City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ميراث کهن ايران در موزه هاي ناپيدا (1395/03/03)

بخش بزرگي از ميراث کهن ايران زمين و اصفهان در موزه هاي ناپيدا براي ديده شدن و رخ نمايان کردن انتظار مي کشند.
 ميراث کهن ايران در موزه هاي ناپيدا

به گزارش بزنيم بيرون ، 'ژان لوک مارتينز' رئيس موزه لوور پاريس، ماه گذشته سفري يک روزه به اصفهان داشت و در توصيف اين شهر تاريخي گفت: 'هر يک از بناها و آثار تاريخي اين شهر، به تنهايي يک موزه است.'
او اين توصيف را در حالي بيان کرد که در اين سفر کوتاه، از ميان هزاران اثر تاريخي اصفهان، تنها از تعدادي انگشت شمار ديدن کرد و از موزه هاي ناپيداي اين شهر که همچنان در انتظار رهايي از حجره هاي تنگ و تاريک چشم به انتظار ياري مسئولان هستند خبر نداشت.
نه تنها 'ژان لوک مارتينز' بلکه بسياري از هموطنان خودمان و حتي هم شهري هاي اصفهاني اين مجموعه هاي غني، بويژه اشيائي را که توسط مجموعه داران خصوصي نگهداري مي شود، نديده اند.
مجموعه داران بزرگ اشياء تاريخي در اصفهان فراوانند يکي از اين مجموعه داران که 35 سال از عمرش را به جمع آوري 66 مجموعه اشياء با ارزش و تاريخي گذرانده، اميدوار است که اين مجموعه غني خود را در مکاني مناسب در معرض ديد عموم قرار دهد .
ديدن اين مجموعه ها آدمي را به عمق تاريخ مي برد اما از اينکه اين آثار با ارزش در فضايي قرار گرفته است که هر لحظه احتمال نابودي آنها احساس مي شود، باعث نوعي نگراني مي شود.
گويي قدرت ما حقيرتر از قدرت موري است که در لا به لاي اين آثار ارزشمند، آزادانه و مقتدرانه حرکت مي کند.
در يکي از اين مجموعه ها، قديمي ترين ساعت ها با بيش از 300 سال قدمت، انواع تلفن و دستگاههاي تلگراف، مجموعه اتوهاي قديمي، سکه، دوربين، زنگ زورخانه هاي صفوي و تسبيح هاي ساخته شده از سنگ هاي گرانبها وجود دارد اما بدور از چشم هر بيننده اي درکنج خلوت چهار ديواري گرفتارشده اند .
اين آثار در شرايطي گردهم آمده اند که چنانچه توفيق ديدن اين آثار دست دهد بايد براي حرکت در لا به لاي اين همه اثر ارزشمند نهايت دقت را داشته باشي زيرا کوچکترين حرکت در اين فضاي کوچک ممکن است اثري ارزشمند را نابود کند.
رئيس کميسيون ميراث فرهنگي و موزه مجمع گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع ‌دستي استان اصفهان در گفت وگو با ايرنا، ضمن نگراني از نبود فضايي مناسب براي نگهداري آثار تاريخي ارزشمند، از مسئولان خواست تا در اين زمينه چاره انديشي و برنامه ريزي کنند.
سيد احمد عطايي افزود: محلي مناسب براي نگهداري اين آثار تاريخي ارزشمند، معضل بزرگي براي موزه داران اصفهان است.
وي، همکاري جمعي بين سازمان ميراث فرهنگي، شهرداري، اوقاف و بهره گيري از مشارکت هاي مردمي را از راهکارهاي حل اين مشکل و ايجاد موزه براي نگهداري اين اشيا عنوان کرد.
او مي گويد : هم اکنون در بسياري ازخانه هاي اصفهاني مي توان ويتريني از اقلام ارزشمند را مشاهده کرد و اگر موزه اي در اصفهان برپا شود مي توان اين اقلام را به نمايش گذاشت.
وي، به سمپاشي فرش هاي نفيس در مجموعه هاي شخصي اشاره کرد وافزود: اين فرش ها متعلق به دوره هاي تاريخي 1320 ، 1304 و... است که بدليل نداشتن فضاي مناسب دچار بيد زدگي شده و اين براي ما درد بزرگي است.
يک از مجموعه داران اصفهاني که به گفته خودش، از سن هفت سالگي با جمع‌آوري تمبر، کار خود را آغاز کرده است، اکنون بزرگ‌ترين مجموعه موتورسيکلت ايران با تعداد 273 موتورسيکلت از دوره جنگ جهاني دوم تا 35 سال پيش، سه عدد هواپيماي گلايدينگ، 25 دستگاه اتومبيل از سال 1928 تا 35 سال پيش، مجموعه چوب، لوستر، انگشترهاي نفيس، دوچرخه، ذره‌بين، سماور، ساعت، چراغ‌هاي نفتي و فيتيله‌اي، کلاه‌خود، زره، زنجير و مجموعه قفل و ترازو را در 5 واحد مسکوني در اصفهان حفظ و نگهداري مي کند که هر کدام از اين مجموعه‌ها مي تواند با حمايت مسئولان شهري به يک موزه تخصصي تبديل شود.
او مي گويد' به علت شرايط مناسبي که براي مجموعه داران اصفهاني در تهران بخصوص در برج ميلاد و برخي بناهاي تاريخي فراهم شده است بيشتر علاقه مندان اين بهش به تهران پناه برده اند.
وي تصريح کرد: اين در حاليست که اصفهان با تغييرکاربري اماکن تاريخي مي تواند به سمت موزه‌داري و اماکن اقامتي برود در غير اين صورت ميراث فرهنگي کشورمان در خانه‌هاي مجموعه‌داران اصفهاني، فقط خاک مي‌خورد.
وي ادامه داد: اگر ميدان امام علي (ع) را به مجموعه داران اصفهاني بدهند آنها با استفاده از تجارب خود مي توانند اين اشياء را در معرض ديد مردم بگذارند.
احمدي ديگر مجموعه دار اصفهاني گفت: نگهداري آثار ارزشمند براي ما به يک دغدغه تبديل شده است زيرا مکان نگهداري اين اشياء از نظر هوا، دما و نگهباني مناسب نيست .
بيش از 22 هزار جاذبه تاريخي و فرهنگي ارزشمند در استان اصفهان وجود دارد اما اين شهر تاريخي، با موزه هايي چون چهل‌ستون، موزه هنرهاي تزئيني، مجموعه ميدان امام، عالي‌قاپو، منارجنبان و موزه کليساي وانک به يک موزه بزرگ تبديل شده است.
از سوي ديگر مي توان از ظرفيت خانه هاي قديمي بسيار زيبايي که در اصفهان وجود دارد و بسياري از آن خانه ها مرمت و احيا شده است براي به نمايش گذاشتن اشياء تاريخي موزه داران بهره برد.


نویسنده : زهرا باغبان
منبع : Irna news agency

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید



تگ ها