City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باغ تاريخي آقاي کرمان، در انتظار آباداني (1395/09/29)

کرمان; قدمتي به بلنداي آفتاب دارد، کرمان از نادر شهرهايي است که مجموعه اي از جاذبه هاي مختلف را در خود جاي داده و داراي باغ هاي زيبا و مصفايي است که بيش از يک قرن قدمت دارند و پيشنه تاريخي کرمان محسوب مي شوند. که به تشريح برخي از اين باغ ها مي پردازيم:
باغ تاريخي آقاي کرمان، در انتظار آباداني

به گزارش پرتال گردشگري بزنيم بيرون ،  باغ شاهزاده، باغ زيبا و مصفايي که با بيش يک قرن قدمت و پيشينه تاريخي در دامان کوه هاي سر به فلک کشيده هزار (کوه هاي نيگران) آرميده و چشم و چراغ باغ هاي کنوني ايران به شمار مي رود. اين باغ در سال ۱۲۹۷ ه.ق به وسيله عبدالحميد ميرزا فرمانفرما ناصرالدوله شاهزاده قاجار و بيست و ششمين فرمانده اين عصر بنا شد. اين باغ داراي دو عمارت دو آشکوبه در قسمت غرب و شرق است و حوض ها و فواره هاي متعدد اين دو مجموعه را بهم وصل مي کند. در طرفين اين دو عمارت اطاق هاي متعددي وجود دارد که امروزه مکان مناسبي براي پذيرايي به شمار مي رود. حمام کوچکي نيز در ضلع جنوبي باغ وجود دارد که با برداشتي از حمام گنجعليخان احداث شده است. درختان سر به فلک کشيده اي که همراه با خنکاي نسيم کوهستان رقص شاخساران را به ميهمانان خود هديه مي کنند، روايات زيادي را از روزگاران گذشته به ياد دارند. آن روز که ماموران عبدالحميد ميرزا براي به دست آوردن بهترين نهال و غرس آن در اين باغ به روستاي پاريز سيرجان عزيمت کرده و پس از تهيه بيجه ها الاغ اهالي را به زور گرفته و آنها را به اين باغ انتقال مي دادند تا جايي که مردم پاريز مجبور بودند الاغ ها را از شر اين گروه در اطاق هاي مسکوني خود پنهان کنند.  روايت هاي ديگري نيز وجود دارد که از جمله مي توان به زماني که بناي شاغل در اين باغ مشغول آجرکاري سردر ورودي بود، خبر مرگ ناصرالدوله را شنيد، همچون مرغي رها شده از قفس، آجرها و ظرف مصالح خود را از روي داربست به پايين انداخت و فرار کرد، اشاره کرد. جالب است که هنوز جاي خالي آن دو سه آجر و کاشي بر سردر ورودي باغ خالي است.
اين باغ در سال ۱۳۷۰ خورشيدي و همزمان با برگزاري کنگره  جهاني خواجو بازسازي و امروز با عرضه خدمات و پذيرايي از مهمانان و ايرانگردانان و جهانگردان يکي از جاذبه هاي ارزشمند و گرانبهاي کرمان به شمار مي رود.

باغ بيرم آباد
اين باغ که در شرق شهر کرمان و اکنون در اختيار آستان قدس رضوي قرار دارد، از يادگارهاي بيرام بيک افشار است. اين شخص به سرکرده تيره قاسملو بود که در زمان شاه اسماعيل صفوي به کرمان آمد و از سوي محمدخان استاجلو به اداره کرمان برگزيده شد.
باغ بيرم آباد گويا منسوب به همين بيرام بيگ است اين باغ بعدها جزو اموال و موقوفات گنجعليخان زيک شد.
اين باغ ۴/۵ هکتار وسعت دارد و براساس وقفنامه موجود در زمان قاجاريه توسط چهار تن از فرزندان قلي بيک نامي به آستان قدس رضوي واگذار شده است.
باغ خان
از جمله باغ هاي معروف و آثار گنجعليخان در کرمان باغ خان بوده که در خيابان زريسف قرار داشته است.
باغ نظر
نام اين باغ نيز در مجموعه آثار گنجعليخان در قندهار ثبت شده است. باغ ديگري با همين نام در کابل وجود دارد. اما باغ نظر کرمان که محل کنوني ستاد آموزش ۰۵ است، از يادگارهاي عصر زنديه و تاريخ ساخت آن حدود سال ۱۱۷۹ ه.ق و همزمان با حکومت بسطام خان زند در کرمان است.
باغ لله
اين باغ با وسعت قابل توجه خود، روزگاري هواي شهر را تلطيف کرده و موجب صفاي کرمان بود. در مورد وسعت آن گفته مي شود ابتداي آن تکيه شاهرخ خان و انتهاي آن محله اي بود که امروز به نام محله ته باغ لله معروف است.
باغ ملي
اين باغ در ميدان مرکزي شهر کرمان که در گذشته به نام ميدان باغ ملي و امروز به ميدان تختي معروف است، قرار دارد. باني آن مصطفي خان کاظمي که در سال ۱۲۹۶ تا ۱۲۹۸ رئيس فرهنگ و در دو نوبت ۱۳۱۰ و ۱۳۳۲ استاندار کرمان و يک نوبت نيز نماينده مردم کرمان در مجلس شوراي ملي بوده است. قدمت اين باغ به بيش از ۵۰ سال مي رسد.
باغ ديلمقاني
اين باغ که در خيابان زريسف قرار دارد و امروز به عنوان پرورشگاه ديلمقاني در خدمت کودکان يتيم کرماني است، از يادگارهاي ديلمقاني، تاجر آذربايجاني مقيم کرمان است که به صنعت فرش رونق خاصي بخشيده و سرانجام در راه زرند به دست بدخواهانش به قتل رسيد.

باغ فتح آباد

باغ عمارت فتح‌آباد (بيگلر بيگي) باغي مربوط به دوره قاجار است که در ۲۵ کيلومتري مرکز کرمان، شهر اختيار آباد واقع شده. اين باغ الگوي احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است.

اين باغ از از يادگارهاي فضل علي خان بيگلربيگي است که به همين دليل آن را باغ بيگلربيگي نيز مي‌گويند. عبور آب فتح‌آباد از ميان اين باغ به آن صفا و طراوت مي‌بخشيده است. زمان احداث اين باغ به حدود سال‌هاي ۱۲۵۵ مي‌رسد. مصالح ساختمان‌ها از خشت خام و تزيين آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضي به ابعاد ۶۰ در ۵ متر با فواره‌هاي زيبا طراحي شده بود. علاوه بر سر در که ساختماني دو طبقه داشته طاق نماهايي نيز در طرفين آن احداث شده بود.

اين اثر در تاريخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱با شماره ثبت ۷۲۸۴ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به  ثبت رسيده است.

و سرانجام باغ آقا

گفته مي شود اين باغ که در خيابان زريسف قرار دارد محل بيتوته آقاخان محلاتي بود. سپس به عنوان کنسولگري انگليس مورد استفاده قرار گرفت. با تعطيل شدن اين کنسولگري در زمان مصدق، باغ مذکور به تصرف شرکت نفت درآمد.
بايد بگوييم که بعد از باغ فتح آباد ، باغ آقا نيز مظلوم واقع شده است و شنيده ايم که اين باغ در حال حاضر به دست شرکت نفت است و از آن مجموعه استفاده مسکوني مي کند و به گفته شاهدان عيني متاسفانه در حال تخريب است و کسي هم فرياد مظلومانه او را نمي شنود به همين خاطر به سراغ سيد محمدعلي گلاب زاده کارشناس کرمان شناسي رفتيم و از نزديک جوياي اين امر شديم که از نظرتان مي گذرد:

سيد محمدعلي گلاب زاده در ابتداي سخنانش مي گويد : کوشک محي آباد (باغ آقا) مربوط به دوره قاجار است و در کرمان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۰۰ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. اين باغ  سالها محل بيتوته آقاخان محلاتي بود و سپس به عنوان کنسولگري انگليس مورد استفاده قرار گرفت. باغ آقا در انتهاي خيابان شهدا( زريسف) کرمان قرار دارد که با قدمت بيش از ۲۰۰ سال يکي از مراکز تاريخي و ارزشمند استان کرمان به شمار مي آيد.

وي افزود: باني اين باغ سيدابوالحسن خان بيگلربيگي حاکم وقت کرمان بوده است که در حدود سال هاي ۱۲۰۸ در کرمان حکومت مي کرده است.

گلاب زاده ادامه داد: حکومت او مصادف بود با آمدن لطفعلي خان زند به کرمان و اتفاقاً يکي از مواردي که نقطه عطفي درباره اين باغ است اين است که وقتي لطفعلي خان عزم ماندن در کرمان را داشت وسيدابوالحسن خان مخالف با آمدن و ماندن لطفعلي خان بود به او از طريق سيف الدين که برايش پيغام آورده بود، پيغام داد که آمدنت و ماندنت در کرمان به صلاح تو نيست و به صلاح مردم و من هم نيست شما اگر مي خواهيد در کرمان زمينه تفريحي داشته باشيد بيا من اين باغ را مدتي در اختيارت قرار مي دهم تفريح کن و خرجت را هم مي دهم،لطفعلي خان نپذيرفت و در کرمان ماند و آن وقايع (قتل عام آقا محمدخان قاجار در کرمان) بوجود آمد. سيدابوالحسن خان بسيار آدم بخشنده اي بود بخصوص در روزگاري که مردم کرمان در فقر و تنگدستي به سر مي بردند ، وجوهات قابل توجهي از جاهاي مختلف دنيا براي او ارسال مي شد براي همين به اينجا باغ آقا مي گفتند.

وي سپس در ادامه بيان داشت: بعد که انگليسي ها به کرمان آمدند کنسولگري را ايجاد کردند و در اينجا «اس بي آد» را راه انداختند و آقاي « اون فري سايکس» به کرمان نقل مکان کرد و از آن پس اين باغ در اختيار کنسولگري قرار گرفت از اسنادي که در اين کنسولگري رقم خورده و براي انگلستان فرستاده شده در اختيار داريم مجموعه اسنادي که از اينجا به انگلستان فرستاده شده در مجموعه هاي سياسي ، اجتماعي، فرهنگي و … بصورت بايسته و درست و صحيي منظور شده که شامل ۱۵۰ هزار برگ مي باشد که از اين تعداد ۱۵ هزار برگ به همت يکي از دوستداران فرهنگي کرمان از دولت انگليس خريداري شد و در حال ترجمه است و محتواي آن را تفسير خواهيم کرد وفکر مي کنم ۱۰ تا ۱۵ مجموعه مفصل تاريخي به تاريخ معاصر کرمان اضافه خواهد شد که بتوانيم آن انتشار بدهيم.

اين کارشناس کرمان شناسي گفت: چون خيابان زريسف يکي از محل هاي مشجر کرمان مطرح بوده است افضل کرماني در قرن هفتم هجري اينجا را به عنوان باغ بهشت از آن ياد مي کند بنابراين کليه حاکمان و يا سفرايي که به کرمان مي آمد آنان را بر آن داشت از اين باغ به عنوان مکان مناسبي براي کارهاي کنسولي انتخاب کنند.

وي ادامه داد: به هر حال سوابق عدديده اي در اين باغ وجود دارد هم به عنوان سفارت و هم به عنوان بناي تاريخي . و بسيار شايسته است به بازسازي اين باغ اقدام شود تصاويري از مجموعه گذشته اين باغ موجود است و زمينه بسيار مناسبي بدست مي دهد که دوستداران احياء آثار تاريخي بتوانند از روي آن عکسها و تصاوير بتوانند آن باغ را بازسازي کنند و من يقيين داريم بزرگوراني همچون عليرضا رزم حسيني اين توان و اشتياق را دارد آنجا را به عنوان مراکز تفريحي و گردشگري خوب در آورد و به دنبال باغ فتح آباد يک پايگاه مناسبي براي مردم کرمان و باقيات الصالحات براي خودشان قراردهند.

اين کارشناس اظهار اميداوري کرد که باز به کمک مطبوعات ورسانه ها بتوانيم اين آثار ملي و تاريخي شهرمان را از تملک شخصي در آورده و مرمت وبازسازي نموده و براي توسعه اقتصادي شهر در امرگردشگري و مجموعه تفريحي احياء نماييم.


منبع : آرمان کرمان

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها