City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشتي در موزه ژئوپارک طبس/ از گياهان فسيلي تا ستاره‌هاي سنگي (1396/12/05)

اگرچه تنها يک سال از افتتاح موزه ژئوپارک طبس مي‌گذرد اما آثاري را به نمايش گذاشته که ميليون‌ها سال قدمت دارند مانند گياهان سنگي، لاک حلزون‌هاي غول پيکر و يا سنگ‌هاي ستاره‌اي.
گشتي در موزه ژئوپارک طبس/ از گياهان فسيلي تا ستاره‌هاي سنگي

به گزارش بزنيم بيرون ، موزه ميراث زمين طبس همزمان با فعاليت‌هاي گروه ژئوپارک طبس آغاز به کار کرد. موزه‌اي که اکنون جزئي از عمارت باغ گلشن شده و در آن انواع کاني‌ها، سنگ‌ها، فسيل‌ها، مواد معدني و... را در معرض ديد بازديدکنندگان قرار داده است.

در شناسنامه اين موزه که ورودي آن براي بازديد کنندگان دو هزار تومان است آمده که «علوم زمين از شاخه‌هاي مهم علوم پايه است که شايد بيشترين ارتباط را با زندگي روزمره انسان داشته و تاثير متقابلي در رشد و توسعه تمدن بشري دارد موزه از جمله مکان‌هايي است که با ورود به آن مي‌توان زواياي مختلف زندگي را بهتر و بيشتر درک کرد و بسياري از واقعيت‌هاي دنياي پيراموني را از نزديک مشاهده واحساس کرد.

در کنار انواع و اقسام موزه‌هاي علمي فرهنگي و هنري، نوع متفاوتي از موزه يعني موزه زمين‌شناسي نيز وجود دارد که به عنوان مکاني براي نمايش ميراث به جا مانده از فعاليت‌هاي طبيعي و بشري زمين عرضه مي شود.

با اين همه زمين شناسي يکي ازغريب‌ترين رشته‌هاي علوم در ايران است. اين ناآگاهي، آثار زيان‌باري در برنامه‌ريزي توسعه کشور مي‌گذارد.

موزه ميراث زمين طبس به منظور ارائه بخشي از مستندات و توانمندي‌هاي زمين شناسي طبس به‌عنوان بهشت زمين‌شناسي ايران و با توجه به اهميت و نقش علوم زمين در تمامي ابعاد زندگي و همچنين با هدف گسترش فهم عمومي زمين‌شناسي به متن جامعه از سال ۸۹ با پيشنهاد و پيگيري‌هاي مجدانه خانم وصال يحيي شيباني، مدير گروه ژئوتوريستم طبس به همراه اعضاي گروه (مهدي رحماني، احسان زمانيان، ابوالفضل قنبري) آغاز و در دي ماه ۹۵ با پشتيباني همه جانبه طلايي مقدم معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان، موزه وارد فاز اجرايي شد.

اين گنجينه در اسفند ماه سال ۹۵ همزمان با مراسم اختتاميه يازدهمين همايش انجمن ديرينه شناسي ايران در طبس با حضور انديشمندان و زمين‌شناسان کشور افتتاح و به بهره‌برداري رسيد.

در اين موزه مي‌توان فسيلي به نام «استروماتوليت» را ديد که ۵۲۰ ميليون سال سن دارد اين فسيل در واقع جلبک‌هاي بوده که روي هم انباشته شده‌اند.

اين فسيل‌ها از شمال طبس به موزه آورده شده‌اند. فسيل «تريلوبيت» هم از شما طبس آمده تريلوبيت‌ها موجوداتي از خانواده بندپايان بوده‌اند که بدن آن‌ها از سه بخش تشکيل مي‌شده است اين موجودات تا يک متر هم رشد مي‌کرده‌اند اما چون نتوانستند خود را با شرايط جوي وفق دهند در طول زمان منقرض شده‌اند شکل کامل اين موجودات را مي‌توان در تصاوير موجود در موزه ديد.

فسيل‌هاي گياهي موزه هم قدمتي بيش از ۲۱۰ ميليون سال دارند اين فسيل‌ها نشان مي‌دهد که طبس در ميليون‌ها سال پيش جنگل‌هاي انبوه داشته و شرايط براي تشکيل ذغال سنگ خوب بوده است. حتي در طبس ردپاي دايناسور نيز ديده شده است.

فسيل‌هاي ديگري نيز به شکل ستاره در اين موزه وجود دارد که بايد اطلاعاتشان را از راهنمايان موزه گرفت. در کنار اين فسيل‌ها صدف‌ها و يا سنگ‌هايي که ميليون‌ها سال قدمت دارند در رنگ‌ها و شکل‌هاي متفاوت وجود دارد حتي حلزون‌هايي که صدف آن‌ها بسيار بزرگتر از آن چيزي است که هر بيننده تصور مي‌کند.

برخي از اين آثار متعلق به طبس نيست بلکه متعلق به شهرها و يا کشورهاي ديگر است. با اين وجود محل کشف اين سنگ‌ها و فسيل‌ها در کنار هر کدام از آن‌ها نوشته شده است هر چند توضيحات اين فسيل‌ها کامل نيست و اسامي سخت آن‌ها براي بازديدکننده عادي ناشناخته است اما به گفته اعضاي گروه ژئوپارک قرار است که در آينده‌اي نزديک اين موزه ۲۰۰ متر مربعي که با همکاري ايميدرو، شرکت زغال سنگ، فرمانداري ويژه طبس و گروه زمين‌شناسي دانشگاه پيام نورافتتاح شده بود، به مکان بزرگتري انتقال يابد در آن صورت اطلاعات مربوط به هر اثر تکميل‌تر شده و از فناوري‌هاي جديد براي اطلاع‌رساني درباره هر کدام از آن‌ها استفاده مي‌شود.

به اين ترتيب هر بازديدکننده در کنار هر اثري که توقف کند مي‌تواند تمام اطلاعات مربوط به فسيل‌ها و سنگ‌ها را در موبايل خود بخواند و يا شکل کامل شده آن را ببيند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها