City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گذري در گران‌ترين شهر دنيا... (1394/07/27)

اينجا همه‌چيز منظم است و خبري از بي‌نظمي،‌ ترافيک، بوق ماشين‌ها، تأخير و دير رسيدن نيست... اينجا زوريخ، گران‌ترين شهر دنيا است.
  گذري در گران‌ترين شهر دنيا...

به گزارش بزنيم بيرون ، زوريخ بزرگ‌ترين و پرجمعيتﺗﺮين شهرِ سوئيس و پايتخت فرهنگي اين کشور است که در ابتداي ورود به آن، بيشترين چيزي که جلب توجه مي‌کند، آرامش حاکم در ميان مردم است؛ آرامشي که ناشي از دور بودن هياهوهاي رايج در يک کلان‌شهر است.

 

 

زوريخ

 

حمل‌ونقل عمومي به ويژه خطوط تراموا مهمترين ويژگي شهر زوريخ است که بخش زيادي از آرامش حاکم در اين شهر را سبب شده است.

 

همه جاي شهر تحت پوشش خطوط مختلف تراموا، مترو، اتوبوس و همچنين قايق‌هاي مخصوص حمل مسافر است و در هر ايستگاه تايم ورود هر خط اعلام مي‌شود که عليرغم تداخل برخي از خطوط تراموا با مسير عبور خودرو، اما کمترين تأخيري در ورود و خروج آنها از ايستگاه مشاهده نمي‌شود.

 

حرکت وسايل حمل و نقل عمومي در اين کشور معروف به ساعت به قدري دقيق است که مي‌توانيد ساعت‌تان را با ورود قطار يا تراموا به ايستگاه تنظيم کنيد.

 

خريد بليت به صورت مکانيزه که دستگاه آن در همه ايستگاه‌ها نصب شده است، مشخص بودن مسير حرکت از طريق نقشه‌هايي که در ايستگاه‌ها و داخل ترن‌ها قرار دارد و اعلام لحظه به لحظه ايستگاه‌ها و مشخص بودن ايستگاه‌هاي مشترک، استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي را براي هر شخصي مهيا مي‌کند و حتي توريست‌ها هم با هر زبان و درک و فهمي در بدو ورود به راحتي مي‌توانند با استفاده از اين وسايل خودشان را به نقطه دلخواه‌شان برسانند.

 

حتي در داخل تراموا قبل از رسيدن به ايستگاه‌هايي که با ديگر خطوط مشترک هستند، ساعات ورود خط‌هاي ديگر درج مي‌شود و نام ايستگاه‌هاي ديگر هم با تايم رسيدن مشخص شده است.

 

سوئيسي‌ها در احداث خطوط تراموا آنقدر باتجربه هستند که به بسياري از کشورهاي ديگر از جمله آمريکا تجربيات‌شان را منتقل کرده‌اند.

 

 

يکي از دستگاه هاي فروش مکانيزه بليت

 

تراموا و قطارهايي هم براي استفاده افراد ويلچرنشين وجود دارد که ساعات ورود آن‌ها نيز روي تابلوها با علامت ويلچر مشخص است.

 

با وجود آنکه براي ورود به مترو و تراموا محلي براي ارائه بليت تعبيه نشده و کسي بليت چک نمي‌کند، اما همه خود را موظف مي‌دانند از دستگاه‌هاي مکانيزه بليت خريداري کنند؛ بليت‌هايي که قيمت روزانه‌ي آن حدود 8 فرانک (معادل 32 هزار تومان) و تک سفر آن حدود 2 تا 4 فرانک است. ارقامي که براساس مسير حرکت در منطقه 110 زوريخ که مراکز اصلي در آن واقع شده، متغير است.

 

تعدد وسايل حمل‌ونقل عمومي در زوريخ و خلوت بودن آنها در کنار استفاده زيادي که از دوچرخه مي‌شود باعث شده کمتر ماشين شخصي در سطح شهر ديده شود و برخلاف اکثر کلان‌شهرها، از ترافيک‌هاي آزاردهنده در سطح شهر خبري نيست. در آنجا بهانه رايجي براي دير رسيدن با عنوان «در ترافيک گير کردم» وجود ندارد.

 

زوريخ ضمن آنکه دو سال پياپي است شهري با بهترين کيفيت زندگي در جهان شناخته مي‌شود، در اواخر شهريور هم به عنوان گرانقيمت ترين شهر جهان شناخته شد و از جمله شهرهايي است که مردم در رفاه کامل به سر مي‌برند. به طوريکه در سطح شهر هيچ نشاني از تکدي‌گري نيست و يا حتي دست‌فروشي هم ديده نمي‌شود.

 

هزينه‌هاي بالاي زندگي در اين شهر باعث شده مهاجران کمتري هم به اين شهر مهاجرت و در آنجا زندگي کنند.

 

نماد شهر کليسايي با برج‌هايي دو قلو به نام "گراس مونستر" در کنار رود ليمات است که در روبروي آن کليساي ديگري به نام "فرامونستر" با برج تيز سبز رنگ بلندي که نقاشي شيشه‌هاي داخل آن مشهور است قرار دارد و شب‌ها جلوه زيبايي را به شهر مي‌دهند. راس هر ساعت تا دقايق زيادي صداي ناقوس کليساها در شهر طنين‌انداز مي‌شود.

 

 

کليساهاي سنت پيتر و فرامونستر

 

"سنت پيتر" ديگر کليساي اصلي زوريخ است که در نزديکي دو کليساي ديگر واقع شده و به تعبيري بزرگترين صفحه ساعت کليسا در اروپا بر روي برج آن قرار دارد.

 

طبيعت بکر اين شهر و اطراف آن از دامنه کوه‌هاي آلپ گرفته تا درياچه زوريخ در دل شهر، از زيبايي‌هاي ديگر زوريخ محسوب مي‌شود.

 

يکي از بزرگترين باغ وحش‌هاي دنيا نيز در زوريخ واقع شده که در مناطق شمالي اين شهر در مساحتي وسيع و طراحي ويژه با حيواناتي متعدد روزانه پذيراي شمار زيادي از گردشگران است.

 

مقر اصلي فدراسيون جهاني فوتبال (فيفا) که اين روزها محل مناقشات مختلفي است و چشم بسياري از رسانه‌ها به اتفاقات داخل آن دوخته شده در زوريخ و در مقابل باغ وحش اين شهر قرار دارد، منطقه‌اي سرسبز و خوش آب و هوا در شمال شهر و ساختمان بزرگي که اطراف آن را زمين‌هاي فوتبال احاطه کرده است.

 

زوريخ که از آن به عنوان يک جهان‌شهر ياد مي‌شود، مانند ديگر شهرهاي سوئيس از امنيت ويژه‌اي برخوردار است؛ به طوري که درصد جرم و جنايت در اين کشور بسيار پايين اعلام شده و يکي از امن‌ترين شهرها براي گردشگران محسوب مي‌شود.

 

اينجا زوريخ از آرام‌ترين شهرهاي دنيا است...


نویسنده : مسعود نجفی
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها