City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

لذت سفر به بام قزوين به ميزباني روستاهاي نمونه گردشگري (1394/12/25)

طبيعت زيبا و روستاهاي نمونه گردشگري استان قزوين با چشم‌اندازهاي دل‌نشين خود در کنار تپه‌هاي تاريخي هواي دل‌انگيز بهار را در ايام نوروز براي مسافران به ارمغان مي‌آورد.
لذت سفر به بام قزوين به ميزباني روستاهاي نمونه گردشگري

به گزارش بزنيم بيرون ، گشتي که در قزوين زديم و اسباب سفر را جمع کرديم و قصدمان رفتن شد، بدنيست سري هم به روستاهايش بزنيم و از هواي دل‌انگيز بهاري روستاهاي قزوين نفسي چاق کنيم.

اگر بخواهيم از همه جاذبه‌هاي روستايي قزوين بگوييم بايد روزهاي بسياري وقت گذاشت و صفحات بسياري را پر کرد از ديدني‌هاي طبيعي و گردشگري آن، برج‌هاي دوقلوي سميرم در خرقان، باغ‌هاي زيتون و کوه‌هاي درهم‌تنيده طارم، بيابان بوئين‌زهرا، تالاب اله آباد، تاکستان‌هاي بي‌نظير تاکستان، کوچه باغ‌هاي روستاهاي آوج و آبگرم‌هاي طبيعي در اطراف استان و الموت و جاده منحصربه‌فردش با طبيعت جذابش همه و همه مي‌تواند آن‌قدر جذاب باشد که مسافران را روزهاي متمادي در استان قزوين پايبند کند و خاطراتي بسازد که شايد در هيچ استاني نتوان آن‌ها را تکرار کرد.

در فصل بهار اگر قزوين مقصد سفر باشد، مي‌توان هم‌زمان ۴ فصل را تجربه کرد، در گرماي بيابان بوئين‌زهرا آفتاب گرفت و روي شن‌هاي داغش قدم گذاشت، در سرما و برف کوهين برف‌بازي کرد و در زرشک تله سيژ سواري کرد و در خنکاي بهاري الموت راه رفت و نفس عميق کشيد و در ديگر نقاط استان پاييز را تجربه کرد.

هرچند زمان زيادي وقت لازم است تا از اين‌همه جذابيت سخن گفت و نمي‌توان همه آنچه هست را ارائه کرد اما روستاهايي که مي‌تواند پيشنهاد‌ها دل‌انگيزي براي سفر باشد، معرفي مي‌شود.

البته مي‌توان با سر زدن به تالاب اله آباد از ديدن پرندگان مهاجر لذت برد و تصاوير بي‌نظيري شکار کرد و در منطقه حفاظت‌شده باشگل، گونه‌هاي جانوري و گياهي خاص استان را مشاهده کرد که هر کدامشان جذابيت خاص خود را دارد.

گرما رود

گرمارود روستايي که شايد براي گردشگران حرفه‌اي و پا رکاب نامي آشنا باشد، اما براي خيلي از مسافران روستايي ناشناخته است لذا براي آن دسته از مسافراني که قصد دارند نوروز را در قزوين سپري کنند، گرمارود يکي از پيشنهادها براي بازديد است.

براي سفر به اين روستا بايد در مسير جاده الموت رنگارنگ بهاري پاي گذاشت که در انتهاي جاده پرپيچ‌وخم الموت و در همسايگي دژ نام‌آشناي ميمون دژ، روستاي زرشک و گچلات و گردنه‌هاي اوانک به روستاي گرمارود خواهيم رسيد.
 

گرمارود از آن دست روستاهايي است که به دليل بافت خاص کوهستاني منطقه به‌صورت پلکاني ساخته‌شده و يکي از روستاهاي هدف گردشگري قزوين به‌حساب مي‌آيد.

براي آن‌هايي که قصد دارند از طبيعت کوهستاني مطبوع الموت بهره ببرند و در کنار رودخانه و آبشار ساعت‌ها به صداي جريان آب گوش دهند، گرمارود پيشنهاد مي‌شود.

اين روستا که بر اساس نتايج کاوش‌هاي باستان‌شناسي بيش از۱۰ هزار سال قدمت دارد همچنان بافت قديمي خود را در بيشتر نقاط روستا حفظ کرده و صخره‌هاي معروف به دوقلوهايي که قندي يادگار ساليان متمادي قدمت اين روستاست.

براي آن دست از مسافراني که به شنا، قايقراني و ماهيگيري علاقه دارند، بازهم گرمارود زيبا را پيشنهاد مي‌کنيم و براي آن دسته از مسافراني که هواي شعر و شاعري به سرشان زده گرمارود گزينه خوبي است از آن جهت که اين منطقه زادگاه شاعر بزرگ معاصر موسوي گرمارودي نيز هست و مي‌تواند الهام‌بخش خوبي براي مسافران خوش‌قريحه باشد.

اندج

روستاي اندج، روستايي در ۸۰ کيلومتري قزوين در حصار کوه‌هاي  سر به فلک کشيده ستو، دره تارو، ديميان، دره چاکان و قلعه چاي قرار گرفته و زيبايي‌هاي منحصربه‌فردش زبانزد همه آن‌هايي است که از اين روستا ديدن کرده‌اند.

کوه‌هاي بلند، صخره‌هاي شگفت‌آور، دره‌هاي زيبا، طراوت و آرامش رودخانه اندج، چهره زيبايي از طبيعت بکر روستا صحنه نمايش جاذبه‌هاي طبيعي روستاست که همواره پذيراي گردشگران بسياري از تمام نقاط ايران بوده است.

اندج که روزگاري ييلاق و مراتع حشم داران و رمه گردانان نواحي الموت و قزوين به‌حساب مي‌آمده در حدود دو قرن پيش و با سکونت گزيدن ييلاق‌نشينان تبديل به روستاي کنوني اندج شده است.

براي آن دسته از مسافراني که به دنبال مکاني آرام و به دور از هياهو براي گذراندن ايامي از سفر هستند، پيشنهاد ما روستاي اندج است.

در دره اندج رود آثار يک آبادي به نام «فرندج» يا «پرند دژ» ديده مي‌شود و در حوالي آن بر بالاي کوه بقاياي دژ ويراني وجود دارد، که با سنگ و گچ ساخته شده که به گفته اهالي قدمت بسياري دارد.

از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اندج مي‌توان به منطقه خرسه گلو اشاره کرد که به دليل احاطه شدن توسط صخره‌هاي بلند و وجود شکاف‌ها و غارهاي فراوان در دل اين صخره‌ها پتانسيل فوق‌العاده‌اي براي مطالعات زمين‌شناسي و البته صخره‌هاي عظيم و شگفت‌انگيز وجود دارد که مي‌تواند مقصد جذابي براي مسافران باشد.

دسترسي به روستاي اندج از طريق جاده قزوين، الموت و از شهر معلم کلايه صورت مي‌گيرد و در آينده نزديک بعد از افتتاح جاده قزوين، تنکابن مسير کوتاه‌تر و ايمن‌تر مي‌شود.

گازرخان

جاذبه‌هاي گردشگري محل استقرار روستاي گازرخان دره باريکي درميان رشته‌کوه البرز از سه جهت به‌وسيله کوه‌ها محصورشده است.

اين روستا، که در پايين قلعه مشهور الموت قرارگرفته بدون ترديد پيوندي نزديک با قلعه الموت و تاريخ پرتنش آن دارد و تصوير آرام‌بخش باغ‌هاي فراوان روستا و نيز شکوه و بلندي ارتفاعات اطراف آن به‌خصوص در فصل‌هاي مساعد سال، هر گردشگري را مجذوب خود مي‌کند.

از ديگر جاذبه‌هاي طبيعي روستا مي‌توان به تنه درخت چنار کهن‌سالي اشاره کرد که در ميدان اصلي روستا قرار دارد.

در روستاي تاريخي گازرخان آثار تاريخي متعددي از گذشتگان برجاي‌مانده که ازجمله آن‌ها مي‌توان به مقبره امامزاده محمود در ابتداي دامنه جنوبي روستا، مقبره امامزاده هيجده تن، مسجد قديمي روستا، ميدان قتلگاه در بافت قديمي روستا و قبرستان قديمي روستا اشاره کرد.

همچنين در اين روستا بناهاي تاريخي ارزشمندي که بيانگر حفظ هويت قديمي روستاست وجود دارد که خانه‌هاي منصوري، رشيد نايبي، سميعي، زين‌العابدين، خانه صفري و امامزاده حنيفه ازجمله آن‌هاست.

يله گنبد

روستاي يله گنبد به دليل دارا بودن چشمه آب گرم، در ميان ساير روستاهاى استان قزوين از اعتبار بيشترى برخوردار است.

»يله گنبد» يكى از دهات دهستان «قاقازان» در بخش «ضياءآباد» شهرستان قزوين است.

چشمه يله گنبد در ۱۵ كيلومترى شمال اين ده قرار دارد و راه دسترسى به آن سخت و كوهستانى است. اين چشمه در كف دره‌اي كه از آن رودخانه كوچكى عبور مي‌کند و به رودخانه شاهرود مي‌ريزد، از دل زمين بيرون مي‌آيد و آب چشمه معدنى يله گنبد از دسته آب‌هاي معدنى بيكربنات كلسيم آهن و گازدار خيلى گرم است که استحمام در اين آب به دليل وجود گازکربنيک و گرماى آن، تسکين‌دهنده و ضد درد است.

گفته مي‌شود اين آب در درمان بيماري‌هاي عصبى، مفصلى و رماتيسم مؤثر است و آشاميدن آن در كار دستگاه گوارش، كبد و مجارى صفرا و بيماري‌هاي معده‌اي و روده‌اي و نيز بيمارى تغذيه‌اي مؤثر بوده و ساليان زيادى است كه مردم بومى از خواص اين آب گرم براى درمان بيماري‌هاي مختلفي چون بيماري‌هاي مفصلى و پوستى استفاده مي‌کنند.

آب گرم يله گنبد از امكانات رفاهى و اقامتى بي‌بهره است و با توجه به اين مسئله، اداره كل ميراث فرهنگى و گردشگرى قزوين قصد دارد با اجراى طرح مطالعاتى بر روى اين روستا و آب گرم معروف آن، بر شهرت جاذبه‌هاي گردشگرى آن افزوده و شرايط را براى ورود گردشگران به‌ويژه «توريسم درماني» به اين روستا مهيا کند.
 

حصار «طارم»

آثار تاريخي به‌جامانده در روستاي حصار و اطراف آن بيانگر قدمت طولاني اين روستاست. مردم روستاي حصار معتقدند قدمت اين روستا به حدود ۵۰۰ سال پيش مي‌رسد، ولي اين روستا از قدمت طولاني‌تري برخوردار است.

درآمد اکثر مردم اين روستا از طريق فعاليت‌هاي زراعي، دامداري و باغداري تأمين مي‌شود؛ بخشي از افراد به قالي‌بافي با طرح علي‌آبادي اشتغال دارند نکته جالب‌توجه درباره خانه‌هاي اين روستا، تزيينات خارجي آن‌ به‌صورت ساده و همرنگ طبيعت اطراف خود است.

مصالح به‌کاررفته در بناهاي قديمي شامل گل، سنگ، خشت و چوب است ولي در ساخت خانه‌هاي جديد از مصالحي مانند آجر، گچ، سيمان، آهن استفاده‌شده است.

وجود باغ‌هاي سرسبز و همچنين درختزارهاي حاشيه رودخانه درگاه که از جنوب روستا مي‌گذرد، به‌ويژه در فصول بهار و تابستان جلوه ويژه‌اي به روستا مي‌دهد.

روستاي حصار به دليل برخورداري از جاذبه‌هاي طبيعي فراوان داراي ويژگي‌هاي ممتاز گردشگري است و جريان دائمي چشمه در مرکز اين روستا موجب سرسبزي و رويش درختان فراوان در داخل روستا شده است.

همچنين در حواشي رودخانه‌هاي جاري در اطراف روستا باغ‌هاي وسيعي پديد آمده و محل مناسبي براي رويش انواع گياهان دارويي مانند گاوزبان، خاکشير، ختمي و انواع گل‌هاي وحشي متنوع و رنگارنگ ايجادشده است.

ساير جاذبه‌هاي طبيعي روستاي حصار عبارت‌اند از کوه‌هاي بلند و پرشکوه اطراف روستا که به‌ويژه در فصل بهار چشم‌اندازهاي زيبايي دارند.

آتان

ﺭﻭﺳﺘﺎﯼ آتان با حدود ۲۰۰ خانوار جمعيت ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﺷﻬﺮ ﻗﺰﻭﯾﻦ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺍﻟﻤﻮﺕ در دامنه کوه هودگان قرار دارد.

روستاي آتان يکي از زيباترين روستاهاي منطقه الموت قزوين محسوب مي‌شود که اسلوب و بافت خانه‌ها و ديواره‌هاي آن تحت پوشش منطقه حفاظت‌شده ميراث فرهنگي قرارگرفته است.

بافت ساختماني اين روستا پلکاني و شبيه روستاي ماسوله است بدين ترتيب که حياط يک‌خانه سقف خانه پاييني است به همين دليل روستا به «ماسوله قزوين» لقب گرفته و با توجه به کوهستاني بودن منطقه، ساخت خانه‌هاي پلکاني درگذشته باهدف بهره‌مندي بيشتر از تابش نور و گرماي خورشيد بوده است.

اين روستا ﺩﺍﺭﺍﯼ پنج ﻣﺤﻠﻪ ﺑﺎﻻ ﻣﺤﻠﻪ (ﺟﻮﺭ ﻣﺤﻠﻪ)، ﻣﯿﺎﻥ ﻣﺤﻠﻪ (ﻣﯿﻦ ﻣﺤﻠﻪ)، پايين‌محله (ﺟﯿﺮ ﻣﺤﻠﻪ)، ﺍﺭﺩﺍ ﭼﻮﻥ، عبدالله‌آباد است و اهالي آن با دامداري و کشاورزي امرارمعاش مي‌کنند.

گيلاس، آلبالو، سيب و زردآلو از عمده ميوه‌هاي توليدي آتان محسوب مي‌شود و اين روستا از نظر تاريخي و هم از نظر طبيعي بسيار غني بوده و در اطراف روستا باغ‌هاي ميوه بسياري وجود دارد و بهترين فصل براي بازديد از روستا، بهار و تابستان در زماني است که درختان ميوه سرسبز شده‌اند و جوي‌ها و آبشارهاي زيادي در روستا جاري هستند.

البته زمستان روستا هم به دليل سفيدي برف زيباست و خيلي از افراد آتان را نمونه مينياتوري ابيانه کاشان مي‌دانند و شايد طبيعت بکر آتان بتواند روح جستجوگر مسافران را اغنا کند و خاطره‌اي خوش از يک سفر لذت‌بخش را براي آن‌ها برجاي بگذارد.

الو لک

اگر قصد سفر به کوهپايه داشته باشيد که بتواند تا هميشه در ذهنتان باقي بماند، الو لک پيشنهاد مي‌شود اين روستا در ۱۳ کيلومتري شمال شهر قزوين واقع‌شده و اهالي آن به خونگرمي و پايبندي به سنت‌هايشان شهرت دارند.

از ديدني‌هاي الو لک مي‌توان به برج آجري کافر گنبد در شمال شرقي الو لک که قدمت آن به دوره ايلخاني بازمي‌گردد، قلعه سلطان اويس(ويس-قيس) تنها اطلاعاتي که از آن موجود است اشاره حمدالله مستوفي در سفرنامه‌اش و قدمت دوره سلجوقي آن اشاره کرد،

علاوه بر اين در قسمت غربي روستا تنها آسياب آبي زنده استان قرار دارد که ۴۰۰ سال قدمت دارد و مي‌تواند نشان‌دهنده مهندسي بي‌نظير گذشتگان ما در استان باشد.

شيش انداز غذاي سنتي روستاست که شب‌هاي چهارشنبه‌سوري و شب سال نو پخته مي‌شود و همواره همچون قيمه نثار قزويني اهميت ويژه‌اي براي اهالي روستا دارد.

باغستان‌هاي سنتي روستا که همچنان به روش سنتي اداره و آبياري مي‌شود و تاکستان‌هاي انگور و بادامستان‌هاي روستا نيز در هر فصلي براي خودش جذاب و ديدني است و چشم‌انداز روستا و احاطه آن بر دره‌هاي اطراف بر زيبايي آن افزوده و اقامتگاه روستايي الو لک نيز مي‌تواند تجربه يک اقامت لذت‌بخش را براي مسافران بر جاي بگذارد.

زرشک

زرشک يکي از ديدني‌ترين و خوش آب و هواترين روستاهاي قزوين به‌حساب مي‌آيد و مردماني خونگرم و بسيار زحمتکش دارد.

براي رسيدن به زرشک مسير زيادي نبايد طي کرد و قزوين را که به سمت الو لک ترک کني در جاده به‌راحتي مي‌تواني مسير حرکت را پيدا کنيد.

 

زرشک براي آن‌هايي جذاب خواهد بود که اهل کوهنوردي و تله سيژ سواري هستند تا تجربه خوبي از يک سفر کوتاه را براي مسافران برجاي بگذارد و از مهم‌ترين مکان‌هاي ديدني اين روستا مي‌توان به تله کابين و تله ستيژ، مزرعه محمد زرشکي (مکان تفريحي کدخداي زرشک)، دو درياچه معروف به بالين دريا و عندلين دريا (دريابک)، کوه کافر ميدان، گدوک و دو امامزاده در جوار روستا اشاره کرد.

هر چند طبيعت زرشک را برخي دستخوش تغييرات کرده‌اند اما هنوز زرشک در بهار و زمستان هم زيبايي‌هاي خود را دارد.

زرگر

اگر به دنبال تفاوت باشيم و صرفاً طبيعت ما را به سفر نکشانده باشد، زرگر گزينه خوبي به نظر مي‌رسد. شايد طبيعت زرگر آن‌چنان‌که بايد شبيه به روستايي جذاب يا سرسبز و دل‌انگيز نباشد اما خصوصيات خاص زرگر را در هيچ روستاي ديگري نمي‌توان يافت.

در يک سفر کوتاه از قزوين به سمت تهران نرسيده به آبيک تابلوي روستايي خودنمايي مي‌کند، «به زرگر(رومانو)» خوش‌آمديد. زرگرها افراد منحصربه‌فردي هستند که شايد نمونه آن را فقط در هم‌زبانان آن‌ها بتوانيد بيابيد، مردماني که شبيه به همه هستند و شبيه هيچ‌کسي هم نيستند. شايد اين تضاد کمي عجيب به نظر برسد اما آن‌ها قد و قواره‌شان شبيه به اروپايي‌ها، آريايي‌هاي تنومند و وايکينگ هاي جنگجوست و زبانشان خاص‌ترين زباني است که شايد کسي در عمرش شنيده باشد.

در برخورد اول زبانشان به نظر آذري مي‌آيد اما زبان رومانو يا رومانلويي آن‌ها در هيچ فرهنگ لغتي يافت نمي‌شود و فقط خودشان هستند که مي‌دانند هر کلمه‌اي بر زبان مي‌آوردند چه مفهومي را در بردارد.

همه حتي کودکان زرگر هم مسلط به اين زبان هستند و برخلاف بسياري زبان‌ها هنوز همه مردم پايبند اصول آن هستند و تأکيددارند که همه بايد به اين زبان صحبت کنند.

زرگر الگوي خوبي براي مسافراني است که به زبان‌شناسي و ناشناخته‌ها علاقه دارند و مي‌توانند با يک سفر يک‌روزه به‌قدر ده‌ها کتاب تاريخ از اهالي اين روستا درس‌هاي تاريخي بياموزند.

هرچند قزوين براي خيلي‌ها هنوز ناشناخته است اما شايد اين نوشتار آغازي بر آَشتي مسافران با اين استان زيبا باشد.

سفرهاي روستايي در قزوين به دليل تفاوت‌هاي بيشمار فرهنگ ساکنان استان، تجربيات بسياري را براي مسافران به همراه خواهد داشت و از سوي ديگر هر مسافري مي‌تواند با يک گشت کوتاه در روستاهاي استان، زبان و فرهنگ‌هاي بي‌نظيري را مشاهده کند و اطلاعات بسياري را از اين استان رنگارنگ به دست آورد.

قزوين منطقه‌اي است که همواره در سفرنامه‌ها از آن يادشده و جاذبه‌هايش به تصوير کشيده شده و شايد نوروز ۹۵ بهانه خوبي باشد تا سفرنامه‌اي جديد از اين استان بي‌نظير به‌وسيله گردشگر و مسافري ديگر به رشته تحرير درآيد.

استان قزوين مي‌تواند مقصد گردشگران داخلي و خارجي باشد و با تمهيدات فراهم‌شده ديدني‌هاي آن ساعات و روزهاي خوشي را براي دوستداران جاذبه‌هاي باستاني و طبيعي حتي در روستاها نويد مي‌دهد.


نویسنده : عاطفه جهان بخش
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها