City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به دنياي اسرارآميز زمين؛ از دره رؤيايي تا ابر زمين‌لغزش جهان (1395/04/05)

براي گردش در دنياي اسرارآميز زمين بايد به پايتخت ژئوتوريسم ايران سفر کرد، جايي که در دل خود دره‌اي رؤيايي به نام «شيرز» و «ابر زمين‌لغزش» دنيا يعني «سيمره» را جاي داده است.
سفر به دنياي اسرارآميز زمين؛ از دره رؤيايي تا ابر زمين‌لغزش جهان

به گزارش بزنيم بيرون ، ژئوتوريسم يا زمين‌گردشگري به‌عنوان يکي از زيرمجموعه‌هاي صنعت گردشگري در سال‌هاي اخير با شتاب زيادي گسترش‌يافته و علاقه‌مندان زيادي را به‌سوي خود جذب کرده و نسبت به ديگر رشته‌هاي گردشگري رشد و توسعه بيشتري داشته است.

ظهور زمين‌گردشگري بخشي از همگرايي گردشگري طبيعت‌محور است که بر موضوعات زمين و گردشگري پايدار تأکيد دارد و به‌عنوان يک پديده جهاني نوظهور به شکلي از گردشگري گفته مي‌شود که به‌طور ويژه‌بر زمين‌شناسي و چشم‌اندازهاي آن متمرکز است.

زمين‌گردشگري منبعي قابل اتکاء در بسياري از کشورهاي توسعه‌يافته و درحال‌توسعه است و مي‌تواند تأثير فزاينده‌اي روي افزايش درآمد در سطح ملي و نيز افزايش فرصت‌هاي شغلي، افزايش دستمزدها و تحول و گسترش توليدات محلي و... داشته باشد.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19450649.jpg

در اين راستا با توجه به اهميت اين مقوله، بررسي توانمندي زمين‌گردشگري استان لرستان باهدف معرفي چند منطقه ازجمله «زمين‌لغزش سيمره»، تالاب‌هاي پلدختر، اشترانکوه و «دره شيرز» به‌عنوان ژئوپارک در سطح ملي و بين‌المللي و رسيدن به توسعه پايدار در مناطق يادشده در دستور کار قرار گرفت.

ابر زمين‌لغزش دنيا را بشناسيد

لرستان به‌عنوان زادگاه بزرگ‌ترين زمين‌لغزش دنيا قابليت‌هاي مهمي در حوزه «زمين گردشگري» دارد، تا بيراه نگفته باشند که اين استان بايد لقب پايتخت ژئو توريسم کشور را به خود بگيرد.

ابر زمين‌لغزش سيمره در دامنه شمال خاورى کبير کوه در مرز استان‌هاي لرستان و ايلام و ميان دو شهر پلدختر و دره شهر رخ‌داده است.

سيمره بزرگ‌ترين و گسترده‌ترين زمين‌لغزش جهان است. اين لغزش نزديک به ۱۱ هزار سال پيش روي‌داده و به نظر مي‌رسد يک زمين‌لرزه بزرگ ورقه‌اي به ستبراى ۳۰۰ متر و درازاى ۱۴ کيلومتر از آهک آسمارى را به ناگهان از روى يال شرقى کبير کوه به پايين سُر داده است.

اين توده گران پس از برخورد با زمين و متلاشى شدن، به پيرامون پرتاب‌شده و تکه‌هاي آن‌که گاه به ۲۰ مترمکعب نيز مي‌رسيده در پهنه‌اي بيش از ۱۰۰ کيلومترمربع پراکنده‌شده است.

اين توده کم‌وبيش ۱۹ کيلومتر را پشت سر گذارده است و از روى طاقديس ميله کوه جهيده و به آن‌سو فروافتاده است. در آن هنگام با بسته شدن رودخانه‌هاي کشکان و سيمره، درياچه بزرگى که ۱۸۰ متر طول و ۱۳۰متر ژرفا داشته پديد آمده که اکنون بازمانده‌هاي آن به‌صورت تالاب‌هايي در منطقه ديده مي‌شوند.

توده بزرگ ناشي از زمين‌لغزش را اکنون درراه پلدختر به دره شهر و همچنين پيرامون تنگ فنى مي‌توان ديد که به ريخت يک توده درهم از گران‌سنگ‌ها، خاک و ديگر موارد خردشده هستند.

زمين‌لغزش سيمره يک رويداد بي‌همتا در جهان است که گونه‌هاي زيادى از پديده‌هاي لغزش را نمايش مي‌دهد و يکى از شگفتي‌هاي زمين‌شناختي ايران محسوب مي‌شود که ظرفيت جذب زمين گردشگران زيادي را دارد.

منظره ايجادشده توسط مصالح لغزيده زمين‌لغزش سيمره به‌صورت گورستاني پوشيده از بلوک‌هاي سنگي است و عليرغم گذشت هزاران سال پوشش گياهي فراواني در آن ايجاد نشده است.

تالاب‌هاي ۱۱ هزارساله

يکي ديگر از ژئو پارک‌هاي لرستان که براي ثبت جهاني مطرح بوده تالاب‌هاي ۱۱ هزارساله‌اي است که چشم هر بيننده‌اي را به خود خيره مي‌کند، استان لرستان داراي تالاب‌هاي متعددي در شهرستان‌هاي پلدختر، دورود و بروجرد است که هرساله هم‌زمان با فصل مهاجرت پرندگان ميزبان اين مهمانان زيبا و رنگارنگ است.

استان لرستان به دلايل خاص زمين‌شناسي داراي تالاب‌هاي متعددي است به‌طوري‌که در حال حاضر پلدختر به‌عنوان شهر تالاب‌هاي لرستان با دارا بودن هفت تالاب دائمي، بروجرد با تالاب «بيشه دالان» و دورود با تالاب «تنوردر» هرساله ميزبان پرندگان مهاجر است.

تالابهاي لرستان

در اين ميان شهرستان پلدختر داراي تالاب‌هاي فصلي و دائمي چون «گري بلمک»، «گري جمجمه»، «تکانه»، «لفانه»، «کبود» و «زردابه» است که تالاب «گري بلمک» با بيش از ۵۰۰ هکتار وسعت بزرگ‌ترين آن‌هاست.

اين تالاب‌ها يا به‌اصطلاح مردم محلي «گري‌ها» در فصول پرآبي از زيبايي قابل‌توجهي برخوردارند به‌طوري‌که در روزهاي اخير نيز با توجه به بارندگي‌ها حياتي دوباره يافته‌اند.

هم‌زمان با فصل پرآبي تالاب‌هاي پلدختر، اين شکوه و زيبايي را حضور پرندگان مهاجر دوچندان کرده است که به نظر مي‌رسد حراست و حفاظت از اين زيبايي نيازمند رفتار مسئولانه گردشگران و مردم محلي است.

تابستان برفي در آلپ ايران

آلپ ايران يا همان اشترانکوه که به‌عنوان يکي از  ديدني‌هاي ژئوپارک لرستان محسوب مي‌شود و در قلب رشته‌کوه پرسخاوت زاگرس همه آنچه براي خلق زيباترين صحنه‌هاي طبيعت لازم است را در اختيار دارد تا گردشگراني که خنک‌ترين جاذبه‌هاي تابستاني را جستجو مي‌کنند راهي اين ديار شوند.

تونل برفي

اشترانکوه هر آنچه براي خلق زيبايي نياز دارد را کنار دستش گذاشته تا چه در زمستان و چه در تابستان برايت خنکي خاطره‌انگيزي را بر بوم کوهپايه‌هاي زيبايش بکشد، تابلوهايي از تونل‌هاي برفي تابستانه و دشت‌هاي سفيد زمستانه.

اشتر کوه و يا اشترانکوه از ذخاير طبيعي ارزشمند لرستان به شمار مي‌آيد. اشترانکوه، رشته‌کوهي است در شرق استان لرستان که در حوزه استحفاظي شهرستان دورود قرار دارد.

اين رشته‌کوه از بلندترين رشته‌کوه‌هاي زاگرس است که از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان اليگودرز محدود مي‌شود.

اين رشته‌کوه و درياچه گهر در فصل پاييز، ميزبان برف زيباي پاييزي است که زيبايي اين منطقه را دوچندان مي‌کند.

درياچه گهر به‌عنوان يکي از درياچه‌هاي بکر و زيباي آب شيرين ايران در ميان رشته‌کوه‌هاي زاگرس و در دامنه اشترانکوه واقع‌شده و اين درياچه از ذوب برف‌هاي اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد يا آب‌بندي که از ريزش کوه پديد آمده تشکيل‌شده است.

«شيرز» دره‌اي رؤيايي

پايتخت ژئوتوريسم کشور ژئو پارک خيره‌کننده‌اي به نام دره رؤيايي «شيرز» را در قلب خود دارد، دره باستاني «شيرز» در ۴۵ کيلومتري شمال شرق کوهدشت و بر سر راه رودخانه سيمره واقع‌شده است، اين دره حيرت‌انگيز با جاذبه‌هاي گردشگري بکر و شگفت‌انگيز و سرچشمه‌ها و آبشارها و درختان وحشي پر ميوه‌اش آماده است تا به يکي از گردشگاه‌هاي زيباي کشور و جهان تبديل شود.

 اين جاذبه طبيعي در بخش «زردلان» و در منطقه‌اي به نام «اولاد قباد» قرار دارد و داراي طبيعتي زيبا و چشمه‌هاي جاري با آب فراوان، صخره‌هاي تندوتيز و ميوه‌هاي وحشي فراوان است.

آب اين چشمه‌ها به رودخانه سيمره که شاخه اصلي کرخه است مي‌ريزد، زيبايي و بکربودن منطقه شيرز براي هر بازديدکننده‌اي ابتدا عظمت و شوکت و ابهت اين کوه‌هاي سر به فلک کشيده را مجسم مي‌کند سپس آهنگ خوش ترنم شرشر آب خستگي را از تن بيرون مي‌کند.

طول اين دره چند کيلومتر است و رودخانه خروشان سيمره از ميان آن عبور مي‌کند. رودي با سراب‌ها و چشمه‌هاي زلال که در مسير خود آبشارهاي زيبايي را به وجود آورده، مي‌رود تا در دهانه ورودي شيرز به رودخانه خروشان سيمره ملحق شود.

اين تنگه که پر است از درخت‌هاي کوهي ميوه ازجمله انگور، انجير و گلابي درميان دو کوه شگفت‌انگيز قرارگرفته است، بر سينه و کمرکش اين دو کوه غارهايي زيبا جا گرفته که گوياي سکونت بشر غارنشين در اين منطقه است.

«شيرز» با صخره‌هاي خشن آهکي و رودخانه خروشان «سيمره»

عطا حسن‌پور کارشناس ميراث فرهنگي لرستان در رابطه با دره شيرز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: دره يا تنگه شيرز يکي از مناطق نمونه گردشگري لرستان محسوب مي‌شود که ثبت ملي شده است.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19444246.jpg

وي بابيان اينکه در اطراف اين دره هيچ‌گونه روستايي وجود ندارد عنوان کرد: از تنگه شيرز رودخانه خروشان سيمره عبور مي‌کند و از نقاط جالب، ديدني و بي‌نظير محسوب مي‌شود.

اين کارشناس ميراث فرهنگي لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به انتخاب لرستان به‌عنوان پايتخت ژئوتوريسم ايران عنوان کرد: يکي از تأکيدات مديريت ارشد لرستان توجه و بهره‌برداري از اين تنگه يا دره براي جذب توريسم و توسعه گردشگري است.

حسن‌پور با اشاره به ويژگي‌هاي زيبايي‌شناسي دره شيرز بيان داشت: در اين تنگه صخره‌هاي آهکي بي‌نظير و خيلي زيبايي قد برافراشته و چشم‌انداز خشن و همچنين ديدني دارند.

وي بابيان اينکه از دره شيرز رودخانه خروشان سيمره مي‌گذرد گفت: همچنين اطراف اين دره را جنگل‌هاي بسيار انبوه و بکري فراگرفته است.

بيرون آمدن محوطه‌هاي باستاني از دل «دره شيرز»

اين کارشناس ميراث فرهنگي لرستان بابيان اينکه آب رودخانه سيمره از درون غاري بيرون مي‌آيد که پديده بسيار زيبايي بوده و مسير طبيعت گردان و گردشگران است عنوان کرد: دره شيرز تمام ويژگي‌هاي تبديل‌شدن به يک ژئو پارک بين‌المللي و جهاني را دارد.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19444112.jpg

حسن‌پور با تأکيد بر اينکه به لحاظ باستان‌شناسي دره شيرز حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد تصريح کرد: در درون تنگه يا دره شيرز محوطه‌هاي باستان‌شناسي بسيار قديمي وجود دارد گفت: متأسفانه قبل از پيروزي انقلاب برخي از اشيا تاريخي موجود در اين محوطه‌هاي باستان‌شناسي به غارت رفته است.

وي بابيان اينکه سابقه زندگي انسان در دره شيرز و اين محوطه‌هاي باستاني از هزاره سوم قبل از ميلاد تا هزاره اول ميلاد برمي‌گردد تصريح کرد: حيات فرهنگي با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته در محوطه‌هاي باستاني دره شيرز به اثبات رسيده است.

حسن‌پور همچنين از وجود چندين غار تاريخي در اطراف دره شيرز خبر داد و عنوان کرد: از ابتدا تا انتهاي اين دره چند غار پيش‌ازتاريخ وجود دارد که قدمت اين غارها هم بر اساس بررسي‌هاي اوليه صورت گرفته به ۲۰ هزار سال پيش‌برمي گردد.

از زيتون‌هاي هزارساله تا عبور عشاير از «شيرز»

وي بابيان اينکه همچنين مسيري که آب رودخانه سيمره از يک غار بيرون مي‌آيد به کوهي به نام کوه «هنجس» در شرق آن مي‌رسد که اين مسير بسيار بکر و ديدني است ادامه داد: همچنين غير از درون دره شيرز که محوطه‌هاي باستاني وجود دارد در اطراف اين دره نيز چند محوطه باستاني وجود دارد.

اين کارشناس ميراث فرهنگي لرستان بابيان اينکه همچنين در اطراف دره شيرز زيتون‌هاي هزارساله‌اي به نام «وره زرده» وجود دارد عنوان کرد: اين زيتون‌ها به‌عنوان ميراث طبيعي لرستان به ثبت ملي رسيده‌اند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19444012.jpg

حسن‌پور بابيان اينکه در سه‌راهي رسيدن به دره شيرز غار تاريخي هوميان با داشتن نقوش صخره‌اي بسيار زيبا و ديدني وجود دارد گفت: همچنين در بخشي ديگر روستاي «ظنور» يا «ضرون» وجود دارد که در اين روستا امامزاده‌اي به نام «ظنور» وجود دارد.

وي از وجود روستاهاي تاريخي مانند «چنار مداوي»، «سرخه مهر» و «نله» در مسير رسيدن به دره شيرز خبر داد و بيان داشت: هرکدام از اين روستاها ويژگي‌هاي اکو توريسمي فراواني دارند.

اين کارشناس ميراث فرهنگي لرستان در ادامه سخنان خود با تأکيد بر اينکه مجموعه اين ويژگي‌ها طبيعي، تاريخي، ژئوتوريسمي، اکو توريسمي و ... موجب شده که دره شيرز و اطراف آن مي‌تواند به‌عنوان يک محوطه جهاني معرفي شود گفت: همچنين اين منطقه محل ييلاق و قشلاق عشاير نيز بوده و از ويژگي‌هاي مردم‌شناسي نيز برخوردار است.

حسن‌پور بيان داشت: عبور گله‌هاي عشاير از اين منطقه و به‌جا ماندن مسير حرکت آن‌ها از دل کوه‌ها و صخره‌ها خود ويژگي بي‌نظيري محسوب مي‌شود.

ثبت ملي «دره شيرز»

رئيس سازمان زمين‌شناسي لرستان نيز در اين رابطه به روند ثبت ملي ژئو پارک‌ها و ژئو سايت‌هاي استان لرستان اشاره کرد و گفت: براي ثبت اين ژئو پارک و ژئو سايت‌ها ابتدا بايد مطالعات اوليه انجام شود.

وي بابيان اينکه در قالب اين مطالعات اوليه پديده‌هاي خاص، جاذبه‌هاي گردشگري خاص، عارضه‌هاي زمين‌شناسي خاص، ناوديس‌ها و طاقديس‌هاي خاص و ... بايد شناسايي شوند عنوان کرد: اين ويژگي‌ها به‌عنوان شاخص‌هاي خاص در بحث ژئوتوريسم مطرح مي‌شوند.

رئيس سازمان زمين‌شناسي لرستان با تأکيد بر اينکه براي ايجاد يک ژئو پارک‌ بايد چندين ژئو سايت منحصربه‌فرد با ويژگي‌هاي خاص شناسايي شوند گفت: سپس اين ژئو سايت‌ها به ثبت ملي و يا بين‌المللي برسند.

فاضلي بابيان اينکه در اين راستا يکي از اين ژئو پارک‌هاي شناسايي‌شده در استان لرستان «دره شيرز» است تصريح کرد: اين ژئو پارک از سوي ميراث فرهنگي لرستان در شوراي ثبت و تعيين حريم آثار تاريخي با حضور دستگاه‌هاي مانند ميراث فرهنگي، سازمان زمين‌شناسي، محيط‌زيست، منابع طبيعي در سطح ملي موردبررسي و درنهايت به ثبت ملي رسيده است.

وي در ادامه سخنان خود با تأکيد بر اينکه براي ثبت بين‌المللي دره شيرز و ساير ژئو پارک‌هاي استان ما نيازمند به انجام مطالعات تفصيلي هستيم عنوان کرد: براي انجام اين مطالعات ما نيازمند اعتبارات لازم هستيم.

«زمين‌لغزش سيمره» در آستانه ثبت ملي

رئيس سازمان زمين‌شناسي لرستان با تأکيد بر اينکه مطالعات اوليه تهيه طرح تفصيلي با دستور و تأکيد مديريت ارشد لرستان انجام‌شده است عنوان کرد: در اين راستا تاکنون ۲۰ ژئو سايت و سه ژئو پارک در استان شناسايي‌شده که يکي از اين ژئو پارک‌ها دره شيرز است.

فاضلي ادامه داد: «زمين‌لغزش سيمره»، تالاب‌هاي پلدختر و اشترانکوه از ديگر ژئو پارک‌هاي شناسايي‌شده در لرستان هستند.

وي بابيان اينکه ژئو پارک دره شيرز از سوي ميراث فرهنگي لرستان به ثبت ملي رسيده است تصريح کرد: همچنين در حال حاضر مطالعات ژئو پارک زمين‌لغزش سيمره نيز از سوي ميراث فرهنگي انجام‌شده و به‌زودي به ثبت ملي مي‌رسد.

رئيس سازمان زمين‌شناسي لرستان با تأکيد بر اينکه مقر شده که طي امسال اعتبارات لازم براي انجام مطالعات تفصيلي ژئو پارک‌هاي لرستان اختصاص پيدا کند گفت: انجام اين مطالعات اين ژئو پارک‌ها را براي ثبت جهاني نزديک‌تر مي‌کند.

فاضلي بابيان اينکه براي انجام مطالعات ژئو پارک‌ها براي تهيه طرح تفصيلي و ثبت جهاني نيازمند اعتبار بين ۲۰۰ تا ۴۰۰ ميليون تومان هستيم افزود: همچنين بايد کارشناسان ارزياب يونسکو نيز از اين ژئو پارک‌ها براي تائيد ثبت جهاني بازديد کنند.

وي بابيان اينکه در اين راستا ما در اواخر سال گذشته از کارشناس ارزياب يونسکو دعوت کرديم تاز از ژئو پارک زمين‌لغزش سيمره بازديد داشته باشد گفت: اين کارشناس يونسکو نظر بسيار مثبتي نسبت به اين ژئو پارک داشت و اعلام کردند که بايد مطالعات لازم و همچنين زيرساخت‌هاي لازم براي ثبت جهاني زمين‌لغزش سيمره انجام گيرد.

ورود ميراث فرهنگي براي تهيه طرح تفصيلي ژئو پارک‌ها و ژئو سايتها

و اما موضوع ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در ژئو پارک‌هاي لرستان در قالب مصوبه دولت در اين رابطه بسيار مهم و ضروري است تا اين امر موجب رونق گردشگري استان شده و زمينه براي معرفي لرستان در سطح ملي و بين‌المللي نيز فراهم شود.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19450649.jpg

مهدي بهاروند، معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند تهيه طرح تفصيلي ژئو پارک‌هاي لرستان اظهار داشت: متولي تهيه اين طرح سازمان زمين‌شناسي بوده که ميراث فرهنگي لرستان براي کمک به تهيه اين طرح بخشي از اطلاعات گردشگري موردنياز را در اختيار اين سازمان قرار داده است.

وي بابيان اينکه ژئو سايت‌ها و ژئو پارک‌ها از نگاه ميراث فرهنگي به‌عنوان مناطق نمونه گردشگري مطرح هستند عنوان کرد: ازجمله اين مناطق که به‌عنوان ژئو پارک مطرح هستند مي‌توان به «دره شيرز»، «زمين‌لغزش سيمره»، تالاب «تکانه» پلدختر و ... اشاره کرد.

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري لرستان با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي دره شيرز از سوي اين اداره کل بيان داشت: در اين راستا ما يک مشاور براي تهيه طرح ژئو توريسمي آن انتخاب کرده‌ايم که اين مشاور برنامه‌هاي موردنياز براي ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري، حجم سرمايه‌گذاري موردنياز، ايجاد اکو موزه، ايجاد مرکز مطالعات ژئو توريسم، رستوران کوچک، پارکينگ و ... به ما اعلام کرده است.

«دره شيرز» و معارضين محلي

بهاروند با تأکيد بر اينکه ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در منطقه دره شيرز در راستاي درآمدزايي، اشتغال‌زايي و ... استان بسيار تأثيرگذار است گفت: عمده‌ترين مشکلي که ما براي بحث ايجاد زيرساخت‌ها در اين منطقه داريم مالک و معارضان محلي است به طوريکه در منطقه ورودي به تنگه شيرز يک نفر اقدام به احداث پرورش ماهي کرده و اين امکان ايجاد زيرساخت‌ها در اين منطقه را براي ما سخت کرده است.

وي بابيان اينکه اين فرد براي پرورش ماهي سند اخذ کرده است بيان داشت: براي ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در اين منطقه نيز توان مالي براي سرمايه‌گذاري وجود ندارد.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19450260.jpg

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري لرستان تأکيد کرد: در اين راستا بايد فرمانداري شهرستان کوهدشت ورود پيداکرده و اقدامات لازم را براي ابطال مجوز اين پرورش ماهي انجام دهد که البته اين امر نيز کار بسيار سختي است.

قابليت‌هاي لرستان در حوزه ژئو توريسم

استاندار لرستان با اشاره به قابليت‌هاي استان در حوزه ژئوتوريسم در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: پنج استان کانديداي انتخاب به‌عنوان پايتخت ژئوتوريسم ايران بودند که لرستان با توجه به پتانسيل‌هاي موجود اين عنوان را به خود اختصاص داد.

هوشنگ بازوند بابيان اينکه لرستان در حوزه زمين‌گردشگري حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد ادامه داد: وجود ژئوپارک‌هاي علمي در استان ازجمله دره «شيرز» و بزرگ‌ترين زمين‌لغزش دنيا با قدمت ۱۱ هزار سال مي‌تواند ظرفيت خوبي در اين زمينه باشد.

وي از زمين‌لغزش سيمره به‌عنوان يک زمين‌لغزش منحصربه‌فرد در دنيا يادکرد و گفت: مقايسه حرکت‌هاي زمين در لرستان با ديگر استان‌ها نشان‌دهنده ظرفيت‌هاي موجود در اين حوزه است.

استاندار لرستان خواستار انجام پژوهش‌هاي جدي در حوزه ژئوتوريسم در استان شد و گفت: تاکنون کمتر دانشگاه و يا پژوهشگري در اين زمينه پژوهش و يا تحقيقاتي انجام داده است.

بازوند بابيان اينکه توجه به بحث گردشگري و توريسم ميل به سرمايه‌گذاري در استان را افزايش خواهد داد، عنوان کرد: علاوه بر اينکه صنعت گردشگري خود يک صنعت درآمدزا محسوب مي‌شود، رونق اين بخش مي‌تواند در جذب سرمايه گذران بخش خصوصي به استان مؤثر باشد.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/12/IMG19450404.jpg

استاندار لرستان خواستار سوق دادن پژوهش‌هاي صورت گرفته در دانشگاه‌ها و مراکز علمي استان به اين سمت شد و گفت: پژوهش‌ها بايد کاربردي و داراي قابليت استفاده براي ايجاد رونق اقتصادي در استان باشند.

بنابراين گزارش پايتخت ژئوتوريسم کشور آماده ثبت جهاني ژئوسايت هاي خود بوده تا گردشگري اسرارآميز ايران با جاذبه‌هايي از دره رؤيايي گرفته تا آلپ ايران و بزرگ‌ترين زمين‌لغزش دنيا جهاني شود.

لرستان باقابليت‌هاي منحصربه‌فرد در حوزه زمين‌شناسي يکي از استان‌هاي مطرح در اين بخش است، استاني که به دليل توپوگرافي خاص مي‌تواند گردشگران زيادي را به خود جذب کند.

سال ۱۳۹۳ پنج استان کشور کانديداي انتخاب به‌عنوان پايتخت ژئوتوريسم ايران بودند که در اين ميان لرستان به دليل داشتن ژئو سايت‌هاي زيبا و بي‌نظير موفق شد اين عنوان را به خود اختصاص دهد و حال بايد ديد متوليان امر چه اقداماتي را براي ثبت جهاني آن‌ها انجام مي‌دهند و پايتخت ژئو توريسم ايران را به گردشگران جهاني معرفي خواهند کرد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها