City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سينما در قزوين جان ندارد (1394/06/19)

روزنامه ولايت در تازه ترين شماره خود با چاپ گزارشي به قلم مجتبي رحيمي با عنوان سينما در قزوين جان ندارد به وضعيت سينماي استان پرداخته است.
 سينما در قزوين جان ندارد

به گزارش بزنيم بيرون ، در اين مطلب مي خوانيم: تنها سه نفر در سالن بزرگ سينما نشسته اند، يک نفر از آنها که شايد مسافري باشد بي اعتنا به فيلم روي صندلي اش به خواب رفته است قطره هاي باران از روي سقف چکه و سينماي ملت آخرين فيلمش را اکران مي کند.

آنقدر از سال هاي بسته شدنش گذشته که ديگر فراموش شده است؛ سينمايي که در سال هاي اوج خود صف هاي طولاني خيابان فردوسي را به چشم ديده بود، حالا تبديل به يک بناي متروکه شده است، شايد سرنوشت سينما ملت بي شباهت به کل سينما در قزوين نباشد، سينمايي که هر سال مخاطبانش کمتر شده است.

بر اساس آمارهاي رسمي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي قزوين، گنجايش سالن هاي سينما از هزار نفر در سال 89 به تنها پانصد نفر در سال 92 رسيده است و تعداد تماشاگران هم از حدود 250 هزار نفر به زير صدهزار نفر در بين همين سال ها رسيده است.

سينمايي که خاک مي خورد

سابقه نمايش فيلم در قزوين به سال 1307 بر مي گردد تاريخي پر فراز و نشيب که با سينماهايي چون باربد و مهتاب و آريا و سينما تابستاني گره خورده است.

سينما ملت يکي از همين سينماها است آن گونه که اهالي سينما در قزوين مي گويند وراث سينما ملت در قزوين علاقه اي به تعمير و بازگشايي مجدد آن ندارند و دليل آن هم هزينه بالاي بازسازي و سود پايين سينما در قزوين است.

بصيري صاحب سينما مهتاب درباره سينما داري در قزوين مي گويد: بر طبق قوانين ارشاد نمي توان سينما را تغيير کاربري داد و به خاطر همين سينما ملت به همان حال متروکه افتاده است البته بايد به وراث آن حق داد، چون سينما سودي ندارد.

او درباره فروش سينما در قزوين مي گويد: کافي است به سايت هاي سينمايي نگاه کنيد و آن وقت متوجه فروش کم سينما مي شويد، ما هم براي آنکه جبران هزينه کنيم، پس از تعمير سينما يک کافي شاپ به آن اضافه کرديم تا بتوانيم ضررها را جبران کنيم.

شايد در اين ميان وضعيت سينماي حوزه هنري بهتر از همه باشد.

مدير سينما بهمن با اشاره به اينکه در بين سينماهاي حوزه هنري مقام اول را در چند ماه کسب کرده ايم مي گويد: به دليل اينکه سليقه هاي بيشتري را پوشش بدهيم 5 اکران در هر روز داريم که 2 تا از سانس ها براي مدارس است. سعي مي کنيم با فراهم کردن امکانات بهتر مثل اينترنت رايگان مخاطب بيشتري جذب کنيم.

نادري پور همچنين نگاه مديران فرهنگي استان را يکي از دلايل عدم پيشرفت سينما مي داند و اضافه مي کند: بخشي از مشکلات به نگاه مديران فرهنگي بر مي گرده که نگاه فرهنگي ندارند با تغيير دولت ها هم شاهد تغييرات زيادي نيستيم، در فضاي قزوين کار کردن خيلي سخت شده و فرهنگ در حاشيه است.سينما مهجور است

چه کساني در قزوين دلشان را به دريا مي زنند و به سراغ سينما مي روند؟ آيا وضعيت براي علاقه مندان به يادگيري سينما در قزوين فراهم است؟

گل اندام صفري، کارشناس ارشد سينما و يکي از مستندسازان قزويني مي گويد: فرصت و فضاي کافي براي اينکه جوانان به سينما وارد شوند در قزوين وجود ندارد، تنها محلي که براي آموزش در قزوين وجود دارد انجمن سينماي جوان است که آنجا هم هميشه با بحران مالي روبرو است.

او درباره کيفيت آثار ارايه شده سينمايي قزوين مي گويد: فيلم هاي بلند به دليل کمبود امکانات با کيفيت پاييني ساخته مي شوند؛ اما در فيلم هاي مستند کارهاي خوبي انجام شده و جوايز متعددي هم در اين بخش نصيب فيلم سازان قزويني شده است.

وضعيت نهادهاي متولي سينما در قزوين چگونه است؟

صفري با اشاره به ضعف حوزه هنري و ارشاد در اين زمينه ادامه مي دهد: تنها جايي که مي توان روي آن حساب کرد، انجمن سينماي جوان است، اداره ارشاد و حوزه هنري کمک زيادي نمي کند در زمينه آموزش فقط يک دوره 9 ماهه در انجمن سينماي جوان وجود دارد و با توجه به شرايط، پاسخگوي نيازها نيست.

با اين حال او به علاقه مندان سينما در قزوين توصيه مي کند تا نا اميد نشوند و تلاش کنند، زيرا در قزوين پتانسيل زيادي وجود دارد؛ اما از آن استفاده نمي شود، البته در کل خود سينما در کشور مهجور مانده است.

پس از گذشت بيش از يک سال از روي کار آمدن مديرکل جديد اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامي قزوين، هنوز تکليف معاون فرهنگي آن مشخص نشده است، جابجايي هاي مکرري که تنها روند کند پيشرفت فرهنگي قزوين را کندتر مي کند. در اين ميان نمي توان آينده اي براي سينما در قزوين متصور شد شايد ديگر سينمايي در قزوين ساخته نشود، شايد سينما را فراموش کنيم.


منبع : روزنامه ولايت رود

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها