City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باغ ملک

(96 رای)


باغ ملک، يکي از باغ هاي قديمي و زيباي تهران در محله گلابدره است که اين روزها با الگو گيري از باغ شازده ماهان بازسازي شده و به عنوان يک پارک عمومي مورد استفاده مردم قرار مي گيرد.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • باغ ملک
 • باغ ملک
 • باغ ملک
 • باغ ملک
باغ ملک باغ ملک باغ ملک باغ ملک مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»«باغ ملک» از باغ های مشهور شمیران است که به طور معجزه آسایی دست کم از دوره ناصرالدین شاه تا کنون باقی مانده است و از چنگ حوادث و تغییرات شگفتی آور تهران جان سالم بدر برده است تا امروز هر شهروند تهرانی بتواند اندکی در فضای دل انگیز باغ بیاساید و به ترنم مرغکان خوش الحان گوش فرا دهد. ناه جستن در طبیعت زیبای این باغ، به دور از هیاهوی شهری و سبکهای مدرن معماری به همراه مصالحی همچون آهن و بتن، آرامشی را به مخاطب القاء خواهد کرد که نظیر آن را در پارکهای مدرن شهری هرگز نخواهید یافت.

 • تاریخچه

  قدمت این باع به دوره دوره ناصر الدین شاه قاجار بر می گردد. در مجاورت ضلع غربی باغ ملک، اراضی باغ ظل السلطان قرار داشت که در دوران رضا شاه با احداث خیابان سعدآباد این اراضی بدو نیم تقسیم شد و نیمه شرقی به باغ ملک افزوده گردید.


  بانی باغ ملک بر خلاف تصور بسیاری و انگار مشهور حاج حسین ملک نیست،بلکه این باغ را ملک اتجار در قمار از نصرت الدوله می برد،و صاحب آن می شود.معیرالممالک در این باره آرد: «...که همان جاست و آبشار قشنگی دارد و متعلق به حاجی ملک التجار است.از فیروز میرزای نصرت الدوله به آس بازی برده است.در سی چهل سال قبل...»/ وقایع الزمان.


  باغ ملک به قدری با نشاط و مصفا بود، که مورد توجه ناصرالدین شاه قرار داشت، طوری که گاهی بدان جا می رفت. اعتمادالسلطنه در محرم 1306در سخن از این باغ می نویسد: «...شاه امروز امامزاده قاسم باغ ملک تشریف بردند...»/ روزنامه خاطرات. معیرالممالک هم از این باغ یاد کرده است: «...در سر استخر ملک آقای ظهیرالاسلام را دیده که سواره به اسد آباد می رفتند...»/ وقایع الزمان.


  سمویل گرین(1301تا1305ق.)در کتاب خود آورده: «...ملک التجار ایرانی صرف است و گویا که یکی از اشخاص قصه الف-لیله باشد.شخصی است موقر...هوشیاری از سیمای او هویداست...و نیز معلوم می شود شخصی است عیاش و خوشگذراناز پوشیدن لباسی که اندک شباهتی به البسه خارجه داشته باشد...»/ایران و ایرانیان.


  چاپار باشی از قصر و باغ ملک چنین یاد کرده است: «...قصری که در جعفرآباد ملک التجار حالیه تهران پسر آقا مهدی مرحوم به جبر و عنف از برادر زاده مرحوم نصرت الدوله فرمانفرما ضبط و تصرف نمود و ملک بیست هزار تومانی را به حیله و دسیسه در گرو بیست هزار قران از میان برد،انصافا جای تفرجگاه مرغوب و منظرگاه بسی مطلوب است»


  گرترود بل در سال 1310ق. در باره باغ ملک التجار(به قول او سلطان بازرگانان) می نویسد: «...دیوار چینه ای بود...با ضربه ما دو لنگه در باز شد از پله ها بالا رفتیم و در آنجا از زیبایی غیر منتظری که به پیش بازمان آمد بهت زده برجا ماندیم...باغچه های پر نشاط گل سرخ و لادن و اطلسی آراسته بود....در آن آبشارهایی ساخته بودند...آب فواره هایش در تمام روز...خانه ای برای تفریح بود به خانه ای ساخته شده از دیوار بلکه سراسر پنجره و همه باز...در آن سوی آن اندرون قرار داشتاقامتگاه زنان جایی که با رسیدن ما قامتهای پوشیده در لباس نازک و پیچیده در چادر خود را پشت پرده ها پنهان کردند....تا به مهمانسرای دیگری رسیدیمدر بالای رشته دیگری از آبشار ها و فواره ها قرار داشت اینجا ضیافت با شکوهی برای ما ترتیب داده بودند.انواع پلوها با طعم های مختلف مخلوط با گوشت و سبزی خورشها انواع کباب ها دلمه ها بستنی ها میوه ها و شراب معطر شیراز...با فرارسیدن خنکای عصر ملک التجار در آستانه خانه اش که پیوسته در آن نسیم می وزید ظاهر شد مردی که سال های جوانی را پشت سر گذاشته...سیمای خوشایندی داشت ابروان مستقیم لبان سرخ ریش سیاه و صورت سبزه و چشم های تیره با نشاط...با او تخته نرد بازی کردیم.../تصویر هایی از ایران،نقل در جغرافیای تاریخی شمیران.


 • ویژگی ها

  باغ ملک با وسعتی حدود 35هزار متر مربع، در پای کوه دربند و در شمال جعفرآباد و غرب امامزاده قاسم قرار دارد. این باغ از جنوب وشرق به خيابان دربند, از غرب به حاشيه مسيل گلابدره و از شمال به باغ شاطرمنتهي مي‌شود.
 • سیمای عمومی

  این باغ داراي گونه‌هاي گياهي گوناگون چون درختان کهنسال مثمر وغيرمثمر، گردو، چنار، نارون، افرا، اقاقيا و ... است که پس از تملک از سوی شهرداری تهران، به یک بوستان عمومی زیبا تبدیل شده است.
 • امکانات ویژه

  در این بوستان آلاچیق، برکه، آبشار، باغ پرندگان، رستوران، محوطه سازی و... وجود دارد. همچنین در کنار اين بوستان مرکز امداد ،سراي محله، کتابخانه، ميدان ميوه و تره بار، پارکينگ طبقاتي و...نيز در نظرگرفته شده تا بخشي از نياز هاي اهالي دربند و گلابدره تأمين شود.
 • سایر اطلاعات

  این باغ بین محله جعفر آباد و محله امامزاده قاسم واقع شده است و راه دسترسی به آن از خیابان دربند، کوچه تاجیک وخیابان گلابدره است.
 • منبع

  روزنامه همشهری، 12 اردیبهشت 1387 / سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران / وقایع الزمان / ایران و
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر پیاده روی با حدود 5 دقیقه پیاده روی می‌توان از ابتدای تاجیک به باغ ملک رسید.
 • مسیر تاکسی ز میدان تجریش سوار ماشین‌های "خط تجریش- دربند" و یا از میدان قدس سوار ماشین‌های "خط قدس- امامزاده قاسم- نخجوان" شده و در ابتدای خیابان تاجیک پیاده شوید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به باغ ملک، ایستگاه تجریش واقع در خط یک مترو تهران است.
 • مسیر خودروی شخصی این بوستان از میدان قدس و طی کردن خیابان دربند و خیابان تاجیک قابل دسترسی بوده و از میدان تجریش نیز با پیمودن خیابان فناخسرو، این بوستان قابل دسترس است.


اماکن مجاور

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

باغ ملک باغ ايراني ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ملک باغ ايراني باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ملک گردشگري شهري باغ ايراني باغ ملک باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ايراني گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ايراني ابنيه تاريخي گردشگري شهري گردشگري شهري باغ ملک گردشگري شهري باغ ايراني گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ملک باغ ايراني ابنيه تاريخي باغ ملک باغ ايراني گردشگري شهري باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ايراني باغ ملک ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ملک گردشگري شهري باغ ايراني باغ ملک گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ايراني باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ايراني باغ ملک گردشگري شهري باغ ايراني ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ايراني ابنيه تاريخي باغ ملک باغ ايراني گردشگري شهري باغ ملک باغ ايراني گردشگري شهري ابنيه تاريخي ابنيه تاريخي باغ ملک باغ ايراني ابنيه تاريخي باغ ملک گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ايراني باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ايراني گردشگري شهري ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ملک ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ايراني گردشگري شهري باغ ملک باغ ايراني گردشگري شهري باغ ملک ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ايراني باغ ملک گردشگري شهري باغ ايراني ابنيه تاريخي گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ملک گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ايراني باغ ملک باغ ايراني ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ملک ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ايراني باغ ملک گردشگري شهري باغ ايراني ابنيه تاريخي باغ ملک ابنيه تاريخي باغ ايراني گردشگري شهري باغ ملک ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ايراني باغ ملک باغ ايراني گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ايراني باغ ملک ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ايراني باغ ملک گردشگري شهري ابنيه تاريخي باغ ايراني ابنيه تاريخي گردشگري شهري باغ ملک باغ ايراني ابنيه تاريخي باغ ملک گردشگري شهري