City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پايتخت فراموش‌شده دباغ‌خانه‌هاي ايران (1395/05/02)

تاريخ صنعت چرم‌سازي ايران از زمان فعاليت اين حرفه در همدان محاسبه مي‌شود درحالي‌که برند چرم همدان به نام ديگر استان‌ها زده‌شده و پايتخت دباغ‌خانه‌هاي ايران فراموش‌شده است.
پايتخت فراموش‌شده دباغ‌خانه‌هاي ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، درگذشته‌هاي نه‌چندان دور استان همدان به لحاظ بهره‌مندي از مراکز دام‌پروري درزمينهٔ توليد مصنوعات چرمي به‌خصوص مصنوعاتي از نوع چرم گاوي از شهرت خاصي برخوردار بوده و حتي چرم توليدي در همدان به علت کيفيت و کميت خاص آن از مشهورترين چرم‌هاي توليدي کشور بوده و آوازه کيفيت آن به ديگر کشورها نيز مي‌رسيده است.

بر اساس مکتوبات قابل استناد مربوط به سفرنامه‌ها، سابقه شهرت چرم همدان به دوره قاجار مي‌رسد و وجود راسته دباغ‌خانه در بازار سنتي همدان که به لحاظ معماري به دوره قبل از قاجار برمي‌گردد بيانگر سابقه ديرين دباغي سنتي در شهر همدان است.

۹ دهه پيش بازار تاريخي همدان ۱۵۰ دکان دباغي داشته است

تاريخ را که ورق مي‌زنيم مشاهده مي‌شود که سال ۱۹۲۱ ميلادي يعني حدود ۹ دهه پيش بازار تاريخي همدان ۱۵۰ دکان دباغي داشته که اکنون اين تعداد بسيار کاهش‌يافته و تا سال‌هاي اخير در شهر همدان تنها سه دباغ‌خانه شامل دباغ‌خانه «سنگ شير»، دباغ‌خانه «قانتور» و دباغ‌خانه «آقايي» فعال بود که متأسفانه پس از گذشت زمان دباغ‌خانه «سنگ شير» و «قانتور» به‌مرور تعطيل و از بين رفته‌اند و دباغي در همدان اين روزها نفس‌هاي آخر را مي‌کشد.

گذشته از وضعيت دباغ‌خانه‌ها در استان همدان ذکر اين نکته ضروري است که حتي توليد چرم به شيوه مدرن و صنعتي نيز با احداث اولين کارخانه چرم ايران در شهر همدان و در سال ۱۳۱۲ کليد خورد اما متأسفانه طي دهه‌هاي گذشته، اين صنعت متأثر از تغييرات اجتماعي، اقتصادي، سياسي و کالبدي بازار و تغييرات مکاني و جابجايي کارگاه‌هاي دباغي رو به افول گذاشت و ساختار اين شيوه سنتي از دباغي دگرگون شد.

تعداد مغازه‌هاي چرم‌دوزي اين بازار به کمتر از انگشتان دست رسيده است

با توجه به اين پيشينه تاريخي صنعت چرم در همدان و وجود راسته‌بازاري به نام چرم‌دوز خانه در بازار قديمي شهر همدان، امروز شاهد از رونق افتادن اين صنعت در همدان هستيم تا جايي که در راسته‌بازاري که درگذشته‌هاي نه‌چندان دور مغازه‌هاي بسياري در حوزه چرم و صنايع چرمي در آن فعاليت مي‌کردند، اکنون تعداد مغازه‌هاي چرم‌فروشي و نه چرم‌دوزي اين بازار به کمتر از انگشتان دست رسيده است.

براي اينکه سري به راسته چرم‌دوزان همدان که ارتباط مستقيمي با دباغ‌خانه‌ها دارند بزنيم، از ميدان امام خميني(ره) وارد بازار قديمي آن مي‌شويم. ابتدا راسته‌بازار زغالي‌ها را پشت سر مي‌گذاريم و به دومين راسته‌بازار يعني سبزه‌ميدان مي‌رسيم و پس از سبزه‌ميدان، راسته‌بازارهاي پيوسته همدان به نام‌هاي نخود بريز خانه، حلبي‌ساز خانه، صابوني‌ها، کفش دوز خانه را طي مي‌کنيم تا به چرم‌دوز خانه مي‌رسيم.

نزديک راسته‌بازار چرم‌دوز خانه که مي‌شويم بوي چرم تازه به مشام مي‌رسد اما در ميان اين راسته تنها چند مغازه چرم‌فروشي ديده مي‌شود و بيشتر مغازه‌هاي اين راسته به فروش لباس اختصاص‌يافته است.

راسته را قدم مي‌زنيم و اطراف را به‌دقت نگاه مي‌کنيم، کيف و کفش‌هاي چرمي و کمربندهايي که از ورودي برخي مغازه‌ها آويزان شده‌اند ناخودآگاه ذهن را به سمت روزهاي نه‌چندان دور اين بازار مي‌کشاند که از ابتدا تا انتهاي آن را چرم‌دوزها تشکيل مي‌دادند.

پيش‌قدم مي‌شوم و به سراغ يکي از فروشنده‌هاي اين راسته‌بازار مي‌روم و پس از سلام و احوالپرسي از درآمد و فروشش سؤال مي‌کنم.

محسن اعتمادي بابيان اينکه خوشبختانه اين روزها حال‌وروز کسب‌وکار در اين راسته‌بازار بهتر شده است، به حضور مسافران در شهر همدان اشاره‌کرده و مي‌گويد: هر مسافري که به همدان وارد مي‌شود حتماً سري به راسته‌بازار چرم همدان مي‌زند.

وي گفت: بيشتر خريداران چرم همدان مردم و مسافران ساير استان‌ها هستند.

وي بابيان اينکه به اذعان مسافران قيمت چرم در همدان در قياس با زحمتي که براي تهيه کالا صرف شده است، منصفانه‌تر است، گفت: کاش اين راسته‌بازار اصالت خود را حفظ مي‌کرد و برندي براي استان همدان مي‌ماند.

چرم توليدي در همدان به لحاظ کيفيت قابل قياس با چرم‌ ديگر استان‌ها نيست

وي بابيان اينکه چرم توليدي در همدان به لحاظ کيفيت قابل قياس با چرم‌هاي توليدي ديگر استان‌ها نيست، ادامه داد: درگذشته بيشتر کارهاي چرم‌دوزي در اين بازار به دست استادکاران اين حرفه انجام مي‌شد هرچند اکنون در چرم‌دوز خانه همدان تنها چند مغازه کوچک، منسوجات چرمي توليدشده در کارگاه‌ها را به فروش مي‌رسانند و ديگر مانند گذشته فعاليت چرم‌دوزي در اين بازار انجام نمي‌شود.

عليزاده نيز هنرمندي است که از ۸ سالگي به دليل علاقه‌ به پيشه پدري‌اش وارد عرصه چرم‌سازي شده و اکنون بيش از ۲۵ سال است که در هنرش ثابت‌قدم مانده و رمز ماندگاري هنرش را کيفيت کار مي‌داند.

وي که هم اکنون با ۳ نيروي کار، کارگاه چرم‌سازي‌اش را اداره مي‌کند سالانه ۴۰ هزار قطعه چرم، شامل کيف، لوازم شکار، لوازم سوارکاري توليد مي‌کند و بيشتر آثار توليد شده‌اش را به بابل، شيراز، رشت، دزفول، اهواز و کرمانشاه صادر مي‌کند.

وي با بيان اينکه در سالهاي نه چندان دور اين صنعت با رکود مواجه بود و مسئولان توجه خاصي به اين صنعت نداشتند، گفت: علي‌رغم توجهي که اخيراً به اين صنعت شده اما مشکلاتي همچنان بر سر راه صنعت چرم وجود دارد به گونه اي که در حال حاضر تعدادي از هنرمندان بدون آموزش و مربي آثاري را توليد مي‌کنند که اين مسئله باعث مي‌شود کيفيت در کارها رعايت نشود.

همدان به پايتخت دباغ خانه ايران معروف بود

اما در همين زمينه رئيس اتحاديه کيف و کفش چرم همدان در گفتگو با مهر با بيان اينکه در گذشته همدان به پايتخت دباغ خانه ايران معروف بود و تمام صادرکنندگان چرم وکارخانه هاي چرم و افرادي که در کشورهاي خارجي افتخارات خيلي خوبي در اين صنعت داشتند از استان همدان بودند، گفت: شهر همدان در صنعت توليد چرم سابقه ۹۰ ساله دارد

احمد گازراني با اشاره به اينکه همدان پتانسيل آن را دارد که صفرتا ۱۰۰ صنعت چرم را به توليد برساند، گفت: سعي شده تا توانمندي و ظرفيت هاي استان همدان براي مسئولان کشوري ارائه شود.

وي با بيان اينکه سازمان يونيدو با تقبل هزينه، کلاس هاي آموزشي را براي پيشبرد صنعت چرم برگزار کرده است، گفت: اتحاديه کيف و کفش چرم همدان با همکاري و حمايت صندوق کارآفريني اميد شماري از کارآفرينان فعال را با اعطاي تسهيلات ۱۰۰ ميليوني توماني با سود ۴ درصد براي خريد ماشين آلات پيشرفته کمک کرده است.

بايد توليد چرم به استاندارد جهاني برسد

گازراني به ضعف صادرات چرم استان همدان اشاره کرد و گفت: بايد توليد به استاندارد جهاني برسد تا بتوان اجناس را صادر کرد و کشورهاي ديگر نيز از اين صنعت استفاده کنند.

وي با تاکيد بر اينکه بايد حوزه صنعت چرم استان به نحوي مديريت شود که سرمايه‌گذاران سرمايه‌هاي خود را از واسطه‌گري به توليد منتقل کنند، به برنامه ريزي براي تشکيل خوشه چرم در همدان اشاره کرد و گفت: هزار واحد سنتي و صنعتي چرم در استان همدان فعاليت مي‌کند که به‌طور مستقيم و غيرمستقيم ۱۲ هزار نفر در اين واحدها مشغول به کار هستند.

احمد گازراني با بيان اينکه تلاش بر اين است که دانشگاه چرم استان همدان ايجاد شود، بيان کرد: اگر خوشه صنعتي تشکيل شود در کنار خوشه، توليد کنندگان استان به کشورهاي صاحب نام در راستاي الگو برداري اين صنعت اعزام مي شوند.

احمد گازراني با اشاره به اينکه امروز بايد استان به نحوي مديريت شود که سرمايه گذاران سرمايه هاي خود را از واسطه گري به توليد منتقل کنند، افزود: امروز اگر به دنبال کسب و کار، توسعه و اشتغالزايي پايدار در کشور باشيم چرم يکي از صنعت هايي است که تمام اين موضوعات را در خود جاي داده است.

گازراني با اشاره به اينکه صنعت چرم استان همدان از صنعت طلا مطرح تر است، عنوان کرد: کشورهاي همسايه ايران در صنعت چرم عقب تر هستند و فقط ترکيه در صنعت چرم از ايران جلوتر است.

وي عنوان کرد: کفش و کيف توليد همدان در تهران با برند يک شرکت و کارخانه ديگر عرضه مي شود که اين خود يک مشکل است و بايد تلاش شود برند همدان را احيا کنيم.

شرط حمايت از يک صنعت اثبات خوشه اي بودن آن است

مدير عامل صندوق کارآفريني اميد در همدان نيز در گفتگو با مهر با بيان اينکه شرط حمايت از يک صنعت اثبات خوشه اي بودن آن است، گفت: در همدان شهرکهاي صنعتي که متولي اين امر هستند بررسي خوشه اي بودن صنعت چرم همدان را در اولويت کاري خود قرار نداده اند اما با اين وجود صندوق کارآفريني اميد حمايت از اين صنعت را به عهده گرفته است.

محسن افروخته با اشاره به حمايت سازمان يونيدو از صنعت چرم همدان گفت: تاکنون يونيدو حمايتهايي از جمله آموزش را آغاز کرده و اگر خوشه اي بودن اين صنعت اثبات شود حمايت هاي ديگر نيز آغاز خواهد شد.

مدير عامل صندوق کارآفريني اميد در همدان با بيان اينکه براي موفقيت يک فعاليت اقتصادي فقط منابع مالي کافي نيست، عنوان کرد: منابع مالي بخش کوچکي از اين اتفاق است و بايد آموزش ها نيز در اولويت باشد.

وي با بيان اينکه اميدواريم با اين حمايت هاي يونيدو بازار چرم همدان خود را در بيشتر بشناساند، گفت: همدان مرکز چرم است اما هنوز نمودي در بازار و فروشگاهها ندارد.

با اين تفاسير پرواضح است که استان همدان با داشتن قدمتي طولاني در صنعت چرم به دليل کم توجهي‌ها و بي‌مهري‌ها مورد غفلت قرارگرفته و بايد با حمايت هاي مضاعف به کمک اين صنعت در همدان شتافت و آن را احيا کرد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها