City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

راهنماي خوش گذراني در ديدني ترين جاده ايران (1395/05/01)

رودخانه، کوه، جنگل، غار، درياچه، سد، امامزاده و روستا. کمتر مي شود با يک تير اين همه نشان زد و جاده چالوس، تيري است به همه اين نشان ها. جاده چالوس با چم و خم هاي ديدني اش اگرچه مسيري سه چهار ساعته است براي رساندنه مسافران از تهران به شمال و به عکس اما مي توان ده ها مقصد بکر و ديدني را در همين جاده انتخاب کرد.
راهنماي خوش گذراني در ديدني ترين جاده ايران

 خود جاده چالوس، با خم هايش و در همجواري کوه هاي بلند و رود خروشان و درختان دل فريب، مسيري فراتر از يک محل عبور و سرشار از لذت و طراوت است.

اگر هميشه به خاطر فرصت کم از اين جاده تنها براي رفتن و بازگشتن بهره برده ايد، اکنون در فرصتي فراخ، به جذابيت هاي پرشمار جاده هم دل بدهيد. هر چند هر کدام از فرعي هاي جاده چالوس، شما را به منطقه اي بکر و زيبا و مظهري از مظاهر طبيعت مي رساند اما در اين متن با برخي از جاذبه هاي مشهورتر اين مسير آشنا مي شويد؛ جاذبه هايي که هر کدام از آنها مي توانند سفر شما را کامل و نوروزي به يادماندني برايتان بسازند.درياچه آب شيرين ولشت

درياچه آب شيرين ولشت، محصور شده در ميان کوه ها، يکي از زيباترين درياچه هاي ايران است. اين درياچه در حوالي مرزن آباد قرار دارد و بسياري از گردشگران در سفر به جاده چالوس سري به آن مي زنند.

معمولا آب تني در اين درياچه ممنوع است، اگر هم آزاد بود اين را بدانيد که ناگهان عمق آن زياد مي شود و به همين دليل بسيار خطرآفرين است.

راهنماي خوش گذراني در ديدني ترين جاده ايران

کجا بمانيم؟

در سفر به شمال ايران هر چه را جا مي گذاريد، چادر و وسايل برپايي کمپ را فراموش نکنيد. هر چند که در اين فصل ممکن است به علت ريزش باران و برف، مجبور به کرايه کردن اتاق باشيد که البته در منطقه شمال ايران از اين جهت هيچ وقت با مشکلي مواجه نمي شويد.

راهنماي خوش گذراني در ديدني ترين جاده ايران

چطور برسيم؟

براي رفتن به جاده چالوس بايد در مرکز خود را به کرج يا در شمال به چالوس برسانيد

جاده چالوس از شمال شهر کرج آغاز و به شهر چالوس در مازندران ختم مي شود. مسير 160 کيلومتري اين جاده را در صورت نبودن ترافيک يا موانع طبيعي مثل ريزش کوه، مي توان در کمتر از چهار ساعت پيمود؛ چرا که اين جاده نزديکترين راه براي سفر به غرب يا شرق خزر است. البته پيچ هاي اين جاده در خطر معروف اند؛ وقت رانندگي در اين جاده بايد بسيار احتياط کرد.

در اواخر مسير، جاده برايتان چند گزينه عالي گردشگري کنار گذاشته است

25 کيلومتر مانده به چالوس مي توانيد سراغ روستاها و درياچه اي برويد که شهرت شان به اندازه خود جاده است.

کلاردشت

نيازي به معرفي نيست. کلاردشت را همه مي شناسند. منطقه اي که به يکي از قطب هاي گردشگري شمال ايران تبديل شده که اين را از درياچه، جنگل، آب و هواي مطبوع و مناظر طبيعي دل انگيزش وام دارد. راه رسيدن به کلاردشت از جاده چالوس، مرزن آباد است. 25 کيلومتر قبل از چالوس از اين دو راهي به سمت غرب منحرف مي شويد و 20 کيلومتر بعد به کلاردشت مي رسيد.

منطقه کلاردشت خود متشکل از چندين روستاي زيباي به هم چسبيده است. جنگل زيباي «مازيچال» در ابتداي جاده «عباس آباد»، جنگل «آزو» و جنگل «مجل» در دو سمت دره کلاردشت، جنگل انبوه عباس آباد در انتهاي شمال غربي کلاردشت و آبشار «آکاپل» رودبارک از ديدني هاي ديگر اين دهکده رويايي هستند.

درياچه ولشت

ولشت، درياچه آب شيرني محصور در کوه هاي بلند البرز است که حدود 20 هکتار وسعت دارد. براي رفتن به ولشت دو راه داريد، راه اول دو کيلومتر بعد از مرزن آباد است که به سمت غرب منحرف مي شود و حدود 13 کيلومتر بعد شما را به درياچه خواهد رساند که 7 کيلومتر آن آسفالت و مابقي خاکي است.

راهنماي خوش گذراني در ديدني ترين جاده ايران

بعد از چند دقيقه رانندگي در اين جاده خاکي به يک سربالايي تند مي رسيد. اين گردنه پيچ در پيچ با انبوه درختان کاج را که پشت سر بگذاريد، ديگر به درياچه رسيده ايد.

مسير دوم هم از روستاي «کلنو»، درست وسط راه مرزن آباد به کلاردشت است. در ولشت مي توانيد از کناره هاي درياچه يا روي قايق هاي کرايه اي ماهي بگيريد. بيش از هر چيز دل به سکوت و آرامش و خنکاي کوهستان بدهيد و از بکر بيکرانه آن لذت ببريد. اطراف ولشت، امکاناتي نيست و فکر همه چيز را بايد از قبل بکنيد.

کندلوس

در روستاي تاريخ و طبيعت، کندلوس، به شگفتي ها و زيبايي هاي کم نظري دعوتيد. پنج کيلومتر بعد از مرزن آباد و از دوراهي «دوآب» که به سمت کجور حرکت کنيد، تابلوي «روستاي فرهنگي تاريخي کندلوس 42 کيلومتر» بهترين راهنما خواهد بود.

راهنماي خوش گذراني در ديدني ترين جاده ايران

در کندلوس يکي از زيباترين بافت هاي روستايي اقليم شمال کشور را خواهيد ديد و در کوچه هاي سنگفرش، کنار پنجره هاي چوبي و پرچين هاي کوتاه آن دل را تازه خواهيد کرد.

کندلوس در منطقه کجور و در تنگه «ميخساز» قرار دارد که قدمتي طولاني دارد. اگر بازديد از موزه کندلوس را از دست ندهيد، با بخشي از اين تاريخ آشنا خواهيد شد. قصه مينا و آن پلنگ معروفش مربوط به اين روستا و خانه اش هنوز پابرجاست.

چه مي بينيم؟

از همان ابتداي جاده چالوس مي توانيد منتظر جاذبه هاي مختلف طبيعي، تاريخي و مذهبي باشيد

سد اميرکبير

سد زيباي کرج يا همان اميرکبير، از اولين ديدني هاي مسير است. مي توانيد کنار سد توقف کنيد و در صورت داشتن امکانات از ماهيگيري در فضاي دل انگيز و ساکت سد لذت ببريد يا با سفري چند دقيقه اي با قايق روي درياچه سد، مي توانيد از روستاي زيباي «واريان» در آن سوي دريا درياچه هم ديدن کنيد.


روستاي سپهسالار

روستاي سپهسالار در 15 کيلومتري سد کرج هم مي تواند گزينه بعدي تان باشد. روستايي که امامزاده اي به نام ابراهيم (ع) از نوادگان حضرت علي (ع) و همسفران حضرت معصومه (س) و آبشار و تنگه زيبايي هم براي ديدن دارد. سپهسالار، در 5 کيلومتري غرب جاده چالوس است.آبشار نوجان

آبشار نوجان، در مسير روستاي زيباي نوجان است و اين روستا هم در کيلومتر 15 جاده کرج به چالوس قرار گرفته. اگر بخواهيد از آبشار زيباي نوجان ديدن کنيد، بعد از «پورکان» بايد وارد فرعي «نوجان» شويد و اين مسير پرپيچ و خم و ناهموار را 8 کيلومتر ادامه دهيد. اگر مسير روستاي «نوجان» را باز هم ادامه دهيد به روستاهاي «خووارس»، «دوروان» و «آتشگاه» هم مي رسيد که ديدن آنها هم خالي از لطف نيست.آبشار خور

17 کيلومتر بعد از کرج و نرسيده به سد کرج، اگر وارد مسير فرعي «خوزنگلا» شويد و اين مسير را هم 17 کيلومتر پر پيچ و تاب ديگر از ميان کوه ها و ابرها ادامه دهيد و از خوزنکلا، ارنگه و سيجان عبور کنيد به روستاي خور مي رسيد.

در مجاورت روستاي خور، بعد از نيم ساعت پياده روي در ميان درختان سيب و آلو و گيلاس به ديدار آبشار زيبايش برويد که از 50 متر بالاتر سقوط مي کند. در روستاي ارنگه که بين دو کوه زيباي پورا و گورا، در دشتي سرسبز محصور است، به زيارت امامزاده حسين (ع) برويد. هم زيارت کنيد، هم بناي صفوي امامزاده را سياحت کنيد وهم از ديدن قديمي ترين چنار ايران در حياط امامزاده که در فهرست آثار ملي نيز ثبت شده است، لذت ببريد.

شهرستانک

در 55 کيلومتري کرج و در دامنه هاي توچال، شهرستانک، روستاي سرسبز با صنوبرهاي بلندقامت و هواي مطبوع است. روستاي محبوب ناصرالدين شاه که هنوز هم يادگارهاي او در اين روستا هست. براي رفتن به شهرستانک بايد در کيلومتر 44 جاده، بعد از روستاي آسارا و با راهنمايي تابلوي بزرگ سبز رنگ وارد دوراهي شهرستانک شويد و 10 کيلومتر بعد به مقصد مي رسيد. البته اين روستا مسير کوهنوردي از غرب توچال در شمال تهران نيز دارد. در شهرستانک بازديد از کاخ ناصري و کتيبه قديمي اش، کوچه باغ هاي قديمي، چشمه گاه گيله، قلعه دزبند و درخت اورست يا هورست را هم از دست ندهيد.غار يخ مراد

اگر تفريح هاي ماجراجويانه را دوست داريد، چهار کيلومتري گچسر از جاده فرعي «شاه پل» و «کهن ده» مي توانيد به سمت غار يخ مراد در منطقه «آزادبر» برويد. اين غار به خاطر شکل و زيبايي هاي کم نظيرش بين طبيعت گردان حرفه اي معروف و محبوب است.

بهترين زمان براي ديدن اين غار همين فروردين است که قنديل هاي آن در يکي از زيباترين وضعيت ها هستند. در صورتي که غار از مقصدهايتان هست، ابزار و وسايل مناسب همراه خود برداريد. ضمنا اگر اهل کوهنوردي باشيد از همين مسير آزادبر مي توانيد به قله زيباي «کرچان» هم صعود کنيد و از يک سو درياي خزر و از سوي ديگر منظره اي به يادماندني از تهران بزرگ را ببينيد.

روستاي ميدانک

در کنار طبيعت، جاده چالوس براي شما يادگارهاي تاريخي دارد. در کيلومتر 60 جاده کرج به روستاي «ميدانک» مي رسيد. اينجا سراغ برج تاريخي معروف اين شهر را بگيريد. برج ميدانک، بنايي آرامگاهي متعلق به سده 7 و 8 هجري و با بناي هشت ضلعي است که البته از شخصيت مدفون در آن اطلاعات زيادي در دسترس نيست. ميدانک غار زيبايي هم دارد که در شمال شرقي اين روستا واقع شده است.

ديزين

در جاده چالوس، از جاذبه هاي ورزشي هم لذت ببريد. در کنار چندين قله معروف براي کوهنوردي، مي توانيد در پيست بين المللي اسکي ديزين در 75 کيلومتري شهر کرج، تفريحي جذاب و ورزشي مفرح را تجربه کنيد.

اين پيست داراي سه مسير تله کابين، دو تله سيژ، 23 پيست اسکي و هفت تله اسکي بشقابي و تله اسکي چکشي و پيست چمن است. در کنار اينهاز مين تنيس و واليبال و بازي کودکان و اسب سواري هم هست.

از دو مسير شمشک و جاده چالوس مي توان به ديزين رفت. اگر از کرج وارد جاده چالوس بشويد 65 کيلومتر بعد از کرج و از گچسر مي توانيد به جاي ادامه مسير شمال به «دلکوه» و سمت روستاي «ولايت رود» برويد. بعد از روستاي «ولايت رود» و پشت سر گذاشتن چندين مجتمع مسکوني به پيست اسکي ديزين مي رسيد.

روستا و آبشار هريجان

روستاي هريجان در حاشيه منطقه حفاظت شده هريجان قرار دارد و اگر بخواهيد شانس خود را براي ديدن کبک و کل و خرس و پلنگ هاي منطقه بيازماييد، بايد قبلش از سازمان حفاظت محيط زيست مجوز بگيريد. براي اين کار مي توانيد با شماره اداره حفاظت محيط زيست چالوس به شماره 33364022(011) تماس بگيريد.

هريجان به آبشار باريک و بلند و برازنده اش هم مشهور است و البته به دشت هاي سرسبز و روح انگيز اطرافش. مسير روستاي هريجان در حوالي گردنه هزار چم و چهار کيلومتر بعد از سياه بيشه از پشت رستوران جعفر ميردار سلطاني است. حدود چهار و نيم کيلومتر که در مسير خاکي اما کوبيده و جدا شده پيش برويد به روستا مي رسيد تا پاي آبشار يک ربع پياده راه است. در هريجان از بافت زيباي روستايي و کلبه هاي با سقف چوبي هم لذت ببريد.

کجا بگرديم؟

انتهاي جاده چالوس به شهر چالوس و ساحل خزر مي رسد.

ساحل دريا

در شهر چالوس مي توانيد از ساحل گرم خزر لذت ببريد. البته بايد چند دقيقه اي را تا ساحل دريا طي کنيد. ساحل «راديودريا» در 5 کيلومتري شهر چالوس از معروف ترين ساحل هاي شنا در نزديکي اين شهر است. در اين مناطق ساحلي امکاناتي مثل آلاچيق، پارک جنگلي، مناطق سالم سازي شده شنا، پارک بازي کودکان و انواع فروشگاه و سوييت اجاره اي در دسترس است.


کاخ چاي خوران

يکي از آثار تاريخي زيباي چالوس، کاخ چاي خوران است که در دوره رضاخان ساخته شد و همانطور که از نامش پيداست، مخصوص استراحت هاي موقت و کوتاه بوده. اين کاخ که در فهرست آثار ملي هم ثبت شده، در جنوب ميدان معلم قرار دارد و فعلا اداره ميراث فرهنگي چالوس در آنجا مستقر است.


مرداب کندوچال

در مسير رسيدن به چالوس از جاده چالوس، مي توانيد به مرداب کندوچال در نزديکي جنگل «في ين» سري بزنيد. غير از درختان جنگلي که دورتادور آن را فرا گرفته اند، نيزار و گياهان مردابي در اين منطقه کم نيست. براي رسيدن به اين مرداب بايد تا پنج کيلومتري چالوس و روستاي «سي نوا» برويد، اگر هم خواستيد مي توانيد در محوطه اطراف مرداب چادر بزنيد.


چه بخريم؟

سه شنبه هاي چالوس

شهر چالوس يک «بازار روز»دارد که مي شود آنجا انواع ميوه هاي خوش آب و رنگ روز را به اضافه انواع ترشي و رب انار و آلو بخريد. چالوس يک «سه شنبه بازار» معروف هم دارد که از صبح تا غروب آفتاب در منطقه «هَچي رود» برپا مي شود و انواع محصولات روستايي و صنايع دستي منطقه در آن فروخته مي شود.


نویسنده : لیلا چیذری
منبع : همشهري سرزمين من

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • جاده چالوس

    رودخانه، کوه، جنگل، غار، درياچه، سد، امامزاده و روستا. کمتر مي شود با يک تير اين همه نشان زد و جاده چالوس، تيري است به همه اين نشان ها. جاده چالوس با چم و خم هاي ديدني اش اگرچه مسيري  براي رساندن مسافران از تهران به شمال و به عکس هست اما مي توان ده ها مقصد بکر و ديدني را در همين جاده انتخاب کرد.

    0 دیدگاه 1088 بازدید


تگ ها