City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خيز کرمان براي جذب گردشگران خارجي (1396/04/15)

مسئولان کرمان درصددند تا گردشگري استان را رونق دهند و از هر فرصتي براي معرفي جاذبه‌هاي آن استفاده شود اما فعالان گردشگري مي‌گويند شهر کرمان هتل خوب کم دارد.
خيز کرمان براي جذب گردشگران خارجي

به گزارش بزنيم بيرون ، کرماني‌ها زماني در کوچه و خيابان شهرهاي خود گردشگران زيادي را مي‌ديدند که به ديدن ارگ بم و باغ شازده ماهان مي‌رفتند و از بازار مسگرهاي کرمان خريد مي‌کردند و طعم فالوده شيرازي را مي‌چشيدند و بعد با چمداني پر از مس و جعبه‌هاي کلمپه راهي کشورشان مي‌شدند. اما پس از آنکه زلزله بم همه ايران را غمگين کرد، گردشگري اين استان هم نيمه تعطيل شد.

 
مردم تمام هم و غم خود را براي بازسازي بم گذاشته بودند و کمتر کسي به فکر جذب گردشگر براي اين استان بود. از طرفي تبليغات منفي عليه ايران و بخش‌هايي از اين استان موجب شده بود تا برخي از کشورها از جمله استراليا براي فرستادن گردشگر به اين استان ترديد داشته باشند. اما اکنون مسئولان استان کرمان درصدد برآمده‌اند تا رونق گردشگري استان را در کنار همه برنامه‌هايي که براي مردم بم دارند در دستور کار قرار دهند. آن‌ها متوجه شدند که در بخش گردشگري از شهرهاي اصفهان و شيراز و يزد عقب مانده‌اند و بايد سريع‌تر فکري به حال آن کنند. حتي مي‌خواهند ميزان اقامت گردشگران خارجي را در شهر بالا ببرند.
 
در اين راستا برنامه‌هاي مختلفي دارند. يکي از اين برنامه‌ها کمک به بخش خصوصي براي اجراي همايش‌ها و برنامه‌هايي است که در سطح جهاني مطرح مي‌شود. قرار است که ماراتني با حضور قوي‌ترين دوندگان کشورهاي جهان در کوير لوت برگزار شود اين گردشگران و دوندگان از ۷ کشور جهان به ايران مي‌آيند تا دومين ماراتن بزرگ ايران را در گرم ترين نقطه جهان تجربه کنند. در طول برگزاري اين برنامه رسانه‌هاي خارجي زيادي اين رويداد را دنبال مي‌کند.
 
 
غير از آن يکي از ماجراجويان و طبيعت‌گردان ايتاليايي در روز ٣٠ تير ماه به گرم‌ترين نقطه کوير لوت که گندم بريان نام دارد مي‌رود تا در اين روز که دماي هواي منطقه گندم بريان به ۶۵ تا ٧٠ درجه مي‌رسد، در يک روز ٨٠ کيلومتر راه را بدود. به همراه او دو نفر از کارشناسان گينس حضور پيدا مي‌کنند تا اين رکورد را در کتاب رکوردها ثبت کنند با اين اقدام کوير لوت نيز براي اولين بار وارد فهرست گينس مي‌شود.
 
اما رويدادهاي ملي نيز در اين استان کم اتفاق نمي‌افتد همين چند روز پيش بود که جشنواره موسيقي محلي براي چندمين سال پياپي در کرمان برگزار شد تا همه هنرمندان از سراسر کشور به اين استان بيايند و برنامه اجرا کنند. چرا که اين استان در حوزه موسيقي نيز حرفها براي گفتن دارد.
 
بيشترين بوم‌گردي در کرمان

در کنار اين رويدادها، بخش خصوصي نيز از سال‌هاي پيش اقدام به راه‌اندازي و ساخت مجتمع‌هاي پذيرايي و اقامتي کرده است حتي در بخش واحدهاي اقامتي اگرچه اين استان هنوز از کمبود مراکز اقامتي لوکس رنج مي‌برد اما مردم محلي در شهرستان‌ها خانه‌هاي محلي خود را براي حضور گردشگران آماده کرده اند تا جايي که کرمان بيشترين تعداد اقامتگاه بوم گردي را به خود اختصاص داده است يعني چيزي حدود ۱۱۰ اقامتگاه بوم گردي در استان وجود دارد که گردشگران خارجي زيادي نيز از آنها استقبال کرده اند به خصوص در کوير شهداد.
 
در کنارش مسئولان استاني در تلاشند تا تورهاي آشناسازي متعددي را براي گروههاي مختلف مرتبط با حوزه گردشگري برگزار کنند تا اقدامي‌براي شناسايي بيشتر جاذبه‌هاي اين استان باشد. از برگزاري سفر رسانه اي تا سفر فعالان گردشگري که مي‌توانند در حوزه ورود گردشگر خارجي به اين استان تاثيرگذار باشند.
 
يکي از اين برنامه‌ها با حضور رئيس جامعه تورگردانان ايران، رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي ايران، آژانس‌هاي فعال در حوزه تورهاي ورودي برگزار شد. اين برنامه را اتاق بازرگاني کرمان به همراه يکي از آژانس‌هاي فعال در حوزه تورهاي ورودي برگزار کرد تا بتواند سهمي‌در اين رويکرد استاني داشته باشد.
 
 
 
طبيب‌زاده رئيس اتاق بازرگاني استان کرمان از اين گروه خواست به آن‌ها بگويند که کرمان با چه نامي‌بيشتر شناخته شده است و چه ويژگي آن مي‌تواند به برند تبديل شود.
 
او معتقد است که در ميان مسئولان استان اتفاق نظري وجود دارد و آن رشد صعودي ميزان گردشگران خارجي استان است به همين دليل مي‌خواهند که متناسب با نياز توريست خدمات ارائه کنند در اين زمينه بازهم به کمک فعالان گردشگري نياز دارند تا نواقص را ببينند و به آن‌ها مشورت و پيشنهاد دهند.
 
محمد جهانشاهي معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي استان کرمان نيز معتقد است که در هيچ جاي کشور نزديک به سه هزار ميليارد تومان پروژه گردشگري تعريف نشده است از اين ميان نزديک به يک هزار و ۲۰۰ ميليون تومان نيز شروع شده و در آينده نيز کرمان تحت تاثير اين برنامه‌ها قرار مي‌گيرد.
 
تنوع شيريني و غذا در کرمان عجيب است
 
جاذبه‌هاي گردشگري کرمان اگرچه زياد است اما شناخته شده نيست حتي اگر به گفته جهانشاهي اين استان جزو استان‌هايي باشد که بيشترين پروژه گردشگري براي آن تعريف شده است. محمدحسن کرماني رئيس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي ايران در اين باره گفت: ما نتوانسته‌ايم از جاذبه‌هايي که داريم فرصت‌سازي کنيم. کاري که همه دنيا انجام مي‌دهند و تقويمي‌از مناسبت‌ها و برنامه‌هاي گردشگري ارائه مي‌کنند. چه اشکالي دارد اگر روزي را براي ديدن ستاره‌هاي کوير به دنيا معرفي کنيم و يا چرا هنوز نتوانسته ايم به دنيا بگوييم که کرمان کوه‌هايي با ارتفاع چهار هزار و ۱۰۰ متر دارد که بلندتر از ترکيه است.
 
کرماني گفت: تنوع شيريني و غذا در کرمان عجيب است اما رستوران‌هاي کرمان هنوز در منوي خود آن را ندارند و بايد آن‌ها را در خانه‌ها پيدا کرد. غذاي ايران و ترکيه اشتراکاتي دارد اما ترکيه غذاهاي ما را به نام خودشان ثبت مي‌کنند مانند دلمه. ولي ما هنوز در رستوران‌ها چنجه و کباب مي‌بينيم. در حالي که دنيا روي توريست شکم چراني کار مي‌کند که فقط دوست دارد سفر کند و غذا و شيريني بخورد.
 
ابراهيم پورفرج رئيس جامعه تورگردانان ايران نيز بر اين باور است که بعد از زلزله بم وقفه‌اي در ورود گردشگر خارجي به کرمان ايجاد شد  که بايد اين وقفه را جبران کرد.
 
او کرمان را شايسته برگزاري برنامه‌هاي جهاني دانست و گفت: بهتر است که مسئولان در کرمان به اين فکر باشند که يک روزي را در تقويم به نام روز کرمان در نظر بگيرند مانند کاري که تبريز براي سال ۲۰۱۸ انجام داد تا بخش خصوصي بتواند در نمايشگاه بين‌المللي گردشگري آلمان، اين استان را نيز معرفي و براي ورود گردشگران خارجي به کوير کرمان تبليغ کند.
 
وي به برگزاري ۵ رالي با حضور گردشگران خارجي اشاره کرد و گفت: تابستان شروع شده اما هنوز مسئولان کرمان مجوز برگزاري رالي امسال را نداده اند ما توانستيم که قطار گردشگران خارجي را نيز به کرمان بياوريم.
 
در سفري که مديران دفاتر خدمات مسافرتي کشور به کرمان داشتند آنها ضمن بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري مانند باغ شازده ماهان، ارگ راين، حمام گنجعلي خان و... همگي بر اين نکته تاکيد کردند که  اين استان از لحاظ داشتن جاذبه‌هاي گردشگري چيزي کم ندارد اما در بحث زيرساختها بايد جدي تر فعاليت کرد. پورفرج که فعاليتش بيشتر در حوزه تورهاي ورودي لوکس است تنها هتل مناسب براي حضور گردشگران خارجي خود را تنها هتل ۵ ستاره‌اي مي‌داند که در بيشتر اوقات پر از گردشگر است. او مجبور است که گردشگران خود را به هتل‌هاي ديگري ببرد که چندان از نظر او و گردشگرانش مناسب نيست به همين دليل تورهاي گردشگري او بيشتر از دو روز در کرمان توقف ندارد.
 
نداشتن هتل‌هاي لوکس دغدغه بسياري از افرادي است که در حوزه ورودي کار مي‌کنند وگرنه بيشتر آنها از خدمات پذيرايي و رستوران‌هاي سنتي و حتي لوکس اين استان رضايت دارند.
 
همه گردشگران به خانه محلي نمي‌روند
 
در شهر کرمان يک هتل ۵ ستاره و تعداد زيادي واحد پذيرايي وجود دارد. برخي از فعالان گردشگري معتقدند که تعداد اين هتلها بايد بيشتر شود چون هر زمان با هتل‌هاي اين شهر تماس گرفته مي‌شود آنها جاي خالي ندارند. راضيه محمودي از فعالان تورهاي ورودي است که به خبرنگار مهر گفت: خيلي از گردشگران ما جزو گردشگران لوکس هستند که مي‌خواهند حتما در هتل‌هايي اقامت کنند که بهترين خدمات را ارائه کند اين گردشگران پول‌هاي خوبي هم خرج مي‌کنند و حضورشان در يک شهر مي‌تواند اقتصاد گردشگري آن شهر را متحول کند اما اين شهر هميشه از نبود هتل رنج برده است. ما خيلي از مسيرهاي خود را تغيير مي‌دهيم آن هم به دليل نبود اقامتگاه لوکس.
 
وي ادامه داد: اقامتگاه‌هاي محلي براي برخي از گردشگران مناسب است همه آن‌ها نمي‌پسندند در خانه‌اي اقامت کنند که همه چيز محلي است و يا حداقلي است البته ما گردشگراني داريم که با کوله سفر مي‌کنند و اصلا دلشان مي‌خواهد که با فرهنگ مردم آشنا شوند به تبع آن‌ها ترجيح مي‌دهند که به چنين اقامتگاه‌هايي بروند و ما هم آن‌ها را هدايت مي‌کنيم اما بازهم اقامتگاه‌هاي را به آنها معرفي خواهيم کرد که تميز باشد. چون تميز بودن يک مکان براي  گردشگران خارجي بسيار اهميت دارد.

منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها