City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشتي کوتاه در موزه گرمابه پهنه سمنان (1394/11/01)

گرمابه پهنه يا گرمابه حضرت يکي از بناهاي تاريخي سمنان است که نزديک به ۶۰۰ سال از تاريخ بناي اوليه آن مي‌گذرد.
گشتي کوتاه در موزه گرمابه پهنه سمنان

به گزارش بزنيم بيرون ، محمد حسن خان صنيع‌الدوله از مورخان دوره قاجاريه از اين حمام ديدن کرده و متن کتيبه سر در حمام را در کتاب « مطلع الشمس» آورده است، به استناد اين کتيبه، حمام مورد بحث در ماه شوال سال ۸۵۶ ه.ق در عهد سلطنت ميرزا ابوالقاسم بابرخان، پادشاه دوره تيموريان و به دستور وزيرش خواجه غياث‌الدين محمد بن خواجه تاج‌الدين بهرام سمناني ساخته شده است.

در طي سالها اين بنا بارها مورد تعمير و بازسازي قرار گرفته تا اينکه نهايتأ در سال ۱۳۵۵ طي شماره ۱۰۲۲ در فهرست آثار ملي قرار گرفت.

حمام پهنه به مساحت تقريبي ۱۰۰۰ متر مربع در شمال غربي تکيه پهنه ساخته و دو در ورودي آن براي ورود آقايان و خانم ها پيش بيني گرديده است. در مردانه که داراي دو صفه مي باشد از سه طرف داراي کاشيکاري است در بالاي در کتيبه‌اي از کاشي به رنگ سفيد بر زمينه لاجوردي وجود دارد و در بالاي آن علامت شير و خورشيد با کاشي‌هاي زرد رنگ در دولچک و به صورت يک نيم دايره قرار دارد. در دو طرف در تصوير دو سرباز قاجار کاشي‌کاري شده است که در آن جمله «عمل زين‌العابدين سمنان ۱۳۳۰» به چشم مي‌خورد.

حمام پهنه در تاريخ ۱۳۷۳ بعد از يک سري مرمت و بازسازي تبديل به موزه باستان شناسي و مردم شناسي شد. در ابتداي ورودي موزه سمنان به يک هشتي مي‌رسيم که در آن علاوه بر فروش بليط، عرضه بروشور و نيز ديگر توليدات فرهنگي و انتشارات صورت مي‌پذيرد، در ادامه مسير فضاي مربع شکلي با ابعاد تقريبي ۸ متر در ۸ متر قرار دارد که به وسيله طاق‌هاي ضربي موزون و عريضي مسقف شده است و در ميان آن يک آبنماي زيبا به همراه کاشي‌کاري‌هاي متنوع است.

از اين قسمت در مواقعي که نمايشگاهي موقت در محل موزه داير است، به عنوان فضاي نمايشگاهي استفاده مي‌شود. در ادامه بعد از گذشتن از يک راهروي باريک و يک هشتي به صحن بزرگ گرمابه که سالن اصلي موزه است، مي‌رسيم.

اين قسمت خود داراي چند قسمت جدا است. در يکي از غرفه هاي متصل به صحن اصلي شاخص‌ترين عنصر موزه‌ي سمنان که اسکلت ۴۰۰۰ ساله بدست آمده از تپه حصار دامغان مي باشد قرار دارد.

اين اسکلت که مربوط به يک زن باردار است به شکل کاملأ دست نخورده از محل حفاري در تپه حصار به اين مکان منتقل يافته است. در کنار آن اشياء و لوازمي به چشم مي خورد که در هنگام مرگ کنار متوفي قرار داده‌اند هدف اصلي از نمايش اين اسکلت نشان دادن شيوه تدوين در هزاره دوم پيش از ميلاد در بخش فلات مرکزي ايران است. اين اسکلت با ضمائم آن در يک محفظه مکعبي شيشه‌اي قرار گرفته است.

در ويترين ديگري در ادامه مسير اشيايي از جنس سفال خاکستري مربوط به هزاره دوم پيش از ميلاد متعلق به تپه حصار قرار دارد، اين اشياء شامل کاسه، آبريز و ظروف آييني ديگر است. از ديگر آثار سفالين موجود در موزه ظروف بدست آمده از منطقه خطير کوه سمنان است که مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد است.

در ويترين‌هاي بعدي اشياء دوران اسلامي شامل ظروف لعابدار و ديگر ظروف مربوط به تپه‌هاي تاريخي استان سمنان ديده مي‌شود.

در بخش مردم شناسي موزه گرمابه پهنه که در انتهاي موزه و در يک هشتي واقع شده است، اشياء مختلف مردم شناسي از جمله زينت آلات سنتي زنان عشاير استان سمنان قرار دارد‌. پس از آن وسايل و آلات روشنايي وجود دارد در ويترين ديگر ابزار و وسايل اعتقادي و پيشگويي مثل رمل‌ مهره‌هاي شانس و… ديده شده است، در ويترين انتهايي ابزار و آلات استعمال دخانيات مثل چپق، دسته چپق، سرچپق کيسه توتون و … ديده مي‌شود.

بيشتر بازديد‌کنندگان کساني هستند که در ادامه راسته بازار اصلي شهر به سردر موزه رسيدند و اصلي‌ترين مخاطبان موزه سمنان دانشجويان رشته‌هاي مختلف در سطح استان و کشور هستند که براي تکميل پروژه‌هاي تحصيلي به مکان موزه مراجعه مي‌کنند.

ساعت کار موزه سمنان در فصول بهار و تابستان از ۹ صبح الي ۱۳ و ۱۶ بعد ازظهر الي ۱۹ است.


نویسنده : مسعود محقق
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها