City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آخرين زيستگاه شير ايراني را ببينيد (1395/01/01)

دهکده‌هاي استان فارس در خود جاذبه‌هاي شگرف طبيعي دارند که چشم هر بيننده‌اي را به خود جلب مي کند، از کهن‌ترين دهکده ايران تا آخرين زيستگاه شيرايراني را درروستاهاي گردشگري فارس ببينيد.
آخرين زيستگاه شير ايراني را ببينيد

روستاهاي هدف گردشگري استان فارس در خود جاذبه‌هايي دارند که هر خانواده ايراني را مي تواند روزها ميزباني کند.

روستاهايي که هم جاذبه‌هاي طبيعي فراواني دارد و هم از لحاظ تاريخي مي تواند براي گردشگران چشمگير و زيبا باشد.

دشت ارژن؛ آخرين زيستگاه شير ايراني

«دشت ارژن» يا «دشت ارجن» يا «دشت ارزن» در فارس مابين کازرون و شيراز قرار دارد، به‌طوري که فاصله آن با هر دو شهرستان ۶۰ کيلومتر است. اين دشت در کنار ارتفاعات جنوبي زاگرس قرار دارد.

اين قسمت از زاگرس به نام زاگرس فارس معروف است. درياچه ارژن يکي از مناطق ديدني آن است، دهستان دشت ارژن در شمال اين درياچه قرار گرفته‌است.

در گذشته نه چندان دور اين دشت مأواي حيواناتي همچون شير ايراني بوده که با از بين رفتن نيزارهاي اطراف درياچه و تبديل آنها به اراضي مزروعي زيستگاه مناسب زادوولد شير از بين برده شده و باعث منقرض شدن نسل اين شير شده‌است.

آثار باستاني و کتيبه‌هاي معروف تنگ شاپور در شمال غربي اين دشت قرار دارد. در گذشته اداره دشت ارژن به دست کوشک علي خان بوده که توسط ارتش ايران در دوران رضا خان به قتل رسيد. در حال حاضر بيشتر شهرت اين روستا به علت بازارچه بزرگ اين روستا که توسط محلي ها اداره مي شود است.

روستاي مهارلو

روستاي زيباي مهارلو که در گذشته به «دشت‌گل» نيز معروف بوده است، با استقرار در دامنه‌هاي زاگرس جنوبي و همجواري با درياچه زيباي مهارلو، چشم‌اندازهاي بسيار زيبا و جذابي دارد و هر ساله گروه کثيري از گردشگران را به سوي خود جلب مي‌کند.

برخي از جاذبه‌هاي اين روستا شامل درياچه مهارلو، که در شمال شرقي روستا و در ۲۷ کيلومتري جنوب شرقي شيراز واقع شده است و وسعت آن از شرق دشت شيراز تا دشت سروستان امتداد دارد. درياچه مهارلو متوسط ۲۳۰ كيلومتر مربع وسعت دارد.

روستاي تنگ براق

روستاي تنگ براق است که از توابع بخش سده به حساب مي آيد در ۸۰ کيلومتري جنوب غربي اقليد است. تنگ براق از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان‌هاي مرودشت و سپيدان، از شرق به شهرستان خرم بيد و از غرب به اراضي استان کهگيلويه و بويراحمد محدود مي‌شود.

در تنگ براق، آبشار و تنگه و غار و دشت را يکجا قرار دارد به همين دليل است که اين روستا اين روزها به يکي از نقاط گردشگري استان فارس تبديل شده است.

از تنگ براق تا شهر سده ۲۰ کيلومتر راه است و تا شيراز ۱۹۰ کيلومتر است.

روستاي دوان ماسوله فارس

روستاي دوان از کهن‌ترين دهکده‌هاي ايران بوده که در جنوب غرب استان فارس و در ۹ کيلومتري شمال کازرون واقع شده‌است و در دامنهٔ کوهي از رشته کوه‌هاي زاگرس به نام «کوه دوان» قرار دارد و از آن به نام ماسوله فارس ياد مي شود.

پيشينه اين روستا به دو هزار سال قبل مي‌رسد و معماري سنتي و زيباي آن، دوان را به يک دهکده منحصر بفرد بدل کرده است.

روستاي هدف گردشگري دوان با داشتن آثار تاريخي از جمله بقعه علامه دواني، بقعه شاه سليمان و قلعه دختر (که با توجه به وجود سفال‌هاي پراکنده، معماري، طراحي و پلان احتمالاً مربوط به دوره‌ي ساساني است) ، حمام تاريخي دوان ( موزه مردم‌شناسي و صنايع‌دستي)، از جمله روستاهاي منحصر بفرد فارس بشمار مي‌رود.

روستاي سرمشهد

روستاي سرمشهد از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون است.گستردگي آن ( شامل حسين آباد ، روستاي کلبعلي ، روستاي تل سامان و روستاي سرمشهد )، آثار تاريخي و باستاني ( بزرگترين شهر باستاني ساساني در روستاي تل سامان و آثار متعدد تاريخي ساساني و اسلامي ) و پتانسيل هاي گسترده انساني و طبيعي است.

نقش بهرام دوم، آتشکده و کاروانسراي کوشک از مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري اين روستاست. تل خندق دژي نظامي به جا مانده از دوره ساساني تل سامان که از اسمش پيداست دو منطقه را از هم جدا مي کرده تل نقاره که تپه ايي نسبتاً بلند در دست سرمشهد است براي با خبر کردن اهالي به کار مي رفته است.

 قناتي که به جا مانده است و هم اکنون اب منطقه را تامين ميکند در ان زمان نيز اب شهر را تامين ميکرده گچ دروازه ورودي به دشت سرمشهد است که به دليل اهکي بودن کوه به گچ دروازه معروف است که گويي آن زمان ورودي شهر بوده است که تل خندق در نزديکي ان قرار دارد گويي به دلايل امنيتي در نزديکي دروازه اصلي شهر اين دژ نظامي قرار داشته است که اطراف آن را اب فرا ميگرفته است.

روستاي دشتک

روستاي دشتک از توابع بخش ابرج شهرستان مرودشت است.دشتک يکي از قديمي‌ترين روستاهاي استان فارس است و به لحاظ استقرار در دشتي کوچک به نام دشتک معروف شده‌است. بقاياي آثاري از دوره هخامنشيان در روستاي دشتک به جا مانده‌است و تاريخ شکل گيري روستا براساس سنگ نوشته‌هاي گورستان قديمي دشتک، به قرن هفتم ه ق مربوط است.

خانه‌هاي قديمي روستا از سنگ، خشت و گل ساخته شده و با چينش پلکاني، خود جلوه زيبايي به روستا داده‌اند. روستاي کوهستاني دشتک، با اقليم معتدل، پوشش جنگلي، باغات وسيع، چشمه ساران فراوان، آبشارهاي زيبا و مناظر و چشم اندازهاي دل نواز، به ويژه در فصول بهار و تابستان، فضاي بسيار جذابي را براي بيننده فراهم مي‌آورد.

معماري پلکاني روستاي دشتک جلوه بسيار چشم گيري به آن بخشيده‌است که بيننده خوش ذوق را به تحسين وا مي‌دارد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها