City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آبياري گياهان هنگام سفر (1396/02/09)

براي مسافرت هاي کوتاه در حد يک هفته تا ده روز مي توانيد يکي از هفت روش زير و يا ترکيبي از اينها را استفاده کنيد.
آبياري گياهان هنگام سفر
راه اول : گياهان خود را در سايه کنار هم بچينيد و به خوبي آبياري کنيد و سپس چادري بزرگ و البته از پلاستيک روشن روي آنها بکشيد. با اين روش تا ده روز هم گياهان دوام مي‌آورند. تا جاي ممکن از تماس پلاستيک با برگ ها و بدنه گياه جلوگيري کنيد.
 
راه دوم: استفاده از بطري نوشابه خانواده است.
 در بطري را يک سوراخ بزنيد. تا حدي که يک ني به راحتي از آن عبور کند. اکنون با چسب دو قولو دور تا دور اين ني را آب بندي کنيد. تا هيچ آب يا هوايي از کنار آن رد نشود . حالا سوراخ ريزي کنار اين ني روي درب بطري بزنيد. اين سوراخ نبايد آنقدر بزرگ باشد که نور از آن رد بشود . ني بايد تا آخر بطري فرو برود. و تنها يک يا دو سانت از ان بيرون بماند. حالا بطري را پر از آب کنيدو در آن‌را ببنديد. به ميزاني آب بريزيد که وقتي بطري را برعکس مي کنيد، مقداري فضاي خالي بالاي آن باقي بماند تا آب به داخل ني وارد نشود. بطري را از طرف سر داخل گلدان ثابت کنيد . از اين پس اب به صورت قطره اي وارد خاک خواهد شد و ني کنترل فشار هوا را به عهده ميگيرد. قبل از سفر اين روش را تمرين کنيد تا در صورت وجود اشکال فرصت رفع آنرا داشته باشيد.
 
راه سوم : يک سطل آب و چند نوار بلند ( پارچه اي، نخ تابيده از کاموا، ياچيزي مثل فتيله دراز) آماده کنيد گلدان ها را دايره وار بچينيد و در مرکز دايره يک سطل آب قرار دهيد. حالا يک سر فتيله را د اخل خاک و نزديک ساقه ( به اندازه دو سانت )زير خاک فرو کنيد. سر آزاد فتيله را داخل سطل آب بگذاريد، اين فتيله بايد آنقدر دراز باشد که بخشي از فتيله کف ظرف قرار بگيرد. با بالا يا پايين تر گذاشتن سطل آب شدت جريان آب را مي توان کنترل کرد.
 
 
راه چهارم: استفاده از ژل‌هاي نگه‌دارنده آب نيز مفيد است. مقداري ژل مخصوص باغباني داخل ظرف بريزيد و آب را مرحله به مرحله اضافه کنيد تا ژل به طور کامل از آب اشباع شود و ديگر قادر به جذب آب نباشد. مقداري از خاک گلدان را برداريد. ابتدا گلدان را آبياري کنيد وسپس ژل را دورتادور گياه به طور يکسان بريزيد و دوباره خاک را به گلدان برگردانيد.
 
راه پنجم: آسانترين و مطمئن ترين روش براي حل دائمي مسئله اين راه است. و البته گرانترين روش نيز محسوب مي شود، نصب سيستم هاي آبياري جديدي که بصورت قطره اي کار مي کند. و مخصوص گلدان هاي خانگي طراحي شده است. دو نوع ايتاليا يي و آلماني آن در بازار موجود است.
 
راه ششم: قرار دادن گياهان در حمام نيز مي‏تواند مفيد باشد. پنجره‌هاي حمام را ببنديد، وان يا ظرف بزرگي را از آب پر کنيد تا رطوبت به حداکثر برسد و بعد تمام گياهان را آبياري کنيد. رطوبت زياد تعرق را کاهش مي‏دهد. بيشتر گياهان را مي‎توان تا 22هفته در اين شرايط نگاه داشت. عيب اين روش ايجاد شاخه ضعيف روي گياهان قوي به دليل نور کم است که البته وقتي گياهان را به محل اصلي بازمي‌گردانيد، مي‌توانيد شاخه‌هاي نامطلوب  را هرس کنيد. ضمنا رطوبت اگر در حمام بماند باعث پوسيدگي درب چوبي حمام مي شود.
 
راه هفتم: فتيله آب را داخل گلدان قرار دهيد. اين دستگاه را مي توان از همه فروشگاه هاي لوازم کشاورزي خريداري کنيد. از دو هفته پيش از مسافرت خود از اين وسيله استفاده کنيد تا بهترين مکان نصب اين وسيله را پيدا کنيد. بايد به ضخامت و وضعيت خاک گلدان نيز توجه داشته باشيد. شايد خاک آن سفت باشد و آب را به راحتي جذب نکند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها