City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نهاوند قطب اکوتوريسم همدان، پذيراي مسافران بهار (1396/12/25)

نهاوند را نه فقط به خاطر تاريخ کهن، بلکه براي طبيعت زيبا و سراب هاي بي نظير آن مي شناسند؛ شهرستاني در جنوب استان همدان که همپاي تاريخ، اين خطه را به يکي از مناطق مورد توجه گردشگران حوزه اکوتوريسم تبديل کرده است تا مردمش هرسال ميزبان مسافران بهار باشند.
نهاوند قطب اکوتوريسم همدان، پذيراي مسافران بهار

به گزارش بزنيم بيرون ، نهاوند را به واسطه وجود بيشترين آمار بارش ساليانه استان همدان، به شهر سراب ها و چشمه هاي جوشان و خروشان مي شناسند و دليل اين ادعا را وجود بيش از 264 چشمه کوچک و بزرگ ثابت مي کند. 

وجود رودخانه هايي همچون سراب گيان، گاماسياب و فارسبان، طبيعتي بکر و سحرانگيز را در اين شهرستان بوجود آورده است که ناخود آگاه هر مسافري را به سمت خود جلب مي کند. 
از مهمترين سراب هاي نهاوند مي توان به سراب گيان به عنوان بهشت سرسبز غرب کشور و مظهر قدرت الهي ياد کرد. اين منطقه زيبا که با درختاني کهنسال و بلند و رودخانه اي خروشان در 20 کيلومتري جنوب شهر نهاوند واقع شده، چنان محيطي بوجود آورده که هر مسافري که به اين شهرستان سفر مي کند را به سمت خود مي کشاند و به همين دليل است که هرساله آمار بيشترين بازديدهاي صورت گرفته از سراب هاي استان همدان و حتي غرب کشور را به خود اختصاص مي دهد. 
منطقه جنگلي سراب گيان در سه کيلومتري شهري به همين نام واقع شده و داراي گونه هاي مختلف گياهان به ويژه درختان بزرگ و کهنسال است که به طور خودرو در کنار مسير سراب روئيده اند. در اين ميان انبوه درختان چنار که هر يک چندين قرن عمر کرده اند، بيش از ديگر گياهان نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کنند. 
اين سراب که در گونه جنگل هاي دائمي شهرستان و ذخيره گاه جنگلي طبقه بندي مي شود، شايد بخشي از پرآب ترين سراب هاي سطح کشور باشد. آب دهي سالانه اين سراب در حدود دو هزار و 500 ليتر در ثانيه است که پس از عبور از ميان جنگل سراب گيان،به صورت نهرهايي در زمين هاي کشاورزي اين دشت و روستاهاي همجوار جاري مي شود و مازاد آن به رودخانه گاماسياب مي ريزد. 
از همين رو در ساليان اخير با تلاش دولت تدبير و اميد به ويژه استاندار همدان، اين سراب مورد توجه قرار گرفته و سرمايه گذاري هاي خوبي براي ساماندهي آن صورت گرفت که نتيجه آن حضور خيل گردشگران مشتاق براي بازديد از اين منطقه است. 
از طرف ديگر با رونق صنعت اکوتوريسم در کشورمان، سراب گيان با ويژگي هاي خاص خود ميزبان تعداد زيادي از مسافران در فصل گردشگري و به ويژه نوروز شده است، به گونه اي که به گفته رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نهاوند، نوروز امسال نزديک به 30 هزار نفر از سراب گيان بازديد کردند که اين رقم رشد قابل توجهي نسبت به ساليان گذشته داشته است. 
البته نبايد از وجود سراب هايي همچون گاماسياب نيز غافل ماند؛ چراکه اين منطقه نيز به دليل ظرفيت هاي عظيم و کم نظير، همواره مورد توجه مسافران بوده و سهم بسزايي در جلب گردشگران به شهرستان نهاوند داشته است. 
هرچند زيبايي هاي نهاوند تنها به حوزه اکوتوريسم محدود نمي شود و اين شهرستان علاوه بر جاذبه هاي زيباي طبيعي، به واسطه تاريخ کهن خود داراي آثار تاريخي است که در بين آنها حمام حاج آقا تراب، در ساليان اخير بيشترين توجه گردشگران تاريخي اين منطقه را به خود جلب کرده است 
اين حمام تاريخي که به نام حمام دوقلو نيز شهرت دارد، در محله علي آباد واقع در بافت قديمي شهر نهاوند واقع شده است. در سردر ورودي اين بنا کتيبه اي نصب شده که تاريخ ساخت آن را سال 1230هجري شمسي در زمان ناصرالدين شاه قاجار بيان مي کند اما سبک معماري آن به دوران صفويه نزديک است. 
علت شهرت اين بناي تاريخي به حمام دوقلو، اين است که حمام از دو قسمت دو بخشي تشکيل شده که هرکدام مورد استفاده قشري از جامعه قرار مي گرفته است. قسمت نخست داراي سردينه يا حمام سرد و گرمينه يا حمام گرم بزرگ است که فقط مورد استفاده رجال، اشراف و شاهزادگان قرار مي گرفته و قسمت دوم هم که به نوبه خود داراي سردينه و گرمينه بوده، در ابعاد کوچکتر ويژه افراد عادي و طبقات پائين جامعه بوده است. 
بر هلالي بالاي ستون حمام، تصاوير زيبايي از شاهنامه نقش بسته است که گوياي داستان جنگ رستم با ديو سفيد است. اين تصاوير با هفت رنگ صحنه هايي از داستان شاهنامه را نشان مي دهد که به طرز ماهرانه اي کاشي کاري شده است. 
قسمت رختکن حمام نيز باگچبري هاي اسليمي، به زيبايي تزئين شده است. اين بنا توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به موزه مردم شناسي تبديل شده و در آن بخش هاي از سنت هاي مردم اين خطه به صورت مجسمه به نمايش در آمده است. اين بناي تاريخي در سال 1356در فهرست آثار ملي ثبت شده است و در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسي استفاده مي شود. 
از جذابيت هاي اين موزه که فرهنگ بومي مردم نهاوند را به تصوير مي کشد، تفکيک دو بخش زنانه و مردانه و تزيين آنها با ماکت هاي مجزا است که در بخش مردانه مراسم شستشو به نمايش گذاشته شده و در بخش زنانه مراسم حنابندان يک عروس جلب توجه مي کند. 
بي ترديد با ورود هر بازديد کننده اي به اين حمام زيبا، حس و حال دوران تاريخي و کهن اين سرزمين به وي منتقل شده و گويي بخشي از فرهنگ گذشته مردم اين ديار زنده و در زمان حال نمايان مي شود. 

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها