City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان (1395/11/24)

جنگل ها در فصل پاييز رنگ و لعابي ديگر به خود ميگيرند که فقط عاشقان طبيعت مي توانند آن را درک کنند. جنگل ابر شاهرود هم يکي از آن جنگل هايي است که در فصل پاييز جلوه اي بي نظير پيدا مي کند و نکته مثبت تر آن هم اين است که در ايران خودمان است و به قول معروف همين کنار دستمان است!
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر شما هم از آن دسته افرادي هستيد که هميشه دور و اطرافتان دوربيني براي ثبت لحظات سفرتان داريد و در کنار آن اهل دوچرخه سواري، گردشگري روستا، ورزش هاي آبي و جنگل نوردي و کوهنوردي هستيد، فصل پاييز يکي از فصل هاي جذاب براي ايرانگردي بوده که به واسطه چهره هزار رنگ طبيعت، فرصت خوبي را در اختيار گردشگران رمانتيک قرار مي دهد تا به شکار لحظه ها پرداخته و گشتي در آفاق و انفس بزنند.

جنگلي که امروز ميخواهيم به شما معرفي کنيم جايي در استان تاريخي و باستاني سمنان است که به جنگل ابر شاهرود معروف است و همچون مازيچال و فيلبند، فرصت گردشگري در ميان ابر ها را به گردشگران رمانتيک و عاشقان طبيعت گردي مي دهد.
جنگل ابر پس از عبور از ميان باغات باصفاي بسطام و تحت تأثير قرار گرفتن در فضاي عرفاني قطبين عالم عرفان سلطان ‌العارفين بايزيد بسطامي و شيخ ابوالحسن خرقاني که در ده قرن پيش گفته بود: “هر که در اين سراي درآيد، نانش دهيد و از ايمانش مپرسيد” بر وراي رشته کوه‌ هاي دور دست و در امتداد قله ۴ هزار متري شاهوار ابرهايي را مشاهده مي‌کني که گويي در چنگال‌هاي تيز کوه گرفتار آمده‌اند و جنگل رويايي ابر را نويد مي‌دهند.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنانجنگل ابر ۳ ميليون سال قدمت دارد!
 
چرا جنگل ابر؟
با آنکه سمنان اقليمي بياباني و نيمه بياباني دارد، جايي که طبيعت خشک و مرموز ريگ جن آن، آب و آبادي را به خاطره تبديل مي کند، ديدن ابر و جنگلي زيبا، آن هم به عنوان منحصر به فرد ترين جنگل ايران، از عجايب طبيعت رويايي و باور نکردني ايران است. با جنگل ابر در سمنان مي توان فهميد که چرا عنوان ايران باورنکردني (Incredible Iran) شايسته اين کهن ديار پر افتخار است.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
جنگل ابر (Cloud Forest)، يک صد و چهاردهمين اثر طبيعي ايران است که توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشورمان در بهمن ماه ۸۹ در فهرست ميراث طبيعي کشور به ثبت رسيد و ۴ سال بعد يعني در سال ۱۳۹۳، به عنوان جنگل حفاظت شده اعلام گرديد و به فهرست مناطق ۴ گانه سازمان حفاظت از محيط زيست کشورمان اضافه شد.
جنگل ابر بخشي از يک ميراث چند ميليون ساله است که بخشي از آن در سرزمين کهن پارس قرار گرفته است و اکنون ما ايراني ها، ميراث دار بخشي از طبيعت ميليون ها سال پيش در ايران هستيم و اين افتخار ميزباني، به سمناني ها و گلستاني ها رسيده است. شهرت اين جنگل، شهرتي جهاني بوده و تصاوير و اطلاعات آن، در کتاب ها و مقالات معتبر بسياري درج شده است.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
کتاب جنگل هاي ايران: گنجينه اي از گذشته و يک اميد براي آينده. نشر Springer ۲۰۰۸
حنگل ابر، يک جنگل معمولي نيست. اين جنگل، مربوط به حنگل هاي هيرکاني است که به دوران سوم زمين شناسي مرتبط مي شود. جنگل ابر، مرزيست بين سمناني ها و گلستاني ها. مرزي بين دو اقليم باستاني و تاريخي کشور که با ۳۵ هزار هکتار وسعت، در ادامه جنگل هاي سر سبز شمال قرار داشته و در بسياري از اوقات، جنگلي از ابر آن را فرا گرفته است.
جنگل ابر همان طور که از نامش پيداست، جنگلي پوشيده از ابر است و اين اقيانوس سفيد، در فضاي يک جنگل مملو از پوشش هاي گياهي متنوعي، فضاي خيلي خاص را براي عاشقان طبيعت گردي و مهمانانش، به ارمغان مي آورد. جايي که نمونه اش را نمي توان در اين سطح در کشور مشاهده کرد.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
يکي از دلايل استقبال گسترده گردشگران و طبيعت گردان داخلي و بين المللي از جنگل ابر، موقعيت خاص ابر ها بر فراز اين جنگل است.
گاهي در برخي از ماه هاي سال، آن قدر فاصله ابر ها با درختان کم است که به نظر مي رسد که جنگل بر روي ابر ها سوار است و مي توان در ميان ابر ها گردش کرد.
جنگل ابر را بايد يکي از زيبا ترين چشم انداز هاي طبيعي ايران دانست. مانند جاده حيران، جاده نور به چمستان، جاده اسالم به خلخال و مانند بهشت ازديبهشت ايران (سوباتان)، زيبايي خيره کننده و منحصر به فردي دارد.
 
اهميت جنگل ابر را مي توان بر روي ۳ محور خلاصه کرد:
يکي اين که جنگل ابر، قسمتي از جنگل هاي باستاني هيرکاني بوده و گياهاني دارويي خاصي در آن يافت مي شود.
دوم اين که حنگل ابر از قديمي ترين و زيبا ترين جنگل هاي ايران با گونه هاي گياهي و جانوري نادر است و گونه هاي مختلف گياهي مانند سرخدار داشته که بيش از ۴ هزار سال قدمت دارد.
سوم اين که تنها جنگل ايران که بيش از ۳ ميليون سال قدمت دارد، جنگل ابر شاهرود سمنان است و در واقع نگين انگشتري محيط زيست اين استان به شمار مي رود.
اين جنگل، تنها بخش باقي مانده از طبيعتي ۳ ميليون ساله بوده که صد ها هزار سال پيش، از غرب چين تا مديترانه امتداد داشتند و امروزه تنها باريکه از ان ميراث جهاني تحت عنوان ابر، براي ما ايراني ها بر جاي مانده است.
 
 
اگر از سمت شاهرود به سوي جنگل ابر برويد، از باغ هاي با صفاي بسطام و مقبره بازيزيد عبور مي کنيم و به يکي از مناطق بهشتي بهشت ايران زمين مي رسيم. جايي که ابر ها، شما را در محاصره خود داشته و چيزي جز زيبايي و حيرت، نمي بينيد. مخصوصا در پاييز که هزار رنگ جنگل ابر را به تماشا خواهيد نشست.
در جنگل ابر، از عصر تا نيمه هاي سب که هوا سرد مي شود، ابر ها پايين مي آيد و سطح جنگل را فرا مي گيرد. در اين منطقه درختي مشهور به نام اورس وجود دارد. درختي با ريشه هاي بلند که روي زمين مي خزد. جنگل ابر با اين که در طبيعت خشک و بياياني سمنان جاي دارد، اما در واقع گويا دنيايي ديگر در سمنان است. تپه هاي پر شيب و مملو از درختان بلند قامت سبز، بخشي از ظرفيت هاي طبيعت گردي جنگل ابر به شمار مي رود.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
وقتي با راهنما به سمت جنگل ابر برويد، در شيب شمالي کوه ابر، آبشار معروف شر شر، با صداي خروشانش، گويي طبيعت گرد ها را به انتظار نشسته است. آبشار آلوچال از جمله ديگر چشمه سار هاي زيباي اين منطقه است که در طول سال، جذابيت خاص خود را حفظ مي کند.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
در جنگل ابر، يکي از جذاب ترين کار ها، عکاسي است. عکاسي در جنگل ابر، مرسوم ترين کاريست که گردشگران انجام مي دهند و حتي برخي از موسسات گردشگري در سال هاي اخير، تور هاي تخصصي عکاسي در جنگل ابر را براي آماتورها ترتيب داده تا در کنار کارشناسان هنر عکاسي، شکار لحظه ها در طبيعت را بياموزند.
اگر عاشق عکاسي هستيد و دوربين خوبي هم در اختيار داريد، توصيه مي کنيم که صبح زود به سمت جنگل ار رفته و به شکار لحظه ها بپردازيد. صحنه هاي باور نکردني فرا روي شما است که شايد تکرار شدني نباشد.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
از جمله کارهاي جالبي که مي توان در جنگل ابر انجام داد، دوچرخه سواري است. دوچرخه سواري در جنگل ابر، با دوچرخه سواري در هر جايي فرق مي کند. اگر با تور به اين جنگل مي رويد، همراه داشتن دوچرخه، سفر شما را خاطره انگيز خواهد کرد.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
علاوه بر عکاسي و دوچرخه سواري، پياده روي در ميان جنگل ها، بخشي از رفتار طبيعت گرد ها در اين فضاي رمانتيک و باورنکردني است. پياده روي در جنگل ابر، شايد ساعت ها به طول بيانجامد، براي همين بار لوازم سفر خوبي به همراه داشت که نه خيلي کم و نه خيلي زياد باشد.
کمپينگ در دل جنگل، مهم ترين کاريست که مي توان در جنگل ابر انجام داد. گروه هاي بسياري را مي توان در جنگل ابر مشاهده کرد که به قصد گذران چند روز به جنگل ابر آمده و با تجهيزات کامل، قصد جنگل نوردي چند روزه داشته و دوست دارند تا شب ها، در ميان ابر ها بخوابند و صبح ها با آواز پرندگان اين جنگل رويايي، از خواب بيدار شوند.
ديدن طلوع و غروب آفتاب در جنگل ابر، فرصتي بي نظير است که شکارچيان لحظات (عکاسان) آن را به راحتي از دست نمي دهند.
يکي از کارهايي که مي توان در جنگل ابر انجام داد، شناسايي گياهان دارويي بوده که مخاطبان بسيار دارد و به دليل قدمت اين جنگل و پوشش گياهي ان، انجام مطالعات مقدماتي پيش از سفر در اين عرصه، توصيه مي شود.
نوع گونه هاي گياهي جنگل ابر به علت موقعيت جغرافيايي آن بسيار است . درختاني چون بلوط ، ممرز افرا ، شيردار ، توسکا ، آزاد داغداغان و گياهان مرتعي مانند چوبک ، اسپرس ، دم روباهي ، آويشن و شبدر و … را ميتوان در اين جنگل مشاهده کرد .
اکوتن بودن منطقه در تنوع گونه هاي جانوري نيز موثر بوده و از گونه هاي مختلف جانوري مي توان به خرس قهوه اي ، گرگ ، پلنگ ، خوک وحشي ، شغال ، روباه ، خرگوش کل و بز ، شوکا ، و از پرندگان کبک ، کبوتر جنگلي ، بلدرچين ، عقاب جنگلي ، کرکس ، شاهين ، فاخته ، قرقاول اشاره کرد.
پياده روي در جنگل ابر در فصل پاييز، وقتي صداي خرد شدن برگ هاي رنگارنگ را زير پايت مي شنوي، دل انگيز تر از ديگر فصول سال است. زميني که پوشيده از برگ خزان ديده بوده و بلوط هم در ميان آن مشاهده مي شود.

پوشش گياهي جنگل ابر
يکي از عوامل خاص بودن جنگل ابر را بايد به پوشش گياهي متنوع آن مرتبط دانست. طرح غني سازي پوشش گياهي اين جنگل از سال ۱۳۷۰ در دستور کار قرار گرفت و و بيش از ۲۰۰ هزار هکتار از مناطق دامنه هاي شمالي کشور نهال کاري شد. گونه هايي از جمله بلوط، افراد، شيردارد، توسکا،اقاقيا، گلابي وحشي و ممرز، از جمله مواردي بودند که در اين طرح مورد استفاده قرار گرفت.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
جنگل‌هاي هيرکاني يکي از منحصر به ‌فرد ترين نوع جنگل‌ ها در دنيا هستند که هم چون نوار سبزي بر شيب‌ هاي شمالي جبال البرز قرارگرفته و سواحل جنوبي درياي خزر را مي ‌پوشانند.
هم چنين اين ناحيه از حوالي آستارا در شمال غرب تا حوالي جنگل ابر در شرق ايران ادامه مي‌يابد. جنگل‌هاي هيرکاني به مجموعه‌اي از جنگل‌ها گفته مي‌شود که پس از ميليون ‌ها سال تکامل هم چنان گونه‌هايي از خود را پس از عبور دوران يخبندان حفظ کرده و امروز درختان سوزني، پهن‌برگ و حتي درختچه‌ هاي نيمه استوايي را در کنار يکديگر رشد و نمو مي‌بخشد که از اين لحاظ در دنيا کم‌نظير است.
جنگل‌هاي هيرکاني که از دوران ژوراسيک به‌جاي مانده‌اند، ۳.۷ميليون هکتار پوشش جنگلي ايران را تشکيل مي‌داده‌اند که هم‌اکنون به ۱.۸ميليون هکتار تقليل يافته‌اند.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
هم چنين بايد اضافه کرد که قدمت اين جنگل‌ها که جزو بقاياي دوران سوم زمين‌شناسي هستند، از يک‌سو و وجود ۸۰ گونه گياهان چوبي به همراه گونه‌هاي گياهي بسيار نادري مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گيلاس وحشي، بارانک، سرخدار، نمدار و … را نويد مي‌دهند.
اين جنگل از سطح دريا بالا بوده و در اکثر ايام سال،‌ هواي سردي دارد. وجود چشمه سار هاي فراوان و پوشش جنگلي متنوع ، از جمله شاخصه هاي اين جنگل است. ميزان بارندگي در اين منطقه تا ۵۰۰ ميلي متر و متوسط حداکثر دما ۲۰ درجه سانتيگراد گزارش شده است. چشمه آلو چال و آب شرش از جمله چشمه هاي دايمي آن را شامل مي شود.
توصيه هاي ابر نوردي پاييزي
توصيه هايي براي سفر به جنگل ابر
۱- تماشاي جنگل ابر، بدون استفاده از راهنما و بلد هاي محلي،‌آن طور که تصور مي کنيد، لذت بخش نخواهد بود و به همين خاطر، بسياري از موسسات گردشگري رسمي، تور گردشگري جنگل ابر را با حضور کارشناسان طبيعت گردي سمنان ترتيب داده تا فضاي امن و پر اطلاعاتي را در اختيار مهمانان اين جنگل چند ميليون ساله کشور قرار دهند.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
۲- جنگل ابر، يک جنگل مصنوعي نيست. قدمتش، به قدمت تاريخ است. هم چون يک ميراث جهاني بايد براي حفظ و صيانت آن تلاش کردو وقتي در آن راه مي رويد، حس کنيد که ميليون ها انسان، در حال تماشاي شما هستند و در داخل زميني که ۷ ميليارد نفر مالک دارد،‌ در حال قدم زدن هستيد. بنابراين،‌ براي حفظ آن، نهايت تلاش را انجام دهيد.
۳- اگر به جنگل ابر رفتيد،‌ جاذبه هاي تاريخي و عرفاني اطراف نظير قاره کوچک شاهرود مانند مجموعه تاريخي بسطامي و آرامگاه بايزيد بسطامي و شيخ ابوالحسن خرقاني از عرفاي نامي ايران زمين را از دست ندهيد. البته موزه شاهرود، کاروان سراي ميان دشت، آرامگاه يمين فرو مدي و روستاي تاريخي تنگه داستان مجن از جمله جاهايي است که گردشگري پاييزي اطراف جنگل ابر را لذت بخش تر مي کند.
۴- جنگل ابر جايي نيست که شما بتوانيد با خانواده و وسايل عادي و خودرو هايي که با ٖآن به شمال کشور مي رويد، به اين منطقه پا بگذاريد. وسايل خاص و راهنماي خاص و خودرو هاي خاصي براي تردد نياز خواهد بود.
۵- اگر اهمل کمپ زدن هستيد، لوازم کافي براي اين سفر در نيمه دوم سال با نيمه نخست کمي تفاوت دارد و بايد لوازم گرم کننده نيز در اختيار داشته باشيد. غذاهايي که کم حجم و پر انرژي باشد، براي اين سفر نياز خواهد بود.
جنگل ابر شاهرود، بهشت پاييزي سمنان
 
۶- حيوانات وحشي در اين جنگل بسيار يافت مي شود. مه غليظ بعضا سبب مي شود که شما ديد کافي براي مشاهده حيوانات را نداشته باشيد. براي همين، از پرسه زدن انفرادي و بدون راهنما و وسايل روشنايي پرهيز کنيد.
۷- جنگل ابر، جايي زيبا اما بسيار خطرناک براي گردشگران تازه وارد است. همراهي با راهنمايان را فراموش نکنيد.
۸- همراه داشتن موبايل اينترنت دار مجهز به GPS‌پيشنهاد مي شود.
۹- تابستان جنگل ابر، وصف ناشدني است. هواي خنک و روح‌ بخش آن، آبشار “آلوچال” و اطراق کردن بر بالاي بلندي‌ها در شب و به نظاره نشستن ماه و ستارگان و سوسوي چراغ‌ هاي دور دست آبادي ‌ها و تماشاي منظره اقيانوس مه ، بي نظير ترين تابستان ايران را تجربه خواهيد کرد.
۱۰- براي اسکان در خانه ‌هاي روستايي هيچ مشکلي نيست و از مهمان‌ نوازي اهالي روستاي زيباي ابر که در کنار جنگل آرميده، بهره خواهي برد و اگر راهنما بخواهي و يا نان و آبي، حتماً تو را بر سفره ساده و بي‌رياي خود مهمان مي‌کنند.
اگر عاشق جنگل نوردي پاييزي در ايران هستيد، جنگل فندوق لوي اردبيل، ناهارخوران و النگدره گلستان، ارسباران آذربايجان شرق را از دست ندهيد که فرصتي بکر و خاطره انگيز خواهد بود.

منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها