City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بازارچه تاريخي چهارسوق

(128 رای)


بازارچه تاريخي چهارسوق (بازارچه سعادت) از جمله بناهاي باقي مانده از تهران قديم است که در «گذر مهدي خاني»، محله اي که اکنون به نام کوچه هاي مهدي رضايي و عليرضا زندي خوانده مي شود واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران، میدان وحدت اسلامی، خیابان فروزش

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این بازارچه قدیمی و تاریخی دارای خصوصیات کامل و بارز یک بازارچه بوده و سرپوشیده و در محل برخورد دو راستای شمالی و جنوبی است. فضای اقتصادی یا مغازه ها نیز در بخش سرپوشیده گسترده شده اند و در مرکز این بازارچه سقفی با استفاده از سازه خرپا، چوبی که روی آن را با ورق گالوانیزه پوشانده اند، قرار گرفته است.

 • تاریخچه

  این بازارچه که قدمتی معادل 100 سال دارد، مربوط به اواخر دوره قاجار بوده و بازارچه ای کوچک است که اکنون فضای کوچکی را در این محدوده اشغال کرده و به رفع نیازهای روزانه اهالی محلی اختصاص دارد.
  محدوده اصلی بازارچه همین بخش باقی مانده فعلی است. شکل آن نسبت به موقع ساخت تغییر چندانی نیافته مگر این که احتمالا دو بازوی شمالی سقاخانه قدیمی وجود داشته که اینک از بین رفته و در سال های اخیر به شکل نامناسبی در بدنه آن از کاشی استفاده کرده اند، همچنین طاق و بخشی از بدنه با قوس های آن در سال های اخیر توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران مرمت شده است.
 • ویژگی ها

  این اثر تاریخی به دلیل نوع تعریف آن در واقع یک فضای شهری عمومی است و به جز مغازه های زیر بازارچه که بهره برداری خصوصی دارند، کل بازارچه به عنوان یک گذر تاریخی، بهره برداری عمومی دارد.
 • سیمای عمومی

  سازه نگهدارنده سقف، بسیاز زیبا و به شکل ویژه ای طراحی شده است و بازوهای بازارچه هم در راستای شمالی و جنوبی و شرقی، غربی دارای سقفی از جنس آجر، با طرح طاق و تونیزه است و در محل برخورد بازوها (بخش مرکزی) تنها پوشش سقف همان خرپای چوبی است. عناصر تشکیل دهنده بازارچه شامل طاق و تونیزه ها، پایه ها، مغازه ها، چهارسوق و بخش مرکزی می شود.
 • سایر اطلاعات

  مالکیت بازارچه موضوع مشکل و پیچیده ای است که نیاز به کارشناسی دقیق در بخش حقوقی دارد، اما آن گونه که ظواهر امر نشان می دهد بدنه و پایه های بازارچه که به مغازه ها منتهی می شود مالکیت خصوصی و طاق و تونیزه ها و چهار سوق چوبی آن مالکیت دولتی دارد. بعد از ثبت اثر در فهرست آثار تاریخی هیچ کدام از مالکان خصوصی مجاز به تغییر تخریب بدنه های مغازه ها نبوده و هر گونه تغییر کاربری باید با مجوز میراث فرهنگی صورت گیرد.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر»
  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران.

اماکن مرتبطتگ ها

چهارسوق تاريخي چوبي بازار تهران چهارسوق تاريخي چهارسوق چوبي چهارسوق بازار تهران تاريخي چهارسوق چهارسوق چوبي تاريخي بازار تهران چوبي چهارسوق چوبي تاريخي چوبي بازار تهران بازار تهران چهارسوق بازار تهران تاريخي بازار تهران چوبي چهارسوق تاريخي چوبي چهارسوق تاريخي بازار تهران چهارسوق چوبي تاريخي چهارسوق چوبي بازار تهران چهارسوق بازار تهران تاريخي چهارسوق بازار تهران چوبي تاريخي چهارسوق چوبي تاريخي چهارسوق بازار تهران تاريخي چوبي بازار تهران تاريخي چوبي چهارسوق تاريخي بازار تهران چهارسوق تاريخي بازار تهران چوبي چوبي چهارسوق تاريخي چوبي چهارسوق بازار تهران چوبي تاريخي چهارسوق چوبي تاريخي بازار تهران چوبي بازار تهران چهارسوق چوبي بازار تهران تاريخي بازار تهران چهارسوق تاريخي بازار تهران چهارسوق چوبي بازار تهران تاريخي چهارسوق بازار تهران تاريخي چوبي بازار تهران چوبي چهارسوق بازار تهران چوبي تاريخي چهارسوق تاريخي چوبي بازار تهران چهارسوق چوبي بازار تهران تاريخي چهارسوق بازار تهران تاريخي چوبي چهارسوق چوبي تاريخي بازار تهران چهارسوق چوبي بازار تهران تاريخي چهارسوق تاريخي بازار تهران چوبي تاريخي چهارسوق چوبي بازار تهران تاريخي چهارسوق بازار تهران چوبي تاريخي چوبي بازار تهران چهارسوق تاريخي چوبي چهارسوق بازار تهران