City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه‌هاي نمکي؛ طبيعتي بکر و دوست داشتني در شوره زار قم (1395/01/15)

شايد شنيدن اين مطلب که در دل کوير شوره زار قم و بارندگي کم آن درياچه‌هايي با جاذبه‌هاي طبيعي واقع شده است جاي تعجب داشته باشد.
درياچه‌هاي نمکي؛ طبيعتي بکر و دوست داشتني در شوره زار قم

به گزارش بزنيم بيرون ، موقعيت درياچه‌هاي قم به گونه‌اي است که در فصل بهار داراي زيبايي دو چندان هستند و بازديد از آن‌ها در اين فصل، جنبه‌هاي بيشتري از جاذبه‌هاي طبيعت گردي را در مقابل چشمان هر بيننده‌اي قرار مي‌دهد.

شايد بسياري با شنيدن نام درياچه به ياد شهرهاي پرآب، با ميزان بارندگي زياد بيافتند و زماني که بشنوند استان قم که در شمار استان‌هاي کم بارش کشور قرار دارد، داراي چندين درياچه است کمي تعجب کنند؛ اما واقعيت امر اين است که قم نيز داراي درياچه است اما از نوعي ديگر.

درياچه نمک

در مسيري مستقيم در حدود ۶۰ کيلومتري از شهر قم در جهت شرقي، پهنه سفيد رنگ بزرگي قابل مشاهده است به نام درياچه نمک. در جنوب اين درياچه، کوير و کاروانسراهاي مرنجاب و سفيد آب و در شرق آن کاروانسراي شاه عباسي، قصر بهرام و سياه کوه قرار دارند که جاده‌هاي خاکي و پر دست اندازي از سمت آران و بيدگل آن‌ها را به يکديگر وصل مي‌کند.

نام درياچه نمک برگرفته از شوري زياد آب آن است به طوري که سطح اين درياچه پوشيده از رسوبات نمکي بوده که بر اثر انباشته شدن سيلاب‌ها و آب‌هاي سطحي در طول قرن‌ها ايجاد شده است. ديدن کرت بندي‌هاي زيباي نمک بعد از هر بار بارش و تبخير آب، در سطح اين درياچه و عکاسي کردن از آن‌ها لذتي است که ارزش تجربه کردن را دارد.

درياچه حوض سلطان

يکي ديگر از جاذبه‌هاي طبيعت گردي قم، درياچه حوض سلطان است که به نام‌هاي تالاب حوض سلطان، درياچه قم، درياچه ساوه و درياچه شاهي نيز معروف است.

براي دسترسي به درياچه حوض سلطان مسيرهاي متفاوتي وجود دارد. يکي از اين مسير‌ها، از کنار پمپ بنزين کيلومتر ۵۰ اتوبان قم – تهران مي‌گذرد. همچنين در کيلومتر ۳۰ اتوبان، جاده خاکي وجود دارد که مسافران را به معادن استخراج نمک هدايت مي‌کند. با انتخاب مسيرهايي که به سمت درياچه مي‌رود با خودرو نيز مي‌توان تا نزديکي درياچه رفت و اگر سطح درياچه خشک باشد حتي مي‌توان روي سطح خشک و محکم آن رانندگي کرد.

همچنين با گذر از جاده قم- گرمسار، پس از طي حدود ۲۵ کيلومتر از کوه سفيد، مي‌توان بخش‌هاي شرقي درياچه حوض سلطان را در دو طرف جاده مشاهده کرد و اين مسير بخش کوچکي از شرق بستر نيمه خشک درياچه را جدا کرده است.

درياچه حوض سلطان عمدتا از بقاياي رودخانه‌هاي فصلي کم عمقي که از سمت شمال و غرب به آن مي‌ريزد تغذيه مي‌شود و اواسط فصل بهار بهترين زمان پرآبي اين درياچه است.

آب درياچه حوض سلطان و خاک اطراف آن شور است و نوع گياهان منطقه به دليل خصوصيات ويژه‌اي که دراند از نظر خواص دارويي، مواد موثر و ساير کاربرد‌ها داراي ارزش بسياري هستند.

اين درياچه به جز پرندگان بومي مثل هوبره و انواع کبوتر در فصول مختلف سال نيز پذيراي پرندگان مهاجري مثل دسته‌هاي بزرگ فلامينگو و يا پرندگاني مثل پليکان، لک لک، پرلا، پاشل باش، غاز خاکستري، حواصيل، مرغ سفيد ماهي خوار، باقرقره، قل قويرق و... است که از راه‌هاي دور و نزديک به آن مي‌آيند.

اين پرندگان به اضافه پستانداراني از قبيل خرگوش و روباه و آهو، جانوران بيابان زي و همچنين گله‌هاي ش‌تر در اطراف درياچه و آبگيرهايي که در بعضي فصول شکل مي‌گيرد، جاذبه‌هاي طبيعت گردي اين منطقه را دو چندان مي‌کند.

جاذبه‌هاي اين درياچه تنها در اين موارد خلاصه نمي‌شود و حضور پرتعداد و متنوع انواع باکتري‌هاي نمک دوست که برخي از انواع آن‌ها منحصر به فرد است، وجود انواع دياتوم‌ها يا‌‌ همان جلبک‌هاي تک سلولي، همچنين دستيابي به تخم و بالغ ارتميا مي‌گوي آب شور به عنوان تنها جانور آبزي اطراف اين درياچه، از ديگر جذابيت‌هاي درياچه حوض سلطان است.

درياچه حوض مره

بهترين مسير براي دسترسي به درياچه حوض مره از طريق جاده خاکي جيپ رويي است که از حوزه مسيله و کاج به ديرگچين کشيده شده است و از ميانه‌هاي آن مي‌توان با طي کردن مسيري ۲۰ کيلومتري رو به شمال به کناره‌هاي اين درياچه رسيد.

جاده‌هاي دسترسي ماشين رو در اين ناحيه بسيار ناهموار، باتلاقي و پرگل و لاي است و تنها ماشين‌هاي کمک دار مي‌توانند به نزديکي درياچه برسند.

درياچه آب شور حوض مره در مجاورت حوض سلطان و در شرق آن با فاصله نزديکي قرار دارد و در بيشتر ماه‌هاي گرم سال کاملا خشک است و به شوره زار تبديل مي‌شود. همچنين در جنوب درياچه حوض مره، درياچه بزرگ‌تر ديگري در مواقع پرآبي تشکيل مي‌شود که به نوبه خود ديدني است.

درياچه سد نيزار

درياچه سد نيزار در جنوب استان قم و البته در حوزه استحفاظي استان مرکزي قرار دارد. اين سد به منظور استفاده از آب‌هاي جاري لب شور موسوم به قمرود و براي تامين آب شرب قم در نزديکي بخش نيزار شهرستان دليجان احداث شده که اين کار باعث به وجود آمدن درياچه بزرگي در پشت سد شده است.

درياچه نيزار از پهنه آبي گسترده‌اي برخوردار است که به فاصله يک کيلومتري جاده قم به دليجان قرار دارد و در آن ماهي فراواني يافت مي‌شود که اين باعث جذب تعداد زيادي از علاقه مندان به ورزش ماهيگيري در کناره‌هاي اين درياچه شده است.

جاذبه‌هاي طبيعت گردي درياچه‌هاي قم در تمام فصل‌ها زيبا و ديدنيست اما بهترين زمان براي بازديد از اين درياچه‌ها، اوايل بهار هر سال است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر گرشاسب
    شنبه 01 مهر 1396

    کسی می دونه راه دریاچه نمک کجا از اتوبان تهران - قم جدا می شه؟
    جاده ای که به دریاچه نمک منتهی می شه چطوریه؟
    با ماشین عادی هم می شه رفت و یا فقط باید دو دیفرانسیل باشه؟تگ ها