City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

«شوش» و دست‌اندازهاي جهاني شدن/براي اين نگين ارزشمند چه کرده‌ايم؟ (1394/11/24)

مدير پايگاه شوش ثبت جهاني اين مجموعه تاريخي را ارزشمند دانست و افزود: ثبت جهاني، بهانه‌اي براي حفاظت است چراکه يونسکو مي‌پرسد براي حفظ نگين ارزشمندي چون شوش چه کرده‌ايد؟
«شوش» و دست‌اندازهاي جهاني شدن/براي اين نگين ارزشمند چه کرده‌ايم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، محمدحسين ارسطوزاده مدير پايگاه پژوهشي شوش، با اشاره به اين‌که شوش اولين منطقه ايران است که تيشه باستان‌شناسان در آن به زمين خورده گفت: ما اقدامات و فعاليت‌هاي متفاوتي را در اين پايگاه انجام داده و به سر و سامان رسانده‌ايم که از آن جمله مي‌توان به تشکيل آزمايشگاه مرمت اشياي تاريخي  در قلعه شوش اشاره کرد. اين اشياي تاريخي، سال‌ها در  انباري نامناسب نگهداري مبي‌شد و ما پس از سال‌ها به همه اين اشيا سر و سامان داديم و آنها را دسته‌بندي کرديم. اين کارگاه، به طور دائم فعاليت مي‌کند و متخصصين حاضر در آن به صورت مداوم، کار حفاظت و مرمت بر روي اشياي باستاني را انجام مي دهند.

به گفته مدير پايگاه جهاني شوش، تک‌تک کتيبه‌هاي موجود در انبارها، پس از ساماندهي با همراهي و مساعدت دکتر عبدالمجيد ارفعي از معدود متخصصان زبان‌هاي ايلامي و اکدي، طبقه‌بندي، بازخواني و مستند نگاري شده اند و در فايل‌هاي استاندارد که نمونه آنها در موزه ملي هم وجود دارد نگهداري مي شوند.

ارسطوزاده، ثبت جهاني شوش را تنها بهانه‌اي دانست و افزود: گرچه ثبت جهاني يک اثر بسيار مهم است و از پيشينه فرهنگي ما خبر مي‌دهد اما هدف ما تنها ثبت شوش در فهرست يونسکو نبود بلکه ما به موضوعي فراتر فکر مي‌کرديم و دلمان مي‌خواست شوش به يک پايگاه پژوهشي بين‌المللي تبديل شود و کمابيش توانسته‌ايم به خواسته و هدف خود نزديک شويم و در حال حاضر، شوش به محل رفت و آمد دانشجويان و پژوهشگرران تبديل شده است.

او با اشاره به ويژگي‌هايي که يک اثر تاريخي بايد داشته باشد تا به ثبت جهاني برسد گفت: علاوه بر شرايطي همچون ارائه اسنادي که بر يکپارچگي، ارزشمندي و تاريخي بودن اثر دلالت دارد و از سوي يونسکو تعيين شده، يک سري اقدامات ميداني نيز بايد در قالب ساماندهي اثر صورت بگيرد. زيرا يکي از سوالات يونسکو اين است که اگر اين اثر ارزش جهاني دارد و يک نگين براي شما محسوب مي شود شما براي حفظ آن چه کرده ايد!؟

ارسطوزاده، به مسيرهاي چوبي ايجاد شده در قلعه شوش اشاره و بيان کرد: اين مسير با توجه به اينکه قلعه شوش در تمامي فصول حتي تابستان که دماي هوا در اين جا به ۶۰ درجه مي‌رسد گردشگراني از کشورهاي مختلف نظير کانادا و آلمان دارد مسيرهاي ايجاد شده مي تواند عبور و مرور را سهل کند.

مدير پايگاه جهاني شوش به اقدامات صورت گرفته براي فراهم کردن شرايط ثبت جهاني اشاره کرد و افزود: متناسب کردن ساخت و سازهاي اطراف محوطه، تجميع تيرهاي چراغ برق، جمع‌آوري تابلوهاي ناهمگون، رفع اختلاف ارتفاع ساختمان‌ها، دفع پوشش گياهي، خواناسازي و... از جمله اين اقدامات بوده است.  

پس از ان، لقمان احمدزاده کارشناس ارشد پايگاه پژوهشي شوش نيز در ادامه با اشاره به محوطه‌هاي موجود در شوش گفت: شهر پانزدهم، کاخ آپادانا، کاخ اردشير، موزه، قلعه باستان شناسي و محوطه تاريخي، مجموعه محوطه تاريخي شوش را تشکيل مي دهند. او اقداماتي که براي ساماندهي شهر پانزدهم صورت گرفته است را شامل  دفع پوشش گياهي، خواناسازي، خشت چيني، اندود کاهگل بر روي ديوارهاي خشتي  و... اعلام کرد و افزود: بقاياي معماري شهر پانزدهم که مربوط به دوران ايلام قديم است و طي کاوش‌هاي کريشمن کشف شده مورد مرمت قرار گرفت.

اين کارشناس با اشاره به بناي هخامنشي منحصر به فرد معروف به نام شهر هديش که در نزديکي کارگاه شهر شاهي وجود دارد و توسط داريوش اول و خشايار شاه ساخته شده است تصريح کرد اين بنا پيش از اين به حال خود رها شده بود که با خشت و اندود کاهگل مورد مرمت قرار گرفت.

وي درادامه گسترش آبکندها را موجب صدمه رسيدن به آثار دانست و گفت :با تمهيداتي که انديشيده شد بخش هايي از آبکندها با مصالح پوشانده شده تا از گسترش آنها جلوگيري شود.

احمد زاده افزود:مسير بازديد گردشگران از محوطه تاريخي با توجه به فراز و نشيب موجود، از مسائل مورد توجه مسئولان  بود که با ايجاد پلکان، رمپ، سکوهاي چوبي، نصب تابلوهاي فارسي و انگليسي مصور و... ساماندهي شد.

او گفت: برخي از آثار تاريخي محوطه همچون کف پوش‌هاي دوره هخامنشي که در نتيجه عبور و مرور در ساليان  گذشته از بين رفته و تخريب شده بودند با لايه هاي محافظ پوشانده شد تا کمترين آسيب را ببينند.

اين کارشناس با اشاره به تاريخچه کاخ آپادانا که توسط داريوش اول ساخته شده است تصريح کرد :در اين محوطه نيز پوشش گياهي پاکسازي و ديوارهاي خشتي که در دوره هاي قبل مرمت شده وبه حال خود رها شده بودند مجددا مرمت شدند  .

به گفته احمدزاده، همچنين به منظور جلوگيري از آسيب ديدن ستون هاي سنگي کاخ آپادانا دربرابر عوامل جوي نظير برف، باران، صاعقه و ... تصريح کرد: به دليل کارگذاشتن ميله هاي آهني در بدنه اين ستون ها در هنگام مرمت هاي اوليه، به محض خيس شدن در آن خاصيت مغناطيسي ايجاد شده و باعث جذب صاعقه مي شود که با ايجاد اين سقف اين مشکل نيز مرتفع شد.

او  در ادامه به فعاليت کارگاه توليد خشت در نزديکي کاخ آپادانا اشاره کرد و افزود: انواع مختلفي از خشت ها دراين کارگاه ساخته شده و در نهايت بهترين نوع براي به کار گيري در مرمت مورد استفاده قرار مي گيرد.

به گفته احمدزاده در کاخ اردشير نيز که بعد از کشف و مرمت به حال خود رها شده بود تمامي اقدامات حفاظتي و مرمتي توسط کارشناسان انجام گرفت.

احمدزاده مهمترين اقدامات انجام شده در قلعه شوش را شامل ساماندهي حياط، ساماندهي اشيا به جا مانده از عمليات باستان شناسي فرانسوي ها، بازسازي سرويس هاي بهداشتي، ساماندهي اتاق گريشمن، بازسازي نقاشي ديواره هاي قلعه، تجهيز اتاق نهار خوري، ساماندهي محوطه و مسير بازديد و تجهيز مهمانسرا ( ۷ اتاق و ۲۰ تخت) دانست.

او با بيان اينکه موزه به عنوان قلب محوطه باستان شناسي شوش مورد توجه خاصي قرار گرفته گفت: ساماندهي باغ موزه، کف سازي، ساماندهي آثار سنگي باغ موزه، اصلاح فضاي سبز وساماندهي فضاي موزه را اقداماتي عنوان کرد که در اين مکان صورت گرفته است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها