City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پيشنهادهاي تابستاني از نويسنده‌هاي مشهور دنيا (1395/05/06)

«گاردين» در گزارشي که به رسم هر سال منتشر مي‌کند، سراغ تعدادي از نويسندگان مطرح رفته و ليستي از کتاب‌هاي پيشنهادي‌شان را درآورده است. اين فهرست شامل کتاب‌هايي مي‌شود که اين چهره‌هاي صاحب‌نظر خوانده‌اند يا قصد مطالعه آن‌ها را دارند و براي تعطيلات فصل تابستان به خوانندگان خود پيشنهاد مي‌کنند.
 پيشنهادهاي تابستاني از نويسنده‌هاي مشهور دنيا

«ليزا مک‌اينرني»، برنده جوايز «بيليز» و «تي. اس اليوت»

من درباره کتاب‌هايي که قرار است اين تابستان بخوانم، خيلي کنجکاو و خوش‌بين هستم و به طور ويژه انتظار خواندن «استخوان‌ها خورشيدي» از «مايک مک‌کورمک» را مي‌کشم. اين اثري تجربي است که کلا در يک جمله از نظم و بي‌نظمي و عشق و از دست دادن گفته است. کتاب ديگري هم براي اواخر تابستان پيشنهاد مي‌کنم:  «لقاء الهي» اثري از «مايکل هيوز» (جان موري) که مشمول زمان و ژانر نمي‌شود. اين کتاب را گذرگاهي بين «ديويد ميچل» و «هيلاري منتل» ‌ لقب داده‌اند. بنابراين من را با لب و لوچه آب‌افتاده براي خواندن آن تصور کنيد.

«گياهخوار»  هانگ کانگ با ترجمه «دبورا اسميت»، اثري رويايي و در عين حال کابوس‌وار بود. به راحتي آن را در دسته بهترين کتاب‌هايي که  طي سال‌هاي گذشته خوانده‌ام، ‌مي‌گذارم. يکي ديگر از کتاب‌هاي تابستاني من «لکه قرمز» است که اولين رمان يک هم‌وطن ديگر يعني «اي. ام پرسي» ‌ است. اين کتاب تريلري درباره يک ايرلندي است که در استراليا گم شده است.

«کولم تويبين»، برنده جوايز «ايمپک دوبلين»، «کاستا» و «پن» ايرلند

«آرواره‌ها» ‌يک کابوس شاد است، ‌اين کتاب باعث شد من در حالي که به خود مي‌لرزيدم، ‌نتوانم جلو خنده پرسروصدايم را بگيرم. «مايک مک‌کورمک» هميشه از ماجراجوترين و جاه‌طلب‌ترين نويسنده‌هاي ايرلندي بوده. «استخوان‌هاي خورشيدي» او در تنها يک جمله پرطنين، داستان يک خانواده در ايرلند معاصر را روايت مي‌کند. «راهي به سوي بهار: زندگي و مرگ در فلسطين» نوشته «بن ارنريچ» نتيجه سه سال رفت‌وآمد به کرانه باختري رود اردن‌ و زندگي در شهرها و روستاهاي آنجاست.

به نظر مي‌آيد اين کتاب همراه خوبي براي «يک ماه کنار دريا: ملاقات‌هايي در غزه» اثر «درولا مورفي» و «بين رودخانه و دريا»ي همين نويسنده  باشد. «مورفي» در اين کتاب آخري با نگاه  نافذش زندگي روزمره مردم خاورميانه را موشکافي کرده است. رمان «بازگشت» از «هشام مطر» هم که در آن داستان دستگيري و ناپديد شدن پدرش را روايت کرده، من را ميخکوب کرد.

«اليف شافاک»، نامزد جوايز «ايمپک» دوبلين، «بوکر» آسيايي و «اورنج»

اولين کتاب ليست تابستاني من «بازگشت» هشام مطر است. من هميشه روايت نرم و مهربان و در عين حال به همان اندازه قوي و مجذوب‌کننده‌ «مطر» را ستايش کرده‌ام. جست‌وجوي يک پسر براي پيدا کردن پدرش، ‌احساس تعلق، ‌ تنش بين سرزمين مادري و دوري از وطن و ترکيب مسائل شخصي  با سياسي، ‌ همه اين‌ها براي من خوشايند است. کتاب ديگري که منتظر خواندنش هستم، «کتابخانه‌دارهاي گردن‌کلفت تيمبوکتو و رقابتشان براي نجات ارزشمندترين دست‌نوشته‌هاي جهان» ‌نوشته «جوشوا همر» است.

تيمبوکتو زماني يک قطب فرهنگي و مرکز ايده‌ها، خلاقيت‌ و کتاب‌ها هم به زبان عربي و هم آفريقايي بوده و «همر» در اين کتاب، تقابل دو تفسير متفاوت از اسلام را پررنگ مي‌کند؛ يکي آن‌ها که سعي دارند آزادانديشي و جمع‌گرايي را از بين ببرند و ديگر آن‌ها که عزمشان را براي نجات کتابخانه‌ها و قرن‌ها انديشه از دست اين افراط‌گرايان خرج کرده‌اند.

من همچنين به همه توصيه مي‌کنم «اوديسه نو: ‌داستان بحران پناهندگان اروپا» را هم مطالعه کنند. «پاتريک کينگزيلي» ‌ کتابي قوي و برانگيزاننده به ما هديه کرده.

«ايِن رنکين»، برنده جايزه «ادگار آلن پو» و جايزه بزرگ ادبيات پليسي فرانسه

من به تازگي  «خانه بليک» ديکنز را که براي يک سخنراني چند هفته‌اي در «ايبردين» بايد مي‌خواندم، تمام کرده‌ام. استراق سمع بازيگران متعدد و افسارگسيخته داستان‌هاي ديکنز، ‌هميشه لذت‌بخش است. در ماه اوت با چند نويسنده در جشنواره بين‌المللي کتاب ادينبورگ مصاحبه مي‌کنم و اين به معناي غوطه‌ور شدن در پيشنهادات «تيم برجس» موسيقي‌دان، ‌ «استوارت لي» کمدين و «فردريک فورسايث» نويسنده آثار تريلر است. بعد از اين ديدار مي‌توانم برگردم و به سراغ تل کتاب‌هاي نخوانده‌اي که کنار تختم گذاشته‌ام، بروم.

  «اندرو موشن»، ملک‌الشعراي انگلستان از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹

«همه آنچه انسان هست» به قلم «ديويد زالاي» همه آنچه را انتظار داريد در يک رمان خوب بيابيد، دارد؛ صدايي بسيار ممتاز، ساختاري اصيل، ‌ روندي عالي، بذله‌گويي گستاخانه که با جديتي غمگين ترکيب شده. اين کتاب ظهور پرثمر وعده‌هاي استثنايي  «ديود زالاي» در سه کتاب قبلي اوست. ‌مجموعه جديد «دنيز رايلي»، «چيزي در جواب بگو» يادآوري تاثيرگذاري براي اين است که او يکي از بهترين شاعران کنوني است.

«کازوئو ايشي‌گورو»، برنده «بوکر» و مدال شواليه فرانسه

«بازگشته: پدران،  پسران و زمين بين آن‌ها» به قلم «هشام مطر» خاطرات تاثيرگذار و يکدستي درباره زندگي يک خانواده است که در جريان وقايع وحشيانه خاورميانه از هم مي‌پاشد. بارقه‌هاي اميد که با جنبش «بهار عربي» ‌ در ابعاد فردي و ملي شکل گرفته، با قدرت در تمام داستان نمود پيدا مي‌کند، چون خشم «مطر»  کنترل‌شده است و باور او به انسانيت تيره نمي‌شود. رمان دلنشين و مختصر «يکشنبه مادرانه» ‌ عشق، ‌ شور و هماهنگ شدن‌هاي معمولي را نشان مي‌دهد که در مقابل ميله‌هاي سيستم ناعادلانه طبقاتي انگليس قد علم مي‌کند.

«روزهاي بي‌پايان»  هم رماني از «سباستين بري» يک وسترن شاعرانه سطح بالا و پرخشونت است که تصوير جامعي از آمريکا را از زمان شکل‌گيري ارائه مي‌کند.

«جولين بارنز»، برنده جوايز «بوکر» و «فمينا»

من اخيرا «شروعي در زندگي» اولين رمان «آنيتا بروکنر» را دوباره خواندم و باعث شد فکر کنم شايد بهتر است از انتشار کتاب‌هاي رمان‌نويسان، تا قبل از ۵۳ سالگي جلوگيري شود. اين‌جوري آن‌ها سبک خود را کاملا انتخاب کرده و به ديدگاهي پخته، يکدست و شخصي از دنيا رسيده‌اند. اين رمان تقريبا بي‌نقص هم به حقيقت‌گويي رقابت‌گونه «بالزاک» ‌در برابر «ديکنز» پرداخته. اما اين روزها کاملا در «زمان دست‌دوم»  کتاب خارق‌العاده «سوتلانا الکسي‌يويچ» غرق شده‌ام. اين کتاب شبيه پرده منقش شفافي است که دوران پساشوروي روسيه را روايت مي‌کند.

«ويليام بويد»، برنده جوايز «کاستا» و «ايمپک» دوبلين

اين تابستان خودتان را با شعر بترکانيد. کسي که از دنياي هنر دور است هم بايد کتاب فوق‌العاده «چشم  شيشه‌اي مادربزرگم: نگاهي به شعر» از «کريگ راين» را بخواند. اين اثري پرشور و احساس، اساسي و ماندگار است. «منتخب  اشعار»  مک‌کندريک هم که قطعاتي سطح بالا، ‌لطيف و شگفت‌انگيز را دربردارد، به وضوح شاعرش را به عنوان يک استاد مدرن شناسانده است. آخرين اثر هم «حلقه يشم»، اولين مجموعه  شعر «سارا هويي» ‌ است که نشان مي‌دهد هنوز هم صداهاي نو مي‌توانند بار موسيقايي خود را در ترکيب با هوش زيرکانه ارائه کنند.


نویسنده : ترجمه: مهری محمدی مقدم
منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها