City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

برغان از زيبايي تا سوغات هيچ کم ندارد (1395/04/23)

برغان، روستايي در شمال غربي کرج مرکز استان البرز چهار فصل سال براي گردشگران خاطره انگيزاست، منطقه اي که مي تواند الگوي رونق کسب و کار براي بسياري از مناطق روستايي کشور باشد.
برغان از زيبايي تا سوغات هيچ کم ندارد

به گزارش بزنيم بيرون ، آنطور که در اسناد آمده است قدمت برغان به دوران قاجاريه مي رسد، قرار گرفتن در کنار روردخانه هاي شاهرود و سنج و نزديکي به دو کلانشهر تهران و کرج اگرچه مزيت است اما مهم تر از همه حفظ سنت ها و روز آمد کردن آنها خود نشان از تدبير، درايت و دلسوزي ساکنانش دارد. 

قدمت تاريخي برغان را بيش از تاريخچه شهر کرج مي دانند ليکن مردمان اين روستا آنچنان در زيبايي و پاکيزگي آن کوشيده اند که گويي گوهري در درون صدف است. 
آثارتاريخي، طبيعت بکر، سيماي زيباي روستا تا خوراکي هاي خوشمزه سنتي حلقه اتصال گردشگري را در برغان تکميل کرده اند و به قول برخي بازديد کنندگان برغان هيچ کم ندارد. 
شرح سخن از خوراکي هاي برغان از جمله بستني خوشمزه سنتي برغان خواندني است خوراکي که حدود 100سال از توليد آن توسط روستاييان برغان توليد 
مي گذرد. 
امروز همچنان اين بستني بدون استفاده از ماشين به صورت دستي با استفاده از يک بشکه چوبي، مقداري يخ ، نمک و بشکه فلزي و البته شير تازه گوسفند توليد مي شود که به تازگي به ثبت ملي هم رسيده است . 
ترکيب بستني برغان با آلوي ترش و خوشرنگ هم خلاقيت هاي روستاييان است که به گفته مصرف کنندگان بسيار خوشمزه است . 
ديزي سراي روستا هم قدمت زيادي دارد و گوشت تازه گوسفند با بوي خاص خود سر ظهر که مي شود همه گردشگران را به خود مي خواند. 
در مورد سوغاتي هاي معروف روستا هم مي توان به آلوي برغان، عسل، توت و لبنيات اشاره کرد که محال است گردشگران با ديدن اين محصولات در بازار قديمي و خوش رنگ برغان دست خالي به منزل بازگردند. 
برغان از روستا هاي تاريخي و گردشگري شهرستان ساوجبلاغ است که علاوه بر زيبايي هاي طبيعي و گردشگري از نظر تاريخي نيز حرفي براي گفتن دارد. آب و هواي اين روستا به خاطر قرارگرفتن در رشته کوه هاي البرز در بهار و تابستان معتدل و در پاييز و زمستان سرد مي باشد. 
اين روستا در فاصله 13 کيلومتري شمال غربي کرج مرکز استان البرز قرار دارد. 
رودخانه هاي شاهرود و سنج که از کوه هاي البرز مرکزي سرچشمه مي گيرد، از کنار اين روستا مي گذرد. 
براي رفتن به روستاي برغان 2 مسير وجود دارد؛ يکي مسير کرج ـ رجايي شهر و جاده آتشگاه است و ديگري از بزرگراه کرج ـ قزوين منطقه کردان شهرستان ساوجبلاغ مي گذرد. 
مسير دوم به خاطر وجود باغ ها و رودخانه ها بسيار زيبا و ديدني و در عين حال ايمن تر است. 
وقتي وارد جاده کردان - برغان مي شويد تا چشم کار مي کند درخت است و سرسبزي و صداي رودي خروشان آب هر گردشگري را به وجد مي آورد. 
عمر بسياري از درختان حاشيه اين جاده به بيش از 1000 سال مي رسد، اما 
تنها اين ها ديدني ها نيستندبلکه خروش رودخانه ها در دل روستاي برغان از همه ديدني تر است. 
عليرضا طهماسبي رئيس اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري شهرستان ساوجبلاغ مي گويد:روستاي برغان آثارتاريخي ارزشمندي مانند حسينيه اعظم را دارد که درماه محرم برنامه هاي ارزشمند تعزيه خواني در آن برگزار مي شود. 
وي از پل تاريخي برغان، چنار کهن مسجد جامع، درخت پير سپيدارک و تپه باستاني قلعه کش کلا به عنوان جاذبه هاي ديگر تاريخي و طبيعي برغان نام برد. 
طهماسبي از مسجد جامع با قدمتي 800 ساله و حسينيه اعظم که در بالا محله برغان قرار دارد به عنوان از آثار ارزشمند تاريخي مذهبي کشور برشمرد. 
حسينيه اعظم نيز اثر تاريخي ارزشمندي است که قدمت آن بر اساس نوشته کتيبه سنگي سردر آن به بيش از 5 قرن مي رسد. 
بناي اين حسينيه درسال هاي اخير توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تهران پوشش داده شد تا از آسيب هاي طبيعي در امان بماند. 
همچنين پل تاريخي با يک چشمه طاق روي رودخانه شاهرود در ورودي حسينيه اعظم بنا شده که مربوط به دوره صفويه است و دردوره هاي قاجاريه و پهلوي مرمت شده است. 
در کنار همه اين آثار تاريخي و مذهبي ارزشمند درخت چنارتاريخي در ضلع شمالي حياط حسينيه اعظم قرار دارد که بسيار قطور است.
طهماسبي مي گويد: تپه کش کلا يکي ديگر از جاذبه هاي گردشگري اين روستا مي باشد، محلي هاي روستاي برغان کش کلا را به معني قلعه خشک مي دانند. در گذشته بالاي اين تپه قلعه اي باستاني وجود داشت که امروزه چيزي از آن باقي نمانده جز قطعات فراواني از سفال هاي مربوط به دوران اسلامي به خصوص از دوران ايلخاني تا دوره قاجاريه. 
همه اين ها گواهي بر تاريخي بودن اين روستا است. همچنين روبروي کش کلا و در دامنه دره شاهرود، زيارتگاهي وجود دارد که به چهل دختر يا پير سيبدارک معروف است. در اين محل درخت سيب قديمي وجود دارد که زيبايي منحصر به فردي برخورداراست. 
با اين حال ساکنان روستاي برغان در زيباسازي اين روستا و حفظ سنت ها و آداب و رسوم منطقه کوشا، همدل و ساعي هستند که مي تواند الگويي براي روستاييان ساير مناطق کشور باشد. 
صنايع دستي روستا در کنار عرضه انواع ميوه ها ، لبنيات و خوراکي هاي سنتي موجب شده تا ازمحل صنعت گردشگري و توليد براي روستاييان برغان درآمد مناسبي به دست آيد. 
اين روستا حدود 580 خانواربا جمعيتي حدود 2 هزار نفر در خود جاي داده است. 

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي برغان البرز

  بي شک وجود تفرجگاه هاي کنار رودخانه, جغرافياي طبيعي متنوع , هواي لطيف و ملايم, آثار تاريخي کهن و وفور محصولات متنوع روستايي هر بيننده مشتاق را بر مي انگيزد که به تماشاي  روستاي تاريخي برغان در حوالي کرج پاي پيش نهد وساعاتي در آن به تفرج و تماشا بپردازد.

  0 دیدگاه 4152 بازدید
 • حسينيه اعظم برغان

  حسينيه برغان مربوط به دوره صفوي است و در شهرستان ساوجبلاغ، بخش چندار، روستاي برغان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۲۴ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

  0 دیدگاه 11441 بازدید
 • پل تاريخي برغان

  پل روستاي برغان از توابع شهرستان ساوجبلاغ که داراي قدمت تاريخي ارزشمندي است و کارشناسان طول عمر آن را به دوران صفوي نسبت مي‌دهند.

  0 دیدگاه 15561 بازدید
 • روستاي برغان

  بي شک وجود تفرجگاه هاي کنار رودخانه, جغرافياي طبيعي متنوع , هواي لطيف و ملايم, آثار تاريخي کهن و وفور محصولات متنوع روستايي هر بيننده مشتاق را بر مي انگيزد که به تماشاي اين روستاي تاريخي پاي پيش نهد وساعاتي در آن به تفرج و تماشا بپردازد.

  0 دیدگاه 15712 بازدید


تگ ها