City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نبض گردشگري در روستاها خواهد تپيد (1395/09/30)

گسترش صنعت گردشگري حقيقتي اجتناب ناپذير است و کشورهايي که زيرساخت هاي خود را متناسب با توسعه اين صنعت در جهان ارتقا مي دهند، سهم بيشتري از اين بازار پردرآمد کسب مي کنند و در اين بين روستاها محيط مناسبي هستند که نبض گردشگري در آينده نه چندان دور در آنها مي تپد.
نبض گردشگري در روستاها خواهد تپيد

به گزارش بزنيم بيرون ، کشورهايي که امروز در جذب گردشگر به جايگاه برتري در جهان دست يافته اند، با برنامه ريزي هاي درست داشته هاي خود را معرفي کرده اند. حتي برخي از اين کشورها بيش از آنچه ظرفيت دارند، توانمندي هاي خود را به مردم جهان ارائه مي کنند. 

کشور ما ايران با دارا بودن سابقه تمدني چندين هزار ساله و اقليم متنوع و جذاب از کوه و جنگل و دشت گرفته تا کوير و دريا از برخي کشورهاي صاحب نام امروز در عرصه صنعت گردشگري توانمندي هاي بالاتري دارد که معرفي اين قابليت هاي گردشگري به جهان نياز به برنامه جامع و استفاده از روش هاي نوين جذب گردشگر دارد. 
صنعت جهانگردي بزرگ ‌ترين و متنوع ‌ترين صنعت در جهان به حساب مي‌آيد. بسياري از کشورها اين صنعت پويا را منبع اصلي درآمد، اشتغال ‌زايي، رشد بخش خصوصي و توسعه زيرساخت‌ها خود قرار داده اند. صنعت گردشگري امروز به قدري در توسعه اقتصادي و اجتماعي کشورها اهميت دارد که کارشناسان اقتصادي آن را صادرات نامرئي نيز مي‌ نامند. 
روستاها رفته رفته به يکي از مقاصد اصلي گردشگران مبدل مي شوند و گردشگري روستايي هر روز طرفداران بيشتري پيدا مي کند و مي توان ادعا کرد که روستاها در آينده مهم ‌ترين مقصد گردشگران خواهند بود. 
نزديک به 30 درصد جمعيت ايران در روستاها زندگي مي کنند. توزيع جمعيت در روستاهاي ايران به عوامل متعدد جغرافيائي چون توپوگرافي، اقليم، نوع خاک، ميزان آب، نوع معيشت، فرهنگ وابسته است و همين تنوع نيز باعث شده که روستاهاي کشور از جذابيت هاي فوق العاده براي گسترش اشکال مختلف گردشگري نظير گردشگري سلامت و طبيعت گردي برخوردار باشد. 
استان البرز سي و يکمين استان کشور در شمال ايران و در دامنه رشته کوه هاي البرز مرکزي واقع شده است. جمعيت استان حدود 3 ميليون نفر است که مرکز آن شهر کرج است. آب و هواي اين استان تحت تأثير سلسله کوه هاي البرز، داراي زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل است و تنوع آب و هوايي موجود باعث شده تا محيطي مناسب براي گسترش گردشگري باشد. 
جنوب استان به دليل مجاورت با دشت، آب و هواي خشک و گرم دارد و اين ويژگي خاص اين منطقه به شمار مي رود که از يک سو به رشته کوه هاي پر برف البرز مي رسد و از سوي ديگر به حاشيه يکي از خشک ترين بيابان هاي ايران منتهي مي شود. 
استان البرز داراي 6 شهرستان، 8 بخش، 17 شهر، 29 دهستان و 394 روستا است. روستاهاي اين استان به دليل آب و هواي مناسب و جذابيت هاي آن همواره مقصد اصلي بسياري از پايتخت نشينان و استان هاي همجوار بوده است و برخي از روستاهاي استان نيز آوازه ملي و جهاني دارد. 
بر اساس اعلام مسئولان روستاهاي هدف گردشگري در استان البرز به 50 روستا مي رسد که بسياري از آنها برغم دارا بودن قابليت ها و توانمندي هاي طبيعي از امکانات و زيرساخت هاي مناسبي براي حضور گسترده گردشگران بهره مند نيستند. 
سيد حميد طهايي استاندار البرز يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي استان را توسعه خدمات ‌رساني به روستاها دانست و گفت:‌ اجراي طرح‌هاي عمراني و خدماتي در روستاها بايد در اولويت باشد تا خدمات در اين مناطق نيز با رشد و توسعه بيشتر همراه شود. 
استاندار البرز يکي از مهم‌ترين راهکارهاي جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها را توسعه خدمات در اين مناطق دانست و افزود: روستاها ظرفيت‌هاي بسياري براي رشد و توسعه به ويژه در زمينه گردشگري دارند، لذا بايد با تمام توان در مسير توسعه و رشد روستاها حرکت کنيم چراکه يکي از مهم‌ترين پايه‌هاي رسيدن به اقتصاد مقاومتي توسعه روستاها و توليدات روستايي است. 
وي با بيان اينکه روستاها نيز براي رشد و توسعه نيازمند اجراي طرح‌هاي عمراني و خدماتي هستند، خاطرنشان کرد: تخصيص اعتبارات براي اجراي طرح‌هاي عمراني در روستاها بايد به عنوان يکي از اولويت‌ها مدنظر مسئولان باشد. 
رضوي مدير کل دفتر امور شهري، روستايي و شوراهاي استانداري البرز از اختصاص 600ميليارد ريال براي توسعه اشتغال در روستاهاي اين استان خبر داد و گفت:‌ دولت يازدهم از زمان روي کار آمدن تا کنون به شکل جدي به حل مشکلات روستاييان پرداخته است و رفع معضل بيکاري در روستاها دغدغه جدي دولت است که البته به طور قطع يکي از منابع درآمدي روستائيان به ويژه روستاهاي هدف گردشگري در استان مي تواند گسترش صنعت گردشگري روستايي باشد. 
رضوي افزود: اين اقدامات و پيگيري هايي که دولت در اين خصوص براي اشتغالزايي و توليد درآمد و ثروت روستاها انجام مي دهند در هيچ دوره اي به اين شکل وجود نداشته است. 
روستاهاي مسير جاده کرج - چالوس و روستاهاي شهرستان هاي ساوجبلاغ و طالقان همواره به عنوان مقصد گردشگران بوده اند و توانمندي هاي بالقوه اي براي کسب درآمد بالا از طريق حضور پرتعداد گردشگران دارند. 
روستاهايي نظير برغان، سنج، سرهه، شهرستانک، واريان، وليان، کردان، ورده، ارنگه، سيجان تنها تعدادي از روستاهاي با قابليت هاي بالا از لحاظ جذب گردشگر محسوب مي شوند. 
روستاي زيبا و خوش آب و هواي ارنگه در 18 کيلومتري شهرستان کرج قرار دارد. در اين روستا قبرستان قديمي وجود دارد. ارنگه داراي باغ هاي بسياري است که از مهمترين ميوه هاي آن مي توان به سيب قرمز، گيلاس، گردو، گلابي، توت ميشه اشاره کرد. 
روستاي خوش آب و هواي آتشگاه در ميان البرز مرکزي و در فاصله 6 کيلو متري شمال شرقي کرج واقع شده و منظره هاي دلنشين و زيبا و باغ هاي گلابي و گيلاس در نگاه اول چشم هر بيننده اي را نوازش مي کند. 
روستاي آتشگاه داراي يک راه فرعي است که شهر کرج را به کيلومتر 15 جاده کرج - چالوس متصل مي کند. 
کوهستاني بودن اين منطقه باعث شده تا چشم اندازهاي سرسبز و زيبا و همچنين آرام بخشي در آن به وجود آيد. آب و هواي پاک و داروهاي گياهي کوهي اين منطقه نيز پر آوازه است. 
روستاي‎ ‎کلوان در ميان دو کوه مرتفع ناز و کهار، باغ هاي گيلاس و سيب،‎ ‎گل هاي وحشي و دو رودخانه خروشان پرآب محصور شده و منظره اي بديع ساخته است. روستاي کلوان آخرين روستاي محله سيرا بخش آسارا‎ ‎کرج محسوب مي شود و‎ ‎با جمعيت بيش از 200 ‏خانوار و وسعتي بيش از يک هزار هکتار بالاتر از ساير‎ ‎روستاهاي اين محله قرار دارد که با زيبايي بي حد و حصر گردشگران زيادي را به ‏سوي خود مي کشاند. 
روستاي برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در کوه هاي البرز و در ميان کرج و هشتگرد واقع شده است و داراي جاذبه هاي تاريخي و تمدني و طبيعي بسياري است که تفرجگاهي زيبا براي مردم شهرهاي کرج و تهران است. 
هنگام ورود به جاده برغان کوهستان هاي زيبا روح انسان را مي نوازد و منظره اي بي بديل در مقابل ديدگان انسان قرار مي دهد. عمر بسياري از درختان اين روستا به صدها سال مي رد. 
روستاي برغان آثاري نظير حسينيه اعظم با قدمت نزديک به 600 سال، پل تاريخي برغان، چنار کهن مسجد جامع، درخت پير سپيدارک و تپه باستاني قلعه کش‌کلا را در خود جاي داده است.‌ مسجد جامع اين روستا با قدمتي 800 ساله و حسينيه اعظم که در بالا محله برغان قرار گرفته است از آثار مذهبي بسيار قديمي اين روستا است. روستاي شهرستانک در ارتفاعات البرز مرکزي و جاده کرج - چالوس واقع شده و قرار است به زودي فاز يک آزادراه تهران - شمال از اين روستا عبور کرده و به جاده چالوس متصل شود. آب و هواي خوش و خنکي هوا در تابستان و کوهستان هاي سربه فلک کشيده از جاذبه هاي طبيعي اين روستا است. 
روستاي واريان از روستاهاي مسير جاده کرج به چالوس در استان البرز است. بعد از احداث و آبگيري سد اميرکبير (کرج)، تنها راه ارتباطي به ده واريان گذر از درياچه سد کرج با قايق است. 
زيبايي خاص واريان و زيبايي درياچه باعث شده که اين روستا از موقعيت خاصي برخوردار باشد. روستاي زيباي واريان به تازگي در ليست مناطق گردشگري استان البرز جاي گرفته و يکي از مناطق ييلاقي و تفرجگاهي اطراف تهران براي گشت و گذار در طبيعت به شمار مي رود. 
رودخانه هاي شاهرود و سنج که از کوه‌هاي البرز مرکزي سرچشمه مي‌گيرد، از کنار روستاي برغان مي‌ گذرد و زيبايي هاي چشم نوازي دارد. 

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها