City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده روح الله (ع) تهران

(168 رای)


بقعه امامزاده روح الله (ع) در حياط ساختمان مخابرات ميدان امام خميني (ره) قرار دارد و زائران تنها يک ساعت در هفته امکان بازديد از آن را داشتند که پس از بازسازي و نصب ضريح جديد، همه روزه پذيراي علاقه‌مندان است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده روح الله (ع) تهران
 • امامزاده روح الله (ع) تهران
امامزاده روح الله (ع) تهران امامزاده روح الله (ع) تهران مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : میدان امام خمینی, ضلع جنوبی میدان, ربروی درب خروجی مترو, آستان امامزاده روح الله (ع)

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»نسب امامزاده روح الله طبق شجره نامه و بنا به گفته مسئولان اداره اوقاف استان تهران با 27 واسطه به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد و دارای مقبره ای به قدمت 300 سال و ساختمانی به اندازه چهار در پنج متر بود که پس از انقلاب اسلامی ساخته شد اما در جریان انقلاب به دلیل درگیری‌های میدان امام خمینی فعلی، اداره مخابرات وقت، دور تا دور ساختمان مخابرات را محصور کرد، به این ترتیب بقعه امامزاده نیز که در نزدیکی ساختمان مخابرات قرار داشت داخل این حصار قرار گرفت و پس از بررسی اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران و با موافقت مسئولان اداره مخابرات و همکاری اداره میراث فرهنگی استان، قرار شد، بنای بقعه نوسازی شود.

 • تاریخچه

  از عمر امامزاده روح‌الله 400 سال می‌گذرد. بنای مقدسی به اندازه چهار در پنج متر که به شهادت بسیاری از تهرانی‌های قدیم، جزو نخستین بناهای مقدس این شهر، شهره خاص و عام است.
 • ویژگی ها

  در طرح عمرانی بقعه امامزاده روح الله (ع)، دو شبستان با 800 مترمربع زمین و یک هزار و 350 مترمربع زیربنا در دو طبقه ساخته شود.
 • سیمای عمومی

  گفته می‌شود، حجم کلی بنا طبق مقایسه‌های انجام شده از یک مکعب و یک پوشش عرقچین به شکل نیم دایره با فرمی محدب تشکیل می‌شده است.مربع شکلی است که همیشه دارای نمادین بوده است.
 • شرایط استفاده

  اکنون در ورودی این امامزاده از خیابان باب همایون به روی زائران گشوده شده است.
 • سایر اطلاعات

  در فاصله 150متری امامزداده روح الله و در کوچه ای بالاتر از آن، حرم امامزاده نورالله(ع)، برادر امامزاده روح‌الله وجود دارد که آن هم در غربتی فراوان و در میان دیوارهایی محصور شده بدون دسترسی مردم قرار دارد.
 • نقاط منفی

  کتیبه کاشی‌کاری و تابلوهای نقاشی دوران قاجار که بخشی از هویت تاریخی امامزاده روح‌الله میدان توپخانه به شمار می‌رود، مدت‌هاست ناپدید شده و این امامزاده که جزو یکی از قدیمی‌ترین بناهای مقدس تهران در ذهن‌ها حک شده، اکنون دچار تخریب و نوسازی است.

اماکن مرتبطتگ ها