City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه مهرانگيز کامبيز

(209 رای)


خانه مهر انگيز کامبيز که از آن با عنوان خانه آقا جلال تهراني نيز ياد مي شود، يکي از بناهاي تاريخي شهر تهران است که پس از بازي سريال «پدرسالار» در آن براي بسياري از مردم به يادماندني شد. اين خانه زيباي تاريخي هم اکنون به عنوان خانه فرهنگ محله امامزاده يحيي (ع) مورد استفاده قرار مي گيرد تا نام پدرسالار براي هميشه در اين محله به يادگار بماند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه مهرانگيز کامبيز
 • خانه مهرانگيز کامبيز
 • خانه مهرانگيز کامبيز
 • خانه مهرانگيز کامبيز
خانه مهرانگيز کامبيز خانه مهرانگيز کامبيز خانه مهرانگيز کامبيز خانه مهرانگيز کامبيز مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 33553228
 • قیمت : رایگان
 • آدرس : خيابان اميركبير، كوچه ميرزا محمود وزير، كوچه هداوند

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»به محله‌ی امامزاده یحیی که وارد شوید و نام خانه‌ی «پدرسالار» را به زبان بیاورید، راه را همه می‌دانند، کوچه‌ی «هداوند»، شماره‌ی (7)، جایی که الان به «خانه فرهنگ امامزاده یحیی» تبدیل شده است. این خانه تاریخی با قدمتی 83 ساله به خانواده آقا جلال تهرانی منسوب است. بنا دارای دو طبقه است و درهای آهنی هم جای درهای چوبی و قدیمی را گرفته اما هنوز هم خانه ای زیبا و به یادماندنی است.

 • تاریخچه

  «مهرانگیز کامبیز» مالک این عمارت قاجاری بوده، ولی از او اطلاعات دقیقی باقی نمانده و حتی پس از فروختن خانه، به‌خاطر کهولت سن به خانه سالمندان رفته است. فقط برخی قدیمی‌های محله به یاد دارند که «مهرانگیز کامبیز» مراسم مذهبی و روضه در این خانه برپا می‌کرد و کودکان را هم به خانه راه نمی‌داد.
  «آقا جلال تهرانی» که در دوران پهلوی، به‌خاطر ملاقات با امام خمینی (ره) از ریاست شورای سلطنت استعفا داده بود، اوایل انقلاب، خانه‌ی «مهرانگیز کامبیز» را خرید. این خانه بعدها به سرهنگی واگذار شد که گفته می‌شود، یک چلوکبابی داشته و این خانه را به‌جای عوارض و بدهی‌های زیادی که داشته، به شهرداری منطقه‌ی 15 تهران می‌دهد.
  مرحوم «اکبر خواجویی» - خالق سریال «پدرسالار» - حدود سال‌های 1369 تا 1371 سر می‌رسد و با پیگیری فراوان، خانه را به‌عنوان لوکیشن سریال در اختیار می‌گیرد. پس از پایان ساخت سریال، شهرداری منطقه‌ی 15 آن را به‌عنوان دومین خانه‌ی فرهنگ تهران، به نام «امامزاده یحیی» نامگذاری کرد و در سال 1375 تملک آن به منطقه‌ی 12 واگذار شد.
 • سیمای عمومی

  جای در کوچک خانه و دیوارهای سفید و کشدارش، حالا میله‌های آهنی ایستاده‌اند که دیگر داخل خانه را از نگاه‌های غریبه پنهان نمی‌کنند. بنای اصلی خانه شامل اندرونی و بیرونی بوده، اما حالا دیگر هیچ نشانی از آن بخش‌ها باقی نمانده است؛ اندرونی خانه در زمان ساخت سریال، محل زندگی خانواده‌ی برادر بزرگ‌تر یعنی «اسدالله‌خان» بود و بیرونی‌اش متعلق به برادر کوچک‌تر «عمومصطفی». حالا بیرونی و اندرونی خانه یکی شده و بخشی از راه‌پله‌های خانه‌ی «عمومصطفی» به سرویس بهداشتی خانه‌ی فرهنگ و اتاق‌هایش به کافی‌نت، باشگاه اینترنت و مرکز حسابداری تبدیل شده است.
  اما حیاط خانه، همان است؛ فقط با یک تفاوت بزرگ، حوض آبی‌رنگ میان خانه، دیگر وجود ندارد و جایش را موزاییک‌هایی پوشانده‌اند. خوشبختانه ستون‌های بلند و محکم ایوان با تزیینات رنگی و کنده‌کاری‌هایش هنوز ‌استوارند و سردر اتاق مهمان‌نشین که سفره‌های بلند «اسدالله‌خان» در آنجا پهن می‌شد، همچنان به گره‌چینی و تزیینات آیینه‌کاری دوره‌ی قاجار مزین است.
  اگر از پله‌های سمت راست ایوان پایین بیایید، نخست به مطبخ‌خانه می‌رسید و اگر دوباره پله‌های مقابل را بالا بروید، اتاق «آذر» (با بازی کمند امیرسلیمانی) عروس کوچک خانواده و ناصر (با بازی ناصر هاشمی) که باعث آن همه بلبشو شدند، قرار دارد. حالا صدای بچه‌ها بیشتر از هر جای دیگر، از این اتاق به گوش می‌رسد.
  اتاق زهرا (با بازی کتایون ریاحی) عروس بزرگ خانواده و جمال (با بازی خسرو شجاع‌زاده) پسر بزرگ «اسدلله‌خان» حالا به دفتر مدیریت و اتاق «سفال» خانه‌ی فرهنگ تبدیل شده است.
  از پله‌ها که پایین بیایید برای رسیدن به اتاق جلال (با بازی محمود پاک‌نیت) پسر وسط پدرسالار و زهره (با بازی اکرم محمدی) باید به زیرزمین خانه بروید، این پله‌ها حالا به سالن ورزشی خانه‌ی فرهنگ می‌رسند.
  تنها نشان از گذشته‌ی این خانه در شاه‌نشین یا اتاق مهمانی خانه‌ی اسدالله‌خان، شومینه‌ی قدیمی است که به‌نظر می‌رسد آن‌ هم تا چند سال دیگر از معماری این اتاق حذف شود. همان‌جا که اسدالله‌خان پس از آن‌که فرزندانش دست رد بر سینه‌اش می‌زنند، بشقاب‌های سفره‌ی شام را زیر پا خورد می‌کند، ملوک بر دست می‌زند و گریه می‌کند.
 • منبع

  پرتال محله امامزاده یحیی - باشگاه خبرنگاران جوان - خبرگزاری مهر - خبرگزاری ایسنا
  عکس ها: خبرگزاری ایسنا
 • نظر
  يكشنبه 17 آبان 1394

  این محل بازدید عمومی هم داره ؟

 • نظر
  دوشنبه 07 دي 1394

  من دیروز رفتم از خونه پدر سالار بازدید کردم؛ خوشبختانه در خونه باز بود و الان تبدیل شده به سرای محله
  واقعا معماری خونه توی بافت تاریخی تهران خیلی دیدنیه ... و چقدر خوشحالم که توی این عمارت یه فیلم بازی شد که حداقل به بهانه فیلم پدرسالار از اون مراقبت کنن و به دست لودر ها نسپارنش!

اماکن مرتبطتگ ها