City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بهشت گمشده نمادي ازطبيعت بي نظير فارس (1395/01/01)

استان فارس علاوه بر جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعتي بسيار چشم‌نواز دارد که ازجمله آن‌ها مي‌توان به زيباترين آبشارخاورميانه و يا بهشت گمشده اشاره کرد.
بهشت گمشده نمادي ازطبيعت بي نظير فارس

طبيعت فارس بسيار منحصر به فرد است، آنجايي که آبشارش در گرم‌ترين فصل سال دمايي زير ۱۰ درجه دارد و يا آبشاري که همزمان چهار نوع آب سرد و گرم، شور و شيرين را در يکجا جمع مي کند.

مارگون، زيباترين آبشار خاورميانه

آبشار مارگون يکي از زيباترين آبشارهاي کشور است که در مجاورت شهر سپيدان و در مرز استان فارس و استان کهگيلويه و بويراحمد واقع شده است. بعد از جاده ماشين رو، تا آبشار چند دقيقه پياده روي لازم است که اين راه هموارسازي و سيماني شده است. اطراف اين آبشار در فصل بهار بسيار سرسبز و ديدني است.

مسير اين آبشار و روستاهاي اطراف در فصل زمستان برف گير بوده و گاهي راه هاي ارتباطي کاملا قطع مي شود. اين آبشار در حقيقت سرچشمه رودخانه است و در بالاي کوه هيچ رودخانه اي نيست، بلکه از بدنه ديواره صخره اي کوه، بيش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بيرون ريخته مي شود. از اين حيث اين آبشار هم بزرگترين و هم مرتفع ترين آبشار چشمه اي در جهان است.

همچنين در ادامه مسير رودخانه انبوه درختان، باغات سيب و ... به چشم مي خورد. رودخانه حاصل از اين چشمه ها بسيار پر آب بوده و تا سپيدان امتداد دارد.

هيچ رودخانه اي در بالاي اين آبشار وجود ندارد.  ارتفاع آبشار نزديک بيش از ۱۲۰ متر و عرض آن حدود ۴۰۰ متر تخمين زده ميشود. هر چند آبشار چشمه، ابعاد مشخصي ندارد زيرا هر روز چشمه‌اي جديد در حاشيه آبشار ايجاد شده و گاه نيز چشمه‌اي آبش کم يا قطع مي شود.

آب اين آبشار در گرم ترين فصل سال بسيار خنک و زير ۱۰ درجه است، اما به علت جوشان بودن اين آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن يا نوشيدنش هيچگونه عارضه‌اي مانند پا درد يا سرماخوردگي به دنبال ندارد.

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرايط و زيبايي خود آبشار را دارد در سال ۷۸ با مصوبه شوراي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلي اعلام شد. خرس قهوه اي، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولي و... از گونه هاي جانوري مشاهده شده در اين منطقه به شمار مي رود.

اين آبشار را زيباترين آبشار خاورميانه مي دانند و جزو پنج منطقه نمونه گردشگري است.

درتمامي ايام هفته به خصوص روزهاي تعطيل بالغ بر يک هزار خودرو سواري از اقصي نقاط کشور و به ويژه استان فارس به اين منطقه سفر مي کنند.

آبشار مارگون يکي از جاذبه‌هاي گردشگري زيبا در خاورميانه و استان فارس به شمار مي رود.

آبشاري با چهار نوع آب

آبشارهاي فدامي از زيباترين آبشارهاي کشور است. فاصله اين آبشارها از مرکز استان فارس ۳۸۰ کيلومتر است که در منطقه گرم و خشک بخش فرگ داراب و در آخرين نقطه جنوب شرقي فارس در مسير بندر عباس واقع شده است.

آبشارهاي شور و شيرين فدامي در هشت کيلومتري شمال غربي شهر فدامي و در فاصله ۱۳۵ کيلومتري جنوب شرقي شهر داراب واقع شده است.

عرض آبشار شيرين فدامي در گذشته به ۸۰۰ متر مي رسيد و عريض ترين آبشار طبيعي ايران محسوب مي شد به دليل خشکسالي و استفاده بي رويه کشاورزان بالادست اکنون به ۲۰۰ متر رسيده است.

راه دسترسي آبشار خاکي است که در سالهاي اخير تسطيح و موجب شده در فصل بهار و به ويژه ايام نوروز مشتاقان زيادي را از سراسر کشور به سمت خود بکشاند.ارتفاع آبشار شيرين بين ۱۲ تا ۲۰ متر و ارتفاع آن از سطح دريا ۹۰۰ متر است.

بارش نزولات الهي در اين منطقه به صورت باران و حداکثر ۲۲۰ ميليمتر در سال است. رودخانه دائمي ايجاد شده ازآبشارهاي فدامي حدود دو هزار هکتار از نخيلات پايين دست را آبياري مي کند.

يکي از وي‍ژگيهاي آبشار فدامي وجود چهار نوع آب شور و شيرين و سرد و گرم است که در فاصله ۲۰ متري آبشار شيرين با هم مخلوط مي شوند و استخر طبيعي زيبايي با آب زلال و شفاف براي بازديدکنندگان پديد مي آورند.

ارتفاع آبشار شور فدامي که در بالادست آبشار شيرين واقع شده ۱۰ تا ۱۵ متر است و براي بازديد از آن بايد حدود يک کيلومتر راه را طي کرد.

سرچشمه آبشار شور فدامي در ۵۰۰ متري آن است و وجود نخلهاي خودرو در کنار آبشار شور به زيبايي آن افزوده است.

سرآسياب سيدان زيباترين نقش‌هاي نقاش طبيعت

بخش سيدان در شهرستان مرودشت از استان فارس واقع شده است و داراي تفرج گاه هاي طبيعي متعدي است که در هر زمان و هر فصل با جلوه هاي منحصر به فرد، طبيعت دوستان را به خود جذب مي کند.

سر آسياب يکي از زيباترين تفرج گاه هاي بخش سيدان مي باشد که در شمال شهر سيدان و در جوار باغ هاي انار سيدان قرار گرفت است.

اشراف سر آسياب سيدان بر شهر و باغ هاي زيباي سيدان، وجود يک چشمه  و همچنين وجود يادمان شهداي گمنام در اين محوطه بر زيبايي اين تفرچگاه افزوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده در امتداد جنوبي-شمالي به سمت دشت كامفيروز قرار گرفته و يكي از زيباترين جلوهگاههاي طبيعي استان فارس به شمار ميرود.

وجود چشمه سارهاي زيبا، آبشارهاي كم ارتفاع طبيعي و انواع درختان جنگلي (بلوط، كيكم، بنه و بادام) سبب شده است تا در سال ۱۳۷۱ اين منطقه كه گسترهاي بيش از ۲۰ هزار هكتار را دربرميگيرد، به عنوان اثر طبيعي-ملي در زمره مناطق حفاظتي قرار گيرد.

بهشت گمشده با طبيعت بسيار زيباي خود همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

درياچه سد درودزن

طبيعت بكر و چشمنواز پيرامون سد، وجود جنگلهاي طبيعي، امكانات رفاهي مانند هتل و مجموعه اقامتي آن و امكانات درياچهگردي از ويژگي‌هاي اين منطقه به شمار مي‌رود. اين گردشگاه طبيعي در فاصله حدود ۹۰ كيلومتري شمال غربي مرودشت قرار دارد.

همچنين در کنار روستاي آسپاس چشمه‌اي قراردارد که نقل شده بهرام گور درهنگام شکار در آن فرو رفته‌است. بيشه زارهاي سرسبز وقلعه بهرام گور و کوه شکارگاه و. از جمله جاهاي ديدني مجاور اين چشمه‌است.

درياچه مهارلو

اين درياچه با ابعاد ۱۰×۶ در ۲۳ کيلومتري و وسعت ۲۵ هزار هکتاري جنوب شرقي شهر شيراز و در باختر درياچه بختگان قرار گرفته‌است. درياچه مهارلو خاوري‌ترين بخش جلگه شيراز است.

مهارلو داراي آبي بسيار شور است و در فصل‌هاي خشکي يکي از کانسارهاي بزرگ نمک ايران به‌شمار مي‌آيد. دو رودخانه فصلي «سلطان‌آباد» و رودخانه خشک درياچه مهارلو را تغذيه مي‌کنند. آب چند چشمه نيز عمدتاً از قسمت‌هاي غربي و شمالي وارد اين درياچه مي‌شوند. مهمترين گونه پرنده اين درياچه فلامينگو است.

تنجه، اردک سرسبز، مرغابي، آبچليک، چوکا و آنقوت به عنوان ديگر پرندگان درياچه مهارلو هستند.

تنگ براق

تنگ زيباي براق در نزديکي سد اقليد است که در ۲۰۰ کيلومتري شيراز و در جاده اقليد به ياسوج قرار دارد.

اين مکان ديدني در پايين دست سد ملاصدرا و در بالادست سد درود زن قرار گرفته و يکي از سرچشمه هاي مهم رود کر مي باشد.

زيباترين و نزديکترين مسير از شيراز به تنگ براق از مسير بهشت گمشده و در امتداد کامفيروز شمالي در کناررود  کر، شاليزارهاي برنج و جنگلهاي بلوط است که حدود ۲۰ دقيقه  راه خاکي دارد.

جوشش آب‌هاي خنک از دل چله گاه سپيدان

منطقه زيباي چله‌گاه سپيدان يکي از مناطق بکر و ديدني شهرستان سپيدان است که در فاصله حدود ۱۰ کيلومتري شهر اردکان واقع است.

اين منطقه زيبا با عبور از وسط درختان زيباي چنار که قد روي هم خميده کرده و کوچه باغي زيبا تشکيل داده‌اند آغاز مي‌شود.

چله گاه سپيدان

پس از عبور از اين منطقه، اردوگاه‌ها و باغ‌هاي زيبا مشاهده مي‌شود که در اواخر فصل بهار و تابستان هواي خنک و دلچسب آن دل هر رهگذري را مي‌نوازد.

با عبور از اين مناطق زيبا از دل کوه که رودخانه‌اي پر آب از حاشيه آن مي‌گذرد، وارد دره‌اي زيبا مي‌شوي که در دل سنگ‌ها حفره‌هايي ايجاد شده و آب خنک و گوارا که محصول برف‌هاي زمستاني چشمه‌سارها است از آن جاري مي‌شود.

تنگ بوان

تنگ بوان در جنوب شرقي شهرستان نورآباد در حاشيه جاده فرعي نورآباد به جاده اصلي شيراز-اردکان واقع شده است. اين گردشگاه به علت نزديكي به جاده اصلي، در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد قرار گرفته و امكان دسترسي ساكنان شهرهاي پر جمعيت اين استان ها را در فاصله زماني مناسب فراهم مي آورد.

زير حوزه آبخيز وسيع و منطقه جنگلي پر باران بالادست اين تنگ، موجب فراواني آب شيرين و گواراي تنگ بوان شده ، به طوري كه در طول سال (به ويژه در فصل بهار) از روي اغلب ديواره هاي صخره اي تنگ، آبشارهاي زيبا سرازير مي شوند. اين منطقه پر آب، از زمان هاي قديم محل ييلاقي طوايفي از عشاير ممسني بوده كه به باغ داري و دام داري مي پرداخته اند.

درختان گردوي تنومند باغ هاي اين منطقه، عمري طولاني دارند. بعضي از اين درختان تا شعاع ۱۰-۱۵ متري از ورود نور آفتاب به زير درختان جلوگيري مي كنند. اختلاف درجه حرارت اين تنگه با نورآباد در روزهاي گرم تابستان، گاه به بيش از ده درجه سانتي گراد مي رسد.

منطقه نور آباد ممسني از مناطق گرمسير محسوب مي شود و ميانگين درجه حرارت آن در تابستان در حدود ۳۰ درجه سانتي گراد بالاي صفر است. با اين وجود تنگ بوان با دماي حدود ۲۰ درجه سانتي گراد از توانمندي گردشگاهي قابل توجه در جذب گردشگران برخوردار است. از ديگر مزاياي اين تنگ، راه ارتباطي آسفالته آن است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها