معماري جهان برشمرد و گفت: با وجود اين که از اهرام ثلاثه مصر نيز ديدار کرده ام، حس مي کنم شهر زيرزميني نوش آباد بيش از اهرام ثلاثه عجايب من را برانگيخته است.
محمد فرهادي خواستار توجه جدي به اين اثر تاريخي شده و آن را شايسته ثبت در ميراث جهاني يونسکو دانست و از اين که به اين اثر بي توجهي شده و به جهانيان معرفي نشده است ابراز تاسف کرد.
وي هم چنين دست اندرکاران را به پيگيري بيشتر در زمينه مطالعات باستان شناختي و رفع موانع لاي روبي و بازگشايي ديگر فضاهاي اين اثر مهم فرا خواند و در زمينه ثبت اين اثر در فهرست جهاني يونسکو قول همکاري داد.
 
**بايد تلاش کنيم شهر زيرزميني را به دنيا معرفي کنيم
وزير ورزش و جوانان در بازديد از شهر زيرزميني اويي اظهار کرد: از اين که براي اولين بار از اين مجموعه زيبا، عجيب و شگفت انگيز ديدن مي کنم خوشحالم و اين اثر تاريخي و بي نظير مي تواند تحولي بزرگ در حوزه گردشگري منطقه ايجاد کند. 
مسعود سلطاني فر افزود: اين اثر 1500 ساله بخشي از هويت فرهنگي و تاريخي کشور عزيزمان ايران است که تبيين کننده نحوه زندگي، ارتباطات و مواجهه با مشکلات مردم آن زمان است.
وي با ابراز خوشحالي از استقبال بي نظير گردشگران از اين مجموعه تاريخي تصريح کرد: بايد تمام تلاش مان را بکار گيريم تا با معرفي اين مجموعه به دنيا، شاهد ورود بيشتر گردشگران خارجي براي بازديد از اين اثر زيبا باشيم.
وي ابراز اميدواري کرد با رويکرد دولت تدبير و اميد براي رونق گردشگري و افزايش اعتبارات در حوزه گردشگري اين آثار ارزشمند به جايگاه واقعي خود برسد.
 
**شهر زير زميني نشان از اوج هنر ايرانيان است
سفير اوکراين در ايران نيز در بازديد از شهر اويي نوش آباد اظهار کرد: اين اثر شگفت انگيز و بي نظير نشان از اوج هنر و هوش و ذکاوت ايرانيان دارد.
سرگئي بورديلياگ با ابراز خرسندي از اين اثر بي نظير جهان، افزود: اين اثر نشان مي دهد که ايرانيان از زمان هاي بسيار قديم تاکنون با هوش و ذکاوت وصف ناپذير اهميت بسيار بالايي براي حفظ جان و مال خود قائل بودند و زماني که اروپايي ها در جنگ هاي متعدد جان خود را از دست مي دادند، ايرانيان با خلق چنين آثار ارزشمندي، جان و مال خود را حفظ مي کردند.
وي تصريح کرد: براي معرفي جهاني جاذبه هاي گردشگري ايران براساس وظايف خود در سفارت تمام تلاش خود را به کار خواهم بست.
 
**شهر زير زميني بسيار شگفت انگيز است
سفير کره جنوبي در ايران نيز در بازديد از شهر زير زميني نوش آباد اظهار کرد: شهر زيرزميني نوش آباد به عنوان اثري دست ساز بشر، بسيار بي نظير و شگفت انگيز است.
کيم سئونگ با ابراز خرسندي از بازديد از اين اثر بي نظير جهان، افزود: نوش آباد يکي از شهرهاي داراي ميراث فرهنگي قوي است.
وي تصريح کرد: براي معرفي جهاني جاذبه هاي گردشگري ايران و شهر زير زميني نوش آباد براساس وظيفه هاي خود در سفارت تمام تلاش خود را به کار خواهم بست.
 
**شهر زير زميني نشان از هوشمندي ايرانيان دارد
مدير شهر زير زميني نوش آباد نيز در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: شهر اويي قدمتي بيش از 15 قرن دارد که نشان از هوشمندي ايرانيان در زمينه حفظ جان خود در دوره قبل از اسلام بوده است.
عباس شافعي افزود: مسئولان، انجمن ها و راهنمايان شهر نوش آباد توانسته اند با تلاش و برنامه ريزي هاي گسترده اين شهر را به جايگاه واقعي برسانند و روزانه پذيراي هزاران گردشگر خارجي و داخلي باشند.
وي با تاکيد بر لزوم برنامه ريزي و توسعه صنعت گردشگري گفت: در کنار جاذبه هايي همچون شهر اويي، آيين هاي سنتي همچون پختن قهوه را که ريشه اي ديرينه در اين منطقه دارد را فعال کرديم تا در چنين شرايطي بتوانيم مردم را درگير اقتصاد گردشگري کنيم.
وي يادآوري کرد: در سال گذشته نزديک به 90 هزار گردشگر داخلي و 4 هزار گردشگر خارجي از شهر زيرزميني اويي بازديد کرده اند.
شهر زير زميني نوش آباد يا اويي ، به شماره 15816 و به سال 1385 در فهرست آثار ملي ثبت شده است.
اين اثر و ساير اثرهاي تاريخي در منطقه کاشان و آران و بيدگل مي تواند ظرفيت بسيار خوبي براي جذب گردشگر داخلي و خارجي باشد.
با توجه به تغيير نگرش دولت تدبير و اميد در افزايش درآمدهاي غير نفتي و به خصوص با توجه به نوسانات بسيار در بازار نفت در سال هاي اخير، گردشگري، صنعتي پر سود براي کشور خواهد بود و بايد نگاه ويژه اي از سوي مسئولان براي معرفي اثرهاي جذاب چون شهر زيرزميني اويي صورت گيرد.

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • شهر زيرزميني نوش آباد

    شهر زير زميني نوش آباد يکي از جاذبه هاي تاريخي اعجاب انگيز اطراف کاشان است که به دليل ساختارهاي متراکم چون دالان هاي باريک تودرتو و اتاقق هايي با ابعاد کوچک  معروف است. مجموعه اويي در زير بافت قديم شهر شکل گرفته و تا سطح کنوني شهر نيز گسترده شده است.

    0 دیدگاه 4193 بازدید


تگ ها