City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه باستان‌شناسي اردبيل؛ گنجينه آثار شيشه‌اي و ميراث فرهنگي بشر (1394/12/28)

موزه باستان‌شناسي اردبيل با معماري و طراحي ويژه ضمن روايت تمدن يک ميليون ساله منطقه؛ به عنوان گنجينه آثار و ميراث شيشه‌اي کشف شده در بين موزه‌هاي کشور شناخته مي شود.
موزه باستان‌شناسي اردبيل؛ گنجينه آثار شيشه‌اي و ميراث فرهنگي بشر

به گزارش بزنيم بيرون ، موزه باستان شناسي اردبيل يکي از موزه‌هاي تخصصي کشور بوده و با برخورداري از غناي آثار به نمايش گذاشته شده، روايتگر تاريخ و تمدن يک ميليون ساله اي است که به عقيده کارشناسان قديمي ترين تاريخ اکتشافات باستان شناسي محسوب مي شود.

 
اين موزه از سال ۸۷ در مساحتي بالغ بر هزار و ۷۰۰ متر مربع در دو طبقه و در بافت تاريخي و مجموعه جهاني بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي تجهيز و فعاليت خود را آغاز کرده است.
 
اشياء به نمايش گذاشته شده در اين موزه حاصل کاوش هاي باستان شناختي متعدد در محوطه‌ها و قبور باستاني استان اردبيل و نيز يافته هاي اتفاقي است. اين آثار از دوران پيش از تاريخ تا دوران اسلامي را شامل مي شود.
 
از جمله اين آثار ظروف و مجسمه هاي حيواني از جنس سفال مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد، ظروف سفالي لوله دار عصر آهن با نقوش کنده انساني محوطه باستاني شهريري مشگين شهر، سنگ قبرهاي دوره صفويه مربوط به شهداي جنگ چاداران و... است.
 
ظروف سفالي منقوش سبک اردبيل، اسگرافياتو، فقاع، چيني هاي آبي و سفيد عصر صفوي، خمره هاي سفالي، ظروف شيشه اي دوران تاريخي و اسلامي، ظروف زرين فام، اشياء فلزي با کابري هاي مختلف رزمي و آييني از دوران پيش از تاريخ تا اسلامي از ديگر آثار به نمايش درآمده در اين موزه است.
 
 
 
همچنين بخشي از اين موزه به نمايش سکه هاي کشف شده از استان از جمله سکه هاي منحصر بفردي از سکه هاي طلاي بيزانس، اوايل اسلام و سکه هاي نفره متعلق به شاهان صفوي تعلق دارد.
 
بازسازي سايت باستان شناسي قلعه بويني يوغون در موزه
 
يکي از مهمترين بخش هاي موزه باستان شناسي اردبيل سايت باستان شناسي قلعه بويني يوغون در روستاي کورعباسلو است. منطقه‌اي که مطالعات تاريخ آن را به عصر آهن رسانده و هم اکنون اسکلت زني که به شکل جنيني آرميده در اين سايت به نمايش گذاشته شده است.
 
به گفته سرپرست امور موزه هاي استان اردبيل قلعه بويني يوغون به مانند بسياري از قلعه‌هاي نظامي و تاريخي اردبيل در زمان اشکاني رونق داشته است.
 
فردين عيني در گفتگو با خبرنگار مهر يکي از دلايل توجيه اين مسئله را افزايش جمعيت و پشتيباني منطقه در جنگ هاي ايران و روم مي داند و با بيان اينکه قلعه بويني يوغون هم کاربرد نظامي و هم مسکوني داشته است، اضافه کرد: اسکلت زن در موزه باستان شناسي متعلق به دوره پيش از تاريخ تا شکل گيري اسلام است.
 
 
 
وي تاکيد کرد: علت دفن با اشيا به نوعي اعتقاد به معاد و بازگشت به زندگي ديگر است و به همين دليل اشيايي براي استفاده مجدد با مرده دفن مي شده است.
 
سرپرست امور موزه هاي استان دفن به شکل جنيني را بازگشت انسان به آغوش زمين مادر مي داند و تاکيد دارد که تمامي تفاسير بر اساس انديشه انسان امروز است و رموز انديشه انسان هاي اوليه به صورت کامل کشف نشده است.
 
به گفته وي اگر زمان مرگ فرد قبل از ظهر بود روبه شرق و خورشيد، اگر بعد از ظهر رو به غرب و اگر شب زمان مرگس بود به پشت و رو به ماه دفن مي کردند.
 
نمايش ۳۲۷ اثر از تاريخ چهار هزار ساله
 
موزه باستان شناسي اردبيل علاوه بر اينکه باستان شناسي قابل توجهي از خطه اين منطقه را به نمايش گذاشته است، ۳۲۷ اثر از چهار هزار سال قبل تا دوره قاجار را نيز در خود جاي داده است.
 
آثاري که با مجموعه آثار موجود در انبار موزه رقم قابل توجهي را شامل مي شود. اين موزه يا اين ويژگي ها امروز سهم قابل توجهي در معرفي آثار تاريخي استان دارد.
 
 
 
سرپرست امور موزه هاي استان با تاکيد بر اين اهميت تصريح کرد: سفال و ريتون هاي چهار هزار ساله، سنگ استل مکتب پيرازميان، چيني هاي موزه چيني خانه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي و سکه هاي بيزانس که از طريق تجار به اردبيل رسيده است از جمله آثار اين مجموعه است.
 
آثار شيشه‌اي موزه باستان‌شناسي بي همتا است
 
وي شاخصه اين موزه را اشيا شيشه اي آن عنوان کرد که در تعداد و تنوع قابل توجه است و افزود: اين تعداد شي شيشه اي که به صورت سالم اکتشاف شود در هيچ موزه اي مشابه نداشته و مي توانيم با موزه آبگينه نيز رقابت کنيم.
 
به گفته عيني اشيا جمع آوري شده از تمامي نقاط استان بوده و به ويژه به دليل تنوع و تراکم ريتون و اشيا سفالي در مشگين شهر و منطقه مغان آثار قابل توجهي از اين شهرستان ها به نمايش درآمده است.
 
نمايش ميراث فرهنگي بشر با قدمت يک ميليون سال
 
 
 
اما مهمترين بخش اين موزه که در حال تکميل است، آثار کشف شده از بررسي هاي هيئت باستان شناسي روسي در سال هاي ۸۳ تا ۸۴ از حوزه رود قزل اوزن به عنوان مهمترين منبع آبي اردبيل است.
 
گزارش هيئت روس تائيدي بود بر وجود اشيا سنگي و دست ساز که متعلق به اولين فرهنگ سکونت بشر بر روي کره زمين در يک ميليون سال قبل است. تا جايي که بعد از بررسي سطح الارض منطقه نوبت به بررسي رگه هاي زمين رسيد تا بافت سطحي زمين را که در طول هزاره ها تغيير يافته مورد آزمايش قرار دهد.
 
عيني در اين خصوص با بيان اينکه قدمت آثار حوزه قزل اوزن قديمي ترين اکتشافات کشور محسوب مي شود، تصريح کرد: از طريق ابزارها و نحوه ساخت آن مي توان انديشه انسان هاي اوليه را مورد مطالعه قرار داد.
 
موزه اردبيل داراي بيشترين آمار بازديد در بين موزه‌ها
 
وي همچنين با اشاره به بازديد گردشگران از اين موزه تصريح کرد: موزه باستان شناسي اردبيل در بين موزه ها و نيز برخي از آثار تاريخي استان، به دليل تنوع و جاذبه تاريخي و فرهنگي بيشترين بازديد را دارد.
 
 
 
سرپرست امور موزه هاي اردبيل با بيان اينکه اين استان در شهرستان هاي ديگر از جمله مشگين شهر، خلخال، نمين و نير نيز موزه باستان شناسي دارد، اضافه کرد: براي رونق موزه ها اغلب آثار کشف شده در موزه شهرستان ها بومي نگه داري مي شود.
 
وي تاکيد کرد: آثار شاخص و نمونه هايي که از نظر قدمت، نظريات علمي و مطالعات باستان شناسي بي نظير است در برخي مواقع به مرکز استان ارسال مي شود.
 
گردشگران مي توانند با مراجعه به مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي علاوه بر بازديد از اين مجموعه بي نظير از بازارچه صنايع دستي، موزه ختايي و موزه باستان شناسي استان نيز ديدن کنند.

منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها