City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تئاتر شهر (تالار اصلى)

(107 رای)


تئاتر شهر تهران به عنوان مهمترين مرکز تئاتر حرفه اي ايران و استوانه استوار معماري شده تئاتر ميهن اسلامي و کعبه آمال و آرزو هاي اهل تئاتر است.  

 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تئاتر شهر (تالار اصلى)
 • تئاتر شهر (تالار اصلى)
 • تئاتر شهر (تالار اصلى)
 • تئاتر شهر (تالار اصلى)
تئاتر شهر (تالار اصلى) تئاتر شهر (تالار اصلى) تئاتر شهر (تالار اصلى) تئاتر شهر (تالار اصلى) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 66460592 - 66460594
 • وب سایت : www.teatreshahr.com
 • قیمت : متوسط
 • آدرس : چهار راه ولی عصر، جنب پارک دانشجو

«نظرتون چیه؟»

1.روزانه چقدر از وقتت رو صرف کارای فرهنگی و هنری می کنی؟

 کمتر از نيم ساعت  بين نيم تا يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بيشتر از دو ساعت

2.از چه جور برنامه های فرهنگی و هنری بیشتر خوشت میاد؟

 هنرهاي تجسمي  فيلم و سينمايي  نقاشي و عکاسي  موسيقي  ساير

3.توی هر سال چند بار تئاتر می ری؟

 هيچي  بين 1 تا 3 بار  بين 4 تا 10 بار  بيشتر از 10 بار

4.از چه نمایش هایی بیشتر خوشت میاد؟

 تئاتر حرفه اي
 تئاتر تجربي
 نمايش طنز
 عروسک گرداني
 نمايشنامه خواني
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آنچه که امروزه با نام تئاتر شهر تهران زبان زد خاص وعام است و به عنوان تنها مرکز تئاتر حرفه ای کشور مشهور شده است و اهل فرهنگ و هنر برای این ساختمان قدیمی و ویژه ارزش و جایگاه بخصوصی و ویژه ای قایل هستند ساختمانی است مدور و استوانه ای زیبا در محلی که در امتداد یکی از قدیمی ترین خیابان های شهر تهران و در تقاطع دو خیابان انقلاب و ولی عصر( عج) در ضلع غربی پارک دانشجو در چهار راه ولیعصر بنا شده است . مکانی که بهترین و زیباترین آثار نمایشی حرفه ای تئاتر ایران توسط کارگردانان و هنرپیشه های معروف این سرزمین اسطوره ای در تالارهای نمایشی آن به صحنه رفته است .

 • تاریخچه

  درگذشته نه چندان دور در محل آنچه که امروزه با نام تئاتر شهر تهران معروف شده است محلی به نام " کافه شهرداری " قرار داشت که یکی از مهم ترین تفرجگاه های مردم پایتخت در روزگار خود بود و تا سال های سال نام آن بر سر زبان های پایتخت نشینان جاری بود . گفته شده است که در این محل عصر پنج شنبه و جمعه ها بازی سازان و نمایشگران ، سیرک بازان و معرکه گیران جمع می شدند تا از هنرنمایی آنها تهرانی ها اوقات فراغت خود را پرکنند و برای لحظاتی از دغدغه های روزانه به دور باشند . کافه شهرداری در اواخر دهه 1330 و اوایل دهه 40 یکی از مهمترین پاتوق های روشنفکرانی چون " فروغ فرخزاد " و "جلال آل احمد "،" دکتر سعید نفیسی " و ده ها متفکری بود که بعدها عرصه های مختلفی از فرهنگ و هنر این کشور را رقم زدند . گفته شده است که در اوایل دهه ۴۰ خورشیدی گروهی نمایشی به فکر افتادند تا برای تهران یک سالن آمفی تئاتر دست و پا کنند و بعدها همین تفکر احداث سالن نمایشی برای پایتخت نشینان گسترش یافت تا اینکه بالاخره کلنگ احداث مجموعه تئاتر شهر تهران در سال ۱۳۴۶، در محل کافه شهرداری به زمین زده شد . طراحی این ساختمان به عهده شخصی به نام"امیرعلی سردار افخمی" یکی از نام آورترین معماران ایرانی در دهه 50 است . افخمی از شاگردان استاد " هوشنگ سیحون " بود و استاد سیحون و افخمی را از بنیان گذاران جریان معماری پیشروی ایران در زمان خود می دانند . مجموعه تئاتر شهر که در ابتدا تنها برای اجرای در تالار اصلی ساخته شده بود درحال حاضر از پنج تالار تشکیل شده است . تالار های این مجموعه عبارتند از : "تالار اصلی"،" ‏تالار چهارسو" ،" تالار قشقایی "، "تالار سایه" و "کارگاه نمایش" که چهار تالار آن در طبقه همکف و زیرزمین این ساختمان و بنای تاریخی قرار دارد .
  تالار اصلی : تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر با گنجایش ۵۷۹ نفر دارای تمامی تجهیزات لازم برای یک سالن تئاترحرفه ای شامل : صحنه گردان الکتریکی ، آسانسور دکور، سیستم آویزهای بالا رونده برای دکور، دهانه متحرک صحنه، پرده و امکانات سینمایی و دستگاه های کنترل کننده است . ورودی سالن اصلی نیز دارای دو درب با پوشش آکوستیک است تا از ورود صدای سالن انتظار به سالن نمایش جلوگیری کند. مجموعه تئاتر شهر علاوه بر تالارهای نمایش ذکرشده ، دارای سالن انتظار و قسمت های پذیرایی کافه تریا ، بوفه ، کتابخانه ، مرکز اسناد ، کتابفروشی و بخش های اداری است. همچنین علاوه بر فضاهای سرپوشیده، محوطه باز اطراف بنا در مجاورت خیابان ولی عصر، پارک دانشجو و خیابان انقلاب نیز بخشی از مجموعه تئاتر شهر محسوب می شوند . دور این ساختمان مدور ، ستون های قرینه به سبک ستون های تخت جمشید طراحی شده است که باعث می شود ساختمان شباهت زیادی با خیمه داشته باشد. همچنین در بالای ساختمان گنبد نیم مدوری طراحی شده است که یادآور " برج طغرل" و معماری دوره ایلخانیان است . شاید مهم ترین ویژگی تئاتر شهر در پلان دایره ای شکل آن باشد. این پلان ترکیبی از معماری " یونان" و "روم " قدیم و بناهای مربوط به نمایش ، مانند" پانئوم "و "کلوزیوم" است . گفتنی است اینگونه پلان ها در زمان ناصرالدین شاه قاجار وارد معماری ایران شده است. پس از سفر ناصرالدین شاه به فرانسه و انگلیس و دیدن سالن های نمایش و اپرای این شهرها، شاه قاجار دستور ساخت تکیه دولت را به شکل دایره ای، مانند سالن اپرای پاریس می دهد در معماری تئاتر شهر نیز همچون دیگر معماری های پیش از سال های 1346 در استفاده از آجرنما و ترکیب آن با کاشی فیروزه ای و سبز و همچنین بکار گیری عناصر تزیینی آجری، باعث ایجاد حس نزدیکی و آشنایی با بنای دیگر ایرانی شده است . در ساختمان تئاتر شهر ترکیبی جالب از کاشی و آجر به کار رفته است ترکیب کاشی به شکل انتزاعی و استفاده از آجر بر جسته که در دوره های مختلف تاریخی به ویژه در دوره ایلخانیان وجود داشته، در این مجموعه بکار رفته است. در واقع فضاهای داخلی این بنا با پیچ و خم های حاصل از پیروی طرح از هندسه غالب، حالت رمز و راز گونه به خود گرفته و گویی فرد را در هزار توی خود اسیر کرده، آن چنان که ویژگی هنر است . ساختمان تئاتر شهر در روز هفتم بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش معروف " باغ آلبالو" نوشته آنتوان چخوف روسی و به کارگردانی " آربی آوانیسان " و با بازی "داریوش فرهنگ" ،" سوسن تسلیمی" ،" مهدی هاشمی" ،" فهیمه راستکار" و" پرویز پورحسینی" به عنوان مدرن ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد .
  این مجموعه در آغاز فعالیت، توسط سازمان جشن هنر شیراز اداره می شد که بعدها این وظیفه به رادیو و تلویزیون واگذار شد. در حال حاضر سرپرستی این مجموعه به عهده وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد و مرکز هنرهای نمایشی به عنوان متولی فعالیت های تئاتری در ایران مسئولیت اداره این مجموعه را برعهده دارد. مجموعه تئاتر شهر کعبه آمال اهالی تئاتر ایران در عرصه اجرایی هنر نمایشی است علاوه بر فضاهای سرپوشیده، محوطه باز اطراف بنا در مجاورت خیابان انقلاب، پارک دانشجو و خیابان ولیعصر (عج ) نیز بخشی از مجموعه تئاتر شهر محسوب می شوند . دور این ساختمان مدور ، ستون های قرینه به سبک ستون های تخت جمشید طراحی شده است که باعث می شود ساختمان شباهت زیادی با " خیمه " و نهایتا معماری ایرانی و اسلامی نیز داشته باشد.
 • ویژگی ها

  ظرفیت: 580 نفر
 • سیمای عمومی

  گفته می شود که تئاتر شهر تهران شباهت ظاهری بسیاری با ساختمان تالار " تئاتر بکمن" در محل " انستیتو تکنولوژی " کالیفرنیای کشور آمریکا دارد به طوری که شباهت ها درمعماری وساخت آن این دو مرکز را دو قلوی معماری تئاتری نامیده اند .
 • سایر اطلاعات

  سامانه پیامکی مجموعه تئاتر شهر با شماره 30006880 آماده دریافت انتقادات، پیشنهادات و نظرات شماست .
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • بوفه
 • مناسب برای کهنسالان
 • تلفن عمومی
 • رزرو
 • مسیر اتوبوس خط دو سامانه اتوبوس های تندرو و همچنین خطوط تندرو اتوبوس در خیابان ولی عصر در ایستگاه چهار راه ولی عصر توقف دارند.
 • مسیر مترو ایستگاه چهار راه وای عصر در خط چهار مترو درست در مقابل ساختمان تئاتر شهر قرار دارد.

اماکن مجاور

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

تئاتر شهر سالن اصلي نمايش مجموعه تئاتر شهر سالن اصلي تئاتر شهر نمايش تئاتر شهر مجموعه سالن اصلي تئاتر شهر تئاتر شهر نمايش سالن اصلي مجموعه نمايش تئاتر شهر نمايش سالن اصلي نمايش مجموعه مجموعه تئاتر شهر مجموعه سالن اصلي مجموعه نمايش تئاتر شهر سالن اصلي نمايش تئاتر شهر سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر نمايش سالن اصلي تئاتر شهر نمايش مجموعه تئاتر شهر مجموعه سالن اصلي تئاتر شهر مجموعه نمايش سالن اصلي تئاتر شهر نمايش سالن اصلي تئاتر شهر مجموعه سالن اصلي نمايش مجموعه سالن اصلي نمايش تئاتر شهر سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر سالن اصلي مجموعه نمايش نمايش تئاتر شهر سالن اصلي نمايش تئاتر شهر مجموعه نمايش سالن اصلي تئاتر شهر نمايش سالن اصلي مجموعه نمايش مجموعه تئاتر شهر نمايش مجموعه سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر نمايش مجموعه سالن اصلي تئاتر شهر مجموعه سالن اصلي نمايش مجموعه نمايش تئاتر شهر مجموعه نمايش سالن اصلي تئاتر شهر سالن اصلي نمايش مجموعه تئاتر شهر نمايش مجموعه سالن اصلي تئاتر شهر مجموعه سالن اصلي نمايش تئاتر شهر نمايش سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر نمايش مجموعه سالن اصلي تئاتر شهر سالن اصلي مجموعه نمايش سالن اصلي تئاتر شهر نمايش مجموعه سالن اصلي تئاتر شهر مجموعه نمايش سالن اصلي نمايش مجموعه تئاتر شهر سالن اصلي نمايش تئاتر شهر مجموعه