City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دشت شقايق لار

(45 رای)


دشت شقايق منطقه حفاظت شده لار يا دشت شقايق هاي دماوند يکي از جاذبه هاي چشم نواز و بي نظير در اطراف تهران و منطقه دماوند است که هر ساله در روزهاي پاياني بهار، علاقه مندان به طبيعت را به اين منطقه مي کشاند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دشت شقايق لار
 • دشت شقايق لار
 • دشت شقايق لار
 • دشت شقايق لار
دشت شقايق لار دشت شقايق لار دشت شقايق لار دشت شقايق لار مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دسترسی به کوه دماوند از دو راه اصلی یعنی تهران فیروزکوه و پلور است که برای تماشای دشت شقایق شما باید از جاده پلور بروید. دشت خومه (دشت شقایق) در دامنه قله دماوند و در جاده پلور ـ رینه قرار دارد. در اینجا سرخي شقايق هاي به خون نشسته هر نگاهي را به خود خيره مي کند. نوازش نسيم ساقه هاي ترد و نازک را به رقص درآورده و ما را در پايکوبي دشت شقايق ها مهمان مي کند.

 • تاریخچه

  منطقه حفاظت شده لار بین استان های تهران و مازندران واقع شده است. منطقه لار با وسعتی حدود 73500 هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز قرار دارد که در سال 54 به پارک ملی تبدیل شد و از سال 61 طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اداره می شود و از سال 70 بعضی از مناطق آن برای شکار و تیر اندازی ممنوع اعلام شد.
 • ویژگی ها

  شقایق وحشی، یکی از روییدنی‏های زیبا و شاید منحصر به فرد دشت‏های لار شهرستان دماوند است که همواره تن نحیفشان به دستان بی‏رحم بشر مورد رنجش قرار می‏ گیرد. ارتفاع شقایق وحشی در نقاط مختلف کشور بین 25 تا 90 سانتی‏متر متغیر است و این گیاه علفی علاوه بر دشت لار شهرستان دماوند، در سایر نقاط ایران نیز می‏ روید.
 • زمان مناسب بازدید

  در بهار و اوایل تابستان بهترین زمان برای دیدن دشت شقایق های دماوند است.
 • پیشنهاد ویژه

  جاده سدّ لار در مسیر منطقه "پلور" به سمت پاسگاه رودخانه "دلیچای" را بهترین ورودی برای حضور در دشت شقایق‏ های دماوند است.
 • شرایط استفاده

  درخواست عاجزانه و البته همیشگی مجموعه محیط‏ بانان پاسگاه منطقه حفاظت‏ شده پارک ملی لار از مردم، نچیدن گل‏های شقایق است چرا که متأسفانه هر ساله شاهد از بین رفتن شقایق‏ های زیبای این منطقه هستیم.
  باید این نکته را متذکر شویم که چیدن گل شقایق وحشی مصداق بارز از بین بردن رستنی‏ها قلمداد و به لحاظ قانونی، تخلف شمرده می‏ شود.
 • سایر اطلاعات

  شقایق وحشی با نام علمی "پاپاور اس.پی" از خانواده گیاهان علفی "پاپاور" به شیوه بذرپاشی، تکثیر می ‏شود و دارای مشخصاتی نظیر شیرابه بی‏رنگ، برگ‏های لوبدار، ساقه‏های استوار، بدنی کرکی، برخوردار از چهار دم‏برگ، دارای میوه بدون کرک و شاید از همه مشخصه‏های این گیاه مهم‏تر خال سیاه‏رنگ منحصر به فرد آن است که باید این شاخص پایانی را معرف شقایق وحشی خواند.
  برگ‏های پاپاور اس.پی به صورت شاخه‏ای متنوع، سبز رنگ، کرک‏دار و پَر مانند است و تقسیمات سرنیزه‏ای آن با نوکی باریک و دندانه‏ دار خودنمایی می‏ کند. این گل زیبای وحشی در ادبیات پارسی با نام‌های دیگری نظیر لاله وحشی و گل سرخ -به گویش مردمان افغانستان- نیز معروف است که البته برخی این اسامی را صحیح تلقی نمی‏ کنند.
 • مسیر خودروی شخصی دسترسی به کوه دماوند از دو راه اصلی یعنی تهران فیروزکوه و پلور است که برای تماشای دشت شقایق شما باید از جاده پلور بروید. جاده سدّ لار در مسیر منطقه "پلور" به سمت پاسگاه رودخانه "دلیچای" بهترین ورودی برای حضور در دشت شقایق ‏های دماوند است.
 • نظر بهار
  جمعه 07 خرداد 1395

  الان توی بهار دشت شقایق لار واقعا دیدنیه؛ البته یکسری ماشین آفرودی توی سال های گذشته این دشت رو نابود کردن

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها