City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آبشار دوقلو

(33 رای)


آبشار دوقلو آبشاري است در شمال تهران و در مسير کوهنوردي دربند به توچال؛ اين آبشار در کنار پناهگاه شير پلا قرار داشته و در چهار فصل سال زيبايي خاص خود را دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آبشار دوقلو
 • آبشار دوقلو
 • آبشار دوقلو
 • آبشار دوقلو
آبشار دوقلو آبشار دوقلو آبشار دوقلو آبشار دوقلو مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : میدان تجریش، دربند، آبشار دوقلو

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آبشار دوقلو شميران - دربند در استان تهران واقع است. پناهگاه شیرپَلا پناهگاهی کوهستانی در کوه‌های البرز در شمال تهران است.این پناهگاه در ارتفاع ۲۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از سربند، پس‌قلعه و آبشار دوقلو می‌گذرد. از شیرپلا تا قلهٔ توچال معمولاً سه تا چهار ساعت راه است. این پناهگاه در دو طبقه بنا شده و دارای امکاناتی چون خوابگاه با ظرفیت ۱۵۰ نفر، ناهارخوری، بوفه، نمازخانه و سرویس کامل بهداشتی و لوله‌کشی آب و برق است. نام شیرپلا یا شیرپِلا در گویش مازندرانی به معنی شیر برنج است که هنوز هم خوراک گاوداران مازندران در بلندی های البرز است.

 • تاریخچه

  کیقباد، پادشاه اساطیری، پیش از رسیدن به سلطنت به کمک جهان پهلوان رستم، در دژ کیقباد که در شیرپلای امروزی قرارداشته، زندگی می‌کرده‌است. البته در مورد نام شیرپلا برخی از کوهنوردان نیز معتقدند نام شیرپلا از واژه شیب پناه گرفته شده و به مرور زمان به شیرپلا تبدیل شده که این عقیده نیز با توجه به موقعیت این پناهگاه دور از ذهن نمی باشد. راه اصلی ورود به این پناهگاه از سمت دربند می‌باشد و پس از رسیدن به دو راهی اوسون باید به سمت راست (با توجه به علائم راهنما) حرکت کرد. در سمت راست این پناهگاه مسیر قله توچال و همچنین ایستگاه پنجم توچال موجود است.
 • ویژگی ها

  آبشاردوقلو در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا، از ذوب برف‌های رشته کوه البرز شکل می‌گیرد که در زیر پناهگاه شیرپلا در مسیر کوهستانی توچال قرار دارد. نام آن به دلیل دو شاخه شدن آبشار هنگام ریزش از ارتفاع است‌. ارتفاع تقریبی این آبشار، ۲۰ متر است‌.
 • زمان مناسب بازدید

  در سرمای زمستان که این آبشار یخ می‌زند، منظره‌ای چشم‌نواز و بی‌مانند به وجود می‌آورد که جز با دیدن، درک این همه زیبایی ممکن نیست. کمی بالاتر از آن و نزدیک به شیرپلا، آبشار پسنگ قرار دارد. این مسیر در چهار فصل بسیار زیباست. تازه برگ‌های بهاری، خنکای تابستانی، رنگ‌های گوناگون پاییزی و برف سپید و یکدست زمستانی آن هرکدام بیش از دیگری روح‌نواز، دل‌انگیز و چشم‌گیر است.
 • شرایط استفاده

  این آبشار همچون سایر آبشارهای فصلی استان تهران مانند آبشار فصلی پیچ آدران در کیلومتر ۱۵ جاده کرج – چالوس، آبشار سنگان در مسیر امامزاده داوود و آبشار منظریه در ناحیه شمیرانات از ذوب برف‌ها در بهار و تابستان پدید می‌آید. براي رسيدن به آبشارهاي زيباي اين مسير مي بايست از دربند در شمال تهران و از ميان دهکده کوچک پس قلعه گذشت و سپس با حدود دو ساعت کوهپيمايي، به پناهگاه شيرپلا و آبشار دوقلو راه يافت. در برخي مناطق صخره اي مسير نيز مي بايست از طناب ها و سيم بکسل هاي نصب شده کمک گرفت.
 • امکانات ویژه

  این آبشار در کنار پناهگاه شیرپلا قرار دارد که در آن تمامی امکانات از قبیل سرویس بهداشتی، خورد و خوراک، مکان مناسب جهت استراحت، اطراق و خواب و ... وجود دارد.
 • وسایل مورد نیاز

  کفش مناسب کوهنوردی
 • مسیر پیاده روی از میدان مجسمه دربند با دو ساعت پیاده روی می توانید به آبشار دوقلو برسید
 • مسیر تاکسی تاکسی ها از میدان تجریش شما را به میدان دربند و میدان مجسمه می رسانند.
 • مسیر مترو با استفاده از خط یک مترو به ایستگاه تجریش رفته و از آنجا با تاکسی به میدان مجسمه دربند بروید.

اماکن مرتبطتگ ها

دوقلو آبشار دربند مسير دسترسي دوقلو آبشار دوقلو دربند دوقلو مسير دسترسي آبشار دوقلو دوقلو دربند آبشار مسير دسترسي دربند دوقلو دربند آبشار دربند مسير دسترسي مسير دسترسي دوقلو مسير دسترسي آبشار مسير دسترسي دربند دوقلو آبشار دربند دوقلو آبشار مسير دسترسي دوقلو دربند آبشار دوقلو دربند مسير دسترسي دوقلو مسير دسترسي آبشار دوقلو مسير دسترسي دربند آبشار دوقلو دربند آبشار دوقلو مسير دسترسي آبشار دربند مسير دسترسي آبشار دربند دوقلو آبشار مسير دسترسي دوقلو آبشار مسير دسترسي دربند دربند دوقلو آبشار دربند دوقلو مسير دسترسي دربند آبشار دوقلو دربند آبشار مسير دسترسي دربند مسير دسترسي دوقلو دربند مسير دسترسي آبشار مسير دسترسي دوقلو آبشار مسير دسترسي دوقلو دربند مسير دسترسي آبشار دوقلو مسير دسترسي آبشار دربند مسير دسترسي دربند دوقلو مسير دسترسي دربند آبشار دوقلو آبشار دربند مسير دسترسي دوقلو دربند مسير دسترسي آبشار دوقلو مسير دسترسي آبشار دربند دوقلو دربند آبشار مسير دسترسي دوقلو دربند مسير دسترسي آبشار دوقلو آبشار مسير دسترسي دربند آبشار دوقلو دربند مسير دسترسي آبشار دوقلو مسير دسترسي دربند آبشار دربند مسير دسترسي دوقلو آبشار دربند دوقلو مسير دسترسي