City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه کهن قزوين به ميزباني گردشگران مي رود (1394/12/25)

درياچه اوان به‌عنوان زيباترين درياچه استان قزوين در طول سال به‌ويژه ايام نوروز ميزبان هزاران نفر از طبيعت گرداني است که به قصد بهره‌مندي از اين جاذبه طبيعي به اين درياچه سفر مي‌کنند.
درياچه کهن قزوين به ميزباني گردشگران مي رود

به گزارش بزنيم بيرون ، الموت منطقه‌اي در شمال شرق قزوين است که باوجود وسعت و جمعيتي اندک دربردارنده تنوع و غناي فرهنگي و طبيعي بسيار ارزشمندي است که اقوام تات، ترک آذري، رومانلو، کرد و گيلک از جمله قوميت‌هاي الموت است.

الموت در کنار ثروت ارزشمند تنوع زباني و فرهنگي از ثروت‌هاي متعدد طبيعي نيز برخوردار است که دراين‌بين درياچه اوان يکي از زيباترين و ارزشمندترين بهره‌هاي خدادادي است که طبيعت زيبايي به استان قزوين بخشيده است.

اين درياچه با جلوه‌هايي زيبا و ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل تفريح و تفرج مي‌تواند از فرصت‌هاي ارزشمندي براي مسافراني باشد که در کنار همه جذابيت‌هاي سفر، مشتاق برخورداري از جلوه‌ها و جاذبه‌هاي تفريحي اماکن گوناگون هستند.

الموت

اوان درياچه اي بي نياز از بارش

درياچه آب شيرين اوان در نيمه شمال شرقي استان قزوين، در دامنه کوه خشچال و در فاصله ۷۵ کيلومتري شهر قزوين قرار دارد که مي توان از مسير اتوبان هاي کرج- قزوين و قزوين- زنجان به اين محيط بکر طبيعي دسترسي داشت همچنين چهار روستاي اوان، وربن، زواردشت و زرآباد اين درياچه را که در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متري از سطح دريا قرار دارد در برگرفته اند.

اين درياچه که بيش از هفتاد هزار مترمربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و ۸۱۵ متري از سطح دريا واقع شده‌ و طول آن در طويل ‌ترين قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر است.

اين محيط طبيعي احتمالاً ۵۰۰ سال پيش بر اثر لغزش به وجود آمده که اين لغزش در حال حاضر غير فعال است هر چند اعتقادي وجود دارد مبني بر اينكه اين درياچه بازمانده درياچه بزرگ "كاسپين" است. دليل اين مدعا تغييريافتگي نام كاسپين به قزوين است.

جاذبه هاي گردشگري قزوين

نکته جالب در رابطه با درياچه اوان اين که اين درياچه نه از آب بارش هاي فصلي که تنها از آب چشمه‌هاي کوچک زيرزميني موجود در بستر درياچه تغذيه مي‌شود و بخش ناچيزي از آن هنگام بارندگي تامين مي‌شود بر همين اساس با غليان دايمي آب چشمه هاي زير سطحي آب اوان هميشه در سطح صاف و زلال است.

 قابليت هاي طبيعي اوان

عميق‌ترين بخش اوان حدود ۷ متر با دماي آب ۲۳ درجه سانتيگراد و ميدان ديد کمتر از يک متر است که درجنوب شرقي آن واقع شده‌ است. از سرريز آب درياچه نيز رود کوچکي تشکيل مي‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهاي کوشک و آيين است.

در تابستان اين درياچه محل ماهي‌گيري، آب‌تني و قايق‌راني و در پاييز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز و مرغابي و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن قابل اسکي سواري است.

اما در ايام نوروز با شکوفا شدن فضاي سبز پيرامون درياچه، اوان محل مناسبي براي تفرج و ماهي گيري و به ويژه گذراندن روز طبيعت است. بر همين اساس سالانه همزمان با فرارسيدن روز طبيعت پيرامون اين درياچه مملو از خانواده هايي است که از شهرهاي مختلف استان هاي تهران، البرز و قزوين براي برخورداري از اين محيط بکر خود را به اوان رسانده اند.

حيات وحش و پوشش گياهي ارزشمند

غير ازگونه هاي درختي دست كاشت مانند بيد، چنار، تبريزي، سيب، آلبالو، گيلاس، سنجد، فندق و گردو، گياهان علفي مانند گون، كنگر، شيرين بيان و گونه هاي مختلف ديگر از خانواده گرامينه هم در حوزه آبخيز اوان وجود دارند. از گياهان داخل درياچه هم مي توان به ني بن در آب و گياهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبي اشاره كرد.

الموت

وجود گونه هاي متعدد نامبرده در جوار درياچه محيط طبيعي دل انگيزي و زيبايي خاصي به درياچه بخشيده است که همين ويژگي يکي از اصلي ترين عوامل جذابيت اين محيط طبيعي براي گردشگران به ويژه گردشگران تهراني و البرزي است که از محيط آپارتماني و هواي آلوده شهرها در رنج هستند.

گذشته از گونه هاي گياهي از گونه هاي جانوري اطراف اوان مي توان به كل و بز، خرس قهوه اي، روباه، شغال، گرگ، گراز، سياه گوش (گربه وحشي)، انواع عقاب ها، شاهين، جغد، كبك، فاخته، داركوب، سبز قبا، زاغ و انواع گنجشك سانان، لاك پشت و خرچنگ اشاره كرد.

همچنين انواع ماهي از جمله قزل آلاي رنگين، كپور و اردك ماهي نيز در آب اوان زندگي مي كنند که همه ساله با آغاز فصل بهار فصل ماهيگيري نيز در اين درياچه آغاز مي شود.

طبيعت قزوين فرصتي ايده آل براي رهايي از زندگي دودي و آپارتماني

خوشبختانه طبيعت استان قزوين با وجود رشد غيرقابل مهار زندگي صنعتي و شهرنشيني در مرکز استان و استان هاي مجاور که تهران و کرج در راس همه آنها قرار دارند، همچنان با برخورداري از جاذبه هاي ارزشمند خدادادي مي تواند محمل مناسبي براي لحظه اي آسودن از زندگي شهري و آپارتماني شهرهاي بزرگ باشد.

در اين بين درياچه اوان به عنوان يکي از دهها فرصت برخورداري از جاذبه هاي طبيعي قزوين همه ساله ميزبان تعداد بي شماري از هموطنان عزيز است که به ويژه در ايام نوروز روي به اين درياچه مي آورند.

بر همين اساس گردشگران مي توانند در کنار برخورداري از جاذبه هاي طبيعي اوان از ساير جاذبه هاي طبيعي استان قزوين نظيرجنگل ها، روستاها و چشمه هاي معدني طارم، چشمه هاي آبگرم و روستاهاي آوج و تاکستان نيز برخوردار شوند و در کنار سفر به درياچه اوان خاطره خوشي از تفرج در غالب جاذبه هاي طبيعي استان قزوين تجربه کنند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها