City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تورنگ تپه

(64 رای)


تورنگ تپه در فاصله 22 كيلومتري شمال گرگان و در مجاورت روستايي به همين نام ودر كنار استخر آبي واقع است قدمت آن به استناد گزارش و نتايج بررسي ها و كاوش هاي علمي باستان شناسان خارجي به هزاره سوم پيش از ميلاد يعني 5000 سال پيش مي رسد .


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تورنگ تپه
 • تورنگ تپه
 • تورنگ تپه
 • تورنگ تپه
تورنگ تپه تورنگ تپه تورنگ تپه تورنگ تپه مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تورنگ تپه از تپه هاي تاريخي استان گلستان بوده كه شهرت جهاني دارد و توجه بسياري از باستان شناسان دنيا را به خود جلب كرده است . آثار به دست آمده از اين تپه تاريخي بنا به اظهارات باستان شناسان گواه سكونت انسان عصر پيش از آرياها در آن جا ست . شباهت هايي كه بين آثار به دست آمده از اين تپه با آثار تپه حصار دامغان ، جزيره كرت واقع در درياي اژه و . . . نشانگر ارتباط اقوام و تاثير گذاري هنر آنان بر يكديگر است

 • تاریخچه

  تورنگ تپه قدمت آن به استناد گزارش و نتايج بررسي ها و كاوش هاي علمي باستان شناسان خارجي به هزاره سوم پيش از ميلاد يعني 5000 سال پيش مي رسد .
 • ویژگی ها

  در سال 1931 م ( 1310 خورشيدي ) يك هيات علمي آمريكايي از دانشگاه پنسيلوانيا تحت نظر آقاي ف ، وولسين براي تحقيق به تورنگ تپه آمدند ، اين هيات در اين تپه سه طبقه تشخيص داد :
  طبقه اول ( بالا ): با 6 متر عمق كه باقي مانده گورستان از عصر آهن بوده و در 1 تا 2 متر ضخامت قرار داشت . در پايين آن ديوارهاي دهكده اي است كه آتش آن را از ميان برده و در آن 45 قبر به دست آمد . در قبرها همراه مردگان ظروف سفالين درخشاني به رنگ ها ي قرمز و خاكستري تيره و اشيايي از برنز ، شبيه اشياء طبقه (3) تپه حصار دامغان به دست آمده است.
  طبقه دوم : در عمق 6 تا 8 متر واقع بوده و در آن چيزهاي فوق العاده يافت نشد .
  طبقه سوم : در پاي تپه قرار داشت و بين 10 و 30/11 متر عمق قرار گرفته بود . در اين طبقه و در ميان خاكستر و آجرها دو قبر پيدا شد كه در آن سفال خاكستري رنگ تيره رنگي وجود داشت و تزئينات آن به وسيله ابزاري شبيه شانه انجام گرفته بود. در هر يك از اين سه طبقه سفال قرمز با نقوش سياه رنگ شبيه سفال هاي تپه مجاور ، يعني شاه تپه پيدا شد . در اين طبقه چند مجسمه كوچك بسيار زيبا از جنس گل پخته قرمز رنگ تيره به دست آمد . ژان دهه دانشمند فرانسوي نيز از سال 1960 م (1339 خورشيدي) به بعد مشغول كاوش شد .
 • سیمای عمومی

  مجسمه هاي كوچك گلي با نقش مردان و زنان در اين تپه با اشياي مكشوفه در جزيره كرت كه متعلق به هزاره دوم پيش از ميلاد است شباهت زيادي دارد . دياكونف معتقد است فرهنگ و تمدن تورنگ تپه و تپه حصار دامغان و تپه سيلك كاشان به ظاهر با آسياي ميانه مر بوط است .

اماکن مرتبطتگ ها