City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پارک بانوان ايستگاه نهايي ورزش زنان کرج (1395/05/01)

چندسالي است ايجاد پارکهاي اختصاصي براي بانوان در سطح شهرها به خصوص شهرهاي بزرگ به رويه اي تبديل شده و به عنوان يک نياز مورد توجه مسئولان امر قرار گرفته است اما اين در حاليست که ظرفيت موجود در اين فضاها بيش از آن چيزي است که مورد استفاده قرار مي گيرد.
پارک بانوان ايستگاه نهايي ورزش زنان کرج

به گزارش بزنيم بيرون ، ضرورت ايجاد پارکهاي بانوان بر هيچکس پوشيده نيست و حضور در چنين پارکهايي احساس نياز به چنين فضاهايي را بيش از پيش براي بانوان روشن ساخته و مضرات نبود چنين مکانهايي را بيش از گذشته نمايان مي سازد.

به حتم زنان در کشور ما محدوديتهايي را دارند که برخي از اين محدوديتها ناشي از اعتقادات يا هنجارهاي پذيرفته شده در بين شهروندان يک جامعه است و اين امر در شهرهاي مختلف متفاوت است به نحوي که حضور بانوان در پارکهاي عمومي در شهرهاي بزرگ تا حدي عادي تر جلوه مي کند اما اين بدان معنا نيست که بايد فرهنگ حضور بانوان را در پارکهاي عمومي ايجاد کرد بلکه ايجاد پارکها و فضاهاي اختصاصي بانوان بي شک بهترين گزينه پيشنهادي است.

تمايل به جدا بودن خانمها از آقايان در مکانهاي عمومي در مواردي که افراد تنها يا با جمعي از دوستان خود در مکانهاي عمومي از جمله مکانهاي تفريحي، فرهنگي و مکانهايي چون مترو حضور مي يابند مختص جوامع اسلامي يا کشور ما نيست بلکه در تحقيقي که در يکي از کشورهاي خارجي شده بود اکثر زنان به اختصاص واگنهايي مختص خانمها در مترو تمايل داشتند.

موارد ذکر شده از جمله امنيت، آرامش، آزادي در پوشش، آزادي در انجام ورزشهاي متنوع در طبيعت و استفاده از امکانات و تجهيزات خاص بانوان باعث شده اين روزها احساس نياز به فضاهاي اختصاصي بانوان دوچندان شود اما آيا تعداد فضاها و پارکهاي بانوان براي جمعيت زياد استفاده کننده از چنين فضاهايي کافي است.

کرج تنها يک پارک بانوان دارد

کرج با جمعيت بيش از دو ميليون نفري که حدود نيمي از اين جمعيت را بانوان تشکيل مي دهند تنها داراي يک پارک اختصاصي بانوان است.

گرچه اين پارک به نوبه خود داراي امکانات و تجهيزات و فضايي بسيار مطلوب است و دارايامکانات زمين واليبال، بسکتبال، فوتبال، پيست اسکيت، تنيس روي ميز، فوتبال دستي، شطرنج، پيست دوچرخه سواري، رينگ پياده روي، زمين گلف و وسايل ورزشي تندرستي استاما آيا پارکي با مساحت 60 هزار متر مربع پاسخگوي نياز اين جمعيت بانوان است.

حتي اگر وسعت اين پارک پاسخگو باشد آيا همه بانوان البرزي يا حتي کرجي مي توانند به راحتي به اين پارک دسترسي داشته باشند يا مسئولان و نيروهاي خدماتي اين پارک مي توانند پاسخگوي مراجعان زياد باشند. حتي صرف نظر از مساحت و گنجايش پارک و با در نظر نگرفتن بعد مسافت در صورتيکه بانوان به اين پارک مراجعه کنند آيا شلوغي پارک خود معضل جديدي را به وجود نمي آورد.

ايجاد خدمات فرهنگي نياز ضروري پارکهاي بانوان

 پارک بانوان کرج در منطقه اي خوش آب و هوا قرار گرفته و اين نکته اي مثبت براي اين پارک تلقي مي شود اما ايجاد امکانات بيشتر در اين پارک براي استفاده هرچه بيشتر بانوان از جمله نيازهاي اين مکان است به نحوي که دست اندرکاران پارک علاوه بر امکاناتي همچون وسايل بازي، زمينهاي بازي و پيست دوچرخه و ... بايد در صدد ارائه خدماتي بيشتر برآيند.

بانواني که به هر دليل براي استفاده از امکانات بازي و ورزش يا استفاده از فضاي مطلوب به اين پارک مراجعه مي کنند بي شک در صورت ايجاد و ارائه خدمات بيشتر و بهتر استقبال بي نظيري مي کنند و مي توان از چنين پتانسيلي براي ارائه برخي اطلاعات ضروري و فرهنگ سازي و رفع بسياري از نيازها و حتي مشکلات بانوان اقدام کرد.

اين خدمات مي تواند شامل برگزاري کلاسهاي ويژه بانوان، از اطلاعات مختص زيبايي گرفته تا بخشهاي آموزش سفره آرايي، خانه داري، آشپزي، روابط با همسر و فرزند، استفاده از مربيان مجرب ورزش براي هدفمند کردن و ارائه اطلاعات مورد نياز به بانوان در زمينه ورزشهاي تخصصي و روشهاي صحيح ورزش کردن و برگزاري ورزشهاي همگاني در ساعاتي مشخص و حتي کلاسهاي مشاوره باشد تا علاوه بر دسترسي به فضايي خوب در شرايطي آزاد، امکان دسترسي به خدمات مورد نياز را داشته باشند.

در واقع زماني مي توان از ظرفيت اين پارکها استفاده کرد که تمام خدمات مورد نياز بانوان در اين فضاها به خوبي ارائه شود.

همچنين جاي برگزاري جشنواره هاي مختلف در اين پارک خالي است به نحوي که جشنواره هاي آشپزي، مد و لباس، فروشگاه هاي حجاب برتر و لباسهاي زنانه نيز مي تواند بخشي از نياز مراجعان به اين پارکها را برطرف کند.

اين در حاليست که تنها يکبار در اواخر سال گذشته برگزاري چنين جشنواره اي در اين پارک ترتيب داده شد که بدون ذکر دليل برگزاري آن به تعويق افتاد اما همچنان از برگزاري اين جشنواره خبري نيست.

مسير منتهي به پارک بانوان کرج نيازمند بازسازي

از جمله مواردي که در مورد پارک بانوان کرج آزاردهنده شده است و مسئولان بايد به اين امر توجه کنند مسير دسترسي بد به پارک بانوان است.

کساني که حتي براي يک بار به اين پارک سري زده باشند حتما ديده اند که پياده روي منتهي به اين پارک به دليل کنده کاري بسيار نامناسب است و اين براي بانواني که احتمالا با کالسکه به اين پارک مراجعه مي کنند يا براي معلولان مشکلاتي را ايجاد مي کند و در عين حال چهره اي ناخوشايند را براي اين پارک در قسمت بيروني رقم زده است.

در اين خصوص مادر يک کودک که کالسکه اي در دست داشت به خبرنگار مهر گفت: در عين حاليکه اين پارک داراي مزيتهاي زيادي است و من به عنوان مادري که کودکي شيرخوار دارد از همه لحاظ در اين پارک احساس راحتي و آرامش مي کنم اما در هنگام مراجعه به اين پارک بايد قيد استفاده از کالسکه بچه را بزنم يا در صورت استفاده کودکم با توجه به پستي و بلنديهاي موجود در پياده رو دچار مشکل شود.

وي افزود: در عين حال هم اگر بخواهم خطر عبور از خيابان را به خود بقبولانم کم عرض بودن خيابان منتهي به پارک مانع اين کار مي شود اين موضوع زماني که يک رديف ماشين جلوي پارک بانوان توقف کرده باشد محال است چون عرض اين خيابان تنها به اندازه عبور دو ماشين از کنار هم است.

اين شهروند افزود: اين در حاليست که استانداري البرز و باشگاه ميلاد نيز در اين خيابان و تنها در فاصله چند صد متري از اين پارک قرار دارد و حتي پياده روي جلوي استانداري نيز به اندازه اي کم عرض است که عملا مانع عبور کالسکه يا ويلچر از اين مکان مي شود اما مسئولان ماه هاست که اين مکان را با اين وضعيت به حال خود رها کرده اند.

وي با ابراز تاسف نسبت به چنين مشکلي گفت: اين مشکل به طور قطع براي معلولان دوچندان است چرا که من به عنوان مادري که نياز به استفاده از کالسکه براي فرزندم دارم مي توانم از امکانات ديگري هم استفاده کنم اما معلولي که تمام عمر بايد از ويلچر استفاده کند در صورت رويارويي با چنين نامناسب سازي هايي بايد قيد عبور از اين خيابان را بزند.

دو پارک بانوان در کرج در دست احداث است

رئيس سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج در اين خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: شهرداري کرج بنا دارد در هر محله پارکي را مختص به بانوان ايجاد کند اما با توجه به اينکه اين سايتها بايد داراي ويژگيهاي خاصي از جمله عدم مشرفيت و مساحت قابل توجه باشد در دسترسي به چنين فضايي محدوديت جدي داريم.

عباس زارع افزود: در اين خصوص تاکنون دو پروژه در دست راه اندازي است که يک سايت آن در فرديس شناسايي شده و سايت ديگر آن هم در مهرشهر در حال اجراست و تامين بودجه شده است.

وي ادامه داد: همچنين قرار است به ميزان سه هکتار نيز به پارک بانوان جهان افزوده شود همچنين عمليات اجرايي باغ ريحان در پارک شهيد چمران آغاز شده و با مجموعه اي از امکانات تا پايان سال به بهره برداري مي رسد. اين پارک در حال حاضر 30 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و براي اين سايت بازارچه فرهنگي، فرهنگسرا، قرائت خانه و ... در نظر گرفته شده است.

زارع در خصوص افزايش امکانات به تنها پارک موجود بانوان در کرج اظهار داشت: پيشنهاداتي در خصوص افزايش سطح امکانات به پارک جهان ارائه شده که ايجاد کلوپ بانوان يکي از اين طرح هاست همچنين ايجاد استخر، سونا، جکوزي، سالن بندنسازي، امکانات تفريحي بيشتر و تشکيل بازارچه مخصوص بانوان   از جمله اين پيشنهادات است که بايد تصويب شود.

رئيس سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج همچنين در خصوص مشکلات موجود در پياده رو منتهي به پارک جهان و مناسب سازي راه دسترسي به اين پارک گفت: اين کار وظيفه شهرداري است و امور مربوط به پارک صرفا به سازمان پارکها نمي شود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها