City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چهارمحال وبختياري سرزمين روستاهاي تاريخي (1395/04/30)

چهارمحال و بختياري استاني روستايي است که با داشتن بيش از ۸۰۰ روستا يکي از مهمترين استان هاي کشور براي روستاگردي به شمار مي رود.
چهارمحال وبختياري سرزمين روستاهاي تاريخي

به گزارش بزنيم بيرون ، استان چهارمحال و بختياري يکي از استان‌هاي کوچک کشور است که باوجود وسعت کم روستاهاي بسياري را در خود گنجانده است.

. اين استان بيش از۸۰۰ روستا دارد که داراي جمعيت‌هاي کم‌وزياد هستند و هرکدام از اين روستاها جذابيت‌هاي گردشگري خاص خود را دارند

باوجوداينکه بسياري از روستاهاي کشور بکر بودن خود را از دست‌داده‌اند و ساخت‌وسازهاي شهري و مصالح ساختماني جديد در روستاها ورود پيداکرده است اما هنوز در چهارمحال و بختياري روستاهاي بسياري يافت مي‌شود که گردش در آن‌ها تاريخ قديم ايران را مي‌توان نظاره کرد.

اين روستاها که تعداد آن‌ها کم نيست در کنار زيبايي‌هاي طبيعي و گردشگري مناطق مختلف استان ازجمله آبشارها، جنگل‌هاي بلوط، رودخانه‌ها و... از چنان زيبايي‌هايي برخوردار هستند که کمتر روستاهايي در کشور پيدا مي‌شوند که اين ويژگي‌ها را داشته باشند.

اين روستاها مي‌توانند زمينه توسعه گردشگري و روستاگردي در استان چهارمحال و بختياري را فراهم کنند و استان را در مسير توسعه قرار دهند. هم‌اکنون در هر شهرستان  چهارمحال و بختياري روستاها بايي جذابيت‌هاي گردشگري مختلف وجود دارد.

در شهرستان سامان چهارمحال و بختياري روستاها در کنار رودخانه زاينده رود واقع‌شده‌اند و قرار گرفتن اين روستاها در دل باغات گسترده ميوه، جذابيت بسيار زيادي پيدا کرده‌اند.

روستاهاي شهرستان سامان چهارمحال و بختياري ازجمله سوادکوه، هوره، ايلبيگي، قوچان، چم چنگ و... از زيباترين روستاهاي منطقه هستند که در کنار رودخانه زاينده‌رود واقع‌ شده‌اند.

روستاهاي شهرستان لردگان از ديگر روستاهاي بکر و طبيعي استان چهارمحال و بختياري هستند که هنوز بافت قديم خود را حفظ کردند.

بافت قديمي اين روستاها در کنار پوشش لباس محلي مردم اين منطقه جذابيت روستاها را براي روستاگردي افزايش داده است.

در شهرستان کوهرنگ به‌واسطه محروميت هنوز از مصالح جديد ساختماني در ساخت خانه استفاده‌نشده است و خانه‌ها از چوب جنگلي و سنگ و خاک ساخته‌شده است .

روستاهاي چين، خويه، سرآقاسيد و... از مهم‌ترين اين روستاها هستند.

اين روستاها تنها در نيمه اول سال قابل بازديد هستند چراکه در نيمه دوم سال به‌واسطه بارش برف راه‌هاي ارتباطي آنها بسته مي‌شود.

چهارمحال و بختياري سرزمين روستاهاي تاريخي و بکر است که هرکدام از اين روستاها جايگاه ارزشمندي در حوزه گردشگري دارندمديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روستاگردي از ظرفيت‌هاي باارزش حوزه گردشگري چهارمحال و بختياري است.

بهمن عسگري سوادجاني ادامه داد: هم‌اکنون چهارمحال و بختياري سرزمين روستاهاي تاريخي و بکر است که هرکدام از اين روستاها جايگاه ارزشمندي در حوزه گردشگري دارند.

وي با اشاره به اينکه بهره‌گيري از ظرفيت روستاگردي در اين استان موردتوجه قرارگرفته است، عنوان کرد: طي سال‌هاي گذشته تا کنون راه‌اندازي اقامتگاه‌هاي محلي در روستاهاي اين استان مورد توجه قرار گرفته است

وي افزود: هم‌اکنون حدود ۶۰ خانه مسافر در روستاهاي اين استان ايجاد و ساماندهي شده است.

وي گفت: اين خانه‌هاي مسافر، در بافت‌هاي قديمي روستاهاي اين استان ساماندهي شده‌اند و با کمترين قيمت به مسافران و گردشگران در اين خانه‌ها خدمات‌رساني مي‌شود.

وي ادامه داد: به‌منظور افزايش تعداد اين خانه‌هاي مسافر در استان با همکاري بنياد مسکن استان تسهيلات ۱۵۰ ميليون ريالي به ازاي هر واحد پرداخت مي‌شود.

عسگري سواد جاني با اشاره به اينکه اين خانه‌هاي مسافر باهدف ساماندهي، استانداردسازي و تأمين نياز مسافران راه‌اندازي شده است، افزود: راه‌اندازي اين خانه‌هاي مسافر در استان با استقبال مردم مواجه شده است.

روستاگردي يکي از بخش‌هاي گردشگري به شمار مي‌رود که در برخي استان‌هاي پرمسافر موردتوجه بيشتر قرارگرفته است و بخشي زيادي از درآمد حوزه گردشگري از حوزه روستاگردي در اين استان‌ها تأمين مي‌شوديکي از کارشناسان حوزه گردشگري در استان چهارمحال و بختياري نز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چهارمحال و بختياري يکي از استان هاي پرجاذبه در حوزه گردشگري به شمار مي‌رود.

علي حسيني تأکيد کرد: روستاگردي يکي از بخش‌هاي گردشگري به شمار مي‌رود که در برخي استان‌هاي پرمسافر موردتوجه بيشتر قرارگرفته است و بخشي زيادي از درآمد حوزه گردشگري از حوزه روستاگردي در اين استان‌ها تأمين مي‌شود.

وي ادامه داد: با توسعه زيرساخت‌ها در روستاهاي اين استان مي‌توان زمينه ورود مسافر و گردشگر را به اين روستاها افزايش داد.

وي ادامه داد: احداث سرويس‌هاي بهداشتي، ايجاد محل اقامت، استانداردسازي کوچه‌ها و سنگفرش کردن کوچه‌ها نقش مهمي در جذب مسافر و گردشگر به اين روستاهاي استان دارد.

حسيني تأکيد کرد: هم‌اکنون در برخي روستاهاي اين استان بافت‌هاي تاريخي بسياري از جمله حمام‌ها و قلعه‌هاي تاريخي وجود دارد که در حال حاضر هيچ نقشي در جذب مسافر و گردشگر در اين روستاها ندارند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها