City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه سيد غلام رسول چابهار

(22 رای)


آرامگاه سيد غلام رسول چابهار يکي از جاذبه هاي مذهبي سيستان و بلوچستان است. نماي بيروني آن را يک گنبد سفيد رنگ تشکيل مي دهد و  نماي داخلي آرامگاه سيد غلام   شامل محراب و طاق نما و مقبره است  که کلمات لا اله الا الله، يا محمد و نقاشي هايي از گل در ديوارها جلب توجه مي کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آرامگاه سید غلام‌ رسول در پنج کیلومتری شمال غربی چابهار قرار دارد. شماره ثبت ملی آن ۱۵۵۹/۳ است. قدمت آن به سال ۴۶۵ هجری قمری باز می‌ گردد. این آرامگاه با دیواره‌ های سفید رنگ به سبک معماری هندی که دروازه ورودی آن در ضلع غربی بنا واقع گردیده‌ است. پس از درب ورودی صحن بزرگ حیاط مشاهده می‌ شود امامزاده در ضلع غربی حیاط واقع گردیده‌ است. بر پیشانی ورودی بنا تزئینات نقاشی الوان با طرح های نقوش ستاره‌ های مشبک وجود دارد. فرم آن طوری است که نشان می‌ دهد این اثر در روزگار سلجوقی ساخته شده و در دوره صفویه نیز طرح‌ های نقاشی بر روی دیوار ها تعبیه گشته‌ است.

 • تاریخچه

  نام اصلی سید غلام‌ رسول شیعه مذهب بوده و در گذشته مورد توجه مسلمانان هندی بوده و این توجه باعث شده که بنا در دوره‌ های بعدی تحت تأثیر معماری هندی قرار گیرد. طبق روایات در سفری به چابهار تصمیم داشته که زن چابهاری اختیار کند. برای تدارک چنین منظوری مشغول می‌ شود. اما در شب عروسی دچار کسالت می‌ گردد به گونه‌ ای که در بستر مرگ می‌ افتد و چون مورد توجه مردم بوده و در دم مرگ به آن‌ ها وصیت می‌ کند که پس از مرگ سوگواری نکنند و در عوض مدت ۱۰ شبانه روز بر سر قبرش شادی کنند تا روحش شاد شود.
  این مراسم هر ساله از ۱۵ ذی‌ القعده به مدت ۱۰ روز بر پا می‌ گردد و در این مراسم عده زیادی از مردم چابهار و مناطق همجوار شرکت می‌ کردند (اکنون دیگر چنین مراسمی برگزار نمی‌ شود). در مراسم جشن و پای کوبی مردم چابهار و خصوصا مردم آفریقایی‌ تبار (سیاه پوستان) در صبح روز اول و دوم حیاط آرامگاه توسط زنان جارو زده می‌ شود و مردها با لباس پاکیزه به فراهم کردن بساط جشن می‌ پرداختند و هنگامی که آفتاب طلوع می‌ کرد ساز و دهل می‌ نواختند. قوالان پاکستانی، رقاصان هندی و خوانندگان سیاه و مهمان‌ نوازان بلوچ به هر طریقی در این شادی خدمت می‌ کردند و این مراسم به مدت ۱۰ روز در ۳ نوبت صبح، عصر و شامگاه اجرا می‌ شد.
  زنان کهنسال به درون آرامگاه می‌ رفتند تا شفا دردمندان و نیات دیگران را بخواهند در حالی که در این زمان مردان در بیرون محوطه پیشخوان به ساز و دهل مشغول بودند و چند زن جوان به رقصیدن می‌ پرداختند و زنان پیر در درون حرم به دعا مشغول می‌ شدند تا سال دیگر در مراسم جشن عروسی سید غلام‌ رسول شرکت کنند.
 • ویژگی ها

  روبروی آرامگاه صفحه‌ ای به بلندی یک متر و چهار پله قرار دارد که بر روی آن آرامگاه واقع شده‌ است. در قسمت شرقی صفحه آرامگاه یک پیشخوان با سقف تیرهای چوبی و حصیری و چند ستون چوبی است. که با پنج پله به حیاط متصل می‌ شود.
  پیشخوان پیشینه چندانی ندارد، ساقه گنبد استوانه‌ ای است و سقف گنبد از درون با گچ سفید شده و بنا کاملا یک بنای خاص ایرانی و از معماری سلجوقی الهام گرفته‌ است. آرامگاه در میان بنا واقع گردیده و بر روی آن یک صندوقچه و بالای آن یک جعبه چوبین با تزئینات مختلف هندسی قرار دارد، گورستان در سوی شرق بنا قرار دارد.
 • سایر اطلاعات

  در کتاب فرهنگ مردم بلوچ نوشته عبدالله ناصری آمده‌ است: «در مورد صاحب مزار دو عقیده وجود دارد یکی آنکه معتقدند این مزار از آن عارف وارسته و مرد حقی است به نام سید عبدالرسول و این زیارتگاه مردم شیعه چابهار است و افراد غیر شیعه هم از شیعه‌ های این سرزمین پیروی می‌ کنند. بعضی دیگر بر این باورند این مزار یک (لوطی) است مطرب‌ های دوره‌ گرد را لوطی می‌ نامند.
  اما گویند صاحب این آرامگاه شب عروسیش فوت نموده و هر ساله معتقدین به او در سالروز مرگش که در روز آخر ماه ذی‌ القعده به مدت ۷ روز با ساز و دهل و آواز خوانی و رقص و پای کوبی می‌ کنند. این مراسم به دو جهت انجام می‌ شود. یکی این که لوطی فوت شده چون عمرش را به مطربی و شاد کردن مردم گذرانده وصیت کرده که پس از مرگش نیز در کنار مزارش رقص و پای کوبی و در حقیقت مراسم شادی بر پا شود. و خواسته‌ است تأثیر وجود خود را در شادمانی مردم پس از مرگش نیز حفظ کند. دیگر اینکه این شخص که در شب عروسیش فوت کرده بسیار مجرب و مورد توجه افراد طائفه اش بوده و چون عروسی نافرجامی داشته و حسرت بگور برده‌ است. دوستدارانش هر ساله در سالروز مرگش برای او جشن عروسی می‌ گیرند و یاد عروسی او را زنده می‌ دارند. البته چون پیروان صاحب مزار شیعه مذهب هستند در ماه محرم نیز مراسم سوگواری و روضه‌ خوانی در این آرامگاه بر پا می‌ شود.»
 • منبع

  1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.
  2- ویکی پدیا

اماکن مرتبطتگ ها