City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آبشار چهارده بيرجند

(85 رای)


آبشار هاي چارده بيرجند يکي از جاذبه هاي طبيعتگردي در استان خراسان جنوبي به شمار مي رود؛ آبشارهاي چهارده در مسير کوهنوردي قله باقران در جنوب شهرستان بيرجند قرار دارد. و از حدود هشتاد آبشار کوچک و بزرگ متفاوت تشکيل شده است که مسيري مناسب جهت آبشار نوردي و سنگنوردي به حساب مي آيد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آبشار چهارده بيرجند
 • آبشار چهارده بيرجند
 • آبشار چهارده بيرجند
 • آبشار چهارده بيرجند
آبشار چهارده بيرجند آبشار چهارده بيرجند آبشار چهارده بيرجند آبشار چهارده بيرجند مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آبشارهاي چهارده در مسير کوهنوردي قله باقران در جنوب شهرستان بيرجند واقع شده است. و از حدود هشتاد آبشار کوچک و بزرگ متفاوت تشکيل شده است که مسيري مناسب جهت آبشار نوردي و سنگنوردي به حساب مي آيد. وجود اين همه آب در کنار کوير گوارايي و خنکي آن، نظر هر بيننده اي را جلب مي کند.
نخستین و مرتفع ترین این آبشار ها هفت متر ارتفاع دارد.

 • ویژگی ها

  یکی از جاذبه‌های گردشگری در ایران دیدن روستا‌های کوچک و دور افتاده است که مردمان پاک و ساده‌دلی در آن زندگی می کنند. مردمانی که هر کدام به روش خودشان مهمان‌نوازی را در حق مسافران تمام می کنند.
  در سفری به خراسان روستای 14 یکی از پیشنهادات جالبا تس. دلیل نامگذاری این روستا 14 آبشار کوچک است که در اطراف روستا قرار دارد. مجموعه آبشار‌هایی هستند که در روستای 14 واقع در ارتفاعات باقران در شمال بیرجند قرار دارند. نخستین و مرتفع‌‌ترین این آبشار‌‌ها ۷ متر ارتفاع دارد.
 • سیمای عمومی

  باقران، نام قله و رشته کوهی است که از غرب به شرق کشیده شده و همچون دیواره ای مستحکم شهرستان بیرجند را احاطه کرده است. این رشته کوه از چشمه سارها و قلعه های زیادی تشکیل شده و تاریخی کهن دارد. نام دیگر این قله، النگ آتش است.
 • شرایط استفاده

  برای رسیدن به آبشار‌های چهارده کافی است راهی بیرجند شوی. در عرض چند دقیقه می توانی با عبور از خیابان غفاری و گذر از دانشگاه آزاد و بیدخت خودت را به دره چهارده برسانی. نخستین منظره خود روستای چهارده است که با خانه‌های سنگی و کوچه‌های باریک تو را به تماشا فرا می خواند.
  در طول مسیر تا رسیدن به آبشار، چند چشمه یا به عبارتی قنات کوچک وجود دارد که تو را تشویق می کند آبی به سر و صورت بزنی و رخوت مسیر خاکی را از تن به در و خود را برای دیدن زیبایی‌های طبیعت خدا آماده کنی. یکی از این مناظر زیبا استخر‌های کوچکی هستند که از ترکیب آب و نور و درخت و سرسبزی نمودی از زیبایی خدادادی را به تو هدیه می کنند.
  داخل استخر می توان ترکه‌های بادام کوهی را دید که آنها را برای بافتن سبد در آب گذاشته‌اند تا برای مهمان شدن سبد‌‌ها در خانه ها ملایم شوند. آب مظهر طراوت و سبزی و شادابی است. مسیر از لابه‌لای درختان انار، مزارع گندم، درختان بادام کوهی و درختان دیگر عبور می کند و با گذر از مزارع و رودخانه‌‌ها انسان را به تماشای آب و آبشار می رساند.

  سومین آبشار کمی بلند‌تر از آبشار دوم است و حوضچه آن خیلی گودتر به طوری که می شود در آن شنا کرد. دره همواره ساکت است و آرامش بخش، فقط صدای پرنده و صدای آب، گوش را نوازش می دهد. دیگر آبشار‌‌ها در دل صخره‌‌ها هستند و برای دیدن آنها نیاز به ابزار فنی هست.
 • سایر اطلاعات

  در نزديکي روستاي چارده پايين نيز آبشار کوچکي در کنار يک امامزاده قديمي به نام سلطان شيخ حسين واقع گشته که محل تجمع و استراحت خانواده ها است و براي دسترسي به آبشارهاي اصلي چارده نياز به دو ساعت کوهنوردي و گذشتن از موانع سخت است.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها