City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه - موزه مقدم

(74 رای)


خانه - موزه مقدم يکي از زيباترين خانه موزه هاي پايتخت است که از آن به عنوان گران ترين خانه تاريخي دنيا ياد مي شود. زنده ياد استاد مقدم، خانه پدري خود را که جزو يکي از خانه هاي مجلل دوران قاجار است به همراه آثار نفيس گردآوري شده شامل : کلکسيون پارچه، چپق و قليان، سفالينه، شيشه و ... وقف دانشگاه تهران نمود. اين خانه موزه هم اکنون به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه - موزه مقدم
 • خانه - موزه مقدم
 • خانه - موزه مقدم
 • خانه - موزه مقدم
خانه - موزه مقدم خانه - موزه مقدم خانه - موزه مقدم خانه - موزه مقدم مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 66463144
 • وب سایت : www.museums.ut.ac.ir
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 9 الی 15:30
 • آدرس : خیابان امام خمینی(ره)، بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر(عج)، جنب بانک ملت ، پلاک 249

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»خانه ای که اکنون به عنوان موزه مقدم از آن یاد می شود دارای بخش های اندرونی و بیرونی است اما در کنار تمام اجزای این عمارت مجلل، کاشی های زرین فام و گرانبهایی را می توان یافت که مقدم برای پاسداری از آنها، جایی مناسب را در دیوار برای آنها در نظر گرفته بود تا از آسیب در امان بمانند. برخی از این کاشی ها در دنیا منحصر به فرد هستند.

 • تاریخچه

  موزه و خانهٔ مقدم در آغاز، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب‌الملک از صاحب‌منصبان مشهور دربار قاجاریان و رئیس ادارهٔ احتسابیهٔ تهران و وزیر مختار ایران در برن سوئیس، بوده که بعدها در اختیار محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران، قرار می‌گیرد.
  او به همراه همسر فرانسوی‌اش در خانهٔ پدری خود در تهران ساکن شد. محسن مقدم و همسرش "سلما" که کارمند کتابخانه و موزهٔ ملی ایران بود، در کنار فعالیت‌های علمی، آثار و اشیاء فراوانی را با هدف حفظ میراث فرهنگی و تاریخی ایران گردآوری کردندخانهٔ احتساب‌الملک یکی از یادگارهای تهران قدیم است که اکنون به موزه تبدیل شده‌است. این خانه در سال ۱۳۵۱ از سوی محسن مقدم پسر احتساب‌الملک به دانشگاه تهران اهدا شد. و در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
 • ویژگی ها

  از ویژگی های بارز این موزه، همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است، فضایی که با مساحتی برابر با 2117 مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است. مجموعه منسوجات مقدم که در این موزه نگهداری می شود یکی از ناب ترین مجموعات در جهان است.
 • سیمای عمومی

  "موزه مقدم" درست در میان های و هوی بازار خرید و رفت و آمد مردم به بانک مجاورش قرار دارد؛ همین که از ورودی هشتی خانه وارد شوی، زندگی ماشینی را پشت سر می گذاری. دیوارهای این خانه اجازه ورود این همه هیاهو را به حریم خانه نمی دهد.
  این خانه برای آقای محسن مقدم فرزند احتساب الملک, حسابدار اواخر دوره ی قاجار است.ا یشان باستان شناسی و معماری و نقاشی و تاریخ هنر را خوب می دانسته اند و با همسر خوش ذوق و هم پایشان, سِلما, یک عالمه چیز شگفت انگیز را در این خانه جمع آوری کرده اند و خانه را با سلیقه ی خودشان شکل داده اند.
  در یک گوشه ی خانه یک برج (به اسم خانه اربابی) به سبک معماری قلعه های قرون وسطا ساخته اند, در یکی از حیاط ها با الهام از معماری قصر الحمرا یک حوض ساخته اند, یک اتاق به اسم اتاق صدف ساخته اند که سراسر با انواع صدف ها و چیزهای دریایی تزئین شده است, الی آخر.
 • پیشنهاد ویژه

  حتما در هنگام بازدید از راهنمایان مستقر در موزه کمک بگیرید و به خواندن نوشته ها بسنده نکنید. زیرا جای جای و بند بند این خانه حرف برای گفتن دارد. به غیر از این آداب موزه گردی نیز ایجاب می کند تا حرف هایی را نیز از زبان راهنمایان بشنوید.
 • شرایط استفاده

  زمان بازدید :یكشنبه الي پنجشنبه ساعت 9 الی 15:30
 • امکانات ویژه

  کتابخانه موزه در حقیقت کارگاه (آتلیه) محسن مقدم بوده است که در سال 1337 ه.ش ساخته شده است. در حال حاضر به منظور نگهداری از کتاب های دکتر مقدم و دیگر کتاب های مرتبط با باستان شناسی و هنر جهت استفاده پژوهشگران و عموم مردم، این محل تبدیل به کتابخانه شده است
 • سایر اطلاعات

  ارزشمندترین خانه جهان به واسطه داشتن اشیای تاریخی و گرانبها به گرانترین خانه جهان در سالهای دهه 30 و 40 توسط پروفسور پوپ مورخ آمریکایی که مقاله ای با عنوان بررسی هنرهای ایران در مجله "سپید و سیاه" نوشته بود، معروف شد و هنوز هم جزو یکی از منحصر به فردترین خانه های ایران و جهان است.
  مقدم از بنیان‌گذاران دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه بود. نشان دانشگاه تهران را که با الهام از تاریخ و فرهنگ کهن ایران طراحی کرده‌است، علی‌رغم همهٔ تحولات دهه‌های اخیر، هنوز هم بر سردر دانشگاه باقی است. او اولین ایرانی است که به دریافت نشان لژیون دو نور با درجهٔ «اوفیسیه» از طرف شارل دو گل رئیس‌جمهور فرانسه مفتخر شده‌است.
 • نقاط مثبت

  یکی از خوبی های مهم ِموزه ی مقدم راهنماهای باحوصله اش است که خودشان داوطلبانه می آیند و بازدید کننده را راهنمایی می کنند و همان جا می ایستند و هروقت نکته ای به نظرشان رسید می گویند.
 • نقاط منفی

  امکان بازدید عموم برای کلکسیون پارچه استاد مقدم که جزو یکی از کلکسیون های پارچه در دنیاست وجود ندارد. این پارچه‌های قیمتی اکنون به صورت فریز شده در داخل مجموعه نگهداری می‌شود. البته جز یکی از پارچه ها که آن هم درون قاب شیشه‌ای نگهداری می‌شود بازدید برای عموم دارد.
 • منبع

  وب سایت موزه مقدم،همشهری آنلاین، ویکی پدیا، خبرگزاری مهر، پورتال سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان
 • مناسب برای کودکان
 • رزرو
 • مسیر پیاده روی بعد از پیاده شدن از ایستگاه مترو حسن آباد از پياده رو سمت راست در جهت غرب حرکت کرده و بعد از خیابان شيخ هادي جنب بانک ملت به موزه خواهید رسید.
 • مسیر تاکسی به دلیل یک طرفه بودن خیابان امام خمینی (ره) باید در میدان امام خمینی سوار تاکسی شده و در مقابل موزه پیاده شوید. همچنین می توانید از میدان راه آهن و خیابان ولی عصر (عج) سوار تاکسی شوید و در چهاراه سپه ( تقاطع خیابان امام خمینی) از تاکسی پیاده شوید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین مترو ايستگاه حسن آباد واقع در خط دو مترو تهران است.
 • نظر بهار
  دوشنبه 16 بهمن 1396

  خانه مقدم یکی از must see های تهرانه بدون شک
  اولین بار که از دیدنش شوکه شدم و بعد از اون عاشقش

 • نظر
  چهارشنبه 14 آبان 1393

  واقعا فضای زیبایی داره، خیلی از گردشگر های خارجی رو می تونید در حال بازدید از این موزه ببینید

 • نظر پریسا
  جمعه 05 دي 1393

  دستتون درد نکنه؛ من اصلا این فضا رو نمی شناختم اما وقتی رفتم و خونه رو دیدم شگفت زده شدم. بارها از جلوش رد شده بودم اما اصلا توجهم رو جلب نکرده بود اما آدرس و مشخصاتش رو از این صفحه پیدا کردم و رفتم دیدم.

 • نظر
  سه شنبه 13 مهر 1395

  واقعا عالی بود.
  هنرهای به کار رفته در ساختمان و اشیای گردآوری شده بی نظیر بودند.
  محیط زیبا و دلنشینی داشت.

اماکن مجاور

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

موزه مقدم موزه تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه مقدم موزه موزه مقدم تاريخي موزه مقدم ارزشمند ترين خانه موزه موزه مقدم موزه مقدم تاريخي موزه ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه مقدم تاريخي موزه تاريخي ارزشمند ترين خانه ارزشمند ترين خانه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه موزه ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه مقدم موزه تاريخي موزه مقدم موزه ارزشمند ترين خانه موزه مقدم تاريخي موزه موزه مقدم تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه موزه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه موزه مقدم تاريخي موزه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه موزه تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه تاريخي موزه مقدم موزه ارزشمند ترين خانه موزه مقدم موزه ارزشمند ترين خانه تاريخي تاريخي موزه مقدم موزه تاريخي موزه مقدم ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه موزه مقدم تاريخي موزه ارزشمند ترين خانه تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه مقدم تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه ارزشمند ترين خانه موزه مقدم موزه ارزشمند ترين خانه موزه مقدم تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه موزه تاريخي ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه مقدم ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه موزه مقدم موزه تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه مقدم تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه موزه تاريخي موزه مقدم تاريخي موزه ارزشمند ترين خانه موزه مقدم تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه موزه مقدم موزه ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه موزه مقدم تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه موزه مقدم ارزشمند ترين خانه تاريخي موزه تاريخي ارزشمند ترين خانه موزه مقدم موزه تاريخي موزه مقدم ارزشمند ترين خانه