City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به خوزستان، مهد تمدن ايران (1395/03/06)

در حاشيه جنوب غربي کشور، استاني در پهنه‌اي جلگه‌اي و حاصلخيز و در مجاورت امتداد رشته کوه‌هاي زاگرس گسترانيده شده که تاريخ تمدن در آن به روزگاران کهن باز مي‌گردد. خوزستان پنجمين استان پر جمعيت کشور است و به دليل گوناگوني اقليمي و اختلاف ارتفاع در نقاط مختلف،‌ آب و هوا و جغرافيايي متنوع دارد که همين امر نويد دهنده سفري مهيج و غافلگيرکننده به اين سرزمين است.
سفر به خوزستان، مهد تمدن ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، بهترين زمان براي سفر به اين استان، فصل زمستان و اوايل بهار است. در زمستان درحالي‌که مي‌توان در کوه‌هاي شمال خوزستان، برف بازي کرد، با حرکت به سمت جنوب به فاصله 3 ساعت، مي‌توان از هواي مطبوع و خنک بهره برد. در نوروز نيز دشت‌هاي به شقايق نشسته که با عطر بابونه عطرآگين شده‌اند شما را به خود فرا مي‌خوانند. خوزستان 27 شهرستان دارد که مردمان آنها همگي به مهمان‌نوازي و خونگرمي شهره‌اند که شايد يکي از دلايل آن مهاجرپذير بودن اين استان در دوره‌هاي مختلف تاريخي و به دلايل اقتصادي و سياسي باشد. رونق کشاورزي از ديرباز و کشف نخستين چاه نفت در اين استان در سده اخير و همچنين احراز عنوان پر آب‌ترين استان کشور،‌ خوزستان را به يکي از استراتژيک‌ترين مناطق کشور تبديل کرده است؛‌ اما اينها، همه آن چيزي نيست که بايد در مورد اين استان بدانيد؛ ‌خوزستان نه تنها ذخاير طبيعي بسياري را در دل خود جاي داده، بلکه از حيث آثار تاريخي نيز صاحب جايگاهي منحصر به فرد در ميان ديگر استان‌هاي کشور است. ثبت سه اثر تاريخي در فهرست آثار جهاني يونسکو،‌ از اين جهت خوزستان را صاحب مقام نخست آثار ثبت شده در کشور کرده است. همانطور که پيش‌تر اشاره شد، يکي ديگر از مهم‌ترين گنجينه‌هاي اين سرزمين، تنوع قومي آن است؛‌ اقوامي که سال‌ها با رعايت اصل حسن همجواري در کنار يکديگر زيسته‌اند و گنجينه‌اي عظيم از خرده فرهنگ‌ها و آداب و رسوم محلي را از خود به يادگار گذاشته‌اند.

 
 
مسيرهاي دسترسي
 
از هر چهار راه جاده‌اي،‌ هوايي، آبي و ريلي مي‌توان به اين استان ورود کرد. خوزستان از طريق راه آهن به لرستان و تهران متصل مى‏شود و خطوط راه آهن در استان از شهرهاى انديمشك و اهواز عبور كرده و به بندر امام خمينى مي‌رسد. طول خطوط راه‏آهن خوزستان 673 كيلومتر و داراى 20 ايستگاه راه آهن است. خوزستان همچنين توسط بنادر خود با آب‌هاى خارجى و درياهاى آزاد ارتباط پيدا مى‏كند که اين بنادر در كنار رودها و خورها واقعند. راه‏هاى ورودى اصلى به استان از طريق زميني نيز عبارتند از راه انديمشك –اهواز که استان‏هاى مركزى و غربى كشور را به مركز استان متصل مى‏کند؛ راه بهبهان ـ اهواز که استان‏هاى فارس، كهگيلويه و بوشهر از اين مسير به مركز خوزستان متصل مى‏شوند؛ و در نهايت مسير خرمشهر ـ اهواز که استان بصره عراق را به مركز خوزستان مي‌رساند. يكى ديگر از راه‏هاى ارتباطى اين استان راه هوايى است و در حال حاضر چندين فرودگاه درشهرهاي مختلف استان وجود دارند.
 
 
جاذبه‌هاي گردشگري
 
اما در سفر شهر به شهر در اين استان، ‌مي‌توانيد موزه شوش، کاخ آپادانا، قلعه فرانسوي‌ها، مقبره دانيال نبي، موزه هفت تپه و زيگورات چغازنبيل در شوش؛ پل لشکر، پل شادروان، خانه تاريخي مستوفي، تونل داريون، قلعه سلاسل، بند ميزان، کلاه فرنگي، آبشارها و آسياب‌هاي آبي در شوشتر؛ ساحل بسيار زيباي رودخانه‌هاي اروند و بهمن‌شير، نخلستان‌هاي سرسبز، کنيسه يهوديان و کليساي ارامنه و بازار ته لنجي در آبادان؛ پل سفيد يا پل معلق و ساحل زيباي کارون در اهواز؛ خانه تيزنو، پل ساساني، مسجد جامع، حمام کرناسيون و آبشار شوي در دزفول؛ قديمي‌ترين نرگس‌زارهاي ايران،‌ ‌شهر ارجان برجاي مانده از‌دوره‌‌عيلامي‌، پ‍ل ‌س‍‍اس‍‍اني‌ خير‌آب‍‍اد، ‌آت‍ش‍ک‍ده ‌خير‌آب‍‍اد و ک‍‍ارو‌ان‍س‍ر‌ا‌ي ‌دژ م‍‍ه‍ت‍‍ابي متعلق به دوره ساساني در بهبهان؛ اش‍ک‍ف‍ت‌س‍ل‍م‍‍ان‌ و خ‍ون‍گ‌‌اژدر در ايذه؛ و نيز قايق‌سواري در تالاب بين‌المللي شادگان، هورالعظيم، موزه جنگ،‌ مسجد زنگويي‌ها و اسکله صيادي در بخش‌هاي جنوبي اين استان را ببينيد و از ديدن اين‌همه زيبايي و روايت‌هاي تاريخي خفته در دل ابنيه و اماکن تاريخي شگفت زده شويد.
 
از ميان اين همه جاذبه، رفتن به تالاب هورالعظيم و چغازنبيل شوش را از دست ندهيد. براي رفتن به هور العظيم که در غرب استان خوزستان و در انتهاي رود کرخه واقع شده بايد به منطقه مرزي دشت آزادگان بين دو کشور ايران و عراق برويد. براي ديدن چغازنبيل نيز بايد به شوش رفته و از آنجا در جاده شوش - هفت تپه به سمت جنوب شرقي شوش 45 کيلومتر مسافت را طي کنيد.
 
 
چه بخوريم و چه بخريم؟
 
پس از ورود به خوزستان براي اقامت شبانه مي‌توانيد به اقامتگاه‌ها و هتل‌هايي که در شهرهاي اين استان وجود دارد مراجعه کنيد. خوزستان در مجموع 32 هتل دارد که تنها دو هتل از اين هتل‌ها چهار ستاره و الباقي سه، ‌دو يا تک ستاره هستند. در سفر به اين استان مي‌توانيد غذاهاي متنوعي را نيز تجربه کنيد و از چشيدن طعم‌هاي جديد لذت ببريد. قليه ماهي،‌ ماهي صبور،‌ آش ارده، ‌بروني، ‌فلافل،‌ اشکنه و کبه از جمله غذاهاي محلي خوزستانند و سوغاتي‌هايي نيز که مي‌توانيد از اين استان به همراه ببريد، ميناکاري قوم صابئين از اهواز، جاجيم، گليم، انواع بافته‌هاي حصيري، انواع ترشي، انواع خرما، ارده، شيره خرما، حلوا شکري و انواع کلوچه است. به خوزستان که مي‌رويد ذهن جست‌وجوگر و چشمان مشتاق از ضروريات سفر است و البته يک دوربين عکاسي،‌ براي ثبت لحظات به ياد ماندني.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها