City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

فرخ آباد زيبا دشت؛ بهشت گردشگران در البرز (1396/12/25)

روستاي فرخ آباد زيبادشت تنها روستاي شهرستان فرديس استان البرز، با طبيعتي جذاب و ديدني و سرشار از طراوت ، سرسبزي و پيشينه اي باستاني و تاريخي پذيراي گردشگران از گوشه و کنار کشور است .
فرخ آباد زيبا دشت؛ بهشت گردشگران در البرز

به گزارش بزنيم بيرون ، روستاي فرخ آبا دزيبادشت با جمعيتي بيش از12 هزار نفر داراي يک هزار و 400 هکتار وسعت و قدمتي چند هزار ساله است که درغربي ترين نقطه شهرستان فرديس قرار دارد. 

فضاي سبز مناسب محصور درميان درختان کهنسال و تنومند و آب و هواي مطبوع چشم اندازهاي کم نظير و زيبا يي در فرخ آباد زيبا دشت به وجود آورده تا جايي که برخي آن را به قطعه اي از بهشت تشبيه مي کنند. 
پيشوند روستا براي فرخ آباد که براساس تقسيمات کشوري به آن اطلاق مي شود و شايد تا حدودي درآميختگي و خلط مبحث را در اذهان ايجاد کند، بيشتر دياري است زيبا تا يک روستا به معني خاص کلمه، ليکن فرخ آباد با پسوند زيبادشت که به حق زيبنده اين منطقه خوش آب و هوا است، در واقع بزرگترين روستاي استان البرز به شمار مي رود. 
به لحاظ بافت جمعيتي ، سه قشر عمده شامل بوميان اصيل فرخ آباد با قدمتي بيش از چهارصد سال ، مهاجران نيشابوري حدود هفتاد سال و مهاجران زنجاني با سکونت بيش از سه دهه شاکله جمعيتي اين روستا را تشکيل مي دهند. 
قدمت اين روستا به دوران باستان پيش از تاريخ بازمي گردد که اثر تاريخي غلامعلي تپه در جنوب روستا از آن جمله است و گمان مي رود محل سکونت اولين ساکنان اين منطقه بوده است. 
با توجه به يافته هاي باستان شناسي و کشف سفالينه هاي اخرايي رنگ، پيشينه آن را به يک هزار سال قبل از ميلاد تخمين مي زنند. 
غلامعلي تپه مربوط به هزاره چهارم قبل از ميلاد است و زال تپه مربوط به دوران سلجوقيان از ديگر آثار اين روستا به شمار مي رود، همچنين ديوار و برجک نگهباني مربوط به قلعه فرخ آباد، يک ميدان مرکزي که در اطراف اين ميدانگاه، بناهايي چون عبادتگاه و ديگر ابنيه عمومي نيز مشاهده مي شود. 
همچنين در ساخت حمام قديمي اين روستا از آجرهاي چهارگوش و ملات ساروج استفاده شده که براثر فرسودگي و عدم مرمت، اواخر سال 1357 تخريب و در قسمتي از آن مسجد جامع ساخته شد . 
جداي از آثار تاريخي و باستاني فرخ آباد زيبادشت، طبيعت اين روستا داراي فضاهاي سرسبز و چشم نواز، هواي مطبوع و دلپذير، مرغزارهاي با شکوه و منظره هاي با صفا و آرامش بخش است . 
اين طبيعت همه ساله در ايام نوروز و بهار گردشگران فراواني را به خود فرا مي خواند تا براي ساعت ها در چنين ديار پرجاذبه، زيبا و سرشار از آسودگي و فراغ بال طبيعت گردي کنند . 
فرخ آباد زيبادشت به 2 قسمت زيبادشت شمالي و زيبادشت مرکزي تقسيم بندي شده که زيبادشت شمالي شامل 180 قطعه زمين با کاربري باغ ويلا بوده و زيباترين باغ ويلا ها را دارد که با نگهباني 24 ساعته و با کنترل ورود و خروج فضايي آمن براي گردشگران به وجود آورده است . 
خيابان هاي اصلي فرخ آباد زيبادشت داراي عرض 18 تا 20 متري است وکوچه هاي فرعي با مهندسي خاصي آراسته شده است. 
زيبادشت مرکزي نيز همچون زيبادشت شمالي بوده که نسبت به ان وسعت بيشتري را دارا و در حدود 400 قطعه زمين شامل مي شود و بيشتر باغ ويلا هاي موجود با بناهاي قديمي منطقه بکري را ايجاد کرده است. 
از اين روست که کارشناسان و صاحب نظران اميدوارند، فرخ آباد زيبادشت هيچ گاه به شهر تبديل نشود و افزايش جمعيت را تهديدي جدي براي روستا مي دانند، چه اينکه با هجوم جمعيت و تبديل مزارع و باغ هاي پر درخت و سرسبز اين ديار به ساختمان و آپارتمان هاي چند طبقه، بافت طبيعي و لبريز از شادابي و سرسبزي اين روستا را از بين خواهد برد و آن خواهد شد که در طول سالها و دهه هاي اخير بر سر روستاهاي مشابه آمده است. 
با وجود اين، در طول اين سالها، روستاي زيباي فرخ آباد با مشارکت مردم و خيران نيکوکار به امکاناتي از جمله مدرسه، مرکز درماني، سالن هاي ورزشي و بسياري ديگر از اين دست نيازها تجهيز شده است، تا جايي که جوانان اين روستا در حوزه هاي مختلف ورزشي، علمي و فرهنگي به موفقيت هاي قابل توجهي دست يافته اند. 
مرتضي اسدي مدال آور تيم ربوتيک ايران در آمريکا و حضور فعال جوانان در مسابقات مهم کشوري، قهرماني تيم فوتسال بانوان در مسابقات ليگ دسته سه کشور و ميزباني از رويدادهاي بزرگ ورزشي و فرهنگي در اين روستا از مواردي است که ذکر آنها خالي از لطف نيست. 
البته هرچند که بيکاري يکي از مشکلات اساسي جمعيت جوان فرخ آباد زيبادشت محسوب مي شود، اما با توجه به موقعيت جغرافيايي، آب و هواي منطقه و باغات سرسبز، بطور قطع با حمايت مسئولان استان البرز و شهرستان فرديس و کمک هاي خيران، مي توان با ساخت يک مجموعه فرهنگي، توريستي و نيز دهکده ورزشي، زمينه جذب سرمايه گذار، ايجاد اشتغال، توسعه، پيشرفت و رونق اقتصادي را براي اين منطقه فراهم کرد. 
براين اساس فرماندار فرديس با اشاره به وجود 2 منطقه صنعتي به نام هاي داشليجه و شهرک صنعتي وليعصر با حدود يکصد واحد توليدي در نزديکي اين روستا، مي گويد: علاوه بر اين طبيعت جذاب فرخ آباد زيباشت و توسعه گردشگري مي تواند براي مردم منطقه اشتغال آفرين باشد. 
ابوالفضل اينانلو ادامه داد: البته وجود تنها مرکز آموزش فني و حرفه اي شهرستان فرديس در روستاي فرخ آباد زيبادشت، يکي از مزيت هاي ارزشمند اين روستا و زمينه ساز ايجاد اشتغال براي مردم منطقه است. 
وي افزود: اکنون باغداري بيش از کشاورزي در منطقه رونق دارد که ارزش افزوده زمين، بالا بودن هزينه ها و آسيب هاي احتمالي محصولات، از مهمترين دلايل رکود و کم رونق شدن کشاورزي در منطقه است. 
وي تاکيد کرد: به رغم همه اين مشکلات عمده مالکان هنوز هم به کاشت گندم، جو و ذرت و بعضي خرده مالکان به کشت کلم، باميه و گوجه اقدام مي کنند، ضمن اينکه محصولات باغي اين منطقه بيشتر بهاره و شامل گوجه سبز، زردآلو و گيلاس است. 
فرماندار فرديس در مورد قدمت و ظرفيت هاي گردشگري اين روستا نيز گفت: وجود محوطه ها و تپه هاي باستاني از جمله تپه هاي فرخ آباد که قدمت آنها به هزاره سوم تا پنجم قبل از ميلاد بازمي گردد، از جمله ظرفيت هاي گردشگري اين منطقه است. 
اينانلو با اشاره به تشکيل کارگروه مطالعاتي حرفه اي براي شناسايي ظرفيت هاي شهرستان فرديس توسط متخصصان بخش خصوصي و مطالعه و انتخاب تيم ورزيده براي معرفي اين شهرستان افزود: توليد و انتشار اطلس نقشه گردشگري، راه اندازي و تاسيس سازمان هاي مردم نهاد با توجه به جمعيت بالاي فرديس، از جمله اولويت هاي اصلي براي معرفي هرچه بيشتر ظرفيت هاي گردشگري اين شهرستان است که در دستور کار قرار دارد. 
وي تاکيد کرد: روستاي فرخ آباد زيبادشت در فرديس به عنوان يکي از قطب هاي مهم گردشگردي استان البرز، با دقت و حساسيت خاصي تحت مطالعه و بررسي هاي کارشناسانه از جوانب مختلف است، تا ضمن حفظ بافت فرهنگي روستا و طبيعت زيبا و کم نظير آن، اقداماتي با هدف بهبود وضعيت اشتغال، رونق اقتصادي و بخصوص ايجاد زيرساخت هاي لازم براي پذيرش هرچه بيشتر گردشگران به عمل آوريم . 
عضو شوراي روستاي فرخ آبادزيبادشت به خبرنگار ايرنا گفت: وجود آداب و رسوم محلي، غذاهاي سنتي و پخت نان محلي ديار فرخ آبادزيبادشت از جلوه‌هاي ويژه مردم شناسي است. 
علي اسدي افزود: آب و هواي چهارفصل، ،تنوع پوشش باغي و گياهي در کنار آثارتاريخي جلوه‌هاي ديگري از جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا است. 
وي ادامه داد:تپه غلامعلي تپه و زال تپه روستا داراي آثاري از هزاره اول قبل از ميلاد هستند. 
اسدي گفت: اين روستا داراي يک فرهنگسراي به نام فردوسي است که اين فرهنگسرا به همت بخش خصوصي و خيرين پورکاشاني ساخته شده است. 
اين عضو شورا بيان کرد: در اين روستا چندين جشنواره غذاي سنتي و صنايع دستي اقوام ايراني با حضور استاندار البرز و مسئولان استاني برگزار شده است. 
وي اظهار داشت: روستاي فرخ آباد و زيبادشت فاصله کمي با شهرستان فرديس و کرج دارد و مي‌تواند پذيراي تعداد زيادي از علاقه مندان به گردشگري درروز طبيعت ˈ سيزدهم فروردين ˈباشد. 
اسدي گفت: طبيعت اين روستا و چشم اندازهاي زيبا و هواي مطبوع بيشترين جذابيت را مي‌تواند براي گردشگران داشته باشد. 
روستاي فرخ آباد زيبادشت در جنوبي‌ ترين قسمت کرج، در مسير جاده شهر ماهدشت و مرز بين کرج و صفادشت و در حوزه استحفاظي شهرستان فرديس قرار دارد، اين روستا از جنوب به روستاي يوسف آباد قوام از توابع شهر صفادشت و از شمال به شهر مشکين دشت و محمدشهر از غرب به منطقه عباس آباد از توابع محمد شهر و از شرق به منطقه خوشنام و پايگاه هوايي فتح محدود مي شود. 
شهرستان 600 هزار نفري فرديس در جنوب شرقي کلانشهر کرج مرکز استان البرز قرار دارد. 

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها