City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غارنوردي با کفش پاشنه بلند! (1393/07/06)

تا به حال ديده بوديد به گل‌هاي آهکي يک غار آب بدهند تا رشد کنند؟ غارها هم مانند گل‌ها به توجه، مهرباني و آب نياز دارند! اين جمله رييس انجمن غا
غارنوردي با کفش پاشنه بلند!

غار نخجير در پنج کيلومتري شهرستان دليجان آرام گرفته است؛ غاري سه طبقه که گذرگاه طبقه دوم آن گردشگري شده و تا طول 1200 متري آن به شکل غيراصولي کف‌سازي شده است.

اين غار که به روايتي 70 ميليون سال از عمرش مي‌گذرد، در سال 1368 کشف شد که بعد از گذشت 13 سال از کشف‌اش تصميم مي‌گيرند آن را گردشگري کنند و با انفجاري دهانه آن را وسعت دادند و سکوتش را شکستند و از همان روز به بعد مرگ را بر آن آسان کردند!

تغيير اقليم در نخجير به خاطر حفر تونل!

در سال‌هاي بعد براي دسترسي گردشگران تصميم گرفتند دهانه‌اي در انتهاي غار ايجاد کنند تا هنگامي که آنها از يک دهانه وارد غار مي‌شوند، از دهانه‌اي ديگر خارج شوند؛ اين اقدام غيرکارشناسانه با اعتراض بسياري از غارنوردان، دوستداران طبيعت و محيط‌زيست همراه شد که سرانجام بعد از تغييرات بوجود آمده در اقليم نخجير و مرگ بخش‌هايي از آن جلوي عمليات عمراني براي پيشروي گرفته شد، اما صدماتي که به اين موجود زيبا و جاندار وارد شد ديگر جبران نشد.

«فاطمه سبک‌خيز،» استاد دانشگاه ژئومورفولوژي استان اصفهان در بحث آسيب‌شناسي ژئوتوريسم غارها با نگاهي به غار نخجير مي‌گويد: در اين غار رينستون، دراپري (پرده مانندها)، فلوستون، پاپ کورن‌ها يا همان نخودي شکل‌هاي بسياري ديده مي‌شود. سال 1378 ابتداي زماني که تونلي به عمق 400 متر در حال احداث بود و هنوز به شکل کامل انجام نشده بود، از اين غار ديدن کردم، بسيار شگفت‌زده شدم، چون غار کاملا پويا، زنده و بسيار زيبا بود.

مرگ پاپ کورن‌ها

او ادامه مي‌دهد: در همان سال و در طول مسير، مکان‌هايي نيز براي ساخت کافي‌شاپ تعبييه شده بود که الحمدالله شکل نگرفت. هنگامي که اين تونل ايجاد شد، دوباره از اين غار ديدن کردم، حدود 5 متري غار با کوراني از هواي سرد مواجه شدم که نتيجه حفر تونل بود و اين باد موجب خشک شدن بخش‌هايي از آب موجود در غار مي‌شد که بعد از آن ديگر تشکيل پاپ کورن‌ها را نديدم و تا يک هفته افسرده بودم.

اين کارشناس مي‌افزايد: از آن پس غار را مُرده ديدم، چون با ايجاد اين تونل اقليم غار عوض شد؛ البته بعد از مدتي که در تونل ايجاد شده بسته شد، حال غار کمي بهتر شد.


بريدن سنگ نهشته‌ها

سبک‌خيز همچنين اظهار مي‌کند: برخي افراد يادگاري‌هايي به روي ديواره‌هاي غار نوشتند که براي پاک کردن آن اسپري‌ها و رنگ‌هاي سفيد استفاده کرده‌اند که کار غير اصولي است و از رشد غار نهشته‌ها جلوگيري مي‌کند. از طرفي براي آنکه سر بازديدکنندگان به «استالاکتيت‌ها» (رسوبات آهکي که از سقف غار آويزان مي‌شوند) نخورد، به شکل غيرحرفه‌اي آن را برش زده‌اند که انجام چنين کاري از دست گردشگران برنمي‌آيد.

او اضافه مي‌کند: در هيچ کجاي دنيا نمي‌آيند براي نهايت 20 گردشگر با نورافکن‌هاي بزرگ که گرماي بسياري ايجاد مي‌کند، مسير يک غار را روشن کنند؛ بلکه از کلاه ايمني که چراغ سر دارد استفاده مي‌کنند تا هم در مصرف برق صرفه‌جويي شود و هم به غار آسيب نرسد. اما گرماي نورافکن‌هايي که در اين غار نصب شده به غارنهشته‌ها آسيب مي‌رساند و شرايط رشد باکتري‌ها و قارچ‌ها را فراهم مي‌کند.

درگيري به خاطر اجازه نداشتن براي گرفتن عکس

طبق مشاهده خبرنگار ايسنا، غار نخجير در روز «غار پاک» پذيراي جمعيت بسياري از گردشگران ناخوانده بود که بسياري از آنها بدون راهنما از غار ديدن مي‌کردند. گرچه آنهايي هم که با راهنما پا به درون غار مي‌گذاشتند چندان به توصيه‌ها گوش نمي‌کردند و علي‌رغم توصيه‌هاي آنان مبني بر عکس نگرفتن، به محض اينکه راهنما رويش را برمي‌گرداند عکس‌شان را مي‌گرفتند! در برخي از موارد هم نزديک بود کار به درگيري منجر شود که در نهايت با سکوت راهنمايان ختم به خير مي‌شد. گرچه به گفته يکي از غارنوردان، نور يا فلشي که گرما نداشته باشد به غارنهشته‌ها آسيب نمي‌رساند.


هجوم گردشگران براي بازديد

هزينه ورودي براي بازديد غار 5 هزار تومان است و معمولا هر 10 دقيقه، يک گروه 10 نفره از غار ديدن مي‌کنند؛ اما در اين روز به دليل ازدياد جمعيت، گردشگران براي اينکه هر چه زودتر داخل غار شوند، تحمل آنکه اين زمان را صبر کنند نداشتند و آنهايي هم که به همراه خانواده‌هايشان آمده بودند با گروه‌هايي بيش از اين تعداد وارد غار مي‌شدند، تا جايي که حتي گروه غارنوردان و دوستداران محيط زيست هم نمي‌توانستند به خاطر شلوغي کار پاکسازي را انجام دهند.

تفاوت مديريت در«نخجير» با غار«جعيتا» در لبنان

اين در حالي است که در همين کشور لبنان که فاصله چنداني از ايران ندارد، غاري به نام «جعيتا» وجود دارد که جلوي ورودي غار کمدهايي گذاشته‌اند که تمام وسايل گردشگران را مي‌گيرند و کليد کمد را تحويل آنها مي‌دهند، سراسر غار هم مجهز به دوربين مدار بسته است و به محض اينکه گردشگري به طور مخفيانه عکس بگيرد، حراست غار وارد عمل مي‌شود و گردشگر را به بيرون هدايت مي‌کند. بخش‌هايي از کف غار هم به وسيله شيشه محافظت مي‌شود.

غارنوردي با کت و شلوار و کفش پاشنه بلند!

کف‌سازي غير اصولي نخجير حرف تازه‌اي نيست و به قول «فاطمه سبک‌خيز»، حتي آقايان هم مي‌توانند با کت و شلوار و بدون آنکه خاکي شوند از غار بازديد کنند. گرچه ديده مي‌شد بسياري از گردشگران خانم هم با کفش‌هاي پاشنه بلند، غارنوردي را به جا آوردند!

گردشگران در طول بازديد از مسير و در قسمت‌هايي که راه باريک مي‌شد با گرفتن غارنهشته‌ها، به بسياري از آنها آسيب مي‌رساندند يا حتي از شکل‌گيري قنديل يا بلورها جلوگيري مي‌کردند زيرا هيچ آگاهي نسبت به اين ميراث گرانبها نداشتند و کسي قبل از ورود آنها به غار توجيهشان نکرده بود. از طرفي راهنمايان هم بيشتر در نگرفتن عکس تذکر مي‌دادند و در برابر لمس غارنهشته‌ها توسط بازديدکنندگان سکوت مي‌کردند.

اسم‌هاي کارتوني در غار نخجير

معرفي غيرعلمي غار نهشته‌ها از ديگر نکات قابل توجه است. در طول مسير برخي از غارنهشته‌ها با تابلوهايي به نام «تمساح»، «بچه فيل»، «لاک‌پشت» يا «کرگدن» و ... معرفي شده‌اند که نه تنها گردشگر ايراني را با اطلاحات علمي غار آشنا نمي‌کند حتي ممکن است براي گردشگر خارجي هم ابهام ايجاد کند که اين اصطلاح يعني چه؟!

در طول مسير نخجير شکاف‌هايي ديده مي‌شود که در قسمت‌هايي خود غار آن را ترميم کرده‌ است، اما درباره به وجود آمدن اين شکاف‌ها دو تعبير وجود دارد، برخي از شکاف‌ها به شکل طبيعي و بر اثر فشار هوايي که از درزها وارد مي‌شوند شکل مي‌گيرند و برخي ديگر هم که حد فاصله 400 متري تونل ايجاد شده‌اند به خاطر انفجاري که براي ايجاد تونل انجام شده، شکل گرفته است.

تخريب غارها با سر و صدا و دي اکسيدکربن

البته سر و صدا نيز مي‌تواند به ايجاد شکاف در غار دامن بزند. بسياري از گردشگران که با بچه‌هاي کوچک وارد غار مي‌شدند، بدون آنکه متوجه باشند سر و صدا چه آسيب‌هايي مي‌تواند به آن وارد کند از جيغ فرزندانشان به وجد مي‌آمدند و حتي در گاهي موارد خودشان هم با فريادشان فرزندانشان را همراهي مي‌کردند! از اين‌ها گذشته دي اکسيد کربن حاصل از تنفس گردشگران براي حال غار اصلا خوب نيست.

در طول مسير بازديد از غار، نخاله‌هاي حاصل از مصالح ساختماني براي آماده‌سازي ديده مي‌شد، از لاشه‌هاي پراژکتورها گرفته تا کيسه‌هاي سيمان. به گفته يکي از غارنوردان، عمليات پاکسازي تا 400 متري اول از طول 1200 متري غار انجام شده و بيشتر زباله‌هاي خارج شده را مصالح به کار رفته براي آماده‌سازي غار به انگيزه گردشگري کردن تشکيل مي‌داد، از براده‌هاي آهن‌ تا لوله‌ها و کابل‌هاي برق‌، کلاه‌هاي صنعتي و مواد پلاستيکي.

نورپردازي اشتباه در غار نخجير

گرچه اقدامات خوبي هم براي کمک به غار نخجير صورت گرفته است؛ مثلا تالاري که به اسم «عروس» نامگذاري شده، بسته شد تا ورود گردشگران آسيب بيشتري به آن نرساند. از طرفي گردشگران نمي‌توانند با خودشان کيف دستي يا خوراکي وارد کنند. اما آيا واقعا همه بايد از غارها ديدن کنند؟ بهتر نيست تنها گردشگراني که به اين زيبايي‌ها علاقه دارند و اطلاعات کافي هم دارند از آن ديدن کنند؟ يا تنها آنهايي که علاقه دارند به همراه گروهاي غارنورد و بعد از گذراندن دوره‌ي آموزشي، ديدن اين زيبايي‌ها را تجربه کنند؟

از طرفي مي‌توان در محوطه بيروني غار براي گردشگران يک کلاس آموزشي چند دقيقه‌اي گذاشت و آنها را با رفتن به چنين مکان‌هاي طبيعي و از خطراتي که ممکن است برايشان رخ بدهد مطلع کنند، تا آنهايي که به اصطلاح براي تماشاي غار آمده‌اند بدون هيجان از جايي که به ديدنش آمده‌اند يا به زيبايي‌هاي آن توجه کنند، برنامه برگشت به خانه‌شان را نچينند و حداقل متوجه باشند براي ديدن چه چيزي هزينه کرده‌اند و براي حفظ اين ميراث دل بسوزانند نه آنکه به دنبال آن باشند تا يکي از قنديل‌ها را براي يادگاري با خود به خانه ببرند! زيرا حتي همان بلورهايي که روي زمين مي‌افتند اگر آب به آنها برسد، رشد مي‌کنند.

شايد برخي از ما هم با جمله يکي از کارشناسان غارنورد موافق باشيم که معتقد است، اي کاش تنها در روز«غار پاک» براي احترام به غارها هم که شده درهايشان را ببنديم تا طبيعت با خودش خلوتي داشته باشد. همانگونه که ما آدم‌ها نيز در برخي مواقع نياز داريم با خودمان خلوت کنيم.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها