City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

در روستاي ملاير خوردن آش خيار را تجربه کنيد (1395/02/08)

وقتي از هياهوي شهري خسته مي‌شويم و به اطراف شهر سفر مي‌کنيم تا گذري در دل طبيعت داشته باشيم، هميشه در ذهنمان جايي نقش مي‌بندد که فقط يک آسمان آبي با چمن زاري سبز در زير پايمان باشد. همچنين صداهايي در ذهنمان نقش مي‌بندد که نه صداي بوقي دارد و نه صداي آ‍ژير خطري!
در روستاي ملاير خوردن آش خيار را تجربه کنيد
به گزارش بزنيم بيرون ، يکي از همين مکان ها، روستايي به نام پري (پيروز) از توابع بخش زند، شهرستان ملاير، استان همدان، در دهستان کمازان است که در ۲۷ کيلومتري جنوب شرق شهر ملاير قرار دارد.
 
اين روستا از غرب به کوه نار، از شمال شرقي به کوه قمبري و  از جنوب غربي به دره پريدر محدود مي‏‌شود. روستاي پري از سطح دريا 1995 متر ارتفاع دارد و اقليم آن معتدل و نيمه خشک است. پري بهار و تابستان مطبوع و دلپذير است و زمستان‏هاي سرد دارد.
 
قدمت باستاني روستاي پري به قرن چهارم قبل از ميلاد مي‏‌رسد و هسته اوليه قلعه پري در مرکز روستا از آثار همين دوره است که بر فراز آن قلعه کريمخاني قرار دارد. مردم روستا باور دارند که کريم‏خان در همين روستا به دنيا آمده است.
 
جمعيت و موسيقي مردم روستاي پري
 
جمعيت روستاي پري در سال 1385 حدود 1400 نفر گزارش شده است، مردم روستاي پري به زبان لري سخن مي‏گويند. مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند. آنها در اعياد ملي و مذهبي نوروز، فطر، قربان و ميلاد پيامبر (ص) به شادي و سرور و در ايام عزاداري ائمه به ويژه ايام محرم و صفر با برگزاري مراسم به سوگواري مي‏‌پردازند.
 
موسيقي رايج در ميان مردم روستاي پري، شامل ترانه‏‌ها و آواهاي محلي لري است که با سازهاي محلي نواخته و خوانده مي‏‌شود.
 
کمربازي، چاهکي، هوار هوار، الک دولک، چشم قايمکي، دوزبازي، روبازي و گردوبازي، از بازي‏هاي رايج در ميان جوانان روستا است.
 
پوشاک مردان روستاي پري شامل کت، شلوار، پيراهن، جليقه، کلاه و کفش و پوشاک زنان شامل مانتو، شلوار، چادر و روسري است.
 
 
جاذبه هاي گردشگري روستاي پري
 
روستاي پري، با استقرار در يک محدوده کوهستاني خوش آب و هوا، چشم‌اندازي بديع و زيبا يافته است. باغ‌هاي انبوه، سواحل رودخانه خروشان، قنات‌هاي قديمي‌، طبيعت جذاب و گياهان دارويي و آثار تاريخي ارزشمند فضاي گردشگري مناسبي فراهم آورده است.
 
منطقۀ حفاظت شدۀ لشکردر، با وسعتي معادل 1600 هکتار زيستگاه حيات وحش اين روستاست. انواع جانوراني مانند گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تيهو در اين زيستگاه زندگي مي‌کنند. 
 
قلعۀ باستاني و تاريخي پري در مرکز روسـتا واقع شـده است. بناي اوليه آن به قـرن چهارم قبل از ميلاد نسبت داده مي‌شود. بـرفراز خرابه‌هاي اين قلعه، قلعۀ منسوب به کريم‌خان زند قرار دارد که محل تولد كريخان زند بوده است. 
 
در اطراف و داخل روستا شش تپۀ باستاني وجود دارد که در آن‌ها سفالينه و سکه‌هاي قديمي پيدا شده است. قدمت اين تپه‌ها به دوران ماد مي‌رسد. حمام قديمي و امامزاده دو خواهران از ديگر آثار اين روستاست.
 
 
سوغات محلي و صنايع دستي
 
هميشه رسم سوغاتي گرفتن و سوغاتي بردن براي دوستان و آشنايان از قديم بين ما ايراني ها مرسوم بوده ، اما حتما لازم نيست تا گران قيمت باشد. مي توان در عين سادگي يک هديه ارزشمندي گرفت تا بگوييم به يادشان هستيم.
 
انواع قالي و گليم مهم‏ترين صنايع دستي و کشمش، شيره انگور، گردو و بادام سوغات اين روستا است.ترخينه، کاچي، آش جو با سيرابي، آش رشتة ترش، آش خيار، اشکنه از غذاهاي رايج روستاي پري است.
 
 
در قلعه پري چه  گذشته است؟
 
قبر مادر كريم‌خان زند در بررسي و شناسايي‌هاي باستان‌شناسان در تپه پري واقع در روستاي پري زنگنه از توابع شهرستان ملاير يافت شده است. روستاي پري از طريق شهر ملاير با جاده‌اي آسفالت ـــ و به زودي از طريق خط آهن ـــ قابل دسترسي است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها