City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کرج ايران کوچک (1395/04/31)

. کرج از کلمه کراج به معني بانگ و فرياد است. زيرا در تپه آتشگاه و کوه هاي کلاک و قلعه دختر شهرستانک و بز قلعه اشتهارد در ايام تابستان براي خبر رساند و ديده باني آتش افروزي مي شد و در موقع جنگ بدين وسيله از هجوم دشمنان با خبر مي شدند ، در آن روزگار احتمالاً ، نام کرج ، کراج بوده است.
کرج ايران کوچک

به گزارش بزنيم بيرون ،

شهرستان کرج از شمال به استان مازندران ، از جنوب به شهرستان شهريار و استان مرکزي ، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و استان قزوين و از شرق به شهرستان محدود استدر فرهنگ نفيسي کرج به معني گوي ، گريبان ، چاک و شکاف آمده و آن رودخانه ايست که در کوه هاي شمال غربي ري جاي مي شود و بلوک شهريار و ساوجبلاغ را مشروب مي سازد و نام دهي است در کنار اين رودخانه پادشاهان قاجار در آنجا بناها و قصرهاي عاليه بر پا نموده اند. همچنين در کتب مختلف آمده ، لفظ کرج از کلمه کرژ به معني کوهپايه است.

اين شهرستان تا سال 1368 داراي چند بخش شامل : مرکزي ، شهريار ، رباط کريم و طالقان و اشتهارد بود ، ولي پس از تبديل بخش هاي شهريار و رباط کريم و ساوجبلاغ به شهرستان چهار بخش از آن جدا گرديد و هم اکنون شامل سه بخش مرکزي ، آسارا واشتهارد و هفت دهتان است. بخش مرکزي با 4 دهستان به نام هاي : کمال آباد ، گرمدره از تونل کندوان تا (ماهدشت) يا مردآباد يا همان شاهدشت قديم و بالاخره دهستان محمدآباد را شامل مي شود. بخش آسارا با سه دهستان به نام هاي نسا ، آسارا ، و آدران و بخش اشتهارد که از احمد آباد تا مرادتپه ادامه دارد ، تنها يک دهستان به نام پلنگ آباد (رحمانيه) دارد.

شهر کرج مرکز شهرستان کرج با 162 کيلومتر مربع وسعت در 35 کيلومتري غرب تهران و در دامنه جنوبي رشته کوه البرز قرار گرفته است. کرج از شهرهاي بزرگ و پر جمعيت ايران است و از اين نظر جزو 5 کلانشهر اول ايران محسوب مي شود.

کرج ، از دوران پيش از تاريخ و باستان نيز سرزميني پر جاذبه و مرکز آب و آباداني بودهاست. استعدادهاي طبيعي و منابع آبي فراوان سلسله جبال البرز ، همچنين خاک حاصلخيز دامنه هاي البرز و دشت منتهي به آن براي اجتماعات بشري مناسب بوده است و ديليل آن آثار باستاني ارزشمندي است که در گوشه و کنار اين جلگه وسيع و در حاشيه راه هاي ارتباطي کهن قابل مشاهده است.

تپه هاي آق تپه ، مراد تپه و تپه مردآباد ، قلعه هاي تاريخي تنگ کسيل و شهرستانک و آثار دوران اسلامي همچون برج ميدانک مغولي ، پل و کاروانسراي شاه عباسي کرج ، کاخ هاي قاجاري و کاخ هاي پهلوي حکايت از استقرارهاي پي در پي در اين منطقه در طول تاريخ دارد.

اطلاعات موجود حاکي از آن است که کرج مدتي جزو مازندران و زماني قسمتي از ري بوده است و گاهي از روستاهاي طالقان يا شهرستانک محسوب مي شده است. تا پيش از حمله مغول رفت و آمد کاروان ها بيشتر از راهي بوده که از طريق سگرآباد و شهريار به ري مي رفته است. از اين دوره به بعد قزوين –کرج –ري به راه قبلي ترجيح داده شده است. و از اين تاريخ کرج مورد توجه قرار مي گيرد امام اهميت کرج در دوره صفوي به دليل قرار گرفتن بر سر راه قزوين به تهران و تبريز بيشتر شده و کاروانسراها ، پل ها و قلعه هاي ايجاد شده در حاشيه اين جاده به آن هويت بخشيده است.

از مورخين معتبري که از کرج ياد کرده ، مقدسي است. وي در سده چهارم هجري قمري از کرج به عنوان يکي از روستاهاي ري نام برده است. در آغاز سده هفتم هجري قمري ياقوت حموي نيز کرج را تابع ري دانسته است.

حمدالله مستوفي در سده هشتم هجري قمري کن و کرج را از ولايات تابع طالقان بر شمرده و در ذکر رودخانه هاي عراق عجماز کوهرود نام مي برد که ويژگي هاي آن به طور دقيق قابل تطبيق بر روي رودخانه کرج است.

در سده هاي ميانه اسلام و پس از آن به ويژه در عهد آخرين پادشاهان صفوي که تهران مقر حکومتي دربار مي شود ، مسير قزوين –کرج –تهران مورد توجه قرار مي گيرد و به احتمالفراوان کاروانسراي صفوي کرج قابل انتساب به همين دوره است.

آباداني و توسه کرج در دوره قاجار و پس از آن صورت گرفت. کاخ سليمانيه نيز در اين دوره به دستور فتحعلي شاه در آنجا ساخته شد.

در اين شهرستان آثار تاريخي بسياري وجود دارد. در حوزه فرمانداري کرج بيش از 100 اثر با ارزش فرهنگي ، تاريخي و هنري شناسايي شده است.

کاخ سليمانيه / برج کردان / برج ميدانک / بقاياي آتشکده سنگي تخت رستم / کاخ شهرستانک / برج سنگ گچسر / دختر قلعه / قلعه صمصام / قلعه وکيل / حمام مصباح / حمام هلجرد / پل شاه عباسي / پل دختر / پل رودشور / پل کردان / کاروانسراي شاه عباسي / کاروانسراي ينگه امام / چشمه گله کيله / چشمه وله / چشمه شاهدشت / آبشار پيچه آدران / غار يخ مراد / درياچه سد امير کبير / مسجد هلجرد / اماکن مذهبي / امازاده رحمن و زيد / امامزاده احمد و محمود / امامزاده جعفر / امامزاده حسن / امامزاده موسي / امامزاده هادي –علي نقي / بقعه شاهزاده سلمان از مهمترين ديدني هاي گردشگري اين شهرستان هستند. دانشکده کشاورزي کرج (پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران) بهعنوان يکي از غني ترين قطب هاي علمي کشاورزي و مجموعه آموزش عالي در اين رشته به شمار مي رود که جزو آثار تاريخي و طبيعي کرج در فهرست آثار ملي به شماره 14665 در تاريخ 16/12/1384 به ثبت رسيده است. پيشينه تاسيس دانشکده کشاورزي دانشگاه تهران به سال 1302 و تاسيس مدرسه عالي فلاحت و صنايع روستايي در کرج مي رسد. اين مدرسه بعد از 17 سال فعاليت در زمينه علوم کشاورزي ، در سال 1319 به دانشکده تبديل و در سال 1328 به عنوانيکي از دانشکده هاي دانشگاه تهران به رسميت شناخته شد. اکنون در اين دانشکده حدود چهار هزار دانشجو در 91 رشته و گرايش تحصيلي مشغول فعاليت هستند.

اين دانشکده داراي شش دپارتمان و يک مرکز تحقيقات بين المللي همزيستي با کوير است.

بناهاي تاريخي و جاذبه هاي گردشگري گوناگون از جمله کاخ سليمانيه ، موزه جانور شناسي و آرامگاه مرحوم استاد کريم ساعي ، مؤسس نخستين تشکيلات جنگلباني کشور در اين دانشکده واقع است.

تمام محدوده دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران واقع در اين شهرستان جزو آثار ملي است. حتي درختان اين دانشکده نيز به عنوان آثار ملي ثبت شده است.


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها