City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

لبخند به گردشگري مذهبي هشت بهشت (1395/01/14)

مازندران مآمن امامزادگان و بقاع متبرکه زيادي است که به‌عنوان بسته گردشگري در سفرهاي نوروزي و بهاره ايفاي نقش مي‌کنند و با بهار، گردشگري مذهبي نيز در استان جان تازه‌اي مي‌گيرد.
لبخند به گردشگري مذهبي هشت بهشت

به گزارش بزنيم بيرون ، اماکن مذهبي در مناطق مختلف کشور از گذشته دور به‌عنوان مقصد سفر انتخاب مي‌شود و حضور گردشگران کشورهاي اسلامي براي سفر به استان‌هاي خراسان رضوي، قم و فارس نيز درزماني که گردشگري در ادبيات رايج کشور رونقي نداشت، مشاهده مي‌شود.

گردشگري مذهبي درواقع قرابت بسيار زيادي با گردشگري فرهنگي دارد و اين نوع گردشگري موردتوجه برخي از کشورهاي مسلمان به‌ويژه کشور مالزي قرارگرفته است که با طراحي و تبليغات وسيع در خصوص نوع خاصي از گردشگري مذهبي تحت عنوان گردشگري حلال توانسته توجه گردشگران کشورهاي اسلامي را به خودش جلب کند.

در دل شهرها و ييلاق‌هاي مازندران برج‌هاي آرامگاهي با سبک‌هاي معماري بديع و شاخص، چشم‌نوازي مي‌کنند که ديدنشان هم فال است و هم تماشا، اگرچه تخريب و فراموشي تهديدشان مي‌کند.

براي زيارت اين امامزادگان شريف کافي است گشتي حتي در شهر ساري بزنيم جايي که مقبره امامزاده‌اي عظيم الشان به نام امامزاده عباس واقع‌شده است، کمتر کسي است که در ساري زندگي کند و به امامزاده عباس نرفته باشد، امامزاده‌اي که مآمن درماندگان و نيازمندان است و حکايت‌هاي بي‌شماري از گرفتن حاجت توسط متوسلين نقل‌شده است، معماري شگرف به‌کاررفته در اين بناي مطهر، امامزاده عباس ساري را از ديگر امامزادگان متمايز کرده است و همواره زائران داخلي و خارجي زيادي به زيارتش مشرف مي‌شوند.

 امامزاده عباس ساري در حاشيه شمالي ورودي شهر ساري واقع‌شده و ازنظر شيوه معماري، گنبد هرمي شکل و صندوق چوبي نفيس يکي از بناهاي معروف استان مازندران است که تاريخ ساخت آن به سال ۸۹۷ هجري قمري مي‌رسد و سه امامزاده به نامهاي عباس، محمد و حسين در آن مدفون هستند.

قديمي‌ترين مقبره اسلامي در مازندران

به‌جرات مي‌توان گفت اين بنا قديمي‌ترين مقبره اسلامي شناخته‌شده در غرب مازندران است، در حال حاضر آنچه از تزئينات وابسته به معماري بنا باقي‌مانده محدود مي‌شود به قطاري از مقرنس‌هاي سينه کفتري که دورتادور بنا و در قسمت تحتاني گنبد ديده مي‌شود و سه پنجره چوبي البته به قدمت بنا با فن گره چيني و کتيبه‌هاي منبت‌کاري شده در دو ضلع غربي و جنوبي غربي خودنمايي مي‌کند.

امامزاده

د ر کاوش‌هاي باستان‌شناسي پيرامون مقبره که منجر به کشف قطعاتي از انواع کاشي‌هاي لعاب‌دار و قسمت‌هايي از تزئينات گچ‌بري مربوط به ساختمان شد، سبک و سياق به‌کاررفته در اين آثار، زمان ساخت اين بقعه را تأکيد مي‌کند.

در کاوش‌هاي باستان‌شناسي پيرامون مقبره که منجر به کشف قطعاتي از انواع کاشي‌هاي لعاب‌دار و قسمت‌هايي از تزئينات گچ‌بري مربوط به ساختمان شد، سبک و سياق به‌کاررفته در اين آثار، زمان ساخت اين بقعه را تأکيد مي‌کند

هم‌اکنون ورودي بنا را نمازخانه‌اي تشکيل مي‌دهد که به‌صورت گنبد خانه‌اي ناهمگون، به دست افراد محلي با مصالح سنگ و آجر ساخته‌شده است، قسمتي از جرزهاي اين نمازخانه متعلق به بنايي قديمي‌تر است و هم‌زمان با ساخت بقعه اصلي احداث‌شده که ظاهراً حدود دو قرن پيش‌بر اثر زلزله‌اي ويرانگر که در منطقه به وقوع پيوست، تخريب و بناي فعلي توسط اهالي آن محل به‌جاي آن احداث‌شده است.

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: گردشگري مذهبي نوعي از گردشگري است که از گذشته‌هاي دور در کشور رايج بوده است.

مهدي ايزدي با اعلام اينکه در سراسر استان مازندران مرقد امامزادگان زيادي وجود دارد که مقصد زائران بي‌شماري از سراسر کشور است، تصريح کرد: وجود چنين اماکن مقدس و سالها ارادت مردم بومي اين استان به ائمه اطهار موجب بروز و حضور آداب‌ورسوم و شيوه‌هاي خاص عزاداري در  سراسر اين استان شده است.

ايزدي به برخي از فرصت‌هاي گردشگري مذهبي در استان مازندران و ظرفيت‌هايي که قابليت تبديل‌شدن به جاذبه و مقصد سفر شدن را دارد، اشاره کرد و گفت: يکي از اين امامزادگان مهم در مازندران امامزاده عبدالله آمل است و اين زيارتگاه در ۱۲ کيلومتري جنوب غربي آمل در جاده هراز قرار دارد و اين از نوادگان امام موسي کاظم (ع) از مشهورترين امامزادگان استان مازندران به شمار مي‌آيد.

وي بابيان اينکه در تمام طول سال زائران زيادي از سراسر ايران و حتي خارج از کشور براي زيارت به شهرستان آمل سفر مي‌کنند، گفت: وجود سوئيت و زائرسراهاي متعدد، بازار، بازارچه، گرمابه عمومي، نانوايي، کشتارگاه، پارکينگ، شهربازي موجب جذب زائرين شده است.

دلاور بزرگ نيا مديرکل ميراث فرهنگي مازندران نيز در گفتگو با خبرنگار مهر به امامزاده عباس در حاشيه شمالي و ورودي شرقي شهرستان ساري اشاره کرد و گفت: اين امامزاده ازنظر شيوه معماري، گنبد هرمي شکل و صندوق چوبي نفيس يکي از بناهاي مشهور استان مازندران است.

وي از ثبت برج آجري اين امامزاده که متعلق به قرن نهم هجري قمري است در ليست آثار ملي خبر داد و افزود: در اين امامزاده امکانات رفاهي مثل زائرسراي مجهز، سالن اجتماعات، پارکينگ، محوطه وسيع سرسبز براي استفاده از زائرين در جوار اين آستانه مبارکه فراهم است.

بزرگ نيا همچنين به امامزاده ابوطالب و امامزاده عبد الحق در زيرآب سوادکوه و اشاره کرد و گفت: اين امامزاده در زيرآب بالاي تپه با گلدسته‌هاي بسيار زيبا و ديدني و با امکاناتي همچون حسينيه، محوطه زيبا و محل اسکان و امامزاده عبد الحق که در مرکز شهر ديدني و زيباي زيرآب شهرستان سوادکوه به فاصله ۱۰۰ متري راه‌آهن شمال قرار دارد و امامزاده عبد الحق زيرآب به همراه امامزاده عبدالله آمل و پهنه کلاي ساري جزو بهترين جاذبه‌هاي زيارتي مازندران است.

امامزاده

 وي با اعلام اينکه بقعه امامزاده قاسم (ع) بابل در ليست آثار ملي هم به ثبت رسيده است، اظهار داشت: اين امامزاده در محله آستانه و مرکز شهر بابل از بناهاي قرن نهم با بناي هشت‌ضلعي واقع است و در محوطه آستانه امامزاده قاسم  يادمان شهداي گمنام قرارداد.

بزرگ نيا به آستانه امامزاده ابراهيم بابلسر، محمد نبي نوشهر، امامزاده قاسم بهشهر، قاسم ايزد شهر، امامزاده سيد حسين تنکابن، امامزاده ابوصالح قائم‌شهر، امامزاده عبدالله، امامزاده يحيي، بقعه سيد زين‌العابدين ساري، امامزاده فضل محمودآباد، امامزاده ابراهيم آمل، امامزاده سه تن چالوس، مقبره سلطان محمد طاهر و مقبره ملأ محمد شهرآشوب بابل، بقعه سيد محمد کيا سلطان کجور، آقا شاه بانو زاهد چمستان نور، گنبد ناصر الحق، شمس طبرسي، ميرحيدر آملي و امامزاده قاسم آمل، امامزاده پنج‌تن، عبدالله اطرب و امامزاده قاسم چهارسو نکا که در ايام عزاداري برنامه‌هاي متنوعي اجرا مي‌کنند، اشاره کرد.

سقانفارها يادمان‌هاي تاريخي خاص منطقه مازندران

سقانفارها نيز به‌عنوان يادمان‌هاي تاريخي خاص منطقه مازندران است و اين سقانفارها در کنار تکايا و حسينيه‌ها با تاسي از فرم اصيل معماري در دوره قاجار در دوطبقه ساخته‌شده‌اند. کنده‌کاري روي چوب و نقاشي‌هاي الهام گرفته از اعتقادات مذهبي مردم منطقه است و سقانفار کيجا تکيه که در محله حمزه کلاي غربي بابل‌کنار گورستان عمومي منطقه قرارگرفته از زيباترين و پرکارترين سقانفارهاي منطقه به شمار مي‌آيد که در دوطبقه با چوب و سقف سفالي با نقاشي‌هاي با مضمون داستان‌هاي مذهبي، اساطيري، صحنه‌هاي متفاوت زندگي‌هاي روزمره و اعتقاد به‌روز رستاخيز ساخته‌شده است.

سقانفار هند وکلا از قديمي‌ترين مکان‌هاي محلي خاص است و اين سقانفار در روستاي هند وکلا در شرق شهرستان آمل و در مسير جادهٔ بابل به آمل قرار دارد که از ويژگي‌هاي خاص اين سقانفار نسبت به سقانفارهاي موجود در مازندران از تمام اشعار مرثيه دوازده بند محتشم کاشاني به‌صورت گزيده استفاده‌شده است.

تکيه مقريکلا، مسجد جامع و تکيه پير علم، بي‌سر تکيه و مسجد چال بابل، مسجد آقا مير ابوطالب سادات شهرو مسجد آدينه جواهر ده  رامسر، مسجد جامع و امام حسن عسگري آمل، مسجد جامع ساري، مسجد آلاشت سوادکوه، تکيه کردکلاي قائم‌شهراز ديگر بناهاي مذهبي مازندران است که در نوروز ميزبان مسافران بهاري است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها