City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کَت هاي دزفول؛ جاذبه گردشگري منحصر بفرد فصل گرما (1395/05/02)

با فرارسيدن فصل گرما، کت هاي موجود در کنار رودخانه دز به يکي از محبوب ترين تفريحات خانواده هاي دزفولي و گردشگران خوزستاني تبديل شده اند.
کَت هاي دزفول؛ جاذبه گردشگري منحصر بفرد فصل گرما

به گزارش بزنيم بيرون ،  کت‌هاي دزفول پناهگاه يا خنک‌کننده هاي ساخت بشر در روزگار دور هستند. صخره‌هايي که مردم شهرستان دزفول از گرماي داغ تابستان‌ به آن پناه مي‌برده‌اند. با اين‌حال آنطور که کارشناسان مي‌گويند هنوز تاريخ دقيق پيدايش و ساخت کت ها مشخص نشده است.

کت‌هاي دزفول در دل صخره‌هاي کنار رودخانه  که از جنس سنگ کانگرومرا تشکيل شده‌اند، حفر شده اند و در گذشته اغلب براي فرار از گرماي طاقت‌فرساي تابستان مورد استفاده مردم بوده‌اند.

ديواره‌ کت‌ها ارتفاعي بين دو تا چهار متر داشته و سقف آن‌ها به وسيله سنگ‌هاي ريز و درشت که به شکل‌ طبيعي زمين هستند، تزئين شده‌اند. مساحت کت‌ها بسته به امکان توسعه و کاربرد آنها از ۵ مترمربع شروع شده و تا بيش از۱۰۰ مترمربع نيز حفر مي‌شوند.

با وجودي که استان خوزستان يکي از گرم ترين استان هاي کشور است اما در شمال اين استان يعني شهرستان دزفول، عبور رودخانه دز از وسط اين شهر، تفريحگاه هاي متنوعي براي فصول گرم سال فراهم کرده که آن را از ساير شهرهاي اين استان متمايز مي کند و در فصول گرم سال نيز مي تواند علاوه براستفاده مردم اين شهر و شهرهاي اطراف، مقصد گردشگري ساير هموطنان علاقمند به طبيعت و تفريحات تابستانه باشد، تجربه اي که در نوع خود منحصر به فرداست. يکي از اين تفريحات حفره هاي غار مانندي هستند که در کنار ساحل رود دز حفر شده اند و در بين مردم دزفول به کت (kat) مشهور هستند.

مکاني براي فرار از گرما

مدير انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در اين رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار مي کند: در  شرق‌شناسي روسي، کلمه کت را به معناي کندن ترجمه کرده اند. فرهنگ دهخدا واژه کت  را کاريز، و کاريزکن را/ کت کن/ معني مي‌کند و در مورد کاريز مي نويسد: کاريز، جوي آبي را گويند که درزيرزمين بکنند، تا آب از آن روان شود. (در دزفول کاريز به قمش يا قنات شهرت دارد). در فرهنگ عربي نيز "کهف" معنايي معادل کت دارد.

محمد آذرکيش مي افزايد: اين موضوع که کت‌ها در چه زماني و توسط چه کساني حفر شده‌اند به طور کامل مشخص نشده اما آن چه مسلم است اين است که در گذشته که وسايل خنک کننده مانند امروز وجود نداشت مردم دزفول براي فرار از گرماي هوا در تابستان و هم چنين استفاده از آب رودخانه دز، شنا کردن در آن و لذت بردن از محيط، اين فضاها را در صخره‌هاي مجاور رودخانه دز ايجاد کرده‌اند و به آن‌ها پناه مي‌بردند.

وي عنوان مي کند: اين درحالي است که در زمان‌هاي گذشته افرادي با عنوان ميراب يا آب‌سالار وظيفه کنترل ورودي به تونل‌هاي آبرساني و شبکه‌هاي آبياري زيرزميني آن زمان شهر دزفول را بر عهده داشتند که اين افراد از کت‌ها براي اقامت در کنار دهانه ورودي آب به شبکه آبرساني که در زبان محلي به قمش (قنات) معروف‌اند، استفاده مي‌کردند.

محبوب با کارکرد گردشگري

اين فعال و کارشناس ميراث فرهنگي ادامه مي دهد: امروزه کت ها همچنان محبوبيت خود را حفظ کرده‌ و به محلي تفريحي با کارکرد گردشگري تبديل شده‌اند. مردم بسياري از شهرهاي مختلف، به خصوص شهرهايي با آب و هواي گرم در تابستان به شهر دزفول آمده و ساعاتي از شبانه‌روز را درون اين کت‌ها و در کنار ساحل زيباي رود دز مي‌گذرانند.
 

آذرکيش يادآور مي شود: شبيه بودن فضاي درون کت ها به غار و نزديکي به رود موجب مي شود، اقامت در اين کت ها در طول گرماي روز براي مردم بدون استفاده از هيچ گونه وسايل برقي و خنک کننده و براي فرار از زندگي ماشيني، دلپذير و لذت بخش باشد.

وي اضافه مي کند: علاوه بر آن در محل‌هايي که عمق رود مناسب است با رعايت نکات ايمني (استفاده از جليقه و يا آشنايي مناسب با فنون شنا و قسمت هاي با شدت جريان مناسب آب) شنا در رودخانه تفريحي بسيار لذت بخش است. همچنين مجاورت با رود دز فرصت استفاده از قايق سواري و انواع ورزش هاي آبي ديگر نظير جت اسکي، ماهي گيري و… را فراهم مي آورد.

آذرکيش در ادامه مي گويد: در دزفول با نزديک شدن به ماه هاي گرم سال، خانواده‌هايي که کت‌هايي در اختيار دارند همانند خانه تکاني ايام نوروز آن‌ها را براي استفاده مهيا مي‌کنند. همچنين برخي نيز کت هايي براي استفاده گردشگران و مسافراني که به اين قصد به دزفول سفر مي کنند آماده مي کنند. علاوه بر فصل تابستان در ايام نوروز نيز اين کت‌ها جاذبه‌ خاصي براي مهمانان نوروزي دارند چرا که در کمتر شهري چنين مجموعه اي کنار رودي زلال همچون دز شکل گرفته است، به همين سبب استقبال خاصي از آنها مي شود.

وي بيان مي کند: معروف‌ترين کت دزفول که در مثل‌هاي دزفولي نيز آورده مي‌شود “کت حاج فرج” نام دارد، دهانه کت حاج فرج از ديگر کت‌ها بزرگ‌تر و متمايزتر است و گفته مي‌شود که باني و سازنده اين کت شخص خيري به نام حاج ‌فرج‌الله بوده که در ابتدا آن را براي طلاب ساخته تا در فصل تابستان براي درس خواندن در مضيفه نباشند. اين کت‌ بعدها به يک استراحتگاه عمومي تبديل شد زيرا در آن زمان‌ براي ورود به کت‌ نيازي به گرفتن اجازه از ديگران نبوده است.

پراکندگي کت ها

مدير انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول همچنين اظهار مي کند: در طول مسير رودخانه دز کت هاي زيادي وجود به صورت دست کنده در طول زمان به وجود آمده است. در ساحل اين رود هميشه جاري در شهرستان دزفول، از پايين دست سد دز، کت هايي به صورت پراکنده وجود دارند که در منطقه گلال و کوپيته در شمال شهر دزفول تا طال خاني، تراکم اين کت ها از ساير نقاط بيشتر است. همچنين برخي کت ها در منطقه دووه در وسط شهر، همچنان مورد استفاده قرار مي گيرند.

تلاش براي درآمد زايي

به گزارش مهر، با توجه به شرايط آب و هوايي شهرستان دزفول، کت ها از خردادماه که اوج گرماي هوا است تا مهرماه پذيراي گردشگران و علاقمندان هستند. اکنون نيز با توجه به شدت گرما در سال جاري روزانه شاهد حضور خانواده هاي بسيار زيادي در اطراف رودخانه دز به ويژه در کت ها هستيم. کت هاي دزفول با وجود تمام امتيازات و ويژگي هاي منحصربه فردي که دارند اما از آنجايي که عمدتا مربوط به افراد خاص و يا ادارات هستند باعث شده تا عده اي از مردم از بهره مندي از اين جاذبه هاي گردشگري محروم باشند. بنابراين پيشنهاد مي شود که تعدادي از اين کت ها با سرمايه گذاري شهرداري و بابرنامه ريزي اصولي به کت هاي عمومي تبديل شوند تا با ايجاد برخي امکانات در کنار آنها، بتوان خدمات خوبي به مردم و گردشگران براي درآمد زايي ارائه کرد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها