City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سپيدان ،نگين جاذبه هاي طبيعي فارس (1394/06/27)

اگر استان فارس را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرديد، توصيه مي کنيم بازديد از سپيدان به عنوان عروس جاذبه هاي طبيعي و گردشگري اين استان را از دست ندهيد.
سپيدان ،نگين جاذبه هاي طبيعي فارس

شهرستان سپيدان در ميان رشته کوههاي زاگرس، به مرکزيت شهر اردکان  در ارتفاع ۲۲۵۰ متري از سطح دريا ،در75 کيلومتري  شمال غربي  شهر شيراز  واقع شده که از شمال به استان کهکلويه و بويراحمد و شهرستان اقليد، ازجنوب به  شهر شيراز ، ازشرق به شهرستان مرودشت و از غرب به شهرستان ممسني محدود مي باشد .

 

 

سپيدان در نگاه تقسيمات کشوري :

شهراردکان

  • بخش بيضا
    • دهستان بانش
    • دهستان بيضا
    • دهستان کوشک هزار

شهربيضا

شهرهماشهر

 

آب وهواي خنک منطقه در تابستان و کوههاي پوشيده از برف در زمستان و جاذبه گردشگري طبيعي منطقه و وجود پيست سوار کاري و پيست اسکي و مناطقي همچون تنگ تيزاب و ابشار مارگون و چله گاه رونق خاصي به صنعت گردشگري داده است.. برخورداري شهرستان ازهر گونه امکانات مورد نياز جهت سرمايه گذاري ودر دست رس بودن انها و همچنين نزديکي شهرستان به شيراز و بنادر جنوب جهت صادرات و واردات يک از امتيازات شهرستان محسوب ميشود و دومين مزيت شهرستان وجود نيروي جوان و کاري که بالاترين سرمايه شهرستان هستند. يکي ديگر از امتيازات اين منطقه پراکندگي جمعيت روستائيان در مسير اردکان تا شيراز است که نشان دهنده وجود امنيت لازم و کافي براي هر گونه سرمايه گذاري در بخش مسکن و بخش اقتصادي و غير و ..است.

شهرستان سپيدان منطقه اي کوهستاني است و داراي 12 قله بالاي 3000 متر از سطح دريا مي باشد.


از جمله مناطق تفريحي اين شهرستان عبارتند از:

 

 معرفي مهمترين مکان هاي تفريحي شهرستان سپيدان

 

1: آبشار مارگون :

آبشار مارگون يکي از زيباترين آبشارهاي کشور است که در شهرستان سپيدان و در 47 کيلومتري شهراردکان فارس واقع گرديده است. بعد از جاده ماشين رو، تا آبشار چند دقيقه پياده روي لازم است که اين راه هموارسازي و سيماني شده است . اطراف اين آبشار در فصل بهار بسيار سرسبز و ديدني است.

  مسير اين آبشار و روستاهاي اطراف در فصل زمستان برف گير بوده و گاهي راه هاي ارتباطي کاملاً قطع مي شود. اين آبشار در حقيقت سرچشمه رودخانه است و در بالاي کوه هيچ رودخانه اي نيست، بلکه از بدنه ديواره صخره اي کوه، بيش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بيرون ريخته ميشود. از اين حيث اين آبشار هم بزرگترين و هم مرتفع ترين آبشار چشمه اي در جهان است.

 همچنين در ادامه مسير رودخانه انبوه درختان، باغات سيب و ... به چشم مي خورد. رودخانه حاصل از اين چشمه ها بسيار پر آب بوده و تا سپيدان امتداد دارد.

 

 

 همانطور که در تصوير بالا پيداست، هيچ رودخانه اي در بالاي اين آبشار وجود ندارد. البته تصوير بالا تنها بخش قله آبشار است و آبشار بسيار عظيم تر از تصور است به طوري که ارتفاع آن نزديک بيش از 120 متر و عرض آن حدود 400 متر تخمين زده ميشود. هر چند آبشار چشمه ،ابعاد مشخصي ندارد، چرا که هر روز چشمه اي جديد در حاشيه آبشار ايجاد شده، و گاه نيز چشمه اي آبش کم يا قطع مي شود.

 

2 : تنگ تيزاب :

تنگ تيزآب يکي ديگر از جاذبه هاي گردشگري شهرستان سپيدان مي باشد که در فاصله 20 كيلومتري شمال سپيدان و 90 کيلومتري شيراز واقع شده و گذرگاه يكي از شعبه‌هاي رودخانه بشار است. اين رودخانه آبي شيرين دايمي دارد و مورد استفاده شرب و كشاورزي است. گونه‌هاي مختلف ماهيان بومي نيز در آن ديده مي شوند. تنگ تيزآب از پوشش جنگلي مناسب برخوردار است و درختان آن را بيشتر بنه، بادام، بلوط و بيد تشكيل مي ‌دهند. تنوع گونه‌هاي درختي و عبور يک رودخانه دايمي از جمله ويژگي ‌هاي اين منطقه‌اند. تنگ تيزآب تابستان‌هاي خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌هاي سرد دارد. اين منطقه در فصل تابستان مورد استفاده بسياري از بازديدكنندگان قرار مي ‌گيرد. طبيعت كوهپايه‌اي توأم با پوشش جنگلي و رودخانه دايمي، منظره‌اي زيبا را در دل تنگ تيزاب به وجود آورده و جاذبه‌هاي اين گردشگاه را فزوني بخشيده است. راه كوهستاني سپيدان-ممسني از كنار اين تنگه عبور مي ‌كند. هم اكنون در فصل‌هاي مساعد به ويژه در بهار، در مدخل ورودي اين تنگ چادرهايي براي اقامت بازديد كنندگان نصب شده است كه مورد استفاده قرار مي ‌گيرد.

 

 

3: درياچه برم فيروز :

درياچه برم فيروز در ارتفاع سه هزار و سيصد و پنجاه متري ارتفاعات برم فيروز واقع شده و در فاصله 15 کيلومتري شهر اردکان ،مرکز شهرستان سپيدان قرار دارد. اين درياچه در فصول گرم سال و با آب شدن برفها تشکيل مي شود. اين منظره زيبا در فصل زمستان به دليــــل وجود برف بسيار، کاملا نامشخص و يخ زده مي باشد . در بهار و تابستان در مجاورت اين درياچه مي توان سبزه زاري زيبا را کنار سفيدي برف مشاهده نمود. .درياچه اي پر آب در يک طرف ، برف زيبايي که نيمي از دور درياچه را سفيد کرده است و در کنار نيمي ديگراز درياچه گل و سبزه وجوي هاي کوچک و که از درياچه منشا گرفته اند و همچنين کوه هاي اطراف پوشيده از برف ، همه و همه منظره هاي زيبايي را بوجود مي آورند؛ برم در لغت به معني محل جمع شدن آب ميباشد.

درياچه برم فيروز يكي از نقاط ديدني استان فارس است كه ديدن آن براي كساني كه توانائي يك كوه پيمائي نيمه سبك و 1 ساعته را دارند خالي از لطف نيست و اين مشکل را به خاطر افزايش سريع ارتفاع و شيب بسيار زياد آن بايستي به خود متحمل شد.

 

در طول زمستان منطقه و درياچه با ارتفاعي در حدود 3500 متر ازسطح دريا بدليل سرماي زياد پوشيده از برف است.براي ديدن آن اواخر ارديبهشت تا اواخر خرداد پيشنهاد ميشود تا زيبائي هاي طبيعت را بتوان بيشتر نظاره گر بود.

 

4: چشمه و درياچه شش پير :

شش پير! اين اسم عجيب و غريب که چيز زيادي هم درباره وجه تسميه آن وجود ندارد، مربوط به چشمه اي است که در شهرستان سپيدان قرار گرفته و اتفاقا يکي از مهترين و پر آب ترين منابع آب سطحي دائمي اين شهرستان به شمار مي آيد.

 چشمه اي که در 8 کيلومتري شمال روستاي «برشنه» از توابع بخش همايجان قرار دارد و از ميان شکاف هاي کوه به آرامي بيرون مي آيد و چندمتر پايين تر از سرچشمه رودخانه اي خروشان به راه مي افتد که هر تازه واردي را به هيجان مي آورد.

آب  چشمه «شش پير» از جنوب شرقي سپيدان در مسير کوهستاني به سوي دشت همايجان جريان پيدا مي کند و با استفاده از نهرهاي سنتي به اراضي و باغ هاي همايجان انتقال داده مي شود. رودخانه شش پير بعد از عبور از تنگ شش پير و پيمودن راهي کوتاه وارد رودخانه شهر اردکان مي شود.

 

  

چشمه شش پير  در ميان اهالي استان فارس جايگاه ويژه اي دارد، تا انجا که مردم محلي آن را مقدس مي دانند و هر سال در وقتي معين به کنار اين چشمه مي آيند و دعا مي کنند. در حدود 200 متري چشمه، در دل کوه نوشته اي قاجاري به چشم مي خورد که نشان دهنده محبوبيت اين چشمه در دوره قاجار است.

 

5: تفرجگاه چله گاه :

چله گاه سپيدان  در 5 کيلومتري شهر اردکان فارس قرار دارد .اين گردشگاه در فصل هاي بهار و تابستان پذيراي انبوهي از مردم است . وجود غار هاي سنگي ،رودخانه پر آب طبيعت زيبا و چشم نواز بر زيبايي هاي تفرجگاه چله گاه سپيدان افزوده است .

 

 

6: پيست اسکي پولاد کف :

مجموعه تفريحي ورزشي پولادکف دومين پيست اسکي بزرگ و بين‌المللي ايران است که در شهرستان سپيدان شمال و ۱۵ کيلومتري شهر اردکان فارس واقع شده و استفاده تفريحي ورزشي دارد؛ همچنين اين پيست به صورت چهار فصل داير است .اين پيست داراي هواي خنک کوهستاني در فصل تابستان و بارش برف سنگين از نيمه‌هاي پاييز تا اوايل بهار مي‌باشد .

از امکانات اين مجموعه مي‌توان به تله‌کابين، تلسکي، رستوران، فست فود، کافي شاپ، مهمان‌سرا، هتل، موتورهاي برفي، ماشين‌هاي کوهستان، چرخ‌هاي هوشمند، قايق‌هاي پدالو، اسب سواري، دوچرخه سواري، لوازم اسکي و آموزشگاه اسکي نام برد.

 

 

البته بايد گفت موراد ذکر شده در بالا تنها بخش کوچکي از زيبايي هاي اين شهرستان مي باشد ،حال انکه گوشه گوشه شهرستان سپيدان به نوع خود زيبايي هاي چشم نوازي دارد که تنها با بازديد از اين شهرستان مي توان به اين زيبايي ها پي برد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

سپيدان جاذبه هاي گردشگري فارس سپيدان جاذبه هاي سپيدان گردشگري سپيدان فارس جاذبه هاي سپيدان سپيدان گردشگري جاذبه هاي فارس گردشگري سپيدان گردشگري جاذبه هاي گردشگري فارس فارس سپيدان فارس جاذبه هاي فارس گردشگري سپيدان جاذبه هاي گردشگري سپيدان جاذبه هاي فارس سپيدان گردشگري جاذبه هاي سپيدان گردشگري فارس سپيدان فارس جاذبه هاي سپيدان فارس گردشگري جاذبه هاي سپيدان گردشگري جاذبه هاي سپيدان فارس جاذبه هاي گردشگري فارس جاذبه هاي گردشگري سپيدان جاذبه هاي فارس سپيدان جاذبه هاي فارس گردشگري گردشگري سپيدان جاذبه هاي گردشگري سپيدان فارس گردشگري جاذبه هاي سپيدان گردشگري جاذبه هاي فارس گردشگري فارس سپيدان گردشگري فارس جاذبه هاي فارس سپيدان جاذبه هاي فارس سپيدان گردشگري فارس جاذبه هاي سپيدان فارس جاذبه هاي گردشگري فارس گردشگري سپيدان فارس گردشگري جاذبه هاي سپيدان جاذبه هاي گردشگري فارس سپيدان گردشگري فارس جاذبه هاي سپيدان فارس جاذبه هاي گردشگري سپيدان گردشگري جاذبه هاي فارس سپيدان گردشگري فارس جاذبه هاي سپيدان جاذبه هاي فارس گردشگري جاذبه هاي سپيدان گردشگري فارس جاذبه هاي سپيدان فارس گردشگري جاذبه هاي گردشگري فارس سپيدان جاذبه هاي گردشگري سپيدان فارس گردشگري سپيدان جاذبه هاي فارس گردشگري جاذبه هاي سپيدان فارس گردشگري فارس سپيدان جاذبه هاي گردشگري فارس جاذبه هاي سپيدان فارس سپيدان جاذبه هاي گردشگري فارس جاذبه هاي سپيدان گردشگري فارس گردشگري سپيدان جاذبه هاي فارس جاذبه هاي گردشگري سپيدان فارس گردشگري جاذبه هاي سپيدان