City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نيم نگاهي به جاذبه هاي تاريخي و ميراثي کرج (1395/04/29)

گرمدره و کمال شهر دو شهر از شهرهاي کرج مي باشند که داراي آثار تاريخي و فرهنگي بسيار زيبايي مي باشند که در ذيل به مواردي از آنها اشاره مي شود .
نيم نگاهي به جاذبه هاي تاريخي و ميراثي کرج

به گزارش بزنيم بيرون ، گرمدره ; يکي از شهرهاي بخش مرکزي کرج مي باشد که در شرق آن واقع است. گرمدره  ازشمال به دهستان آدران ، از جنوب به شهرستان شهريار ، ازشرق به بخش کن در استان تهران و از غرب به حومه کرج متصل است.
شهر گرمدره منطقه  اي پايکوهي با آب و هواي معتدل و خشک که کوه قلعه اسفنديار در شمال آن واقع شده است. از آثار اين شهر مي توان به آثاري که در منطقه "کلاک" اين شهر وجود دارند ، اشاره کرد .
از جمله آثار فرهنگي و تاريخي کلاک مي توان به موارد زير اشاره کرد :
قلعه دختر کلاک
 قلعه کلاک دره کلاک بالا ، سه کيلومتري شرق کرج قرار دارد. بالاي کوه قلعه اسفنديار که در شرق روستاي کلاک واقع شده ، باقيمانده ديوارهاي قلعه اي به چشم مي خورد که کاملا ويران شده و پلان و نقشه آن غيرقابل تشخيص است.
قلعه کلاک درخط الراس کوه واقع شده و از بالاي آن ، محدوده کرج و گرمدره و غرب تهران کاملا ديده مي شود . به احتمال زياد قلعه کلاک، جزو پايگاه هاي ديده باني بوده و با قلعه هاي شاه دزد ، ري زمين ، تنگ گسيل و شهرستانک ارتباط داشته است .
 سفال هاي پراکنده در بالا و اطراف قلعه ، شباهت زيادي به سفال هاي سلجوقي- ايلخاني دارد و مي توان آن را با قلعه هاي اين دوره در ارتباط دانست.
امامزاده تقي کلاک
در منتهي اليه شرق ده کلاک بال ا، تکيه و حسينيه اي نيمه ساز وجود دارد که ظاهرا جاي حسينيه اي قديمي تر بوده که به کلي تخريب شده و هم اکنون بناي جديد آن در حال ساخت است.
در ضلع شرقي حسينيه و در ارتفاعات صخره متصل به آن ، غار کوچکي وجود دارد که مقابل آن دري فلزي نصب شده ، اطراف اين سوراخ غار مانند با استفاده از نرده هاي آهني ، اتاقکي که حداکثر سه نفر را درخود جاي مي دهد، تعبيه شده است .
اين محوطه کوچک به وسيله تعداد زيادي پله هاي آهني و سنگي به صحن حسينيه ارتباط دارد . اين مجموعه در ميان اهالي به امامزاده تقي مشهور است.              
قلعه روستايي کلاک
روبه روي قبرستان کلاک بالا و بعد از استوديوم ورزشي کلاک ، خانه اي قديمي وجود دارد که گذشت ايام و بي توجهي صاحبان آن باعث متروکه شدن و تخريب آن شده است . اين خانه روستايي تشکيل شده از حياطي مشجر که بسياري از درخت هاي آن خشک شده و بقيه در حال خشک شدن است. آثار چهار برج در گوشه هاي حياط ديده مي شود که کاربرد نگهباني و حفاظتي دارد. اطراف حياط باقيمانده ديوارهايي چينه اي وجود دارد که احتمالا محل زندگي خدمه يا طويله چهارپايان بوده است. تيرهاي چوبي داخل پي بنا که مهم ترين عامل استحکام آن است، در قسمت هاي مخروبه هويدا است .
قدمت اين بنا به اواخر دوره قاجار بازمي گردد.
کمال شهر ; از شمال و غرب به شهرستان ساوجبلاغ ، از شرق به دهستان آدران و از جنوب به حومه کرج محدود است .
آبادي هاي شمال کمال شهر به علت اينکه در دامنه سلسله جبال البرز واقع شده ، آب و هوايي معتدل و کوهستاني دارد. ولي قسمت هاي جنوبي و غرب آن به دليل مجاورت با دشت ، از آب و هوايي خشک برخوردار است . در ميان آبادي هاي  کمال شهر، روستاي هلجرد تنها محوطه اي که آثار تاريخي و فرهنگي زير در آن شناسايي شده است :
روستاي هلجرد      
روستاي هلجرد در غرب کرج و جنوب روستاي آتشگاه در دامنه کوه هاي شمال آن قرار دارد . اين روستا نيز در بن بست کامل واقع شده و به همين دليل روستايي کم وسعت و کم جمعيت که ساکنين آن را بيشتر مهاجرين افغاني تشکيل مي دهند . از آثار تاريخي- فرهنگي هلجرد مي توان به حمام ، مسجد ، قبرستان و آسياب آن اشاره کرد.
حمام هلجرد
 اين حمام در جنوب روستاي هلجرد و در ابتداي ورودي آن قرار دارد . بناي حمام در نگاه اول ، شباهت زيادي به يک تپه باستاني دارد ولي با نزديک شدن به آن و ورود به داخل بنا ، سلامت حمام اعجاب انگيز است. حمام شامل رخت کن شش ضلعي و گرمخانه و تاسيسات يک حمام عمومي است.
به نظر مي رسد حمام هلجرد ، از دوران صفوي تا دوره قاجاريه مورد استفاده بوده است.
مسجد هلجرد
 در مقابل حمام هلجرد ، محوطه اي وجود دارد که ديوارکشي شده و در ورودي آن آهني است. داخل اين محوطه ديوارهاي خشت و گلي فرو ريخته اي وجود دارد که اهالي آن را آثار و بقاياي مسجد قديمي روستا مي دانند. در اين محوطه درخت چنار کهني وجود دارد که قدمت محوطه را ثابت مي کند . ولي بناي فعلي قدمت چنداني ندارد و حداکثر مربوط به دوره قاجار است.
قبرستان هلجرد
در بين قبرستان قديمي هلجرد که جاده روستا به آن منتهي مي شود ، علاوه بر چند قبر جديد ، تعداد زيادي قبر قديمي وجود دارد . در بعضي از نقاط گورستان سفال هاي دوران تاريخي و اوايل اسلام به چشم مي خورد.
آسياب هلجرد
 در امتداد رودخانه هلجرد ، آسيابي از سنگ لاشه و قلوه سنگ با ملاط ساروج ساخته شده که تنوره يا چاه سنگي آن هنوز پابرجا است. آسياب در ارتفاع 3/5 متري از سطح رودخانه ساخته شده است. قطر دهانه آن 2/5 متر و ضخامت ديواره آن 80 سانتيمتر است.
در انتهاي تنوره ، مجرايي براي خروج آب به طرف رودخانه تعبيه شده که مجراي آب حدود يک متر آجرچيني شده و در امتداد آن ، آثار جوي آب از سنگ چين ديده مي شود.
احتمالا حمام ، آسياب و مسجد هلجرد هم دوره هستند و از دوران صفوي تا اين اواخر مورد استفاده بوده اند. ولي درطول ساليان متمادي بارها مرمت و يا بازسازي و نوسازي شده و شکل و شمايل اوليه خود را از دست داده اند .


منبع : www.unknowniran.com

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها