City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چهارمحال و بختياري؛ سرزمين آبشارهاي مينياتوري (1395/04/23)

استان چهارمحال و بختياري با اقليم متنوع داراي جاذبه‌هاي گردشگري است، وجود آبشارهاي دائمي و فصلي، طبيعتي سحرآميز را پيش روي رهگذران و گردشگران قرار داده است.
چهارمحال و بختياري؛ سرزمين آبشارهاي مينياتوري
 رودخانه‌ها، آبشارها و چشمه‌ها همواره يکي از کانون‌هاي جذب گردشگران طبيعت دوست است، منطقه چهارمحال و بختياري به علت کوهستان‌هاي بلند و ارتفاعات برف‌گير، در فصل زمستان پوشيده از برف مي‌شوند و کوه‌هاي مرتفع اين منطقه، کانون ذخيره آب‌هاي روان دايمي و سرچشمه شبکه آب‌هاي جاري استان هستند.
 
 آب يکي از بهترين نعمت‌هاي خداوند است، اما جاري شدن آن از ارتفاع کوهساران و تشکيل آبشار به يک جاذبه مفرح و دل انگيزتر تبديل مي‌شود.
 
آبشارهاي شيخ عليخان، آتشگاه و گاهکده لردگان، دره عشق، کردي سبزه کوه، تونل اول کوهرنگ، زردليمه، آبشارهاي بهشت‌آباد و لندي از جمله مهم‌ترين آبشارهاي استان چهارمحال و بختياري هستند که از زيباترين جاذبه‌هاي طبيعي اين استان به شمار مي‌آيند.
 
طبيعت سحرآميز چهارمحال و بختياري داراي جاذبه هاي گردشگري زيادي است اما در اين ميان، آبشار شيخ عليخان از بديع‌ترين مناظر دل انگيز اين استان محسوب مي شود، در 10 کيلومتري شهر چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ و در 105 کيلومتري از مرکز استان واقع در روستاي شيخ‌عليخان آبشار زيبايي به همين نام جريان دارد که تن رنجور، از خستگي راه را رمق  تازه مي‌بخشد؛ آب از ارتقاع يک تنگه جاري شده و با خود نسيم سردي را در ورودي روستاي شيخ عليخان در پيش روي رهگذران و گردشگران قرار داده و با زبان بي‌زباني از هر تازه واردي ميهمان نوازي مي‌کند.
 
آبشار سبزکوه(کروديکن)، (‌تنگ زندان)، اين آبشار در 30 کيلومتري شهر ناغان و 77 کيلومتري شلمزار مرکز شهرستان کيار  قرار دارد و در بين مردم منطقه آبشار دودي يا «کــروديکن» معروف است، اين آبشار در  مجموعه زيبا سبزکوه قرار دارد و مسير آن از طريق کره‌بس و روستاي دره عشق است، ارتفاع آن بسيار بلند و منظره‌ آن بسيار ديدني و جالب است.
 
در منطقه‌ سبزکوه آبشارهاي ديگري نيز وجود دارد که هم ارتفاع قابل توجهي دارند و هم آب قابل توجهي از آن‌ها سرازيـر مي‌شود، از جمله  اين آبشارها مي‌توان به آبشار قزل اشاره کرد، آبشار 100 متري تنگ زندان سبزکوه با هشت آبشار کوچک در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه قراردارد.
 
آبشار گاهکده لردگان را بايد به عنوان يکي از مفرح‌ترين مکان‌هاي گردشگري استان معرفي کرد که به لحاظ نبود راه مناسب، بيشتر مورد بازديد تورهاي طبيعت گرد و علاقمندان به ورزش کوهنوردي و پياده روي قرار مي‌گيرد.
 
گردشگران و دوستداران جلوه‌هاي بديع طبيعت پس از گذشت 55 کيلومتر از مرکز لردگان از ميان جنگل‌هاي پراکنده بلوط، کوه‌هاي پرشيب و بلندي اطراف رودخانه خرسان به اين آبشار با چشم‌انداز زيبا مي‌رسند، فاصله 45کيلومتري لردگان تا روستاي طلايه در مسير اين آبشار آسفالت است و مسير 10کيلومتري روستاي طلايه به روستاي ده‌گه و آبشار گاهکده خاکي است، آبشار در دره‌اي زيبا و پوشيده از درختان تنومند گردو و بلوط درمجاورت رودخانه خرسان واقع شده است.
 
آبشار آتشگاه لردگان يکي از طولاني ترين آبشارهاي ايران است، اين آبشار زيبا که به آبشار مينياتوري شهرت دارد يکي از بي‌نظيرترين جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري ايران به شمار مي‌رود؛ آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را مي‌شکند و بي‌بديل‌ترين جلوه‌هاي طبيعي را رقم مي‌زند، آبشار آتشگاه در فاصله 200 کيلومتري شهرکرد و در 40 کيلومتري شهر لردگان در دره اي روح‌افزا به طول 3 کيلومتر قرار گرفته است.
 
يکي ديگر از زيباترين آبشارهاي استان در فاصله 110 کيلومتري شهرکرد در منطقه مشايخ شهرستان کيار در نزديکي روستاي دره عشق قرار دارد، اين آبشار با سرعت زياد از دل کوه بيرون مي آيد و بيش از 100 متر ارتفاع دارد، در کنار اين آبشار رود کارون جريان دارد و در اطراف آبشار انارستان‌ها وشاليزارهاي روستاي دره عشق و دورک شاهپوري فضاي شگفت‌انگيزي را به وجود آورده‌است و فصول بهار و تابستان وقت مناسبي براي بازديدکنندگان است، اين آبشار که ارتفاع آن به حدود بيش از 100 متر مي‌رسد از دل کوه با سرعت زيادي بيرون مي‌جهد و منظره بديعي پديد مي‌آورد.
 
در جنب اين فضا رودخانه کارون به آرامي جاري است و امکانات بهره‌برداري سياحتي متعددي را فراهم مي‌آورد. همچنين روستاي معروفي به نام دورک اناري که داراي انارستان‌هاي بزرگ و مزارع شاليزاري جالب توجه است در نزديکي اين آبشار قرار دارد که مجموعه اين عوامل پيوستگي فضاي شگفت انگيزي را فراهم مي‌آورند که مي‌توانند مدت‌هاي درازي ناظر و بيننده را به خود مشغول دارند.
 
از ديگر آبشارهاي زيبا استان مي‌توان به تونل کوهرنگ اشاره کرد که از سرازير شدن آب تونل اول کوهرنگ به وجود آمده است، اين تونل به منظور انتقال آب چشمه کوهرنگ و ديگر چشمه‌هاي اطراف به زاينده‌رود در سال 1332 در منطقه کوهرنگ، جايي که اکنون شهر توريستي چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ قرار دارد، ايجاد شد که در اطراف اين آبشار آلاچيق‌هاي براي اقامت گردشگران تدارک ديده شده است.
 
آبشار زرد ليمه از ديگر آبشارهاي مهم استان چهارمحال وبختياري است که در دره‌اي طويل در منطقه ديناران واقع شده و يکي از سرچشمه‌هاي رودخانه کارون است که با اضافه شدن به آب بازفت و حرکت در دره‌هاي عميق منطقه، مناظري شگفت انگيز را به وجود آورده است.
 
ناگفته نماند که مسير رفت به 8 ساعت پياده روي و به شب‌ماني نياز دارد و وجود چادر و کيسه خواب مناسب از ملزومات اين سفر است و در روز دوم نيز تقريبا همان 8 ساعت پياده روي را در پيش رو داريم و مسير برگشت همان مسير مال رو و يا پاکوب رفت است.
 
در شمال شهر اردل و در دامنه‌هاي رشته کوه جهان‌بين رودخانه معروف ميزدج جاري است، که از شعب اصلي کارون ‌است، اين رودخانه در مسير خود آبشارهاي سالدران و بهشت‌آباد را در منطقه‌اي به همين نام پديد مي‌آورد.
 
 بهشت آباد در فاصله هفت کيلومتري شمال شرق اردل واقع شده و به راستي که نام زيبنده‌اي دارد، اين آبشارها از زيباترين مناظر کوهستاني منطقه هستند.
 
آبشار لندي يکي از آبشارهاي دائمي و زيباي چهارمحال و بختياري است که در منطقه شليل از توابع شهرستان اردل قرار گرفته است، طول تقريبي اين آبشار ۴۰ متر و عرض آن ۳ متر است، آب اين آبشار وارد رودخانه بازفت شده و نهايتا در پشت سد کارون ۴ انباشته مي‌شود و نزديک ترين بخش به اين آبشار ناغان، شهر سرخون و دهستان، دوپلان است.
 
آبشار فصلي ميلان در نزديکي روستاي بابااحمدي، آبشارنيم ساعته و جانان در منطقه بازفت، آبشار ادوار در روستاي بارز لردگان، روستاي آبشاران عليا و سفلي در منطقه اردل نيز از ديگر جاذبه ديدني و منحصربفرد استان چهارمحال و بختياري هستند.
 
 

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها